2023 Mart Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    297
Canım hiç sorma boyle kayınvalide düşman basına bide narsist kişilik bozukluğu oldugunj düşünüyorum sürekli 130 boyu ile kendını üöve öve bitiremeyen biz sarısınız biz güzeliz biz şöyle guzeliz diye kendini övme halleri varki hiç cekılmez üstüne ailecek (büyük anneanne , eşimin teyzezi) boyleler benide sürekli yerme cabaları , okadar iticilerki hasta hepsi belli . En cok eşime üzülüyorum oda farkında her seyin zaten olunmayacak gibide değiller hayatımda hiç böyle insanlarla karsılasmamıstım allah iyilerle karsılastırsın gerçekten cocuklarımızıda düşünüyorumda allah korusun kızımın boyle bir kayınvalidesi oldugunu cok üzülürdüm ona allah korusun herkesi boylelerinden bir daha gitmeyeceğim bitti zaten eşimede soyledim senın için gittim olanları gördün bir daha psikolojik saglıgım için gitmeyecegım dedim oda tamam dedi .

Aynen canım kesinlikle burda denize acık havada yürüyüşe cıkarıyorum dogru durust parkta 1-2 tanedir koskaca ülkenın baskentinde zaten hastalık uzak olsun hepimizden inşallah

Cnm mesela bizimki suan full desteksiz kendi kendine yuruyor ama baba kim falan diye sorsam anlamaz bence aksam bi denicem bu dedigini:)
Aslında şu ana kadar çoktan işaretle göstermeleri gerekiyordu. İşaret parmaklarını 10/11 aylarında net bir şekilde kullanmaları gerekir. Anne nerde baba nerde dediğimizde ya da başkası sorduğunda işaret etmiyorsa bile bakışlarıyla belli etmesi gerekir. Ben bayağıdır bunları öğretmeye çalışıyorum oyunlarla fotoğraf albümleriyle. Mesela ablasının adını söylüyorum gözleriyle ona doğru bakıyor işaret etmesede bu da anladığı anlamına geliyormuş. Anne nerede baba nerede dediğimizde bakmıyor ama değil işaret. Yani Alya da gelişim geriliği var bu yüzden bunları yapmaları zaman alıyor. Yürümüyor desteksiz. İnan bunu hiçbir uzman sıkıntı etmiyor. Onlar için ayakta duruyor destekli yürüyorsa sıkıntı yok. Ama algıları kısıtlıysa ya da yoksa ona göre hemen bir eğitim seansları veriyolar.

Cnm çok sıcaktı ya geçen haftalarda evde sürekli sıkıldı, açık hava her yer de sıcaktı, hava serinlediğinde de uyku saati geliyor zaten hadi şu kapalı oyun alanını deneyelim dedim bin pişman oldum cidden bir daha asla. Toparlandı teyzesi çok iyi şimdi kabus 4gün geçirdik bitti. Reflore devam ediyoruz şimdi, antibiyotik son gündeyiz.
Gerçekten çok korkuyorum ama ev ve dışarda yürüyüş nereye kadar keşke daha çok tanıdıklarımın olduğu bir şehirde olsam evlerine götürürdüm öyle bir durum da yok aileler uzakta mecbur kalıp götürdüm
Deisa oğlun nasıl oldu ? Aklım kaldı sizde umarım daha iyidir şimdi

Canım ne güzel, için rahat bir şekilde emanet ediyorsundur. Senin ve oğlunun adına çok sevindim

Deisa inşallah bir an önce sağlığına kavuşur kuzun. Güzel haberlerini bekliyoruz
İyiyiz kızlar çok teşekkür ederim. 4 gün sonra normale döndü kan bitti kaka da normal neşesi de iyi şimdi. Ay hastalıklar uzak olsun herkesten

Çok sevindim gözün aydın, gelmiş geçmiş olsun böylece

Canım çok sevindim gelmiş geçmiş olsun mikroplar virüsler uğramasın inşallah ya

Cnm senin kv daha siz gelmeden ay evim hep cam senin çocukla naparız diyordu şaşırtmamıştır seni, bence ilişkileri zorlamanın anlamı yok ne güzel eşin de görmüş şahit olmuş kavga olay çıkmadan uzaklaşmış oldun böylece, uzak durmak yılda max bir görüşmek en güzeli

Aynen canım ruh saglıgımız ve aile ilişkimiz için en mantıklısı bu olacak

Kızlar erkek cocukları olanlar dil gelişiminiz ne durumda merak edıyorum . Biliyorsunuz çift dil devam edıyoruz biz bakıcı full ingilizce ben full türkçe şeklinde , Ali ilbey türkçe ;baba, anne ,dede ,hala ,dayı, rabia (teyzesının adı),araba (en sık kullandıhı kelime) kelimelerini , ingilizce;

bear ,nose ,eyes,ears,what,duck,dog,hug,kiss,no,ball kelimelerini soyluyor baska kelimesi yok komutları ingilizce türkçe anlıyor gibi oyle alıcı dili ifade edici dile göre daha ilerde sanki ama 2 li cümle hiç kurmuyor soylediğim yeni kelimeleri kitap okurken felan sıkca tekrar etmeme ragmen o an.ç soylemıyor cabalamıyor belki sonra sans eseri daha sonra istediğinde cıkarıyor mesela hala cok dedirtmeye calıstım soylemedi o anda sonra bi anda vakit gectıkten sonra hala dedi gibi sizdede oyle mi ? cümle kurmaya basladılar mı ? Dillerinin gelişmesi için ne yapıyorsunuz(kitap okuma dışında)

Daha önce burada yine çift dil ilerleyen annelerle konusmustuk ne durumdasınız ?çift dil nedeni ile dilde gecikme yasanabıleceğini biliyoruz gecikmeler oldugunj hissediyor musunuz?Biz Ali ilbey 3 yasına kadar buradayız o döneme kadar dil bilen bakıcı desteği almayı düşünüyoruz o zamana kadar ingilizcede akıcılasır mı?

