2022 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• kız

OY: 132 47,5%
  • erkek

OY: 137 49,3%
  • ikiz kız

OY: 3 1,1%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

• üçüz/çoğul

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    278
Benim oglumda bikaç gündur agzinda tutuyor yutmuyor ve eliyle agzindna cikariyor yemekleri hic böyle yapmazdi azi disleri cikiyormus acaba o yuzden mi insallah huy degistirmemistir
Biz 11ayliktan beri filan tek uyku yapiyoruz cok nadir 2. Uykuyu yapiyordu son 1 aydir hic yok

Arkadaşlar bebekleriniz kaç öğün ne kadar yemek yiyiyor? Benim ki bence hiç bişi yemiyor ya…. Ben yanındayken hep emmek istiyor
Ben ara öğünler de dahil 5 öğün yediriyorum. Sabah kahvaltı ile başlıyoruz. Benimki kıymalı yumurta sevdiği için onu yapıyorum peyniri sevdiremedim henüz. Ama zeytin çok severek yiyor. Bazen de kahvaltıda yumurtayı reddederse yulaf lapası yapıyorum içine muz, yumurta, peynir ve pekmez katıp o şekilde kahvaltı yaptırıyorum. Ara öğünlerin birinde yoğurt , diğer ara öğünde mandalina ya da armut yediriyorum. Öğlen çorba (tarhana , yayla en sevdikleri) yiyor. Akşam da daha doyurucu pilav, makarna gibi karbonhidrat yanı tavuk ya da köfte.

Ama şunu söylemek istiyorum benim bebeğim de bu noktaya gelene kadar çok zorlandık. Doktorumuzun bizi bu konuda doğru yönlendirmesi etkili oldu yeme alışkanlığı edinmesinde. "Çocuk yemek konusunda zorlanmamalı" düşüncesi çok da doğru değil aslında, "çocuk yemek istemiyorsa, çok da sıkmadan zorlayarak bir iki kaşık da olsa tattırarak yeme alışkanlığı kazandırmalısınız" dedi. Biz de bunu uyguladık.

Bizde de 2. Uyku yok bir aydır. Çok çok erken uyanırsa ancak.

2 aydir nerdeyse bizde de durum ayni

Doktor israrci olma inatlasma dese de annelik iste ac.kaldi diye agzina.hep bisey sokma çabası içindeyim
Valla çok zorlanıyorum kızlar
Hiçbirşey yemiyor neredeyse
Günü çok az yiyerek bitiriyor
Dün baktım azı dişlerinden biri çoook hafif beyazlamış
Azı dişi bu kadar iştahsızlık yaparmı bilemedim
Sabretmeye çalışıyorum
Travma oldu artık yemek yedirmek bana
Yemek saati gelince çok strese giriyorum
Canım çok sevindim durumların düzelmesine
Güzelce , isteklerini samimice belirterek konuşmak gerçekten işe yarıyor çoğu zaman
Daim olsun inşallah
1 yaş sendromu mu , yoksa bir gelişim basamağı mı bilmiyorum ama çok çok yoruldum

Benim oğlumda öyleydi.ne yedirsem öğürüyordu.baya bi süre sadece çorbayla gittik günde 4 çeşit çorba yapıyordum her öğün bi çorba içiriyordum.hem doyuyordu hem kısa sürüyordu.kuru fasülye vs verince öğürüyordu.peynir yoğurt ayran ağzına sürmedi.şimdi 7,5 yaşında hala çok zayıf ve bebekken yemediği şeyleri hala yemiyor.kızım peyniri ilk yediğinde ağzım açık kalmıştı okadar alışmışım ki herşeyi reddedecek kesin diye ek gıdaya başladım.ilk zamanlar herşeyi çok severek yiyordu şimdi ne versem istiyor ama 2. Kaşıktan sonra ağzını çeviriyor bence dikkatini dağıtarak eline oyuncak vs vererek o onlarla oynarken ağzına yemek vererek yediriyorum.ozaman çok da anlamıyorum reddetmiyorda.oğluma kıyasla çok daha çeşitli yiyor ona seviniyorum.şimdi bakıyorum da ben her bebek öyle sanıyordum be çekmişim onu yeni yeni anlıyorum.yemek yedirmek benim için de tam bir eziyetti hiç yemek saati gelsin istemezdim

Bende şuan aynı durumdayım canım
İştahı çok iyiydi aslında
Aralık ayında rsv virüsü oldu iştahı gitti çok zor iyleşti
Sonra iştahı düzelir gibi oldu ama şimdi yeniden o günlerdeki gibi oldu
Bugün baktım köpek dişinin ucu hafif beyazlamış
İnşallah diştendir ve geçicidir
Çok yıprandım ya

