2019 Şubat Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak?

• Ankete Katılan
    252
Canlar merhaba okuyorum sizi sürekli ama şu sıralar yazamıyorum. Pazartesi işe başlayacağım. Bakıcı 1 aydır bizle, öğrendi herşeyi. Onunla uğraşıyorum. Gece uyanmalarımız devam. Ama en fazla 4. Bu gece bakıcı bakmayı deneyecek bakalım. Ben de ilk defa deliksiz uyumayı düşünüyorum:) bakalım hayaller hayaller. İşe başlayanlar nasıl geçiyor sizin gecelerinizz. İşte nasıl dayanıyorsunuz? Bu arada çok büyük bir problemimiz var. Onun için yazıyorum. Bebeğim eliyle yiyor bizden hiçbir şey kabul etmiyor. Çorba ve yoğurt yediremiyoeum. Muhallebi yediremiyorum. Nohut köftesi mercimek köftesi et köftesi kekler ekmekler zeytin yumurta peynir elle yedikleri. Meyveyi de elle veriyorum. Ben kivi verdim çok severek yedi. Ama problem sıvı gıdalarda. Bizim elimizdeb yemek istemiyor. Alıştırma batdağına ayran ve öorba koyacağım bakalım ne yapacak? Sizde bu sorun var mı? Nasıl başa öıkacağız? Ben muhallebi yenesini istiyorum ama kaşığı kendisi alıyor tabii yiyemiyor. Benim yedirmeme de izin vermiyor. Bakıcıdan da yemiyor. İlla kendi yiyecek. Yoğurt yemesini istiyorum yemiyor. Yiyecek seçme huyu da başladı. Tavsiyelerinizi bekliyorum

bücürlere balık yedirebilen anneler adresi veriyorum. Ne olur birisi bizimkine yedirsin delireceğim balığı gördüğünde bile basıyor çığlığı bücür

Canım işte her çocuk farklı. Bizimkinin neredeyse en sevdiği şey balık. Doğal akışına bırak canım ama ara ara da teklifte bulun.

Eliyle yemesi çok güzel ve birçok seyi de yiyor anladığım kadarıyla ben blw kitabını okudum orda sıvı gıdaları barsak ile verin demişti ben öyle yapıyorum suyu yogurtu öyle yiyor çorbada ben takviye de bulunuyorum ama bardakla da olsa yer sorun değil. Ayrıca muhallebi tarzı şeyler hiç vermedim bebeğe Bi faydası yok ki. Dert etmene asla gerek yok. Zaten blw de muhallebi yok. Aslında çorba da o kadar yok. Dedikleri yarısı su olan besinin besleyiciliği az olur boşuna sıvı şeylerle minik midesini doldurmayın. Açıkçası ben pek çorba yapmam

aslında kesinlikle haklısınız. bizimkinin ilk 2 ay süt alerjisi kesinlikle vardı, süt içmeyi bıraktım aylarca süt ürünleri tüketmedim (gerçekten kolay değil, peynir falan yiyemeyince kahvaltılar kabustu) oysa deneye deneye gitmem gerekiyormuş. eski doktorun hatası da var tabii. şu anda süt ürünleri sorunu yok ama biliyorum başlarda vardı, demekki gerçekten iyileşebiliyor alerjiler. ama sarımsak koyduğum seylerden sonra poposundaki kırmızılık ne bileyim işte, kıyamıyorum çocuğa, iki gün üst üste çok az köftesine rendeledim yarım sarımsak kadar, ikinci günün sonunda baya bir kızardı vücudu. yakında bizim yemeklerden ufak bir parça veririm. şu dişi bir çıksın da, hala ağzını kilitliyor, bugün yoğurt ve bir küçük elma rendesi yedi sadece. önüne getirip götürdüğüm şeylerin haddi hesabı yok tabii, tüm gün yedirme modundayım sürekli bişiler pişiriyorum

arkadaşlar cevap vermiş ben de yazmak istedim. yiyecek seçme huyunu takmayın. aynı besini 2 hafta sonra tekrar deneyin. benimki bu aralar ağzını kilitliyo ama ştahı açıkken brokoli vermiştim çok sevmişti, şimdi tükürüyor eminim iki hafta sonra yine yer. önceden karnabahar denediğimde yememişti 10 gün kadar önce karnabaharı az haşlayıp yoğurtla verdim 7-8 kaşık yiyerek bizi şok etti, sonrasında bir daha yemedi ama zaten bu aralar hiç birşey yemiyor. ben reddettiğinde hiç kızmıyorum nasılsa bir gün yiyeceksin diyorum. 8 sene vejeteryanlıktan gelmiş annesi var, o sebzeleri illaki sevecek, bir tek bu konuda çok rahatım

