2013 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

merhaba arkadaşlar bugün kızım tam 3 aylık oldu.

3. ay aşısı olan ROTAVİRUS aşısı eczanede ve hastanede fiyatları 142,50-tl

ben hastaneye 3. ay kontrolüne gittiğimde hastaneden alıp doktoruma yaptırdım.
bu aşı ağızdan veriliyor bebeğin canı yanmıyor, yan etkiside yok.

bebeğim geçen ay 5200 kg idi. bu ay 5800 kg olmuş. 600 gram almış. bana az geldi ama doktorum çok normal dedi.
her ay 1kg beklemeyin dedi. 3. ay kg sınırı 6100 grammış benim kızımda ortalama gram almış.
boyuda 60 cm

gündüzleri 2 saatte bir emziriyorum. geceleri bazen 5 saat sonra uyanıyor bazen 7 saat uyuyup uyanıyor. gece sık emmediği için 600 gram aldı gibi geliyor bana

bugün benimde kontrolüm var akşam gideceğim
ilk ay 500 gr almıştı bakalım mamadan sonra ne diyecek gerçi geçen hafta aşı zamanında sağlık ocağında tattığımızda haftada yine 100 gr almıştı :KK43:
hayırlısı artık ne diyeyim sağlıklı olsunlarda
bugün doktora soracam kilo aldıran şişiren mama hangisi diye :)))))
geceleri 3 saatte bir bende kalkıp mama veriyorum uyanmasa bile

canım ben de giydirmiyorum aslında ama bugün komşuya gittim altında kadife vardı oda şaşırdı tek o olduğuna acaba dedim ben mi yanlış yapıyorum bizim evin derecesi 22 23 ben üstüne iki kat altına tek kat giydiriyorum ayaklarına iki kat giydiriyorum eğer kalca gelişimini engelliyorsa giydirmem sağol yazdığın için:KK16:
canım bıde ben dısarı çıktıgımda ıkı kat ve uzerıne kalın tulum gıydırıyorum
bebegının bacakları ensesı soguk degılse usumuyordur yanı ben böyle bılıyorum
cnm eger bebegıne baskası bakacaksa sen gelene kadar geceden sütünü sağ dondurucuya at,gıtmeden de emzır kızını,sen sınava gıtmeden de cıkar sutunu kı kendı kendıne cozulmesı ıcın zaman kalsın,sonra dırek ocakta ısıtmıyoruz sıcak suyun ıcınde cozdurup ısıtsınlar,bıde ıcmedıgı cozunen sutu dolaba gerı koymasınlar,dolapta 24 saat cozundugunde 6 saat durabılıyo süt

canım evde kalmıcak benımle gelıcek babasıyla arabada beklıcekler
sutu evden cıkmadan önce sıcak suda çözdurup bıberona doldursam acıktıgnda sogumus olabılır ya off kafam karıstı

kızlar birşey soracam ben kendi göğsümü vermeye yeni başladım önceden silikon uçla emziriyordum bebeğim benim mememi gıdıklar gibi emiyor ben önceden silikonuctan anlamıyorum derdim ama öl değilmiş.sizin bebişler güçlü güçlü mü çekiyor çekiş hızı mı az ki:)) bide ben biberon değitirmek istiyorum arada mama veriyorum ve elimdekinin ucunds zorlanıyor kücük geliyo bide madela calma biberon varmış acaba kullananınız var mı

kızlar birşey soracam ben kendi göğsümü vermeye yeni başladım önceden silikon uçla emziriyordum bebeğim benim mememi gıdıklar gibi emiyor ben önceden silikonuctan anlamıyorum derdim ama öl değilmiş.sizin bebişler güçlü güçlü mü çekiyor çekiş hızı mı az ki:)) bide ben biberon değitirmek istiyorum arada mama veriyorum ve elimdekinin ucunds zorlanıyor kücük geliyo bide madela calma biberon varmış acaba kullananınız var mı
Ben kullanıyorum calma biberon ise başlayınca beni bırakmasın diye ondan aldım ilkin mizlaniyor çekerken ama süt inince lık lık içiyor ben memnunum ama 60tl cok pahalı bana gore
bende deneyeyim sütüm bu aralar öle çok ki bu sabah bi kalktım süt basmış evi o kadar yani:KK1:
Al benden de o kadar ben de kızıma süt banyosu yaptırıyorum her akşam o kadar çok yani:-D

