2016 Haziran Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    323
Kızlar birşey soracağım.. Tuvalet konusunu baya toparladık gibi ama yeni bir soru işareti var kafamda: pipi!!

Eli devamlı pipisinde.. Oynayıp oynayıp gülerek bana gösteriyor pipi diye :) Evet annecim pipi, çişini yapmaya yarıyor diyorum. Tepki vermiyorum, bazen görmezden geliyorum. Ama içten içe endişeleniyorum, acaba eli hep pipisinde alışkanlık yapar mı yoksa bu da bir geçiş, kendini tanıma süreci mi??
aynı biz. 7/24 pipi elliyoruz. sıkıyo bir de. erekte mi derler ne ondan oluyo sürekli pipisi kalkık taş gibi hep. sokakta evde banyoda pipi elinde hep. :KK43: bir de arada aferdersiniz dedesinin veya babasının da ellemeye kalkıyo.

Senin keçi oldukça inatçı parmağında oynatacak sizi anlaşıldı. O zaman bunu doktora her gittiğinizde söyleyecek ve iğne yazdıracaksın canım çare yok. Ağlar fln ama tedavi olmuş olur en azından
evet. yarın hem kan tahlili, hem iğne hem de serum isticem doktordan bakalım cnm. bugün aynısı olmuş içmemiş hiç bir şekilde. :KK43:

Kızlar birşey soracağım.. Tuvalet konusunu baya toparladık gibi ama yeni bir soru işareti var kafamda: pipi!!

Eli devamlı pipisinde.. Oynayıp oynayıp gülerek bana gösteriyor pipi diye :) Evet annecim pipi, çişini yapmaya yarıyor diyorum. Tepki vermiyorum, bazen görmezden geliyorum. Ama içten içe endişeleniyorum, acaba eli hep pipisinde alışkanlık yapar mı yoksa bu da bir geçiş, kendini tanıma süreci mi??
Şimdi senden duyunca rahatladım canım valla. Bizdede durum aynı alışkanlık olacak diye korkuyordum. Kendisini tanıma sürecinde tabi ama insan bir tedirgin oluyor yani. Demekki normal bir durum. Annecim acıyormu , kaşınıyormu diye soruyorum hayır diyor. Yapmaması gerektiğini özel bir yer olduğunu ve dışarıdaki insanlara karşı ayıp olacağınıtekrarlıyorum genelde.

Normal canim endiselenme. Eline yüzünü dokunduğunda ne tepki veriyorsanız öyle davranın. Ayiplamak, kızmak, uyarmak gibi tepkiler doğru değil.

“Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?”

Yok işte gündüz uykusundan kuru uyanıyorsa, yok efendim pantolonunu indirebiliyorsa, ilgisi varsa, bıdı bıdıysa tuvalet eğitimine hazır demektir falan da filan.
Ama bir Allah’ın kulu kalkıp da “Acaba anne tuvalet eğitimine hazır mı?” diye sormaz.
Anne yerdeki çiş damlalarını takip ede ede su birikintilerine ulaşmak istiyor mu? Külottan öbek öbek kakaları sıyırmayı midesi kaldıracak mı? Bir şeyi 50 kere tekrarladığı yetmezmiş gibi dakika başı “çişin geldi mi” diye sormaya hevesli mi? Kimse merak etmez. Varsa yoksa “çocuk hazır mı?”
E çocuk hazır da ben değilim be güzel kardeşim. Ne olacak şimdi?

Bakınız ebeveyn koçu Meghan Leahy, Washington Post’ta katıldığı bir söyleşide “Çocuğuma tuvalet eğitimini nasıl vermeliyim?” sorusunu nasıl yanıtlamış:

Çok basit: Vermemelisiniz.