Kızlar 2 gecedir bir türlü uyutamıyorum neler denedim ama yok var mı aramızda böyle yaşayan
Canım dün bizimde oyle oldu bir kaç arkdas ile konustuk balık burcu onlarda ve aynı yaşta değiller aynı sekılde uyumamıslar gecesi , sasırdık hatta balık burclarını etkıleyen astrolojik bir sey mi var diye dusunduk cunku İlbey’in masallah cok düzenli uykusu gece hiç bölünmezde dün uyandı ve uyumadı gece

Canım 18-24 ay arasında çift kelimeli cümleler kurmaya başlıyorlar yavaş yavaş. Bence İlbey gayet iyi alin de hemen hemen böyle 20-25 kelimesi var çok nadir baba aç, anne gel dediği oluyor. Her şeyi hareketlerle jest mimiklerle çok güzel anlatıyor. Ben de babası da bakıcısı da sürekli kitap okuyup konuşuyoruz. Doğduğundan beri her yaptığım şeyi anlatıyorum aline.
Dil bilen bakıcı desteği almanız çok mantıklı bence 2 yaşından sonra her iki dilde de akıcılasır diye düşünüyorum. Bu arada ben bir de oyun grubuna başlattım çünkü akran görmüyor çekirdek aile üç kişiyiz doğru düzgün çevremiz de yok burda. Oyun grubu da dil gelişimine katkı sağlar diye düşünüyorum.

En son 1 2 ay oncesı falan oturup saymıstım kac kelımesı var dıye aklıma gelen kadarıyla 22 kelımesı vardı. Yanı şuan en az 25 vardır.Bazen anne su anne su dıyor su ısterken. Elınde bır sey varsa al baba der, O ver dıye ısaret eder bunları bayadır soyluyor. Ya da abısı bır sey vermemısse anne anne Bebi dıyor abısıne bebi der henuz abı demıyor. Yanı şuan 18 aylık bebegın 10 15 kelımesı olmalıymıs zaten ıkı kelımelı pek konusamazlar 1.5 yasından sonra ıkı kelıme artıyor. Yaşına geldıklerınde zamanında konusurlar umarım cunku cevremde gozlemledıgım konusması gecikmiş cocuklar derdını anlatamadıkları ıcın hırçın oluyorlar.Kitap okuma harıcı bol bol evcılık oynamak cok etkılı oluyor. Bugun tam da bu konuya daır bır doktorun paylasımına denk geldım.

Eklentiler

• Screenshot_20240826_112945.jpg
    47,2 KB · Görüntüleme: 28
Of cıldırmalık bi hal aldı ya

Akilvar ile saymıştık merak edip 22-25 kelime civarıydı 2-3 kelime daha eklendi bence şu dönem için gayet yeterli. Çift dil ilerlediğiniz için gecikme de olabilir o da gayet doğal. Çift dil ile ilerlemek hakkında çok bilgim yok ama önce 3 yaşa kadar anadilini tam olarak öğrensin 3 yaştan sonra anadili ingilizce olan eğitmenlerden online ders aldırıcam bu şekilde planladım ben

Benim oğlum bunların hepsini yapıyor kelimeden sayılıyorsa sevindim açıkçası

Evet saçma bile olsa söylediği kelimenin bir karşılığı varsa sayılıyormuş alin mesela Abrakadabra kelimesini abıdıbıdı diye söylüyor kelimeden saydım ben valla

Bizde aynı şekilde canım etrafımızda cocuk yok bizimde burada cocuk oyun grubu bulabilir miyiz bilmiyorum soracagım bende hem dil gelişimi içinde iyi olur inşallah bulabılırım bende tesekkur ederim
Bizimde normal o halde sevındım oyle olmasına senın kardesode var oda çok etkılı olur eminim Bakıcı arkdasa bu evcilik olayınıda soyleyım dahil etsin oyunlarına sagol canım

Bende türkiyede oyle planlıyordum canım ama burdaki ailelerdede gördüğüm için cocukların akıcı yabancı dil konusmalarınada şahit oldugum için ikna oldum Türkiye’de bu imkana erişmekte güç benım için burada maddi olarak zorlamadıgı için erişebiliyoruz yoksa tr de dil bilmeyen bakıcı ücretleri bile cok fazla artmıs durumda gercekten normal sevıyede ilerlıyor oluşu sevındırdı umarım gecikmeden konusur ve gitmeden ingilizcesi akıcılasır tr de bakıcı ile değilde baska bir sekılde uygun olacak sekılde destekleyip ilerletebilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…