2013 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

bize yine doktor yolu göründü herhalde çok huzursuz doktor yediği yeterli gelmiyodur dedi artık dün beni emmedi bide mama yaptım bakalım doyunca doktorun dediği gibi bırakcak mı diye yok hepsini içti sonrada nerdeyse hepsini kustu yine aynı huzursuzluk açlıktan değil gazdann değildir hep elimizde sallanma modunda kakasını da çok güzel yaptı bugün ben anlamıyorum yine uykuya gecemiyo uyumadığından mı bilmem keyifli olduğu zaman çok az

elimizde salliyoruz derken bez arasindaysa surekli sallanarak uyumak istiyodur belki ben ilk kizimda bebek hamagi almistin intten cok rahat ettim koydum kizimi icinde uyudu tavsiye ederim

elimizde salliyoruz derken bez arasindaysa surekli sallanarak uyumak istiyodur belki ben ilk kizimda bebek hamagi almistin intten cok rahat ettim koydum kizimi icinde uyudu tavsiye ederim

yok canım sallayarak uyutmuyorum yatağa koyuyorum kendi kendie uyuyor gündüz zor uyuyo ama geceleri en geç 10 da dalmış oluyo öğlen 11'e kadar yiyip yatıyor gündüz ağladığı zaman elimizde hoplatıyoruz türlü türlü soytarılıklar yapıyoruz ama bi türlü sakinleşmiyo ancak müzik kanalı açacaksın hareketli müzik bulacaksın ona da eşlik edeceksin ancak öle duruyor yakında apartmandan atacaklar bizi:KK1:

doğumdan beri silikonucla emziriyodum çok denedim bıraksın diye ama olmadı alıyodu göğsümü emmiyodu sinirleniyodu dün ölesine bi deneyim dedim almaz nasıl olsa diye birden baktım emiyorrrr :nazar::KK9: gece de beni emdi ne güzel bi duyguymuş yaa inşallah bırakmaz da böle devam ederiz tabi bırakmasın diye de arada kalkıyorum geziyorum

yok canım sallayarak uyutmuyorum yatağa koyuyorum kendi kendie uyuyor gündüz zor uyuyo ama geceleri en geç 10 da dalmış oluyo öğlen 11'e kadar yiyip yatıyor gündüz ağladığı zaman elimizde hoplatıyoruz türlü türlü soytarılıklar yapıyoruz ama bi türlü sakinleşmiyo ancak müzik kanalı açacaksın hareketli müzik bulacaksın ona da eşlik edeceksin ancak öle duruyor yakında apartmandan atacaklar bizi:KK1:

doğumdan beri silikonucla emziriyodum çok denedim bıraksın diye ama olmadı alıyodu göğsümü emmiyodu sinirleniyodu dün ölesine bi deneyim dedim almaz nasıl olsa diye birden baktım emiyorrrr :nazar::KK9: gece de beni emdi ne güzel bi duyguymuş yaa inşallah bırakmaz da böle devam ederiz tabi bırakmasın diye de arada kalkıyorum geziyorum

yaramaz kucağa ilgiye alışmış desene :)4 5 aylık olsun yere bi yorgan ser at bebeğini üstüne oyuncaklarla filan oynamaya dönmeye başlar o zaman rahat edersin gezerek emzirmeye çok alıştırma arkadaşım oturduğu an oğlu ağlıyodu kalk gezdir emzir diye bi süre sonra ağırlaştıkça zor oluyor

Arkadaşlar ben gece 3defa falan emziriyorum ama çoğunlukla gözü kapalı emiyo ve emdikten sonra hemen uyuya kalıyo bende kaldırıp gaz çıkarmaya kıyamıyorum çoğunlukla:KK43: ama bikaç gündür hep sabah 5,6 gibi gazı olarak ağlayarak uyanıyo,acaba bu sebepten mi??

cnm bende geceleri gazını cıkarmıyorum. memeyı yada mamayı emerken uyuyo kaldırsam uyanacak.ama baktım mırıldanıyo rahatsız olduğunu anlıyom o zaman gazını cıkarıyom. yoksa mudahale etmıyom çok şukur bı sorun yaşamıyoz

