2016 Kasım anneleri

bebegimizin cinsiyetleri

• kizimiz geliyor

OY: 150 46,0%
  • oglumuz geliyor

OY: 164 50,3%
  • ikiz kizimiz geliyor

OY: 6 1,8%
  • ikiz oglumuz geliyor

OY: 1 0,3%
  • ikiz kiz erkek geliyor

OY: 5 1,5%
  • ucuz geliyor

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    326
A maşallah canim valla bizde tv acik maalesef açmayanada hayret etmiyor değilim nasıl yapıyorsunuz ? Gün içinde ben çok bunalıyorum evde başabaşa onunla oyun oynarken bir yandan bakıyorum tv ye bende ..hadi ben dursam eşim durmaz çocuk gece 12 yı görmeden uyumuyor gün bitmiyor ki tv siz .. ne yapıyorsunuz bütün gün anlatsana :))
Canım ben seni okadar iyi anlıyorum ki insan evde bazen bir ses istiyor .TV ye bakmak insanın kafasını dağıtıyor . Bizimkiler çok zor çocuklar allhim acılarını göstermesin.bunaldigimiz zamanlar oluyor.gece gündüz birbirine karışıyor bazen.bizim evde TV günduz açılmasada oğlum eve gelince hemen açılır.hemde Survivor hastası .

Bu yazilanlardan cok cok uzagiz oglum henuz anlamli hic bi kelime kullanmiyo anne baba dahil...diger gelisim asamalari normal oldugu icin cok dusundurmuyo beni acikcasi soyledigimi anliyo alici dili iyi ama hic bi kelimesi yok...gelisim nobetlesedir baska yönden gelisyo suan demekki diyorum :) bende bol bol konuşuyorum herseyi anlatmaya çalışıyorum kelime kartlarıyla calisiyoruz televizyonun ne ise yaradigini bilmez ama konusma yok her cocugun gelismi farkli oluyo iste
Benim oğlum 16 aylıkken 2 kelimeli cümleler kuruyordu. Derdini anlatıyordu dediklerimizi çok iyi albiliyirdu ama kızım öyle değil.yani hiçbiri birbirine benzemiyor

Sohbet denilemez belki ama kendini çok rahat ifade ediyor. İki kelimeyi Yanyana getiriyor, anne kaka, baba su gibi.. hayvan sesleri, ikilemeleri güzel taklit ediyor.
Ama ben çoook konuşuyorum, fazlaca anlatıyorum herşeyi. Tabi bir de kız çocuk faktörü vardır. Bir de etkisi illa ki vardır , hala tv, telefon açılmıyor yanında.[/QUOTmaşallah masallma maşallah maşallah ben onu yerim

