2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352
4 AY VE ÜZERİ AYLIK BEBEK SEBZE ÇORBASI TARİFLERİ

TARİF 1
1 adet küçük patates
1 adet küçük havuç
1 adet kabak
1 / 4 çay bardağı pirinç
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Sebzelerin kabukları doyulur. Yıkanır. Halka halka doğranır. 1 / 4 çay bardağı pirinç iyice yıkanır. Atılır. 2 bardak su eklenir. Düdüklüde 15 – 20 dk haşlanır. Çatalla ezilip bebeğe verilir. Bebek 4 aylık iken robottan geçirilebilir ancak 5 aydan sonra çatalla ezilmelidir. Ek gıdalara ilk başladığınızda yağ eklemeyin. 1 hafta sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bebek zayıf ise veya çorbanın daha bir kıvamlı ( akışkan olmayan )olmasını istiyor iseniz, sebzeler piştikten sonra 1 / 4 çay bardağı irmiği katıp bir iki taşım kaynatın.
TARİF 2
1 adet küçük patates
1 adet küçük havuç
1 adet kabak
1 / 4 çay bardağı pirinç
2 adet yerelması ( 8. Aydan sonra )

Sebzelerin kabukları doyulur. Yıkanır. Halka halka doğranır. 1 / 4 çay bardağı pirinç iyice yıkanır. Atılır. 2 bardak su eklenir. Düdüklüde 15 – 20 dk haşlanır. Çatalla ezilip bebeğe verilir. Bebek 4 aylık iken robottan geçirilebilir ancak 5 aydan sonra çatalla ezilmelidir. Ek gıdalara ilk başladığınızda yağ eklemeyin. 1 hafta sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bebek zayıf ise veya çorbanın daha bir kıvamlı ( akışkan olmayan )olmasını istiyor iseniz, sebzeler piştikten sonra 1 / 4 çay bardağı irmiği katıp bir iki taşım kaynatın.
TARİF 3
1 adet küçük patates
1 adet küçük havuç
1 adet kabak
2 çiçek karnıbahar
1 / 4 çay bardağı pirinç

TARİF 4
1 adet kabak
2 çiçek karnıbahar
Bir iki küçük yaprak beyaz lahana
1 adet küçük patates
2 adet yerelması

Sebzelerin kabukları doyulur. Yıkanır. Halka halka doğranır. 2 bardak su eklenir. Düdüklüde 15 – 20 dk haşlanır. Çatalla ezilip bebeğe verilir. Bebek 4 aylık iken robottan geçirilebilir ancak 5 aydan sonra çatalla ezilmelidir. Ek gıdalara ilk başladığınızda yağ eklemeyin. 1 hafta sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Bebek zayıf ise veya çorbanın daha bir kıvamlı ( akışkan olmayan )olmasını istiyor iseniz, sebzeler piştikten sonra 1 / 4 çay bardağı irmiği katıp bir iki taşım kaynatın. Çorbaya tam buğday ya da buğday ruşeymi ekmeği kırıp yedirin.
TARİF 5
1 adet küçük patates
1 adet küçük havuç
1 / 4 çay bardağı pirinç

TARİF 6
Dörtte bir kereviz
1 adet küçük patates
1 adet küçük havuç
1 / 4 çay bardağı pirinç
1 adet kabak

Ben bazı çorbalara yağ koymuyorum. Bazılarına ise pirinç koymuyorum. Kimisini irmiksiz yapıyorum. Her zaman ekmek koymuyorum. Ara sıra anneannemin bahçesinde yetişen kuru naneden bir tutam atıyorum.
İlerde bebeğin ayına göre yeşil fasulye, domates, semizotu, ıspanak ( 8. Ayda ), pırasa gibi sebzelerden eklemeyi planlıyorum. Doktor patlıcan, bakla ve mantar dışındaki tüm sebzeler iyidir dedi.

TARİF 7
Bebeğim sebzeyi önceleri çok severek yemesine rağmen yememeye başladı. Sebzelerin içindekileri ve ayrıca pişirme şeklini değiştireyim dedim.
Elektrikli buharlı pişirimi dolaptan çıkardım. İki çiçek brokoli, bir iki çiçek karnabahar ve bir adet patatesi ( halka halka kesip ) 45 dk buharda pişirdim. Bir çay kaşığı sızma zeytinyağı ekleyip, çatalla ezdim. Üzerine keçi sütü ile evde mayaladığım yoğurdu koyup yedirdim. Sebzeler buharda pişirildiği zaman daha çok besin ve vitamin değerlerini korurlar.

TARİF 8
3 dilim balkabağı
1 küçük patates
1 küçük havuç
Yarım avuç pirinç

Balkabağı çok lifli ve besleyicidir. Tek başına da çorbası yapılabilir. Sebzeleri yıkayıp, doğrayın. Pirinci yıkayıp, ekleyin. 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı koyun. 2 bardak su koyun. Düdüklüde haşlayın.