Kızlar benim oğlum aşırı hareketli
Hiç yerinde durmuyor
Henüz yürümüyor
Emekleyerek tüm evi geziyor
Üst üste dizilen kutu oyunu , yine o şekilde dizilen halka oyuncağını ya da legolarını oynatmaya çalışıyorum ama ilgilenmiyor
Bazen 1-2 dakika ilgilenip yine tam gaz emeklemege evi gezmeye devam ediyor
Kapılara taktı sürekli kapatıp açıyor
Bu aylarda artık bu tarz oyuncaklarla anlamlı oynaması gerekmezmi
Mesela o kule kutulardan birini kapıp sürükleyerek evde emekliyor
Sizin bebikler nasıl oynuyor ne zaman anlamlı oynaması gerek acaba?

Bütün geceler bu ara sabaha karşı yatağa gelmek istiyor yanımızda uyumak istiyor bi kez yataktan düştü almak istemiyorum ama bu gece 3.30 da kalktı 7yr kadar uyanıktı zombi gibiyim azcık buraya bakayım ne durumdalar dedim herkes aynıymış atak demekki yine yakında bende atak dönrmimdeyim diyip asiliğe başlamak istiyorum:) gece dayanamadım yat hadi diye sesimi yükselttim sonra vicdan azabı ayy bu neeemiş ya

Sakın yanına alma canım ben o hatayı yaptım şimdi hiçbi şekilde yerine geçmiyor

Bu yaşta anlamlı olarak yapabileceği tek şey yemek, su ve meme istemek olur başka şey beklersen üzülürsün.
Sakın yanına alma canım ben o hatayı yaptım şimdi hiçbi şekilde yerine geçmiyor
Eninde sonunda yalnız yatmaya, odasında tek başına yatmaya alışacak. Hiçbir çocuk büyüyüp yetişkin olana kadar annesiyle yatmıyor. Bunu bi hata olarak görmek yerine tadını çıkartın derim ☺ ha bazen sağımız solumuz ciddi olarak tutuluyor ama olacak o kadar

Kızlar 13 ayı doldurduk. Artık tamamen yürüyor. Sadece 2 dişi var. Muz hariç her şeyi yiyor bir türlü muz sevdiremedik. Kahvaltı da yumurta peynir kuru üzüm zeytin vs yiyor 2şer 3er lokma derken karnını doyuruyor. Yemek olarak artık tamamen bize ne piştiyse ondan yiyor. Tuzu baharatı her şeyiyle aynı. Zaten kendisi de ayrı yaptıgım şeyi yemez oldu hepten bıraktım ben de. Abi faktöründen ötürü arasıra abur cubur yediği de oluyor ilk bebeme 3 yasına kadar sade çubuk dışında tek bir ıvır zıvır vermemiş olan ben 2.cocugumun bu yaşta çikolata yediğine şahit oluyorum abiye göstermeden ye desem bile ortada bir şeyler döndüğünü anlıyor ve hemen buluyor abiyi elinde ıvır zıvırla yine abi faktöründen ötürü çok oyuncu bir çocuk oldu. Sürekli araba sürüyor bazen mama sandalyesinde eline bir parça ekmek veya elma falan verıyorum, bir lokma yemek yiyor bir vınnn araba sürüyor yiyeceği ile vınn vınn diye ses cıkarıyor bir de araba sürerken. Yicem kendisini haberi yok

Hiç odasında uyumadı ki beşiğinde hemen yanımdaydı, ama şu an bizim yatağa alıştı öyle bi konumdayız ki babasını yan odaya attık yanından da uyuduğu sıra hiç kalkmıyım istiyor

Bizim bazı anlamlı oyunlarımız var, tabi kendi kendine keşfetmedi biz öğrettik. Şu meşhur resimli kartlardan almıştım. Onlardan neyin ne olduğunu öğretiyorum ben mesela. Ama çok yavaş bi öğretme olayı bu tabi, zaten çalıştığım için kısıtlı zamanımız var. Şöyle mesela ilk başta kartlardan arı resmi olanı şarkı söyleyip bızz bızz diye sağa sola konduruyordum. Çok neşeleniyordu. Ben de bak bu arı diyip 5-6 kartla karıştırıp hangisi arı diye sormaya başladım. Yanlış kartı seçtiğinde hayır o arı değil o bilmem ne diye anlattım. Tepkilerime baka baka öğrendi arıyı, her bulduğunda bızz bızz diyip şarkı söyleyip tebrik ettim oğlumu:))
Şimdi arı, panda, kedi, top, araba ve kırmızı balığı ayırt edebiliyor.
Bir başka oyunumuz daha basit, onu koltuğa oturtuyorum ben yere geçiyorum. Birbirimize top atıyoruz. Tabi ben oyuna heyecan katmak için art arda 4-5 top atıyorum. O da neşelenip iki eliyle birden top fırlatmaya başlıyor bana. Bir başka oyunumuz da magnet taşıma, firmaların buzdolabı magnetlerini erişebileceği yüksekliğe indirdim. Onları toplayıp salondaki kalorifere yapıştırıyor, oradan tekrar buzdolabına. Tabi bu taşımaları tek başına yapamıyor henüz tam yürüyemediği için, elimizden tutup odalar arası koşturuyor bizi
Anneannesiyle geçen hafta küçük bir leğende gemi yüzdürmüşler, çok sevmiş. Ailede herkes farklı bi şey uyduruyor açıkçası, çocuklar çabuk adapte oluyor zaten.

