2008 Mayıs Anneleri Paylaşım Alanı

Ebrucum soyledigin konuda cok haklisin ve beni dre ilk baslarda cok dusunduren bir konuydu...Ama bu ulkede yasamaya kendimiz riza gosterdigimiz icin bazi seylerden kacamiyoruz...Cocugun onune bir sekilde engellemeye calissakta cikiyor..Tv de olsun,arkadas cevresine girdikce olsun,merak edecek bir sekilde ...Bende yasaklamadan herseyi ozgurce gorsun istedim....Suanda mesela christmas sarkilari ogreniyor,hersey rengarenk hosuna gidiyor....Eger fazla tepki gosterirsem biizm dinimizi cok kati digeri daha hosgorulu gorur sogur diye korkuyorum....Bence onemli olan evde dini sevdirmek..Allaha sukur ki babasida bende ,yapabildigimiz herseyi uygun sekilde yapama cabasi icndeyiz...Yedigimiz herseye asiri hassasiyet gosteriyorum,helal kesim olmasina ,icerigine,orf ve adetlerimize....
Esimin eski karisi bazi yonleri ozellikle inanclari zayif bir insan oldugundan (allah bilir tabi elestirmiyorum ama (!) ) Ccouguna tek kelime ogretmemis..Cocuga peygamber efendimiz (sav) kim ,adi ne deyince ,cocuk mehmet akif ersoy diyor....Bende kotu ornekelere bakip bir an once yavastan herseyi ogretmeye calisiyorum,urkutmeden ,sikmadan ama saglam...Mesela 6-7 yasa cocuklara camide egitim veriyorlar.Mercan daha kucuk ama oyunla bu seklide ogreniyorlar,buyukler tekrar ettikce onlarinda akillarinda kaliyor dedi hoca...
Kizlar burada cocuk yetistirmek o kadar zor ki anlatamam....Bir kere kultur farklilikalri bir cok gereksiz yanlis anlamari beraberinde getiryor....
Buranin insani cocuguna o kadar mesafeli ki,opup koklamiyor bile//Bizim sevgi seklimize sasiriyorlar ve kimisi ileriye gidip taciz ettigimiiz iddia ediyor..Onlarin cocuklariyla hemen hemen hic temasi yok.Sokakata bi ccouk gorup biraz gulumseseniz,rahatsiz olup cocugun ustunu kapatiyorlar...
Cocuklara ilk ogrettiklaeri sey ....911,yani polis.Eger aileniz size istemediginiz bir sey yaparsa bu numarayi arayin deniyor...Mercvana bile ogretmisler...Cocuguna vurmaktan vazgectim ,adam gibi bagiramiyorsun bile.Esimin oglu esimi tehdit ediyordu ,ustume gelme polisi ararim dedi.Ben buraya ilk geldigimde beni de tehdit ediyordu..Beni sikma basina oyle bir corap orerim ki ulkene donmek zorunda kalirsin diyordu..
Burad sen ne dersen de cocuga inaniliyor.Kac arkadas geri donmek zorunda kaldi..Birinin kizi uyusturucu ve sigara kullaniyordu adam ne;ler yapmadi,kiiz iftira atti,adam hapse girdi.Ciktiginda tr donduler..Ucaktan iner enmez kizini evire cevire dovmus..Polisler ne yapiyorsun deyince anlatmis ,polisler bile kizmis kiizn yaptuigina....
esimin kardesien ayni sekilde uvey cocujklari iftira atti,sonar geri aldilarda uzun sure yatmaktan son anda kurtuldu...
Esimin oglunun kolunda bi ara yara cikmisti ,sonra buyudu buyudu gecerkende morluk seklinde iiz kaldi...Spor dersind eogretmen gormus hem anneyi hem babayi cagirdi.Cocuk ayri anne ayri baba ayri oda da ne oldugunu sormuslar..Hepsi ayni cevabi verince bisey olmadi .Ama cocuk gicikligina birisi yapti dese hic sansin yok...Simdi gelde cocuk uzerinde disiplin sagla....Cok korkuyorum aslinda tek sigindigim sey inanclarimiz..Eger bunu saglam verbilirsem ,cocugum dogru yetisir diyorum.Cunku icinde Allah korksu ve sevgisi olan biri bilerek yanlis yapmaz,bilmeden yaptigi yanlistan da bi sekilde doner diye dusunuyorum .....Yanlis miyim

bugun bos vaktim cok,rahatca giriyorum ama kimse yok..Esim dun verdigimiz ani bir kararla araba almak cicn miamiye gitti.Biz zaten attili ocak 10-17 arasina erteledik...Analyacaginiz 3-4 gun yalniziz cocuklarla .Dun temizlik vardi.Evde piril piril oldu,is gucte yok..Bende size bakayim dedim,,Herkes pztesi gelecek sanirim.Hafta basi burasi cosacak,yagmur sonarsi guneste civildasan kuslar gibi,,,,

Haklısın biz türkiyede yaşıyoruz ama nasıl eğitim verecez şaşırıyoruz buralar da çok değişti sıkmasan
çocukların önünü alamıyosun yine deoralara göre gayet iyi üst komşum slovakyalı almanyada yaşamışlar kadın hamileyken eşini zorlayıp türkiyeye getirmişgelince de 5 aylık hamileymiş sırf çocukları daha iyi yetişsin diye gelmiş buralara. Eşi istanbul veya ankarada yaşayalım demiş kadın yok ben oralarda çocuk yetiştiremem demiş (hayatı film gibi) o bile böyle düşünürken biz ne yapalım Allah sana kolaylık versin türk okulları yokmu oralarda?hani hem dinimizi öğreneceği hemde iyi bir eğitim alacağı?