Ebeveynlerin, çocukların bezde ısrarcı olması, çocuklarını doğru ödüllerle motive etmiyor olmalarından endişe etmeleri, çocukların lazımlığı/tuvaleti kullanmayı reddetmeleri ya da anaokuluna başlayacak yaştaki çocukların henüz hazır olmamaları konusundaki endişelerine dair şöyle demiş:
Tuvalet eğitimi bir kabustur ve bir çocuğu lazımlığa/tuvalete alıştırmak konusunda yaklaşık 400 soru sorulabilir.

Yanıt çok basit: Alıştırmayacaksınız.
Gerçekten.

Bir insanı tuvaleti kullanmaya, uyumaya ya da yemek yemeye zorlayamazsınız.
O yüzden, lütfen.
1) Doktorunuz bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüyorsa (çocuğunuzun tuvaleti kullanmasına engel olacak bir bağırsak problemi gibi) yardım alın.
2) Bağırsakların çalışması için insanın rahat olması gerekir (bu yüzden seyahat halindeyken kabız oluruz). Küçük çocuklar genellikle en sevdikleri oyuncaklarıyla sessizce oynarken birden bir koltuğun arkasına saklanırlar ve ta-taaa! Son derece normal.
3) Birine sürekli kakasının gelip gelmediğini sormak ve eğer-geldiyse-lütfen-tuvalete-oturmasını söylemek, bu rahatlığın tam tersine sebep olur. Açıkçası bu, insanı paranoyak yapar. Paranoya eşittir kabızlık.
4) Çocuklara dayattığımız bu beklentiler (tuvaleti kullanmaya başlaması gibi) onların gelişimiyle uyumlu olmayabilir. Genellikle etrafın (okula başlaması için tuvalet eğitiminin tamamlanmış olmasını isteyen anaokullarının) ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Kurumların, ebeveynleri bir sürü kitap okuyup, uzmanlardan yardım alıp çocuklarını acele ettirmek zorunda bırakmaları kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir çılgınlık ve beni deli ediyor.
5) Yaklaşımınız şu olmalı: Bu çocuk eninde sonunda tuvalete yapmayı öğrenecek. Herkes işini orada görüyor. O yüzden bir rahatlayın. Ayağınızı gazdan çekin, markete gidin, bez alın (ne de olsa para biriktirmek için çocuk yapmadınız) ve bu konuda endişelenmekten vazgeçin.
6) Çocuğunuza karşı rahat olun, ona gülümseyin. Ne kadar bu konuya kafayı takmadığınızı, rahat olduğunuzu görürse kakasını o kadar rahat yapar.
7) Bir sürü plan yaparak, çizelgeler çizerek, ödüller, çıkartmalar vererek bu işi daha zor hale getirdiğinizin farkına varın.

İyi şanslar. (Alıntıdır)

Size moral olur umuduyla paylaşıyorum

Ben bu alintıya bayildimmm

Ay doğru canım ben de vermedim eğitim bi denememiz oldu sinyal muhabbeti işte sinyali aldım sandım Doğum gününe yakındı yani 23 aylıktı ay o ne kabustu öyle anlatamam :))

Sonra bıraktım hiç müdahale etmedim kendi kendine tuvalete gitmek istedi ve başladı ve kendi kendine öğrendi artık herkese diyorum nasıl ki kendi kendine bi zamanı gelince emekliyor yürüyor aynı şekilde tuvalette aynı mesele akışına bırakınca oluyor

Umarım bir gün memeyi de bırakır

akşam şırınga ile denedik direkt boğazından aşağı indi yuttu. hemen sürpriz yumurta verdik daha ısıramadan bir kaç saniye sonra öğürüp balgam ile birlikte kustu burnundan bile geldi. hiç görmemiştim burundan öyle kusulduğunu :KK43:

ya sanki hergün ilaç içiyor, bu bizim şimdiye kadar ki 2 yılda 2. antibiyotik ilacımız. çok şükür hastalanmıyordu hiç. doktora randevu aldım yarın için yemek de yemiyor. sadece su içiyor. heralde günde 3 litreyi geçiyo içi dışı su oldu. açlığından suya vurdu kendini. su içince açlığı gidecek sanıyo yavrum.

