2013 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Antibiotigi ver yada verme diyemem ama denizsuyu icin etrafimdaki cogu kisi ise yaramiyor dedimisti ben almamistim.burnunu tam temizleyemiyon galiba en azindan temizledikten sonra bir sure o hirilti kesilir kesilmiyorsa benim aklima ya temizleyemiyom burnu yada bronsit baslamis der ilaci veriridim.kuzum havalar bi anda sogudu biz buyukler hasta oldhkta bebeklerin olmasida normal.farkinda olmadan ziyarete gelen birinden nezle falan bulasmistir.doktorumm bana cocuklar duse kalka buyuyecek panik yapma demisti.bebeklerimiz dusundugumuzden daha kuvvetli annesi o yuzden kendini suclama.tez zamanda iyilesecek jnsallah guzel gine cunku annesi bebisine cok iyi bakiyor
Teşekkür ederim canım yorumun için
büyük kızımdada aynı sorunları yaşıyorduk minik burun aspiratörü çok derinleri temizlemiyor bu yüzden hırıltı yapıyor demişti eczaneden otribebe deniz suyu ve otribebe burun aspiratörü seti var ondan al biz çok rahat ettik şuan derin içinde otribebe kullanıyoruz damlayı kullanıyoruz bi boru var ucunda süngerli kısmı bebeğin burnuna sokup benim eşim güçlü nefes işini hallediyo ağzınla hüp diyosun süngere ne kadar sümük varsa birikiyo bi süre kullanınca zaten hırıltı kalmıyor sadece hırıltı için değil burun temizliğinde otribebe en iisi
Dün eczacı onermisti ama almamistik bugün çok aglayinca eşim gidip aldı ve iyi ki almisiz bebeğim kendine geldi daha uygularken bile huzurluydu minigim
Fiyati nedir o setin

Fiyati 16tl canim bizde serum vardı sadece burun pompasıni aldik 20tl olan paketi de var içinde 5tane serum var

Herkes mutlaka kayisiyi aksamdan suya koy sabah suyu ile beraber ye demistir ama bende ise yaramamisti hamileyken de.. doktor da o zaman bana duphalac diye bir surup vermisti, cok zorda kalinca onu kullaniyorum.. bence sende cok sikintidaysan mutlaka doktoruna görün.

canım ben bebeğim için demiştim ama dalgınlıkta kızım için diye yazmayı unutmuşum

Merhaba kızlar
pazartesi aşı için sağlık ocağına gittik,çok şükür bebişim bir ayda 1600-1700 gr almış,5300 olmuş:emir_bebek: ama ebe içime kurt düşürdü, bu bebek çok sarı diye.. geçen hafta doktora gittiğimizde dr normal demişti...neyse yarın dr.a gidip bilirubin değerini ölçtüreceğim.

Havalar öyle soğudu ki, evde hepimiz grip olduk,eşim bile haftasonu geldiğinde 2 haftadır görmemesine rağmen bebişi sevemedi bulaşmasın diye. ben bile o kadar dikkat etmeme rağmen şifayı kaptım, Benim prensinde 2 gündür burnu hırıldıyor, arada bir hapşuruyordu, şimdi kibar kibar öksürmeye de başladı,burun aspiratörü de bi işe yaramadı.. bugün bütün gün uyudu, normalde pek uyumaz,uyandırıp sıksık emzirdim..off korkuyorum bronşit falan olmasın... (senelerdir bronşiyel astımla yaşadım ve geçen sene zatürre geçirip zar zor atlattım) İnşallah iyileşir bebişlerimiz,acil şifalar

pusette uyutmak zararlı mıdır bılmıyorum canım ama mumkun oldugunca bebegın yanında televızyn acmamaya calısıyorum ben