Son düzenleme:
benim oğluşumu da bugün kontrole götürdük 10 ocak doğumlu 8500g 65 cm. kilosu iyi ama boyu biraz kısa gibi geldi sadece anne sütü veriyorum arada bir de elma şeftali suyu falan veriyorum bikaç kez de yoğurt verdim onu da yedi çok şükür.

süt sağma makinesi kullanan arkadaşlar makina tawsiye eder misiniz?? oğlum iştasızlaştı emmiyor sağmam gerek

selam kızlar... internete giremedim uzun zamandır. ben gezmedeyim. memleketime geldim ankara'ya. oğlumu sünnet ettirdim. raporumu da aldım. bir ay daha rahatım. oğlum da iyi çok şükür.

geçmişi okudum biraz. hasta olan bebişlere geçmiş olsun. tarifler için de teşekkürler. yarasın yavrularımıza..

ben de yavaş yavaş geçiyorum. şeftali püresi, irmikli ballı kaşık maması, yemek suları şimdilik yediklerimiz... herkese iyi akşamlar...

süt sağma makinesi kullanan arkadaşlar makina tawsiye eder misiniz?? oğlum iştasızlaştı emmiyor sağmam gerek

ben philips aventınkını şu elektrikli şarz edileni kızım doğduğundan beri haftada 2-3 defa kullanıyorum,çok da memnunum,ınternetten almıştım,tavsiye ederim..

kızlar bu bal karışımlı mamaları veriyor musunuz bebeklerinize? 1 yaşına kadar bal zararlı ama bu mamalar verilebiliyor galiba öyle mi..

ballı irmikli mamalar var. her markada var. üzerinde 5-36 ay arası yazıyor. ben de bugün aldım ve oğluma yedirdim. bir sıkıntı olmadı. 5-36 ay yazdığına göre zararlı değildir diye düşünüyorum.

maaşallah ben de yarım çay kaşığı kadar tattırıyorum arada wersem yiyecek heee :)

Benim kuzen çocuk doktoru, onun gözetiminde verdik, hatta kendisi verdirdi:) Ama ben mama veriyorum boşver sen oldukça süte devam :)

Evet salçasız çok çok az tuz koyduk, onu da çocuk doktoru kuzenim söyledi:) Hepten tatsız olmasın diye. Bir de azıcık zeytinyağı. Çok şükür bir sıkıntı olmadı.

Ben Ameda Lactaline kullanıyorum canım çok memnunum. Acıtmıyor sağarken, bir de ikili olduğu için daha çabuk oluyor. İstersen pille de kullanabiliyorsun. Biraz daha fazla yer kaplıyor diğerlerinden ama değer. Daha önce Medela kullanıyordum, o çok acıtıyordu.

sadece anne sütü veriyorum. bir hafta ara verdik tekrar başladık ilaca. son gün yine kanlıydı kakası.3 gün daha uzattı ilacı doktor. bu kadar antibiyotik bebeğe çok zararlı diye düşünüyorum. inek sütü alerjiside olabilir dedi. süt ürünlerini kestim.canım çok sıkkın.

Bu ek gıda olayında da bir daha ne zaman acıkacağını bilmemek sıkıntı galiba. Mamayı sütü biliyoruz kaç saatte bir ama şimdi çeşitlenince işler değişiyor gibi. Hep de ağlamasını beklemek olmaz ki... Zaten kuş kadar mideleri. Bu geçiş dönemini sıkıntısız atlatırız inşaallah.

8.aydan sonra yazdiklarini su anda yapabiliyormuyuz canim? Bide benim oglum tatsiz tussuz şeyleri asla yemiyor tukuruyor mecbur biraz tuz atmak zorundayım ins bisey olmaz

kızlar bu demir ilacını hepiniz veriyor musunuz çocuklarınıza? Fazla demirin vücutta zararlı olduğunu biliyorum. oğlum 5 aylık kan tahlili yaptırdık kanı gayet iyi çıktı doktor gerek yok kan ilacına verme eskiden demir ilacı mı vardı dedi:) sağlık ocağına götürdüğümde de ordaki doktor sen yine de 4-5 damla ver dedi. verdiğim zaman zaten kusuyor huzursuzlanıyor kakasını yaparken zorlanıyor vermek istemiyorum ama demir eksikliği olursa diye de tedirginim açıkçası. anneme sordum o da doktorun dediğini söyledi ben sizi kan ilacıyla mı büyüttüm dedi:) siz ne yapıyorsunuz benim kafam çok karıştı

ben dr.onerısıyle basladım 1 damlayla hergun 1 damla arttırıyorum su anda kabız olmadı bence sende ver butun doktorlar onerıyo.

Benimde kızımın kakası kanlı antibiyotik kullandık geçti yine tekrarladı kan bugün yine gideceğiz doktora bende inek sütünden şüpheleniyorum sizin nasıl kakası yeşil ve kanlımı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…