kızlar bebeğim bu günlerde emmek istemiyor. memeye yaklaştırınca ağlıyor. üç gündür de yediğini çıkarıyor.ne oldu anlamadım. memeyi bırakacak diye çok korkuyorum.

biberon alıyor ama benim mememi daha güzel kavrıyor zaten çok sık biberon emmiyor benim ki doğumdan beri tembel çok akması gerekiyor önceden sütüm çok boldu silikon uçla emziriyordum silikonun ucunda birikenleri çekiyordu hep herhalde ondan kalma alışkanlık ağzına kolay aksın istiyor ama herzaman durum şimdiki gibi vahim değil bence de büyüme atağı geçiriyor çünkü yine mızmız peki size doktorunuz o durumda mama verin diye ısrar ediyormuydu yani memeyi vermeyip sırf doysun diye mama veriyormuydunuz ben yapmıyorum doktora rağmen doğru mu bilmiyorum

canım benim bebeğim de memeyi istemiyor. doktor sağ sütünü ver. bu geçici bir durum yeter ki sütün kesilmesin dedi.yani çocuk memeyi tekrar kabullenip alırmış. bence çocuğun doyması önemli. hiç bir anne istemez bebeğini mamayla büyütmeyi ama süt yetmeyince ben de veriyorum mama. zaten bebek memeyi almadığı ve ben de sağdığım için sütümm az geliyor

Gece uyumayan bir benim kızım kaldı galiba. Maşallah 6-7 saat uykudan söz ediyorsunuz ki ben daha iki saat aralıksız uyumadım :) Yine de şükrediyorum. İlk zamanlar çıldıracak gibiydim, komşumun bebeği ölü doğunca kadının feryadı aklımı başıma toplamama vesile oldu :KK43: Kadıncağız sağlık ocağına kontrole gitti, bebeğinin kalbinin atmadığını öğrendi. Ertesi gün çok ama çok zor bir normal doğumla bebeğini doğurdu. Ağlamasını içler acısıydı. Herkes odada bebeğine sarıldı emzirdi ben boynum bükük seyrettim diyordu. 4500 gr bir çocuk. Gününün dolmasına iki gün kala sebepsiz şekilde öldü. Biz çokşükür sağlıcakla kucağımıza aldık. Beşiğinden nefes sesi geliyor ya, Rabbimden daha ne isterim. Allahım herkesin yavrucuğuna sağlıklı ömürler nasip etsin. Varsın bizi delirtsinler, nefes alıyor, sağlıkla gülüyorlar ya, yeter gider.

Maşallah benim bebişim de güzel kilo alıyor, obez olur mu diye endişe de etmiyorum. Çünkü bu aylardan sonra çok kilo almayacaklar. 16'sında 4. aya girecek 6800 gr. 3300 doğmuş, 3 kiloya düşmüştü hastane çıkışı. Gebeliğimde de hep geriydi gelişimi. Ben gece en az 3 kere emziriyorum. Öyle aman aman bir emme olmuyor tabi. Bir öğün kuvvetli oluyor, diğerleri 5-10 dakika. Mızırdandıkça emzik veriyorum, eğer hala sızlanmaya devam ediyorsa emziriyorum uyuyup kalıyor. Uykusu gelince deli gibi sinirleniyor. Memeyi çekiştiriyor emmek istemiyor. (Bu arada bizde de bir haftadır emme isteksizliği var. Bir iki çekiyor bırakıyor, sinirle tekrar memeye yapışıyor. Tekrar tekrar aynı şeyler. Hiç böyle hayal etmemiştim, kucağıma alıp tv karşısına geçecek bir saat emzirecektim sorunsuzca :) Nerdeeee...