Sağ ol canım cevap için. Benim üçüncü bebeğim ama sonuncuyla arasında 12 sene var bu bebişin. Haliyle azıcık acemi kaldım bazı konularda :) Öbürlerde hiç puset kullanmamıştım mesela. 3 gündür beşikde değil, oturma odasında pusetle uyuyoruz. Çünkü çok gazı var ve on dakikada bir uyanıyor. Puset daha kolay geliyor bana. Kanepenin kenarına koyuyorum, öyle uyuyorum. Uyumak denirse tabi. Ne olacak bu gaz işi yaa. Öyle kıvranıyorki her seferinde. Çıkartıyor da gazını. Ama tüpraş bizim kızın bağırsaklarında şube açtı sanki, bitmiyor gazı. Masajlar, ilaçlar, humana kimyon rezene çayı hiç bir şey fayda etmedi. Üstüne sağlık ocağından verdikler d vitamini damlası da eklendi. O da gaz yapıyor biliyorsunuzdur. Çaresizlik çok kötü. Şu an bile gözümün önünde morarmış kıvranıyor yavrum...

ilk kızımda sese alışsın aç dediler istemedim tabi gık sesine uyanan bi bebeğim oldu ama 6 aylıkken anne dedi yaşında baya konuşuyordu şuan 21 aylık ve herşeyi konuşuyor gayet güzel uzun cünle kuruyor ve doktorumuzda bunun tv izlememesinden kaynaklandığının söyledi 3 aylık olduktan sonra alıştırırsan çok güzel tv izler ama öğrenmesi olmaz geç konuşur şuan biz tv bakarız ama durunun hiç ilgisini çekmez

Benim kızlarım bakıcı elinde büyüdükleri için hep tv karşısındaydılar ama geç konuşmadılar canım. Çünkü sürekli konuşuyordum onlarla. Senin dediğin de doğru ama tv genelde çocukları olumsuz etkileyebiliyor. Demek ki sen de bebişinle iyi bir iletişim içindeydin. Allah bağışlasın çocuklarını bu arada. Bir de sana bir sorum olacak; 30 ml lik rezeneyi bir kerede mi içirdin bebeğine. Ben 10 ml bile korkarak içiriorum günde bir kere. Az olduğu için midir acaba hiç faydasını görmedim. Ben humananın kimyon+rezene karışımı çayını aldım bu arada.

Son düzenleme:
arkadaşlar park yataklar hakkında tavsiyelerinizi almak istiyorum.sizler tecrübelisiniz. ne marka model tavsiye ediyorsunuz ve kaça aldınız paylaşır mısınız lütfen.

yarın kızıma bera işitme testi yapılacak
daha once ıkı kez işitme testı yapıldı ama sonuc alınamadı:KK43: kulakları doludur ondan sonuc alınamamstr felan dendı
o arada sarılıktan dolayı küvezde de kalınca bera testı ıcın devlet hastanesıne yönlendırdıler
ınsallah yarın hayrlı guzel bı haber alırız

Zaman nasılda hızla akıp gitti daha dün gibi hamilelik durumlarımızdan bahsedıyorduk sımdı use bebıslerımızı anlatıyoruz bızım soyle bır sorunumuz var dogumdan bır hafta sonra yuzunde dokuntuler belırdı Efe nın dr yenidoğan dokuntusı dedı ama bugun 1 aylık olduk cıldını ıyıce sardı sızlerde de boyle bı durum olan varmı ne yapmalı cok uzuluyorum bebısımın yızunu oyle gorunce:KK43:
canım benim bebeğimde de var o döküntülerden ilk doğdugunda hastaneden çıkmadan da bi kaç tane olmuştu çocuk doktorumuz sütünü öğütmeye çalıştıüı için vücudu tepkime yapıyor merak etme geçer demişti gerçekten hemen geçmişti ama şu bi kaç gündür isilik gibi oldu sadece yüzünde var sağlık ocağındaki hemşiremize sorduk 20 25 günlük bebeklerde genelde oluyor ılık suyla sil demişti siliyorum bakalım bide saf %100 gül suyu aldım onla siliyorum

kızlar bebeğimde çok gaz sancısı var :KK43: 12 günlük daha o kadar kıvranıyor ki ama hiç ağlamıyor gaz sancısında ağlama çok olur diye biliyorum benim kızım kıpkırmızı oluyor sıkınıyor sıkınıyor ıh ıhh diye ses çıkartıyor sadece ayaklarına sıcak su torbası koyuyorum bende rezene içiyorum birde zinco damla veriyorum başka yapabileceğim birşeyler var mı?

