2010 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

kızlar nst de deli etti oğlum ebeyi kemeri bağlıyor ebe
hoooop sol alt kısımdan ittiriyor kaydırıyor kemeri ebe deli oldu
bir de nasıl bir şekildir ki o karnıma bakınca aaaa oluyor kadın nasıl bir
çıkıntıdır neresidir bilmiyorum çıldırdı resmen zor ayarladı ebe...

kızlar nst de deli etti oğlum ebeyi kemeri bağlıyor ebe
hoooop sol alt kısımdan ittiriyor kaydırıyor kemeri ebe deli oldu
bir de nasıl bir şekildir ki o karnıma bakınca aaaa oluyor kadın nasıl bir
çıkıntıdır neresidir bilmiyorum çıldırdı resmen zor ayarladı ebe...

:))))))))) doruk dediğim dedikkk

Sağolun kızlar ben de anlamadım neden sunni sancı diye ısrar ediyor bilmem.
AÇILMAM 2 CM OLMUŞ bu arada.rahat 2 cm var dedi.çok şükür yavaş yavaş
açılıyorum.ama sanırım ilk doğum olduğu için 10 saat falan sürüyormuş doğumlar
onu çabuuklaştırmak için sanırım ama ben anestezi istiyorum demiştim dr.a zaten dedi
hafif veriyoruz önce sancıyı katater takılıyor sonra sancı veriyoruz ilaç 4cm olunca
püskürtülüyor diyor.
Özlemcim(beyaz16) ya sunni sancı alan hiçkimseden duymadım çok kolay.bişi yok falan
diyen sunni sancı alan kim varsa çok kötüydü diyor hele hele hızlandırdıklarında nefes alamıyormuşsun.
kendi sancıdan bin beter birşeymiş ondan korkuyorum ben ama anestezi sağolsun işte...

cnm benim arkadaşım suni sanıyla normal doğurdu,epidural taktırdı ki kendisi eline iğne batsa bir haftaparmağı havada gezen biridir,sonra da çatır çatır doğurdum diyo:KK1:
belli bir müddetten sonra epidurali takınca bişey anlamıyormuşssun zaten sana sadece ıkın dediklerinde ıkınıyormuşssun o kadar sakın gözünde büyütme herkesin farklı oluyor doğumu,korkutuyorlar hep bizi,belki senin çok kolay olacaktır rahatlat kendini lütfen

kızlar didemi aradım çok şükürrrrr :Saruboceq:
masalını almış kucağına ayy çok mutlu oldum canım arkadşım benim.:1hug:
sesi çok iyi geliyordu.hiçbir sorun yaşamamış.herşey güzel geçmiş çok şükür.
çok güzel bir kızım var dedi.opuyorumnanaktanyaaa ben de çok özendimmmm...delikafadulden
3100 küsur doğmuş masal bebek.küsuratı hatırlamıyorum valla heyecandan.:)))delikafadulden
kızlara yazarsın dedi.ohhh çok şükürrrrr allahıma bugün çok dua ettim onun ve masal için..:Saruboceq:

cnm benim arkadaşım suni sanıyla normal doğurdu,epidural taktırdı ki kendisi eline iğne batsa bir haftaparmağı havada gezen biridir,sonra da çatır çatır doğurdum diyo:KK1:
belli bir müddetten sonra epidurali takınca bişey anlamıyormuşssun zaten sana sadece ıkın dediklerinde ıkınıyormuşssun o kadar sakın gözünde büyütme herkesin farklı oluyor doğumu,korkutuyorlar hep bizi,belki senin çok kolay olacaktır rahatlat kendini lütfen

inşallah canım inşaalllahh ya çok çok korkmuyorum aslında daha da çabuklaştırır
doğumu...

Günaydan haber getirdim :) face den aynen kopyalıyorum..
Selam canim.nasilsiniz bebislerin nasil?ben dogurdum :)34 arti 5 gunde.kizim 2500gr oglum 2400gr.23 temmuz sabahin 5 inde aniden suyum gelmesiyle sezeryana alindim.hastanedeyiz.bebislerimiz kuvezde.ama durumlari iyi.2 gune cikicaz insallah.sutum yok ama.korkuyorum olmaz diye.senın sutun ne zaman .bu bilgilerı Kk da 2010agustos annelerı basliqinda yazarmısın.nikim drgunay.cok opuyorum.