yarın ilk işim zaten bunu anlatmak olacak doktora. iğne isticem. akşam iğnesini nerde yaptırıyorsunuz peki (12 saatte 1 ya antibiyotik) acil hastane bölümlerine mi

Çok geç oldu ama gene de yazayım aynen canım acil bölümünde

10 buçuk aylık oğlum ve 27 aylık kızım ile tandem emzirme muhabbeti devam ediyor:eek: Ne olacak somumuz bilmiyorum kızıma kıyamıyorum diye diye 27 aya geldik bakalım :işsiz: Oğlum da garibim zaten daha 3buçuk aydır emiyor

Yemek yemiyorlar:KK51: Ve bırakıp bir yere gidemiyorum çocukları bu aralar ikisi de kafayı benle bozdu pardon meme ile bozdu:KK47:

Ay doğru canım ben de vermedim eğitim bi denememiz oldu sinyal muhabbeti işte sinyali aldım sandım Doğum gününe yakındı yani 23 aylıktı ay o ne kabustu öyle anlatamam :))

Sonra bıraktım hiç müdahale etmedim kendi kendine tuvalete gitmek istedi ve başladı ve kendi kendine öğrendi artık herkese diyorum nasıl ki kendi kendine bi zamanı gelince emekliyor yürüyor aynı şekilde tuvalette aynı mesele akışına bırakınca oluyor

Umarım bir gün memeyi de bırakır
Son cümleni okuyunca güldüm lokum :) Tandem emziren annenin dramı :))

10 buçuk aylık oğlum ve 27 aylık kızım ile tandem emzirme muhabbeti devam ediyor:eek: Ne olacak somumuz bilmiyorum kızıma kıyamıyorum diye diye 27 aya geldik bakalım :işsiz: Oğlum da garibim zaten daha 3buçuk aydır emiyor

Yemek yemiyorlar:KK51: Ve bırakıp bir yere gidemiyorum çocukları bu aralar ikisi de kafayı benle bozdu pardon meme ile bozdu:KK47:
İkisi de diş çıkarıyor olabilir mi acaba? Bu aralar ben de aynı durumdayım. Oğlum da kızım da meme için resmen yarışıyorlar. Kız da büyüdü, ikisini birden emzirmek için pozisyon bulmakta zorlanıyorum.

Oğlan ikinci azıları çıkarıyor, kızım ise 4,5 aylık.. malum kaşıntılar.. Biz de gece yatma zamanı tam bir kaos.. İkisi de aynı saatte uyumak istiyor, ikisi de memede uyuyor.. Ama bir arada asla uyumuyorlar.. Çok bilinmeyenli denklem gibi :))

İkisi de diş çıkarıyor olabilir mi acaba? Bu aralar ben de aynı durumdayım. Oğlum da kızım da meme için resmen yarışıyorlar. Kız da büyüdü, ikisini birden emzirmek için pozisyon bulmakta zorlanıyorum.

Oğlan ikinci azıları çıkarıyor, kızım ise 4,5 aylık.. malum kaşıntılar.. Biz de gece yatma zamanı tam bir kaos.. İkisi de aynı saatte uyumak istiyor, ikisi de memede uyuyor.. Ama bir arada asla uyumuyorlar.. Çok bilinmeyenli denklem gibi :))
Ay güldüm ..güldürdün beni yaa. Allah. Bü bebek ler bizi ne hallere koyuyorlar.
PembeLokum PembeLokum canim kızın ne de güzel ogrenms. Benimki hiç ogrenemyecek gibi. :KK43: avm lerde bebek bakım odalrinda kaka degistirmek hem zahmetli hem dikkat cekioo. .hem de afedersin çok kokuyo :KK43:

Kızlar meraba nasılsınız. Benim mide bulantım devam ediyorm bu arada doktorumu degiştirmeye karar verdim. Gop hastanesi Dr. NEFIZE MERIÇ 2. Gidişimde bana tekrardan son adet tarihimi sorması ilgisiz davranması hoşuma gitmedi. Kendime yeni bir doktor araştırıyordum ki ayaģıma geldi. Uzun zamandır görüsmediğim 2 kız arkdşimla konuştum ve çok önceden bahat hastanesinde görem yapan bir doktordan bahsettiler bana. Çok iyi bir doktor olduğndan o dönem bahat hastanesinde herkesin ona randevu aldıgından hatta başka semtlerden bile cok kişinin sultangazi bahat hastanesine akın ettiğinden falan bahsettiler. Ama artık burada değil dediler internetten bir araştırdım ki doktor şuan 500 evler şafak hast. Görev yapmakta. Doktorun adi ALBERT KAZADO. Henüz gitmedim 28 Kasim 2015 e randevumu aldım. Memnun kalirsam tekrar size bilgi veririmm.
Canm merhaba
Bende 8 aylık hamileyim ve albert beye gidiyorum.dogumunu nerede yaptın bilgi verebilir misin
Bende kararsizim cunku

Canm merhaba
Bende 8 aylık hamileyim ve albert beye gidiyorum.dogumunu nerede yaptın bilgi verebilir misin
Bende kararsizim cunku
Merhaba albert beyi mi hastaneyimi bilmiyorum ama orayı beğenmedim yani ilgiyi eksik buldum gerçi bir kez gittim gittiğimde 9 haftalıktım albert beye muayne oldum. Muayne olduğum günün gecesi şiddetli kusma mide bulantısıyla gece aciline gittim yine albert beyin hastasıyım desim ama dr un adına kimse önem vermedi sanki alenen yoldan geçen bi hasta muamelesi gördüm çok bekletildim saat tam 12 olmak üzereymş ücret ferklı yansırmış falan bu tarz konuşmaşar geçti ben baygın halde tamda anlayamadım ama. Neyse o gece ultrasonla başka bi de baktı 12 haftalık demezmi ben şok. Bir dahada gitmedim oraya. Doğumum yedikule surp pırgıç ermeni hastanesinde yaptım doktorum Ağavni Tezenli instagramı falan var takip edin bakın yorumları okuyun ben hiç araştırmadan rasgele gittim gerçekten oh be dedim güvenle doğurdum. Ve insan sırf dr unu özlediği için ikinciyi yapmak ister o kadına giden :)

Merhaba albert beyi mi hastaneyimi bilmiyorum ama orayı beğenmedim yani ilgiyi eksik buldum gerçi bir kez gittim gittiğimde 9 haftalıktım albert beye muayne oldum. Muayne olduğum günün gecesi şiddetli kusma mide bulantısıyla gece aciline gittim yine albert beyin hastasıyım desim ama dr un adına kimse önem vermedi sanki alenen yoldan geçen bi hasta muamelesi gördüm çok bekletildim saat tam 12 olmak üzereymş ücret ferklı yansırmış falan bu tarz konuşmaşar geçti ben baygın halde tamda anlayamadım ama. Neyse o gece ultrasonla başka bi de baktı 12 haftalık demezmi ben şok. Bir dahada gitmedim oraya. Doğumum yedikule surp pırgıç ermeni hastanesinde yaptım doktorum Ağavni Tezenli instagramı falan var takip edin bakın yorumları okuyun ben hiç araştırmadan rasgele gittim gerçekten oh be dedim güvenle doğurdum. Ve insan sırf dr unu özlediği için ikinciyi yapmak ister o kadına giden :)
hadi ya
Çok şükür yavrunu almışsın kucağına. Bana da hayırlısı insallah. Sagolasin cvpladgn için canm