Ay alemsin.. ben de sana sorayım o halde, izleyecek ben buluyorsun tv de :)) ben en son Hürrem’i izlemiştim dizi olarak, o kadar yani :))) oldum olası sevmem tv yi. Ama her an müzik açık evde, koridor ve mutfakta da ses sistemi var, doya doya dinleyebiliyoruz salonda açtığımızı da.. kulağı çeşitlensin diye tahammül edemediğim birkaç tür dışında her telden çalıyoruz. Genel olarak kahvaltıdan sonra biraz oyun, sonra biraz ev toplamaca.. her ne yapıyorsam ona da küçük işler verip dahil ediyorum. Çöpleri muhakkak o atıyor mesela kendi bezleri dahil. Terlikleri yerine koyuyor, kırlentleri pat pat yapıyor , kurutmadan çıkan çamaşırlarla önce biraz oynuyor sonra tek tek bana veriyor katlıyorum. Mutfakta sandalyeye oturuyor izlemek için, uygunsa bişeyler yapıyor. Kısa da olsa şimdilik kitap saatimiz var, herkes kendi kitabını okuyor. Az da olsa kendi kendine oynayabiliyor uykusunu aldıysa. Mesela bugün çok zordu, koca gün yarım saat uyudu çünkü. İştahsızdı da, dişleri çok zorluyor muhtemelen :KK43: dışarı muhakkak çıkıyoruz, çocuklarla top bile oynuyor artık :)
Benim eşim de haber izleyememekten şikayetçi ama o da artık sesini dinliyor akşam haberlerinin, ekranı kapatıyoruz yani. Bilemiyorum abarttığımı düşünenler olabilir ama belki de biraz büyükçe Doğum yaptığım için :KK66: çok önemsiyorum bu konuyu. Hele şimdi izledikleri sadece tertemiz zihinlerini bulandırıyor. Yavaş yavaş azaltmaya çalış yoksa yarın öbür gün çok tv izlediğinde hiç önünü anlamayabilirsin. En azından 2 yaş olsunlar.. böylesi çok daha zor inan ama tek amacımız onları en iyi şekilde büyütmek değil mi..
bir de akşam en geç 9’da uyur Deniz. Gün içi tüm organizasyon bu saati geciktirmemek üzerine kurulu . Bugün 8’de uyudu çok az uyuduğu için. Şimdilik 3 defa uyandı ama belli canını yakıyor dişleri. Derin uykuya geçince 3 saate yakın kesintisiz uyuyabiliyor.
Çok takdir ettim seni canım maşallah . Alkisliyorum bu basarini.Kızının yapısında da uysallık kibarlık ve naiflik var demekki canım.bazi çocuklar ne kadar uğraşırken uğraş düz duvara tırmanan çocuklar oluyorlar .

@emnis cim biz neyi seviyorsak onlar da onu sevecek kendi rüştlerini ispatlayana dek. Şu telefon işi öyle canımı sıkıyor ki, durmadan görüntülü arayan aile bireylerine de haftada bir izin var, gelin görün diyorum. Şehirdışındakiler de hadi biraz daha esneyebilirim. Ama o da hergün değil. Çünkü böyle böyle merak uyandırıyor.
Madem seviyorsun ara ara devam edin kitap okumaya. Biz her gece uyumadan önce birkaç kitap okuyoruz. Gündüz de öyle rahatça okutmuyor tabi, tepeme çıkıyor bazen ama anlatıyorum, indiriyorum, o da yiyor kitapların kenarını köşesini. Gördükçe alıyorum, yine anlatıyorum.
Kız erkek farkı mutlaka var ama huyu böyle geç yatıyor diye şartlama kendini, artık sadece sen bakıyorsun. Değiştirebilirsin, okula bile gitse akşam 9-10’u geçmemeli uykusu. Büyümesini engeller bu. Gözlemle ve dene, mutlaka biri işe yarayacaktır. Ben de söylüyorum böyle ama çok emek verdim. Hala öyle.. 3 defa aksarsa tamamen değişiyor düzen. Ama bebekler gerçek anlamda düzeni seviyor, değişince tedirgin, huzursuz oluyorlar.
Çok haklısın çok ama ben bu çocuğun gerçekten esiri oldum öyle hissediyorum köleyim vallahi sıkıştım kaldım çok uğraştım uykusu aradan 7 8 saat geçmedikçe gelmiyor diyelim ki zorladım sinirleniyor ve bu sefer hiçç uyumuyor erken kaldırıyorum erken uyusun diye bu sefer daha geç uyuyor hiç bir plan program uygulanmıyor dediğin gibi artık sadece ben bakıyorum ve işi bıraktığımda düZeleceğinden çok ümitliydim ama olmadı olmuyor zorladığımda Benim sinirlerim kaldırmıyor pes edıyorum

Canım ben seni okadar iyi anlıyorum ki insan evde bazen bir ses istiyor .TV ye bakmak insanın kafasını dağıtıyor . Bizimkiler çok zor çocuklar allhim acılarını göstermesin.bunaldigimiz zamanlar oluyor.gece gündüz birbirine karışıyor bazen.bizim evde TV günduz açılmasada oğlum eve gelince hemen açılır.hemde Survivor hastası .
Ah ahhh :KK43:(((