çok güzel bir kızım var dedi.opuyorumnanaktanyaaa ben de çok özendimmmm...delikafadulden
3100 küsur doğmuş masal bebek.küsuratı hatırlamıyorum valla heyecandan.:)))delikafadulden
kızlara yazarsın dedi.ohhh çok şükürrrrr allahıma bugün çok dua ettim onun ve masal için..:Saruboceq:

:nazar::nazar:inanamıyormmmm masalda geldiiiii. çok etkilendimmmm mafoldumbenmafoldumben çok şükürrr

selam kızlar
ya iki gündür belime bi ağrı giriyo sancı mı bilmiyorum değişik zonkluyo belli bi müddet tam böbrek kısımları karnın arka kısmı Allah tan uzun sürmüyo sizdeki ağrılar da öyle mi oluyo
bu arada lady fog gözün aydın bebişine kavuşmuşsun çok şükür

yaaaa bugünn günayı düşündümmmmm. ne yapıyor acaba doruğun hikayesini okurken. canımm yaaaa Allah bağışlasın ay ne yoğun bir gün.bence bu hadta böyle geçerrrr

soho özlemcim hiç konuşmuyorsun cnm.işyerinden alışkanlık mı?
okuyup yazmamak:)))) neler yapıyorsun bebişin nasıl canım benim?

ayyyy ne güzeelll..:nazar::nazar::nazar:
bu haberleri okudukça ben bi garip oluyorum:çok üzgünüm:
darısı başımıza artık.. allah analı babalı büyütsün masal kızımızı.

haberler gelip duruyor en son benim haberim mi gelecek ne:)))))
günayda kavuşmuş bebeklerine allah analı babalı buyutsun inşallah...

Selam canim.nasilsiniz bebislerin nasil?ben dogurdum :)34 arti 5 gunde.kizim 2500gr oglum 2400gr.23 temmuz sabahin 5 inde aniden suyum gelmesiyle sezeryana alindim.hastanedeyiz.bebislerimiz kuvezde.ama durumlari iyi.2 gune cikicaz insallah.sutum yok ama.korkuyorum olmaz diye.senın sutun ne zaman .bu bilgilerı Kk da 2010agustos annelerı basliqinda yazarmısın.nikim drgunay.cok opuyorum.

drgunay da mı kavuşmuş meleklerine??
amma müjdeli haberler geliyor ard arda :)
gözü aydın maşallah bebişlerine

oyy maşallah ikisine de,Allah analı bablı büyütsün inş.
gözün aydın günaycım hayırlı olsun bebişlerin
maşallah kiloları da iyi
Allah analı bablı büyütsün inş.
selam kızlar
ya iki gündür belime bi ağrı giriyo sancı mı bilmiyorum değişik zonkluyo belli bi müddet tam böbrek kısımları karnın arka kısmı Allah tan uzun sürmüyo sizdeki ağrılar da öyle mi oluyo
bu arada lady fog gözün aydın bebişine kavuşmuşsun çok şükür
evet cnm öyle oluyo ama düzenli olmadığı için yalancı kasılmalar bunlar
ben çıkıyorum ütü yapmam lazım biraz...

kolay gelsin cnm

kızlar bende kaçıyorum
kuzum uyudu nasılsa sıcaktan mıdır nedir
oyuncakları toplayayım yerden
çamaşıaralrı halledeyim
yemeğimi yedim size bakayım dedim
güzel haberleri gördüm sevindim darısı başımıza hayırlısıyla
yarın görürüşüz artık iyi akşamlar hayırlı kandiller herkese

soho özlemcim hiç konuşmuyorsun cnm.işyerinden alışkanlık mı?
okuyup yazmamak:)))) neler yapıyorsun bebişin nasıl canım benim?

bugün artık yazacaktım :))) çooook geri kalmışım çoook :))) ne diyeceğimi şaşırdım :))

normal doğum bile olmuş anneliği tatmaya başlayan tüm anneleri tebrik ederim darısı başıma diye dua ediyorum artık :)))

sizler nasılsınız? sen nasılsın çiğdemcim? başka bilmem gereken geri kaldığım haber var mı? :) ben daha bugün doğru dürüst boş kaldım meğer ne çok iş yapacak şey varmış evde otururken zaman nasıl geçiyor anlayamıyorum... ben de artık doğurmak istiyorum... bazen hiç doğuramayacakmışım gibi geliyor korkuyorum...