Kaka yapamama sorunumuz hat safhada. Doktor bugün ultrasonla karın boşluğunu iç organlarını iyice inceledi. İki doktora gittim. İlki elle muayene edip karnında sert bir kitle var tehlikeli olabilir de kabızlıktan da olabilir dedi.Çok korktum tabi. Ertesi güne ultrason için randevu verdi. Bir de özel olacak. Çarçabuk devlet hastanesine geçtim. Doktor bir güzel baktı ultrasonla sorun yok, sadece bağırsakalr dolu dedi. Kendi çocuğunun da on gün yapamadığını müdahale etmediğini söyledi. İlaca başladık, bakalım inşalah düzelir. Kakalı bezleri özledim ya :)

Gece gece çenem düştü. Aha da uyandı zaten. Kalın sağlıcakla.

benim kızımda kakasını yapmıyor geçen gün 3 gün yapmadı ben yaptırmak zorunda kaldım.şimdi tekrar aynı sorunu yaşıyorum bugün tam 4 gün oldu kızlar ya.ama keyfide yerinde gaz sancısı yaşamıyor bu işten hiçbirşey anlamadım gitti.kızlar nedense bebekler 3 aylık olunca kaka yapmada sıkıntı çekiyorlar arkadaşımın bebegide tam 15 gün yapmadı.ortanca kızımda 3 ayında böyle yapmıştı.sizce ne yapmalıyım

Ben her yemeğimde bolca kimyon kullanıyorum, makarnaya bile ekiyorum öyle yiyorum çok şükür hiç kaka yapmama sorunumz olmadı hergün en az 2 kere yapıyor. Syrıca hersabah saf zeytinyağ da çom yerim içine yine kimyon atarak, etkisi varmıdır bilmem. En önemlisi de ayağı sıcak tutmak bence.

benim kızımda kakasını yapmıyor geçen gün 3 gün yapmadı ben yaptırmak zorunda kaldım.şimdi tekrar aynı sorunu yaşıyorum bugün tam 4 gün oldu kızlar ya.ama keyfide yerinde gaz sancısı yaşamıyor bu işten hiçbirşey anlamadım gitti.kızlar nedense bebekler 3 aylık olunca kaka yapmada sıkıntı çekiyorlar arkadaşımın bebegide tam 15 gün yapmadı.ortanca kızımda 3 ayında böyle yapmıştı.sizce ne yapmalıyım

Canım biz bir aydır bu sorunu aşıyoruz. İlerledikçe kaka bağırsakta birikiyor. O zaman bebek rahatsız olmaya başlıyor. Doktor önce önemsemedi, sonra fitil ve duphalak verdi. İkisi de işe yaramadı. Başka bir doktora götürüp kontrol ettirdim. Ultrasona koydular. Çok da iyi oldu. bebeğin diğer iç organlarına da bakıldı. Magnesie Calcinee Saba adlı tozu verdi. Etrafımda çok kişi bu tozu kullanıp bebeğinin kaka düzenini sağladığı için kullandım. Yarım ölçek içti, on dakika sonra tamamını kustu ama Allaha şükür sabah altını açtığımda kakasını bolca yapmıştı. Değiştirdim on dakika sonra bir baktım sırtından çıktı kaka. İçi boşaldı çocuğumun. Bence hemen ilaca başlama tabi ama eğer kullanmak zorunda kalırsan doktorunla görüşüp bu ilacı iste. Antibiyotik değil en azından. Bu arada ben rezene kimyon vs de içirdim kızıma. Sızma zeytinyağı, popoya yapılan yağlı masajlar da cabası. Hiçbiri işe yaramadı. Üçüncü ayda bebekler et bağlar. Ben kabızlığı buna yoruyorum naçizane.