Bugun biz bugun 3 lu asimizi olduk. Ebeye sordum dedim benim kiz gece 5 6 saat uyuyor gece emzirmek için uyandirayim mi dedim. Kilosu yerinde cok da keyfini bozmaya gerek yok dedi. Artik gece gunduz kavramini oluşturmaya baslar dedi.dun gece 2 ye kadar uyumadi sonra bi uyudu 8 e kadar.sonra mizirdanmaya baslayinca emzirdim.2 gundur boyleyiz.

keşke benımkıde 5-6 saat uyusa:KK1: maşallah de cnm. aynen keyfını bozmaya gerek yok annesı

Kızlar ben bebegime yün yatak yaptirdim ama simdi cok pismanim çünkü bebegimin vücut seklini aldi ve coj rahatsız simdi yatak alcam park yatagin icine sizce ne almalıyım sunger mi visco mu pamuk mu

bız sunger kestırdık cnm. bıraz sert.çunku bebışlerın yatagı sert olmalıymış. ustune yorganını koydum ona yatırıyorum

canım sanki sütün varda sen mi emzirmiyorsun sen zaten elinden gelen her şeyi yapıyorsundur eminim hala da olmuyorsa yapacak bir şey yok bizde bir süre mama verdik bende hiç istememiştim vermeyi doktor mamanında besleyici olduğunu söyledi bebeğin aç kalmasındansa mama çok daha iyi emin ol hiç kendini kötü hissetme

yok cnm bende emzirdim ama 20 ml ken 15 milime düştü bende bıraktım artık

bende silikon uçla emziriyorum en baştan beri arada bırakmayı deniyorum ama göğsüm hemen yara oluyo artık pes ettim bunla büyütcez bebişi neyse süt olsun da artık

Merhaba kızlar sezeryandan sonra sızde kabızlık problemı oldumu 2.5 ay oldu dogum yapalı ve hala kabızım ustelık basur çıktı bende lavaboya gıtmeye korkuyorum okadarkı canım yanıyor sezeryanla dogum yapan arkadaslar sızlerde boyle sorun oldumu acaba :KK14:

Gunaydin arkadaslar benim sutum uetmedigi icin mama basladim ama bizim yeme ve uyku sikintimiz var benim oglum maksimum 70 ml yiyor ve saat basi acikiyor dolayisiylada gecede saat basi uyaniyor benle ayni sorunu yasayan varmi aranizda gece 5 ten sonra uyaniuor ve bidahada uyumuyor uykusuzlukyan helak oldum

birebir aynı canım bende öyleyim gündüz ruh gibi bebeğime bakıyorumbenimki gün içinde de saat bası mam yiyor bu arda bebeğinin kilosu ve boyu nasıl?

cnm anakucagının markası ne acaba? kaplumbaga ya baktım ama dedıgın gıbı bana gunduz ılgılenecegı uyumasını saglayacagı bısey lazım,kaplumbagayı da alıcam ama oyuncak olarak dıkkatını ceker sagol cnm

canım sen nıye taktın bu kadar yaa uzulme saglıgı yerındeymıs nıye kılo almasın alır he ay degısır kılosu,annene saırdım dogrusu benım annem memeyı bırakır dıye sutumu bıberonla dahı verdırmıyo,senınkı mam ver dıyebılıyo,cnm sutun varsa sag artar ve bebegını sık sık emzır beımkı emmıyodu dudagıı emıyod ben alıstırdım cok sukur her ıstedıgınde verıyorum ve sutumu sagıyorum ,mamaya ne gerek var anne sutu kadar degerlı ne var kı,mama sadece şişirir bebeklerı kılo yapması degıl öemli olan kemık gelısımı vücüduna sagladıgı vitaminler,mineraller önemli olan,kimseye bakma sen emzır bebegını sakın vazgecme bundan:KK45:

Canım biraz geç oldu ama cevap vereyim, benim anakucağının markası öyle kaliteli bir marka değil. Çünkü sadece yatak amaçlı kullanacağım için 70 liralık basit bir şey aldım. Dışarıda kullananlara hayranım doğrusu. O koca şeyi koluna takıp pazara gideni gördüm :)

Kızlar benim kızım gündüz salonda uyuyor. Doğduğundan beri salonda ikamet ediyoruz maaile. Yatak odama geçmeye karar verdim, bu sefer de kızım o odada uyumuyor. Sürekli ses ve ışık istiyor. Uyandığında etrafa bakıp tedirgin oluyor, titriyor, huzursuzlaşıyor. Ancak sarılınca sakinleşiyor. Korktuğu çok belli yani. Bu arada kaplumbağa ışıldağı aldım, çok güzel. Ama kızım yanıp sönen rengarenk ışıklara bakmaktan uyumuyor. Müzikleri de çok hoşuma gitmedi. Nette 14 lira ben oyuncakçıdan 28 e aldım. İlgilenenler için söyleyeyim dedim. Bu arada birlik oyuncak sitesinden farklı bir dönence aldım. Onun müzikleri çok güzel. Kaplumbağa 50 dk. öbür dönence 15 dk çalıyor. Birinin görselliği diğerinin müziği çok güzel. Birlik oyuncaktan aldığım 19 lira. Onun şekilleri çizgi karakterler. Ama bizim yaş bebikoları için ona zaman var daha.

Dün gece kızım aşılar dışında ilk defa deli gibi ağladı. İlk defa sesinin son volümünü gördük. Aniden başladı ağlamaya. Babası fotoğraflarını çekiyordu oyun halısında oynarken. Çok kötüydü ya. Kucağıma aldığım an ağlamaya başladı. Hem de çırpınarak. Canı yanıyor anlıyorum ama ne olduğunu bir türlü bulamadım. Bütün giysilerini çıkardım hemen, ağzını burnunu kulakları kontrol ettim. Patiklerinin içine bile baktım böcek fala ı ısırdı diye...Emzirdim susmadı. Kucağıma alıp ağzına emziği verdim, bir iki pışpışlamaya gözleri kapandı. Sabaha kadar da uyudu. (Emmeleri dışında.) Böyle bir atak yaşalyan oldu mu? Bir de bakıcısıylayken hiç uyumuyormuş. Gidiyorum geliyorum kadının kucağında. Kadın oğluyla geliyor onu bakmaya. Çocuk iki de bir bebeğin yanaklarını sıkıyormuş uyurken, kızlarım gördü söyledi. Kadın yemek ve temizliğe de bakıyor. Kucağında bebekle yemek karıştırdığını söylemez mi bir de :KK43: Of ya, yani söylemek istemiyorum, isyan da olmasın çok şükür Rabbime bebeğimi sağ salim verdiği için ama onca yıldan sonra üçüncü çocuğu kaldıramıyorum galiba. Daha mı güçsüzüm ne...

Merhaba kızlar sezeryandan sonra sızde kabızlık problemı oldumu 2.5 ay oldu dogum yapalı ve hala kabızım ustelık basur çıktı bende lavaboya gıtmeye korkuyorum okadarkı canım yanıyor sezeryanla dogum yapan arkadaslar sızlerde boyle sorun oldumu acaba :KK14:

Geçmiş olsun canım. Ben de sezeryanım ama kabızlık olmadı çok şükür. Doğum sonrası spinal iğnesinden dolayı boyun bel ve sol yüzüm ağrıyor iki aydır. Allah şifa versin sana. Basur da kötüymüş...