baby lead weaning ciler cidden çorbaya karşı yarısı su olduğu için midesini suyla doldurmayın diyorlar. ancak bana göre çorba bizim kültürümüze has güzel bir yeme alışkanlığı. akşam yemeklerinin öncesinde içilerek ağır yemeklerden önce mideyi şişirir daha az yememizi sağlar. bol su içeriği ile midesini rahatlatır. benimki neredeyse hiç su içmiyor maalesef. iştahı yerine geldiğince çorbaya başlarım yine, ha çok mu yapıyorum hayır, haftada iki kere (bebek usulü brokoli çorbası, şehriye çorbası yapıyorum). benimki kaşığı görünce kapıyor vermiyor onunla diş kaşıyr, iki küçük cam bardak aldım biri su bardağı biri kulplu. çorbaları kulplu olan bardakla veriyorum. benimki puding de sevmiyordu, glutensiz yulaf unu biraz pirinç unu ve pekmezle sulu bir içecek yaptım, o ufacık kulplu bardağı ile her gün 1 tane içiyor (hafif koyu kıvamlı bir içecek). geçen hafta içmediği için 1 haftadır yapmadım ama diş çıkınca yine yapmaya başlarım

her ne kadar çorba içmesini istesem de bizimki henüz çorbaya tam adapte olamadı, 7 çay kaşığı yediğinde dünyalar benim oluyor yine de.

bücürlere balık yedirebilen anneler adresi veriyorum. Ne olur birisi bizimkine yedirsin delireceğim balığı gördüğünde bile basıyor çığlığı bücür
hamileyken balık yediniz mi?
bizim doktor hamileyken yediğin herşeyin tadını biliyor demişti, hamileyken yediğiniz halde balık sevmiyorsa fikri eminim değişecektir ama biraz uzun sürebilir

Hemde deli gibi yedim dahası ne zaman yesem benimki karnımda kıpır kıpır olurdu.
benimki de aynı, sırf hareket etsin diye balık yiyip yatardım bizimki de eşimin tabiriyle horona kalkardı :) 9 ayda verdiğimizde baya yemişti. sizde talihsizlik olmuş eminim sevecektir, biz tuzsuz buharda pişirip veriyoruz limonsuz tuzsuz falan. benimkinin tuzu sevmediğini fark ettim, tuzlu birşey verdiğimde çok acı geliyor yüzünü buruşturuyor

Çok sağol canım. Moralim düzeldi bugün. Evet herşeyi yiyor. Ben veriyorum herşeyi. Sadece antep fıstığı, bal, portakal mandalina, yumurta beyazı kaldı. Bu hafta kestane yedi. Leblebiiy de toz yaptım yedi. Baharatlardan nane kimyon ve tarçınla tanıştı. Diğerleri için bekliyorum. Bakıcıya yoğurt yemesi lazım, olmadı ayran şeklinde verelim demiştim. Dışarı çıkmıştım geldiğimde bir baktım yoğurdu tabağa koymuş bziimki de eliyle yiyor. Çok komikti hali. Az yemiş ama yemiş. Kuru kayısı haşladım şeker ihtiyacınj en azından ondan alsın eline vereceğim yesin. Leblebi ceviz öğüttüm yoğurtla top haline getirip vereceğim napayım. Şekere de glikoza fruktoza da ihtiyacı var. Eline armut vereyim en iyisi.

Küçük kulplu bardak çok iyi fikir. Nerden aldın? Benimki bardaklarını yerlere atıyor hala. Çok su içiyor. Ama alıştırma bardağından