Ne güzel yazmışsın canımm çok teşekkür ederim
Bana da fikir oldu

Benim oğlum da aşşşırrıııı hareketli annem bizde 2 aya yakındır şok geçiriyor hareketlerine böyle 1 yaşında çocuk mu olur diye Her çocuğun mizacı farklı canım seninki keşfetmeyi seviyor demek ki. Ben ve babası çok çok küçüklükten beri sürekli oyun oynuyoruz. Denge kutusu oyuncağıyla çok ilgileniyor 2-3 aydır iç içe geçen kapları üst üste koyuyor her ay daha fazla kat çıkıyor üste yükselen zekanın setlerini aldım daha etken ama çoğu şeyi kaptı baya dikkatini çekiyor. Kuş uçak helikopter arı inek balık güneş yıldız aslan tırtıl gibi şeyleri biliyor. Ama gerçekten çok sabır gösterip öğretmek gerekiyor. Ben de eşim de baya sabırla öğretmeye çalışıyoruz. Oyun konusu da öyle. Belki başka türlü oyunlar dikkatini çekiyordur . Benim bebeğimin önceliği kitaplar sonra oyuncakları mesela. Gece yatarken kitaplarını yanımıza alıyorum sabah kalktığında hem ben ayılmaya fırsat buluyorum hem o vakit geçirmiş oluyor

Selam kızlar ben de güncelleme yapayım bari. Maaşallah sizinkiler folik asit bebesi benimki biraz hımbıl.

Öncelikle 5 gün sonra 14 aylık olacak.. Hala yürümüyor ama heryere süper hızlı emekliyor. Ayakta tutunarak yürüyor.

Bence hala anlamlı kelimesi yok. Mama belki? Yerken mama diyor ama mama diyerek istediğini belli etmiyor. Baba dede aşi agu eda gibi kelimeleri söylüyor ama hiçbirini anlamlı kullanmıyor hala. Bir şeyleri işaret ederek istemiyor. Her söylediğimi anlıyor diyenler olmuş bence benimki anlamıyor

Alkış baybay birbir hareketlerini söyleyince yapıyor. Hayvanlar kitabından kedi nerde deyince olduğu sayfayı açıp kediyi gösteriyor (sacece kedi henüz) halka kuleleri geçiriyor tek tek, legoları söküp takıyor, taktıktan sonra alkış yapıyor.

8 dişi var. Gece beslenmesini kendi isteği ile bıraktı. Emmiyor da artık istemiyor. Sadece yemekle besleniyor yani. Günde 4 veya bazen 5 öğün yiyor. Sabah kahvaltıda genelde omlet pekmez zeytin ve portakal suyu veriyorum sonra meyve ara öğünü, sonra öğle yemeği dünden kalan bir şeyler oluyor genelde. Sonra akşam üstü atıştırmalık bir şeyler sonra da akşam yemeği. Eğer akşam yemeği erken yenirse yatmadan 1 saat önce bişiler veriyorum yine meyve gibi.

Günde 2 uyku uyuyor genelde 7,30 uyanış akşam 21 30 kapanış

Aşıya rağmen Rota virüsü ve 6. Hastalık atlattık. Bunun dışında bronşiolit oldu. Antibiyotik kullanandan atlattık.

Bizde durumlar böyle hepsinin gelişimi birbirinden farklı. Konuşmamasını kafaya takıyorum inşallah konuşur sıpa

Sizin bebekleriniz de her diş çıkarmaya ateşleniyor mu? Ateşleniyorsa bahsedilen gibi 38 dereceye kadar mı çıkıyor. Ben her diş dönemi yüksek ayeşle uğraşmaktan çok yoruldum. Neyi yanlış yapıyorum?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…