PembeLokum PembeLokum M miumao kızlar süpersiniz sizi duyunca iyiki bırakmışım modundayım şuan kızımı 2 aylık hamileyken zorlamadan bıraktırmıştım şimdi tuvaleti de alıştık geceleri eşimi uyandırırsam iyiyiz uyanduramazsam (ki kendi kalkmaz hiç) ozmn altımıza kaçırıyoruz büyük tuvaletimizden korku ağlayarak yapıyorduk artık ağlamıyoruz ama tuvalete anne baba çocuk üçlüsü olarak giriyoruz sarılıyoruz sohbet muhabbet felan şimdi sürekli neden neden neden muhabbetimizi neden kaşımadın neden yapmadın yada durup dururken anne neden neden neden diyorve doğuma 1,5 ay kaldı normal istiyordum ama gittiğim hastane biz bu koşullara sahip değiliz icap şeklinde çalışıyoruz olası bi problemde 5 dk içinde ameliyata girmen gerekiyor dediği çin planlı sezeryan olacak yine

PembeLokum PembeLokum M miumao kızlar süpersiniz sizi duyunca iyiki bırakmışım modundayım şuan kızımı 2 aylık hamileyken zorlamadan bıraktırmıştım şimdi tuvaleti de alıştık geceleri eşimi uyandırırsam iyiyiz uyanduramazsam (ki kendi kalkmaz hiç) ozmn altımıza kaçırıyoruz büyük tuvaletimizden korku ağlayarak yapıyorduk artık ağlamıyoruz ama tuvalete anne baba çocuk üçlüsü olarak giriyoruz sarılıyoruz sohbet muhabbet felan şimdi sürekli neden neden neden muhabbetimizi neden kaşımadın neden yapmadın yada durup dururken anne neden neden neden diyorve doğuma 1,5 ay kaldı normal istiyordum ama gittiğim hastane biz bu koşullara sahip değiliz icap şeklinde çalışıyoruz olası bi problemde 5 dk içinde ameliyata girmen gerekiyor dediği çin planlı sezeryan olacak yine
Canım sezeryan olmadığım için toparlanma nasıl oluyor bilmiyorum ama normal doğumdan sonra ben çok hızlı toparlandım. Bir de benim kesim falan da olmamıştı ikinci de, belki de o yüzden çok hızlı kalktım ayağa bilemiyorum. Hani ilk çocuğa da bakabilme açısından daha rahat ederdin diye söyledim.

Sonuç itibariyle önemli olan tabi ki senin ve bebeğinin sağlığı. İnşallah sağ salim alırsın bebeğini kucağına :)

Ay güldüm ..güldürdün beni yaa. Allah. Bü bebek ler bizi ne hallere koyuyorlar.
PembeLokum PembeLokum canim kızın ne de güzel ogrenms. Benimki hiç ogrenemyecek gibi. :KK43: avm lerde bebek bakım odalrinda kaka degistirmek hem zahmetli hem dikkat cekioo. .hem de afedersin çok kokuyo :KK43:
Öğrenir canım, elbet öğrenir. Az sabır.

Koku konusunda filan haklısın ama yapacak birşey yok. Millet pek meraklı sormaya, eleştirmeye. Hiç takılma. Sen ve bebeğin ne zaman hazır olursanız o zaman halledersiniz.

Canım sezeryan olmadığım için toparlanma nasıl oluyor bilmiyorum ama normal doğumdan sonra ben çok hızlı toparlandım. Bir de benim kesim falan da olmamıştı ikinci de, belki de o yüzden çok hızlı kalktım ayağa bilemiyorum. Hani ilk çocuğa da bakabilme açısından daha rahat ederdin diye söyledim.

Sonuç itibariyle önemli olan tabi ki senin ve bebeğinin sağlığı. İnşallah sağ salim alırsın bebeğini kucağına :)
Teşekkür ederim canım amin inşallah gelsin artık bel ağrısından yatamıyorum ilk Dr küçük ama hayatı bir risk demişti hani 3 yılı doldurmuş olsam bı ihtimal daha ama daha okadar olmayınca risk biraz daha yukseliiyo birazda kasılmalar sezaryen yırtılmasına tetikler dedikleri için sikinti

X