Günaydın kızlar. Deniz de bazen çok güzel yerken bazen 2 kaşığı zor yediriyorum. Bazen diş rahatsızlığı, karın ağrısı, uykusuzluk, tadını beğenmeme mutlaka bir sebebi var ki o anda yemek istemiyor. Ama şuna çok dikkat ediyorum. Doğduğundan beri yemek vakitlerinde bizimle masaya oturuyor. Biz yerken bizi görüp yediği için iştahı hep bir tık fazla oluyor. Ve hep mama sandalyesinde yiyor, meyve, yoğurt gibi ara öğün olsa bile o yemek mama sandalyesinde yeniyor, oyun oynarken veya başka bir şey yaparken değil. Ona meyve veriyorsam ben de meyve yiyorum. Yani o bir şey yiyorsa ben mutlaka aynısını/benzerini yiyorum. Çok yardımı oluyor. Son olarak yemeklerini hep extra yoğun ve besleyici yapmaya çalışıyorum. Yani 3 kaşık da yese ona yarasın diye. Mesela şimdi içeride (kapya biberli, kemik sulu, azıcık tatlı patatesli) tarhana çorbası var. Karnabahar, brokoli, tavuk ve azıcık şehriyeli yemeği var. Evde yaptığım yoğurdu, haşlayıp sarımsaklayıp dolapta tuttuğum pancar, kuru kayısı, ayva ve elmalı kompostosu var. Hepsini vermicem tabiki ama çeşit bol. Sabah 5 kaşık anca kahvaltı yaptı ama içinde, az tam buğday unu, buğday ruşeymi, elma rendesi, bol yulaf, avakado olan muhallebisinden yemiş oldu. Bazen buna evde yaptığım labneyi veya pekmezi de ekleyebiliyorum. Bu sabahtan kalanını öğle ve akşam yemeklerden sonra tatlı annecim diye diye soğuk soğuk 3-4 kaşık veriyorum severek yiyor.

Küçük kulplu bardak çok iyi fikir. Nerden aldın? Benimki bardaklarını yerlere atıyor hala. Çok su içiyor. Ama alıştırma bardağından
kemeraltından aldım nerede yaşıyorsunuz? kemeraltında kızlarağasına yakın birkaç tane züccaciye dükkanı var oradan buldum

kemik suyu kemiklerin erkenden sertleşmesine neden olup boyun uzamasını baskılıyor diye biliyorum, kemik suyu hiç bir zaman kullanmayı düşünmüyorum, nereden okuduğumu bulabilirsem kaynağını paylaşırım, kemik suyunu doğal yolla et yerken alacak benimki, doktor gerçekten gerekli demediği sürece tabii. bazen bazı kişilere kemik suyu gerekebiliyor, hamilelikte 2 hafta doktor önerisiyle kemik sulu çorba içmiştim

aynı şekilde hiç bir zaman demir ilacı da vermedim, fazlası böbreklerde kalıntı yapıyor diye biliyorum, demirini geçen ay ölçtürdüm 13,9 çıktı, hemşire vermene gerek yok dedi, sizlerin önerisiyle 2 kutu newit almıştım gerçi, öylece duruyorlar, ben içerim büyük ihtimalle, iki değerlikli demiri çöpe atmam. ben de uzun yıllar kansızlık oldu, nasılsa yine tekrar eder

oğlum gece 3 den öğlen 12.30 a kadar uyumadı, başım dönüyor şu an, ben de gidip biraz yatayım o uyanana kadar

Ben kuzu sırt ve küşneme kullanıyorum et olarak Denizin yemeklerine. Kuzunun etleri çıkarttıktan sonra kalan belini de (15 cm kadar), içine kereviz sapı, soğan, sarımsak atarak düdüklüde 2 saat kaynatıyorum. Kemiklerin içinden çıkan ilik ve az eti de sıyırıp blenderdan geçirip buz yapıp deep freezde saklıyorum. Çıkan kemik suyu dana kemik suyu gibi ağır olmuyor, yani hiç jelleşmiyor bile. Belki bu dediğiniz kadar negatif etki etmiyor olabilir... Ama pazartesi 10 ay kontrolümüz var, Dr a sorucam ben de.

Ne güzel maşallah maşallah ben biberon kapağı ile yogurt çorba veriyorum bu arada bana doktorum mandalina ver dedi biz yiyoruz

Canım işine karışmak gibi asla algılama ama çok çok fazla karıştırmıyor musun. Bana doktorum karışık verme tek tek ver ki damak tadı oluşsun dedi. İllaki çorba falan olucak ama o kadar çok çeşit olmasına gerek yok. Belki şu an dediğin doğru olabilir besleyici olabilir ama ileride yeme bozukluğuna sebebiyet verebilir tabi annesi sensin karar senin. Sağlıkla büyüsün kuzucuk

kemeraltından aldım nerede yaşıyorsunuz? kemeraltında kızlarağasına yakın birkaç tane züccaciye dükkanı var oradan buldum
Bende İzmir hemşerim

Vayyizmirli dokuymuş burası

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…