canım acı elma yağı alıp sürmeyi dene ayaklarının altına sürünce ii geliyo

bebeği giydirme konusuna gelince uzun kollu çıtçıtlı badi kilotlu çorap ve üstüne zıbın takımını giydiriyorum ellerinin ve kafasının durumuna göre eldiven ve şapka giydiriyorum evde klima çalışıyo sürekli 25 26 derecede (henüz buhar makinası almadık o yüzden içim hiç rahat değil )tırnaklarını kestim bebeğimin o yüzdengündüzleri genelde eldiven takmıyorum eger banyo yaptırdıysam 3 kat giydiriyorum bebeğimi bide mutlaka banyodan sonra giydiereceğim kıyafetlerini ütülüyorum havlusunuda ütülüyorum o zaman hiç ağlamıyo kuzum 3 kaç kıyafetle vücut sıcaklığını ayarlıyıncaya kadar kalıyor ortalama 3 4 saat sonra çıkarıyrum gene çünkü sürekli battaniyeyle sarılı yatıyor geceleride mutlaka şağkasını ve eldivenini giydiriyorum çünkü gece soğuk oluyor gerçektende üstünede kundaklar gibi sardığım battaniye haricinde kalın battniye örtüyorum

bide arkadaşlar benim kızım ellerini hiç battaniyenin içinde tutmuyo hemen basıyor yaygarayı o yüzden uzun kollu uyku tulumlarından almam lazım

arkadaşlar ya ben bebeğimi sarılık testi yapılmadan önce mutlaka 2 saatte 1 zorlada olsa uyandırıp emziriyordum çok şükür sarılığımız çıkmadı ama şimdilerde uyandırmıyorum ne zaman uyanırsa o zaman emziriyorum ama gende 3 saati geçmemesine özen gösteriyorum 26 günlük olduk sarılık hala bi tehtit oluşturuyor mu ki bizim için

arkadaşlar ya ben bebeğimi sarılık testi yapılmadan önce mutlaka 2 saatte 1 zorlada olsa uyandırıp emziriyordum çok şükür sarılığımız çıkmadı ama şimdilerde uyandırmıyorum ne zaman uyanırsa o zaman emziriyorum ama gende 3 saati geçmemesine özen gösteriyorum 26 günlük olduk sarılık hala bi tehtit oluşturuyor mu ki bizim için

Yenidoğan için her zaman tehlike var canım. Bu tehlike 2-3 aylık olunca azalıyor ama yok olmuyor. Benim bebeğim 3 günlükken hafif sarılık oldu, şu an hala gözlerinde sarılık var bana göre ama doktor önemli değil diyor. Ayrıca çok sıkı beslenen bebekler de sarılığa yakalanabiliyor. İnşallah senin bebeğin yakalanmaz. İsiliğe gelince bebekler sıcaktan da isilik olur. Bazı arkadaşlar bebişlerini fazla giydiriyor. Ben banyo yaptırınca bile yarım kol zıbın bir çift soket çorap ve bir takım giysi giydiriyorum. Ama her zaman ince bir battaniyeyle sarıp kalın battaniyeyi üzerine örtüp öyle uyutuyorum. Tabi yöre sıcaklığı da etkili giyim konusunda. Soğuk bölgeler daha sıkı giydirmeli elbette. Ama şunu bilirim, çocuk ne kadar narin yetiştirilirse o kadar çok hasta olur. Ben çocuklarımı soğuktan hiç sakınmadım, maşallah daha bir kere grip olmadılar.