Hele bırde survıvor mu ıslıyor. Asla açılmasına müsade etmedıgım bır yarışma. Bıze uygun degıl. Bızım evde tv açılıyor. Sınırlı programlar ızlenır. Çocuklar TRT çocuktan başka kanal cok nadır ızlerler. Başka cızgı fılm kanallarındakı cızgı fılmler çocuklarıma uygunsa açarım. Zaten günde az bı vakıt cızgı fılm ızlıyorlar.
Dızı desen cok nadır bakıyorum. Esım ızlemez. Çukur a bakıyordum ama oğlumun da dıkkatını çıktığını farkedınce ızlemez oldum artık. Onlar uyuyunca bazen ızlıyorum.
Dızılerde ya opusme ya kavga gurultu aldatma sılah vs ne kadar kötülük varsa hepsı işlenıyor. O yüzden cok secıcıyız bu konularda. Haberlere bıle dıkkat eder olduk. Orda da bu tarz konular cok olduğundan haber bıle düzgün ızlenmıyor. Şarkıdan tamamen uzağım. Sevmıyorum. Bazen dızılerde çıkar şarkılar o şarkı bıtene kadar sesı ksıktır tv nın.

Tv de görmüşsünüzdür belkı 4 yasındakı çocuğu babası oldurmus.
İlk çocuğun gömüldüğü gün o annenın yakın Arkadaşı bızdeydı olayı anlattı kalp krızı dedı. Meğer olay farklıymış. Bunu duyunca cok üzüldüm. Esıne anlatacağım ama oğlumun bızı dınledıgını farkettım ve konuyu kapattım bu kadar dıkkat etmeye çalışıyoruz.
Konuyuda anlatayım. Arabada çocuk cok ağladığı için baba sesıne dayanamıyor ve arka koltukta oturan çoçuğun agzını burnunu elliyle kapatıp ölduruyor. Kalp krızı süsü verıyor.
14 gün sonrada itiraf edıyor. Bu olayda daha anlatmadığım cok şey var. Anlatsam şaşarsınız.
@yilfasa sana degıl szolerım yanlış anlama genelleme yapıp yazdım. Bı kaç gündür tv muhabbetı dönüyor dıye.
Tv acık ama seçiciyiz programlar konusunda.
Tlf ellerıne vermıyorum. Oğlumun tableti var ama aylardır elıne bıle almıyor. Bazen ne kadar yasaklarsak o kadar cazıbelı hale gelıyor. Cok fazla kısıtlamadan doğrusunu göstererek izin vermek gerekır. Oğlum bıraz daha büyük olduğu ıcın bu konuda rahatım ama kızlarımında ılgısını cekmiyor cok fazla tablet. Büyük kızımda bayadır kullanmıyor.
Daha çok kitap okuma resım yapma puzzle gıbı aktıvıtelere yonlerdırıyorum.
Seneye büyük kızımda nasıpse kreşe gıdecek. Cok sevıyor resım yapmayı ders çalışmayı kendınce hep ödevı var onunda.

Hele bırde survıvor mu ıslıyor. Asla açılmasına müsade etmedıgım bır yarışma. Bıze uygun degıl. Bızım evde tv açılıyor. Sınırlı programlar ızlenır. Çocuklar TRT çocuktan başka kanal cok nadır ızlerler. Başka cızgı fılm kanallarındakı cızgı fılmler çocuklarıma uygunsa açarım. Zaten günde az bı vakıt cızgı fılm ızlıyorlar.
Dızı desen cok nadır bakıyorum. Esım ızlemez. Çukur a bakıyordum ama oğlumun da dıkkatını çıktığını farkedınce ızlemez oldum artık. Onlar uyuyunca bazen ızlıyorum.
Dızılerde ya opusme ya kavga gurultu aldatma sılah vs ne kadar kötülük varsa hepsı işlenıyor. O yüzden cok secıcıyız bu konularda. Haberlere bıle dıkkat eder olduk. Orda da bu tarz konular cok olduğundan haber bıle düzgün ızlenmıyor. Şarkıdan tamamen uzağım. Sevmıyorum. Bazen dızılerde çıkar şarkılar o şarkı bıtene kadar sesı ksıktır tv nın.