Ya arkadaşlar benim oğlumda huy değiştirdi. Ayakta sallardım emzik verirdim uyurdu. 1 haftadır sabahtan bi başlıyoruz uykuya geçmede zorlanıyoruz, hamak yaptık yok bas bas bağırıyo, ayakta da kesinlikle uyumuyo, elde battaniyede sallıyoruz zorla bağırış çığırış uyuyo ama 1saat geçiyo, emzik de almıyo artık alsa kokay uykuya geçicek. Ne yapıcam bilmiyorum sabahtan gece uyuyana kadar her uyku öncedi çabalıyoruz:KK43: hiç bi yere gidemiyorum uykusu geldğinde basıyo çığlukları arabasında da kucakta da uyumuyo:KK43: hep evdeyim çom sıkıldm artk

cnm benımkıde 3 gun yapmadı dr nomal dedı. hanı ıkınma felanda yoktu 3 gunu akşamı yaptı.fıtıl felan vermedım kendılığınden yaptı sızlerde acele etmeyın tabı ıkınma vs yoksa

Ya arkadaşlar benim oğlumda huy değiştirdi. Ayakta sallardım emzik verirdim uyurdu. 1 haftadır sabahtan bi başlıyoruz uykuya geçmede zorlanıyoruz, hamak yaptık yok bas bas bağırıyo, ayakta da kesinlikle uyumuyo, elde battaniyede sallıyoruz zorla bağırış çığırış uyuyo ama 1saat geçiyo, emzik de almıyo artık alsa kokay uykuya geçicek. Ne yapıcam bilmiyorum sabahtan gece uyuyana kadar her uyku öncedi çabalıyoruz:KK43: hiç bi yere gidemiyorum uykusu geldğinde basıyo çığlukları arabasında da kucakta da uyumuyo:KK43: hep evdeyim çom sıkıldm artk

cnm benımkıde emzığı nerdeyse bırakıyodu verıyom atıyodu elını emıyodu. Annem geldı annem verdı o çıkardı annem verdı o çıkardı sonunda aldı. sende ustele vermeye calış kusmuyosa tabı.emzıkle kolay uyuyolar cunku

canım benim başlarda sütüm azdı ben medela nın biberonunu kullanıyordum mama için ayrıca sütümü de sağıp bu biberonla veriyordum çok güzel bir biberon kesinlikle tavsiye ederim biberonun özelliği anne memesi gibi olması bebek çektikçe gelmesi diğer biberonlardan süt kendiliğinden aktığı için bebek tembelliğe alışıyor ve anne memesini reddediyormuş bu biberon anne memesiyle aynı olduğu için bebek anne memesini bırakmıyormuş ben kullandım ve şu anda sadece emziriyorum bebeğim hiç memeyi bırakmadı

Gazı oldugunda da yapamiyorlar bnm kızım gecen haftalarda 6-7. günde bnm yardimimla yapti sonraki gunlerde de yine böyle oldu duzenli olarak zeytinyağı ile acı elma yağını karıştırdım masaj yaptim rezene ve kimyonla cay yapıp her akşam 10 ml kadar icirdim bir de sab simpleks gaz ilacı kullandım bu hafta hemen hemen her gün yapıyor kendi çok şükür bir de sıcak su da çok iyi geliyor biz yarim saat sicak su doldurup kuvetinde yatırdık sonra iki saat uyudu ve uyandığınıda kaka yaptı yani bebegi sıcak tutmak da çok önemli bilhassa ayaklarını tabi bunları yaparken ben kendimi de sıcak tuttum ayagimdan çorabı terligi sirtimdan hirkayi yeleği eksik etmedim ve ona yaptigim caydan her gun bir su bardağı kendim de ictim

kızlar dün sol göğsüme kramp girdi bebeğimde kucağımdaydı öle böle değil kalp krizi geçiriyorum sandım bastım çığlığı eşim koştu hemen bebeği verdim gece boyuncada sol kolum uyuştu psikolojikte olabilir gerçi ama bu karplar bir süredir var göğüslerimde(uçlarında değil göğsün genelinde) sizde de oluyor mu birden geliyor kulunç gibi özelliklede emzirdikten sonra daha çok inşallah kesilir bebeğimi düşereceğim diye çok korktum:KK50:

X