bebeği giydirme konusuna gelince uzun kollu çıtçıtlı badi kilotlu çorap ve üstüne zıbın takımını giydiriyorum ellerinin ve kafasının durumuna göre eldiven ve şapka giydiriyorum evde klima çalışıyo sürekli 25 26 derecede (henüz buhar makinası almadık o yüzden içim hiç rahat değil )tırnaklarını kestim bebeğimin o yüzdengündüzleri genelde eldiven takmıyorum eger banyo yaptırdıysam 3 kat giydiriyorum bebeğimi bide mutlaka banyodan sonra giydiereceğim kıyafetlerini ütülüyorum havlusunuda ütülüyorum o zaman hiç ağlamıyo kuzum 3 kaç kıyafetle vücut sıcaklığını ayarlıyıncaya kadar kalıyor ortalama 3 4 saat sonra çıkarıyrum gene çünkü sürekli battaniyeyle sarılı yatıyor geceleride mutlaka şağkasını ve eldivenini giydiriyorum çünkü gece soğuk oluyor gerçektende üstünede kundaklar gibi sardığım battaniye haricinde kalın battniye örtüyorum

bide arkadaşlar benim kızım ellerini hiç battaniyenin içinde tutmuyo hemen basıyor yaygarayı o yüzden uzun kollu uyku tulumlarından almam lazım

bebegin kollarini battaniyenin icinde kalmayiversin kollarini hareket ettirmesi kas gelisimi icin iyiymis.

Son düzenleme:
daha once ıkı kez işitme testı yapıldı ama sonuc alınamadı:KK43: kulakları doludur ondan sonuc alınamamstr felan dendı
o arada sarılıktan dolayı küvezde de kalınca bera testı ıcın devlet hastanesıne yönlendırdıler

Canim insallah guzel haberler alirsin

canım benim bildiğim kadarıyla ilk üç hafta yüksek risk oluyormuş daha sonra bu risk azalıyormuş tabi ki sen uyandırıp emzirmekten vazgeçme ben en fazla iki saat uyuttum bebeğimi sürekli emzirdim ama yinede sarılık oldu çünkü sütüm yeterli değilmiş malasef mamaya başladık çok üzülüyorum bebeğime yetersiz kalıyorum diye iki gün önce humanaya başladım süt arttırıcı çaya ve etkisini göstermeye başladı çok şükür arttı sütüm

Yenidoğan için her zaman tehlike var canım. Bu tehlike 2-3 aylık olunca azalıyor ama yok olmuyor. Benim bebeğim 3 günlükken hafif sarılık oldu, şu an hala gözlerinde sarılık var bana göre ama doktor önemli değil diyor. Ayrıca çok sıkı beslenen bebekler de sarılığa yakalanabiliyor. İnşallah senin bebeğin yakalanmaz. İsiliğe gelince bebekler sıcaktan da isilik olur. Bazı arkadaşlar bebişlerini fazla giydiriyor. Ben banyo yaptırınca bile yarım kol zıbın bir çift soket çorap ve bir takım giysi giydiriyorum. Ama her zaman ince bir battaniyeyle sarıp kalın battaniyeyi üzerine örtüp öyle uyutuyorum. Tabi yöre sıcaklığı da etkili giyim konusunda. Soğuk bölgeler daha sıkı giydirmeli elbette. Ama şunu bilirim, çocuk ne kadar narin yetiştirilirse o kadar çok hasta olur. Ben çocuklarımı soğuktan hiç sakınmadım, maşallah daha bir kere grip olmadılar.
sana katılıyorum bebekler ne kadar narin yetişirse okadar hasta olur. ben ilk doğduğu hafta şapka kullandım sonra hiç kullanmadım, eldivende kullanmıyorum. banyoda yaptırsam tek kat giydiriyorum.eğer hava iyiyse kısakol çıtçıtlı badi üstüne kundak. hava biraz serinse sadece uzun kollu tulum giydiryorum çorap veya atlet tarzı bişey giydirmiyorum üstüne yine kundak. geceleri üstüne penye battaniye örtüyorum bide. bende başta üşürmü falan diye tereddüt etmiştim ama narin alıştırmakta istemiyorum. zaten ince giydirmeye başlayınca oğlumda daha bi huzurlu oldu. öbür türlü çok hararetli oluyordu vücudu.