Canım biraz geç oldu ama cevap vereyim, benim anakucağının markası öyle kaliteli bir marka değil. Çünkü sadece yatak amaçlı kullanacağım için 70 liralık basit bir şey aldım. Dışarıda kullananlara hayranım doğrusu. O koca şeyi koluna takıp pazara gideni gördüm :)

Kızlar benim kızım gündüz salonda uyuyor. Doğduğundan beri salonda ikamet ediyoruz maaile. Yatak odama geçmeye karar verdim, bu sefer de kızım o odada uyumuyor. Sürekli ses ve ışık istiyor. Uyandığında etrafa bakıp tedirgin oluyor, titriyor, huzursuzlaşıyor. Ancak sarılınca sakinleşiyor. Korktuğu çok belli yani. Bu arada kaplumbağa ışıldağı aldım, çok güzel. Ama kızım yanıp sönen rengarenk ışıklara bakmaktan uyumuyor. Müzikleri de çok hoşuma gitmedi. Nette 14 lira ben oyuncakçıdan 28 e aldım. İlgilenenler için söyleyeyim dedim. Bu arada birlik oyuncak sitesinden farklı bir dönence aldım. Onun müzikleri çok güzel. Kaplumbağa 50 dk. öbür dönence 15 dk çalıyor. Birinin görselliği diğerinin müziği çok güzel. Birlik oyuncaktan aldığım 19 lira. Onun şekilleri çizgi karakterler. Ama bizim yaş bebikoları için ona zaman var daha.

Dün gece kızım aşılar dışında ilk defa deli gibi ağladı. İlk defa sesinin son volümünü gördük. Aniden başladı ağlamaya. Babası fotoğraflarını çekiyordu oyun halısında oynarken. Çok kötüydü ya. Kucağıma aldığım an ağlamaya başladı. Hem de çırpınarak. Canı yanıyor anlıyorum ama ne olduğunu bir türlü bulamadım. Bütün giysilerini çıkardım hemen, ağzını burnunu kulakları kontrol ettim. Patiklerinin içine bile baktım böcek fala ı ısırdı diye...Emzirdim susmadı. Kucağıma alıp ağzına emziği verdim, bir iki pışpışlamaya gözleri kapandı. Sabaha kadar da uyudu. (Emmeleri dışında.) Böyle bir atak yaşalyan oldu mu? Bir de bakıcısıylayken hiç uyumuyormuş. Gidiyorum geliyorum kadının kucağında. Kadın oğluyla geliyor onu bakmaya. Çocuk iki de bir bebeğin yanaklarını sıkıyormuş uyurken, kızlarım gördü söyledi. Kadın yemek ve temizliğe de bakıyor. Kucağında bebekle yemek karıştırdığını söylemez mi bir de :KK43: Of ya, yani söylemek istemiyorum, isyan da olmasın çok şükür Rabbime bebeğimi sağ salim verdiği için ama onca yıldan sonra üçüncü çocuğu kaldıramıyorum galiba. Daha mı güçsüzüm ne...

Benim kiza ise başlayınca sira sira annemler bakacak ama bakiciya verecek olsaydim kesinlikle çocuğu olan hatta küçük bir çocuğu olan birisine asla birakmazdim çünkü izinde Görümceme gitmiştik onun da 2 yaşında bir kızı var ve devamlı bnm bebegin etrafında dolaniyordu biz mutfakta yemek yerken bebegimin uyuduğu odaya süzülür ya yanağından makas alır ya da yattığı yere çıkardı ben de yüz kere masadan kalkar onu odadan çıkarmaya calisirdim bir de inat ki zorla kolundan tutup cekemezdim de bu sefer de çığlık çığlığa ağlardı tabi cok severim ama Görümcem de masadan kalkıp gelmezdi bi çocuğunu almaya bir de bana sen niye dogru düzgün yemiyosun derdi

Geçmiş olsun canım. Ben de sezeryanım ama kabızlık olmadı çok şükür. Doğum sonrası spinal iğnesinden dolayı boyun bel ve sol yüzüm ağrıyor iki aydır. Allah şifa versin sana. Basur da kötüymüş...