Tv de görmüşsünüzdür belkı 4 yasındakı çocuğu babası oldurmus.
İlk çocuğun gömüldüğü gün o annenın yakın Arkadaşı bızdeydı olayı anlattı kalp krızı dedı. Meğer olay farklıymış. Bunu duyunca cok üzüldüm. Esıne anlatacağım ama oğlumun bızı dınledıgını farkettım ve konuyu kapattım bu kadar dıkkat etmeye çalışıyoruz.
Konuyuda anlatayım. Arabada çocuk cok ağladığı için baba sesıne dayanamıyor ve arka koltukta oturan çoçuğun agzını burnunu elliyle kapatıp ölduruyor. Kalp krızı süsü verıyor.
14 gün sonrada itiraf edıyor. Bu olayda daha anlatmadığım cok şey var. Anlatsam şaşarsınız.
@yilfasa sana degıl szolerım yanlış anlama genelleme yapıp yazdım. Bı kaç gündür tv muhabbetı dönüyor dıye.
Tv acık ama seçiciyiz programlar konusunda.
Tlf ellerıne vermıyorum. Oğlumun tableti var ama aylardır elıne bıle almıyor. Bazen ne kadar yasaklarsak o kadar cazıbelı hale gelıyor. Cok fazla kısıtlamadan doğrusunu göstererek izin vermek gerekır. Oğlum bıraz daha büyük olduğu ıcın bu konuda rahatım ama kızlarımında ılgısını cekmiyor cok fazla tablet. Büyük kızımda bayadır kullanmıyor.
Daha çok kitap okuma resım yapma puzzle gıbı aktıvıtelere yonlerdırıyorum.
Seneye büyük kızımda nasıpse kreşe gıdecek. Cok sevıyor resım yapmayı ders çalışmayı kendınce hep ödevı var onunda.
İşte herkesin çocuğu farklı

Kuzucum hiç pes etme. Bak Ediz malumunuz. Artık gündüz 12 1 arası muhakkak uyuyor. 45 dk ile 75 dk arasında. Bugün uyumadı şu an sızdı bugünü saymayalım.
Düzeni yokken evet erken kaldırırsam daha geç yatıyordu. Ama şu an bir düzene oturttuk. 7 8 arası uyanıyor . 12 1 arası öğlen uykusu. Akşam bir an bile olsa da uyuklasa 12 1e kadar oturuyor ama gece uykusuna genelde 10buçuk gibi geçiyor. Yavaş yavaş 9buçjğa çekeceğim. bizimkinin uyku saati düzenliydi sadece. 20 kere de uyansa gece banyo ve uykı saati belliydi. 13. ayda bozuldu gündüz tek uykuya düşünce. Ama öğlen uykusu oldu.. Önceden iki 15 dk idi tüm gün uyku. Şimdi çok şükür. Evet mükemmel değil gündüz uykusundan da uyanıyor. Gece yine çok uyanıyor ama eskiye oranla çok daha iyi. İnan bir adım bir adımdır.

Kuzucum hiç pes etme. Bak Ediz malumunuz. Artık gündüz 12 1 arası muhakkak uyuyor. 45 dk ile 75 dk arasında. Bugün uyumadı şu an sızdı bugünü saymayalım.
Düzeni yokken evet erken kaldırırsam daha geç yatıyordu. Ama şu an bir düzene oturttuk. 7 8 arası uyanıyor . 12 1 arası öğlen uykusu. Akşam bir an bile olsa da uyuklasa 12 1e kadar oturuyor ama gece uykusuna genelde 10buçuk gibi geçiyor. Yavaş yavaş 9buçjğa çekeceğim. bizimkinin uyku saati düzenliydi sadece. 20 kere de uyansa gece banyo ve uykı saati belliydi. 13. ayda bozuldu gündüz tek uykuya düşünce. Ama öğlen uykusu oldu.. Önceden iki 15 dk idi tüm gün uyku. Şimdi çok şükür. Evet mükemmel değil gündüz uykusundan da uyanıyor. Gece yine çok uyanıyor ama eskiye oranla çok daha iyi. İnan bir adım bir adımdır.
Maşallah canım çok seviniyorum ediz düzeldikçe hem senin için hemde bize bir umut oluyor :) bizim gündüz uykularımız iyi aslında ama 2 3 arası uyuyor oyuzden akşam uykusu da geç oluyor onu bir türlü çekemiyoruz iste :KK43:

TV ne kadar geç o kadar iyi kaldı ki sesinden yaydığı dalgadan bile stres oluyorlarmış ben de Hurdunya Hurdunya gibi yapıyorum dans etmeyi çok seviyorlar İngilizce şarkı öğretiyorum hareketleriyle bulaşık makinası yerleştirme,boşaltma,çamaşırları makinaya koyma yani hayata dahil etme hepsi birer montessori aktivitesi oluyor birde 2 tane doğru yapıp 3.yere atsalar da dahil olmaları onlar için müthiş fırsat

Maşallah canım çok seviniyorum ediz düzeldikçe hem senin için hemde bize bir umut oluyor :) bizim gündüz uykularımız iyi aslında ama 2 3 arası uyuyor oyuzden akşam uykusu da geç oluyor onu bir türlü çekemiyoruz iste :KK43:

3’te uyansa bile en geç 10’da gelmiyor mu uykusu?
Sabah kaçta kalkıyor? Öğlen ne kadar uyuyor?
Sabah 7-8 arası uyansa, öğlen 1’de bayılır bana kalırsa, sabah uyanık kalma süreleri daha kısa. Kalmaya kalır ama zıvanadan çıkıyor sonra. Bir de öZellikle uyku öncesi 30 ila 45 dk atlama hoplama koşturma yapmamaya çalışın, fazlaca yorgunluk da uykuya dalamama, sık uyanmalara sebep. Kitap bu noktada çok işe yarıyor. Müzikli, hareketli, 3 boyutlu biri mutlaka dikkatini çeker ve o çeken de sadece uyku öncesi çıksın ortaya.

TV ne kadar geç o kadar iyi kaldı ki sesinden yaydığı dalgadan bile stres oluyorlarmış ben de Hurdunya Hurdunya gibi yapıyorum dans etmeyi çok seviyorlar İngilizce şarkı öğretiyorum hareketleriyle bulaşık makinası yerleştirme,boşaltma,çamaşırları makinaya koyma yani hayata dahil etme hepsi birer montessori aktivitesi oluyor birde 2 tane doğru yapıp 3.yere atsalar da dahil olmaları onlar için müthiş fırsat

Sen İngilizce öğretmeniydin değil mi?
Ben de önce açtım sonra hadi dedim önce Türkçesini öğrenelim :)
Evet bugünlerde Deniz de çok merak sardı , düğmelere hep ona bastırıyordum şimdi bulaşık makinesinden de tek tek bana veriyor , arada kazalar da yaşıyoruz ama olacak o kadar..

Çok haklısın çok ama ben bu çocuğun gerçekten esiri oldum öyle hissediyorum köleyim vallahi sıkıştım kaldım çok uğraştım uykusu aradan 7 8 saat geçmedikçe gelmiyor diyelim ki zorladım sinirleniyor ve bu sefer hiçç uyumuyor erken kaldırıyorum erken uyusun diye bu sefer daha geç uyuyor hiç bir plan program uygulanmıyor dediğin gibi artık sadece ben bakıyorum ve işi bıraktığımda düZeleceğinden çok ümitliydim ama olmadı olmuyor zorladığımda Benim sinirlerim kaldırmıyor pes edıyorum

Zorlamayla zaten olmaz. Önce sakin.. çok daraldığımda başka odaya gidiyorum ama inatlaşmamaya çalışıyorum. Çünkü onu da kopyalayacak. Kaydırmaları en fazla otuzar dakikayla yapabilirsin

X