elleri sürekli hareket halinde olduğundan battaniyenin içinde durması mümkün değil. bizimkide öyle. ben uyurken kundak yapıyorum, çünkü elleri hareketli olduğu için uykusunu dağıtıyor yada yüzüne çarpıyor.

canım benim bildiğim kadarıyla ilk üç hafta yüksek risk oluyormuş daha sonra bu risk azalıyormuş tabi ki sen uyandırıp emzirmekten vazgeçme ben en fazla iki saat uyuttum bebeğimi sürekli emzirdim ama yinede sarılık oldu çünkü sütüm yeterli değilmiş malasef mamaya başladık çok üzülüyorum bebeğime yetersiz kalıyorum diye iki gün önce humanaya başladım süt arttırıcı çaya ve etkisini göstermeye başladı çok şükür arttı sütüm
dün emzirme hemşiresiyle görüştüm hastanede. moringa diye bir bitkinin yapraklarının süt artırdığını söyledi. ondan yapılan haplar ve çay varmış. işe yaradığını söyledi bende çayını alıp deneyeceğim bakalım işe yarayacak mı?

KIZIM 33 gunluk oldu ama sarılık degerı yukselmıs 12 olmus yanı uzayan sarılık BUNN ICIN YARIN KONTROLUMUZ VAR MINICIK ELINDEN 5 TUP KAN ALDILAR MAHVOLDU YAVRUM INS SIZ BOYLE SEYLER YASAMAZSINIZ
SORUN BUNULADA BITMIYO VE kalça testı ıcın ultrason çekıldık dr emın olamadı 1ay sonra tekrar kontrol
dogdugundan bu yana gozlerı sureklı çapaklanıyo drun demesıyle 1 seneye anca gecermıs
rabbıme sukurler olsun ama uzulmemek elde degıl

Son düzenleme:
sağ ol canım cevap için. Benim üçüncü bebeğim ama sonuncuyla arasında 12 sene var bu bebişin. Haliyle azıcık acemi kaldım bazı konularda :) öbürlerde hiç puset kullanmamıştım mesela. 3 gündür beşikde değil, oturma odasında pusetle uyuyoruz. çünkü çok gazı var ve on dakikada bir uyanıyor. Puset daha kolay geliyor bana. Kanepenin kenarına koyuyorum, öyle uyuyorum. Uyumak denirse tabi. Ne olacak bu gaz işi yaa. öyle kıvranıyorki her seferinde. çıkartıyor da gazını. Ama tüpraş bizim kızın bağırsaklarında şube açtı sanki, bitmiyor gazı. Masajlar, ilaçlar, humana kimyon rezene çayı hiç bir şey fayda etmedi. üstüne sağlık ocağından verdikler d vitamini damlası da eklendi. O da gaz yapıyor biliyorsunuzdur. çaresizlik çok kötü. şu an bile gözümün önünde morarmış kıvranıyor yavrum...

canım gecmıs olsun dr bana sab sımplex verdı ıse yaradı sanırım 3 gundur kızım daha rahat

benım kızımda bır kulağından gecememıstı cnm 3. de gectı ama ben duyduğundan emındım cunku hapsursam gozunu acıyordu. hareketlerınden anlarsın sende. gonlunu ferah tut

X