Tesekkur ederım sanada gecmıs olsun canım bubel agrısı zaten benıde mahfettı :KK43:(

İlk 3 ay bebeğiniz her ağladığında onu kucağınıza alıp ilgilenmeli ve emzirmelisiniz.
Bu gelişimi için çok önemli. İlk 3 ay evin hakimi kesinlikle bebeğiniz. Eğitim filan yok sadece her ağladığında ilgilenmek, sarılmak ve emzirmek var! Bebeğiniz çok ağlıyorsa belki kolik olmuş olabilir ama idare edin. Gazı olabilir, masaj yapın karnına. Kucağınızda dolaştırın. Bol bol cildinize temas etsin. T-shirtünüzün içine sokun onu göğsünüze yatırın. Bebeğiniz de çıplak olsun. Üşür derseniz örtü ile sarın dışardan. İkinizin çıplak teninin teması onu rahatlatır. Kendini güvende hissetmesi çok önemli. Ağlatmayın.
BUNU BİR BLOGTAN KOPYALADIM İKİNCİSİDE YAZIYA YORUM KISMIDAN KOPYALADIM
Bu görüşe katilamayacagim okursaniz hak verirsiniz. Agladiginda ilgilenme tamam. Her agladiginda emzirme ve kolik isi tamam degil. Bebeklerin % 90'ı mide kapagi tam gelismemis olarak dogar. Yani reflu adayi olarak dogar. Kolik denen bebekler 10000de 1dir. Derler ya 2-3 haftadan once gaz olmaz- bu gaz degil refludur. Anne sık emzirir ve emzirirken belli bir açıda tutmazsa bebegi 2-3 hafta icinde mide kapaginin ust kismi tahris olur ve bebek gazi icin ikinmaya basladiginda pirt diye kacan mide sivisi inanilmaz aciya neden olur. Ve bebek kivranir durur gazini midedekini geri kacirmadan cikaracak diye. Burada olan gazin sebep oldugu karin agrisi degil mide yanmasidir. Karin ovalamak baska boyut, cok sakincalidir. Ayrica ise yaramaz. Reflu krizi 5 atakta gecer. Yapilacak sey cocugu 10dk dik tutmak, patpat yapmamak cocugu sallamamak, hafifce sirtini ovalamak, cocugu yatay pozisyonda ve sık emzirmemek. Miyadinda dogan icin 3 saat ilk uc ay, 4. Ayda 4 saatte1.
Sık emzirilen bebek annenin õn sulu sütünü alir ve bu on sut reflu yapan enzimlerle doludur. Arkadan gelen yagli sutu alamazsa is daha ciddilesir ve gece gunduz uyumayan iyi gelisemeyen bebek profili cikar. Kolik diyorsunuz ya hemen bebege. O profil.
Arkadan gelen yagli sut ön sutu dibe cokertir ve refluyu minimuma indirir. Ayrica bebegi gelistiren bu arka suttur.
Sık emen bebegin uyku metabolizmasi da bozulur. Uyumasi gereken kadar sure uyuyamaz. Zirtpirt uyanir ve gelisimi oldukca sekteye ugrar ve huysuzlasir.
Sık duyariz sutum yaramiyor diyenleri. Bunun sebebi de budur.
Yazdiklarim hem bilimseldir arayan bulur hem de tecrubeyle sabittir.
Sivi gidalar 10dkda katilar 80dkda sindirilir. Bu sure icinde dik tutmak ve uyutmamak onemlidir. Reflulu bebekler uykuda kusup cigerine kacirma potansiyeline sahiptirler. Sirt ustu yerine yan yatirilmalarini tavsiye ederim.
Gazla birlikte hep az da olsa sutu cikiyorsa, yatirinca agliyor kaldirinca susuyorsa, az ve sık emziyorsa (başında terleme yoksa), aglarken kucaginizda sirtini yay gibi yapiyorsa, emerken agliyor ve memeyi birakiyorsa, bacaklarini kendine cekip kizararak kivraniyorsa bebeginiz gazli degil refluludur. Dedigim gibi gazli bebek 10000de 1 ve cok ozel bir durum. Herkes gaz yapar elbet ama kivranmaz.
Her aksam ayni saatlerde aglama krizleri varsa buyuk ihtimalle sutunuz ilerleyen saatlerde yorgunluktan azaliyor ve bebek doymuyordur. O saatlerde sutunuzu sagin ne demek istedigimi anlarsiniz.
Sevgiler.

X