bu arada evde olmak mikkemmel bir duygu hiç sıkılacağımı düşünmüyorum... bugün dr a gittim kontrole çatı muayenesini yaptı... bir sorun görünmüyor dedi... sıra artık sancıları beklemeye geldi dedi ama ben de tık yok çok korkuyorum suni sancıya kalacak işim diye :KK43:

benden öyle işte... :))) bugünleri de gördük yaa ne kadar şükretsem azdır Allah'a :)

Kızlar okuyun..şu ünlü kitabı olan adamın röportajı :))

AĞLIYORSA GAZI VARDIR!
Bebek sustururken tam bir sihirbaz gibisiniz. Bunu nasıl başarıyorsunuz?
Çocuk sağlığı uzmanlarının hepsi bebeklerin ağladığını bilir. Bu ağlamaların da anne-baba için, ne kadar sıkıntı yarattığının farkındadır. Bebeklerin ağlamaları tüm anne ve babalar için baş edilmesi gereken büyük bir sorundur. Doktorların eğitiminde çok ağlayan bir bebeğin kucağa alınması, arabaya konularak gezdirilmesi, kendini kötü hissettiğinde bitkisel çaylar verilerek sakinleştirilmesi gibi telkinlerde bulunulur. Oysa tüm bunların yapılması bazı bebeklerde hiçbir işe yaramaz. Eğer çocuk çok ağlıyorsa gazı var demektir. Bu nedenle bebeğin gazınının çıkarılması öğretilmelidir.

Bunu ne zaman keşfettiniz?
Afrika'daki bir kabilede, bebeklerin yüzde 95'ini bir dakikadan kısa sürede susturabildiklerini öğrendim. Bunu öğrenince de kendi kendime düşündüm. Bu insanlar, ya Mars gezegeninden geliyordu ya da o kabiledeki insanlar bizim unuttuğumuz bir şeyleri yapmaya devam ediyorlardı. Derken bir bebeği sakinleştirmek için ne yapmam gerektiğini ve bunun niçin işe yaradığını düşünmeye başladım. Sonra fark ettim ki bebeklerin çoğu kolay, bazıları zor... Derken zor bebeklerin çok istekli ve duyarlı olduklarını anladım. Kendilerini hareket etmeyen, küçük bir bedende hapsolmuş gibi hissettiklerini gördüm.

Bebeği sustururken kullandığınız tekniği anlatır mısınız?
Bebeği nasıl tuttuğunuz çok önemli... Onu önce hava alabilen, çok yumuşak ve ince bir bezle hafifçe kundaklayın. Bacaklarını serbest bırakın, yarım kundak yapın ve kollarını kundakla sarın. Sonra bebeği kolunuzun üzerine, yüzü açık şekilde, elinizde yan yatar pozisyonda koyun. Bebeğin yanağı elinizle temas etsin ve açık durumdaki eliniz bebeğe adeta rahat bir yastık olsun. Kolunuzla da bebeğin tüm bedeni boyunca yatay bir şekilde destek verin. Sonra aşağı yukarı yaylanarak bebeği hafifçe sarsın, aynı zamanda kulağına yüksekçe bir sesle 'şşşşttttttttt' deyin. Bebek susana ve rahatlayana kadar bu sesi çıkarmaya devam edin. Siz de bebek sihirbazı olduğunuzu göreceksiniz.

ELEKTRİK SÜPÜRGESİ SESİ
Bebekleri sessiz bir ortamda mı tutmak gerekiyor?
Bebeklerin ağlaması kaçınılmazdır. Bu nedenden ötürü bebekleri sürekli kucakta taşımamız ve sık sık beslememiz gerekir. Fetuslar, anne karnında ve rahim içindeyken bir duygular senfonisi içinde yaşarlar. Maruz kaldıkları ses, 24 saat boyunca çalışan elektrik süpürgesinin sesinden yüksektir. Ebeveynin yaptığı en büyük hata bebek doğduktan sonra hareket edemeyeceği, sessiz bir odaya koymaktır. Bebeğin gürültüye, harekete ve kucaklanmaya ihtiyacı var.

ÜNLÜLER DE İYİ ANNE BABA OLMAK İSTİYOR
Madonna gibi ünlülerin bebeklerinin de doktorusunuz. Ünlülerin bebekleriyle ilgili danıştıklarıyla diğer anne babaların danıştıkları farklı mı?
Sonuçta ünlüler de anne-baba oluyor. Los Angeles'ta çok sayıda ünlü yaşıyor. Onların sordukları ve yardım istekleri de diğer insanlardan farklı değil. Ünlü olmanın zorlukları var ama hepsi de iyi ebeveyn olma peşinde, herkes gibi.

TÜRK NİNELERİ GİBİ YARIM KUNDAKLAYIN
Türkiye'de bebekleri kundaklamak eski bir gelenek. Siz yeniden 'eskiye dönün ve bebekleri kundaklayın' diyorsunuz... Büyükannelerimiz doğru mu yapıyordu?
Türkler bebekleri kundaklıyordu çünkü bunun bebekleri mutlu ettiğini biliyorlardı. Kundaklamanın bebeği mutlu etmesinin nedeni, kundaklanarak aldığı pozisyonun rahim içindeki haline benzemesinden dolayıdır. Bebeği kundaklamaya kalktığınızda bazı bebekler mücadele edebilir, ağlayabilir, bu onların bundan hoşlanmadığı anlamına gelmez, kundağa devam etmek lazım. Ancak burada önemli bir noktanın altını ısrarla çizmek isterim: Geleneksel Türk kundağı kollar için iyidir, ancak bacakları da sıktığından kalça, bacaklar ve dizler açısından sakıncaları vardır. Tam ve sıkı kundakla bacakları düz bir şekilde kundaklamaya zorlamamak lazım, bu kalçalara zarar verir. Bacakların bükülmesine izin vermek lazım. Kundaklarken bebeği aşırı sıcaklığa da mahkum etmeyin. Bu nedenle kundaklamakta kullanılan bez çok ince olmalıdır. Eğer ortam sıcaksa bebeğin sadece bezi yeterlidir.

BEBEKLERİN DÜĞMESİ VAR O DÜĞMEYİ BULUN
Bebekleri çok kolay susturmanızın bilimsel bir açıklamas var mı?
Büyükanneler önemli şeyler biliyordu. Ancak o zamanlardada büyükannelerin bilmediği bir şey vardı; bu da bebeklerde onları sakinleştirebilecek bir düğmeye basmak gibi harekete geçireceğimiz bir refleks olduğuydu. Buna 'sakinleştirme refleksi' deniliyor. Sakinleştirme refleksi dışında bebeklerin ağlamak, emmek, göz kırpmak gibi birçok başka refleksleri de bulunuyor. Şimdi biliyoruz ki onları sakinleştiren, daha iyi uyumalarını sağlayan bir refleks var. Bir refleksi tetikleyebilmek için onu tamamen doğru şekilde yapmanız lazım. Doğruya yakın bile olsa yetersiz kalabilir. Bacaklarda dize vurduğumuzda dizi kaldıran refleksi uyarabilmek için en doğru yere en doğru şekilde vurmak zorundayız. Bu ya hep ya hiç prensibine göre çalışır, bunun için de en doğruyu yapmak zorundayız. Ben fark ettim ki bu özel refleksin çalışmasını sağlamak için 5 yol var. Bütün bunlar bebeğin rahim içindeki deneyimini taklit eder.

ARKADAŞLARIYLA OYNASIN
Hiperaktif bebekler için özel teknikler var mı?
Önerebileceğim birkaç şey var; bunlardan en önemlisi evin güvenli hale getirilmesidir. Çünkü hiperaktif çocuklar çok hareket ederler, bu nedenle de diğer çocuklara göre daha fazla oranda kazaya maruz kalabilirler. İkinci önemli nokta ise bu çocukların dışarı çıkarılması ve gün içinde başka çocuklarla zaman geçirmelerinin sağlanmasıdır.

BAKIMINI 4-5 KİŞİ YAPSIN ANNE YIPRANMASIN!
Zor bebekler var diyorsunuz, zor anneler de yok mu? Sabırsız, haşin ve sert davranışlarla bebeklere yanlış davranan annelere ne öneriyorsunuz?
Öncelikle annelerin bilmesi lazım ki, bir bebeğe bakmak ihtiyacı içgüdüseldir, ama bu bakımı da öğrenmek gereklidir. Yapamadıklarında kendilerini suçlamasınlar, bir bebeğin bakımı bir kişinin altından kalkabileceği bir iş değildir. Köylerde eskiden olduğu gibi 4-5 kişi bir bebeğin bakımını üstlenmelidir. Ben zor anneler olduğuna inanmıyorum. Yeterince yardım almayan anneler olduğunu düşünüyorum. Anneler yalnız kalırsa, bebeği susturmakta yeterli olamazsa, emzirmeyi doğru bir şekilde yapamaz ve bebeğini doyuramazsa, aç kalan bebek de sürekli ağlarsa annenin de sinirleri yıpranacaktır

X