Selamlar herkese
hepinizin ve beişlerinizin geçmiş bayramını kutluyorum
ya bu takvime sinir oldum ne yaptıysam çıkmıyo yardım edin :KK43:

merhaba kızlar bugün gezmeye gitmiştim yoktum evde:)yeni geldim pek kimse uğramamış buralara
ya benim takvimim gitmemiş sizinkini kontrol panelimizde yapıştırdığımız yer var ya onu bidaha kopyalayın sonra silin tekrar yapıştırın bu yöntemle geri gelebilir ama dikkatli olun kopyalamadan silerseniz takvim gider,
elifcim okadar zor ki işin senin çoçuk yetiştirmekte zaten çok zor bir olay bide senin işin iki katı zor dejenere olmadan bizim törelere göre çoçuk yetiştirmek allah kolaylık versin ama çoçukların çok şanslı orda büyüdükleri için orda yaşamak istemezlerse ilerde meslek sahibi olup türkiyeye yerşleşirlerse çok iyi yaşarlar inş

kızla çok üzgünüm... bizim cafer adında bi papağanımız vardı. gri papağan,jako...evlendiğimiz ilk yıl almıştık.3 senedir bizimleydi. oğlumuz gibiydi.nereye gitsek götürtük.tatile bile.bize nasıl olduğumuzu soranlar onu da sorardı hep.çok canayakın bi kuştu.evin içinde gezerdi ve eşimin hastasıydı. onu öperdi oyunlar oynardı.eşim varken bana iyi davranır ama eşim yokken ısırmaya çalışırdı.saçımı yolardı hep. biz doğu görevindeyken arkadaş olmuştu.ammmmaaa kuzey olduktan sonra ilgilenemedik caferle.evin içinde gezemedi,kafese tıkılı kaldı canım.bi de tüyleri çok dökülüyodu zararı olabilir kuzeye diye satmaya karar verdik ve geçen gün satıldı. ağladım giderken. 2 gündür durduğu yere bakıyorum ve boğazım düğümleniyor.alışamadım yokluğuna.sanki ev boş kaldı.sessiz kaldı. işte böyle. bunu sizinle paylaşmak istedim.

Haklısın biz türkiyede yaşıyoruz ama nasıl eğitim verecez şaşırıyoruz buralar da çok değişti sıkmasan
çocukların önünü alamıyosun yine deoralara göre gayet iyi üst komşum slovakyalı almanyada yaşamışlar kadın hamileyken eşini zorlayıp türkiyeye getirmişgelince de 5 aylık hamileymiş sırf çocukları daha iyi yetişsin diye gelmiş buralara. Eşi istanbul veya ankarada yaşayalım demiş kadın yok ben oralarda çocuk yetiştiremem demiş (hayatı film gibi) o bile böyle düşünürken biz ne yapalım Allah sana kolaylık versin türk okulları yokmu oralarda?hani hem dinimizi öğreneceği hemde iyi bir eğitim alacağı?

Var canim,hemde burad bilim olimpiyatlarinda sampiyon pldu turk okullari ama o kadar pahali ki...2 tane olunca o zamna ki imkanlar el verir mi bilmiyorum

kızla çok üzgünüm... bizim cafer adında bi papağanımız vardı. gri papağan,jako...evlendiğimiz ilk yıl almıştık.3 senedir bizimleydi. oğlumuz gibiydi.nereye gitsek götürtük.tatile bile.bize nasıl olduğumuzu soranlar onu da sorardı hep.çok canayakın bi kuştu.evin içinde gezerdi ve eşimin hastasıydı. onu öperdi oyunlar oynardı.eşim varken bana iyi davranır ama eşim yokken ısırmaya çalışırdı.saçımı yolardı hep. biz doğu görevindeyken arkadaş olmuştu.ammmmaaa kuzey olduktan sonra ilgilenemedik caferle.evin içinde gezemedi,kafese tıkılı kaldı canım.bi de tüyleri çok dökülüyodu zararı olabilir kuzeye diye satmaya karar verdik ve geçen gün satıldı. ağladım giderken. 2 gündür durduğu yere bakıyorum ve boğazım düğümleniyor.alışamadım yokluğuna.sanki ev boş kaldı.sessiz kaldı. işte böyle. bunu sizinle paylaşmak istedim.

Canim ya seni en iyi ben anlarim herhalde..Ben buraya geldigimde esimin de b i kedisi vardi.Daha 2 gunlukken almislar.7 yildir beraberlermis,Ben buraya geldigimde zor gunlerimde o benim arkadasimdi.Ilk hamile oldugumu duman nalamisti gelip geli karnima kafasini dayardi..Berabaer uyur,beraber aglardik..Ben aglarken yuzume bakar beni dinlerdi.Ustelik benden baskasina sokulmaz,hatta ortalikta bile dolzsmazdi....Mercana hamileleigimin sonunda gec uykum kalmamisti,mide yanmalarindan ..Gece kalakr dumanla dans ederdik.Mercanda duman her kucagima geldiginde tekem atardi sanki git der gibi..Mercan dogdugunda ilk yurumeye basladiginda kedinin poposuna derce sokup atesine bakmaya calisti,kedi gikini cikarmadi...Ilk kendi basina yaptigi sey kedinin suyunu icmek oldu...ISIm zorlasti tabi..2 bebekte olunca esime istemiyorum dedi..O da bi arkadasina verdi surekli beni suclayarak.Gunlerce agladim ama secenegim yoktu..Simdi onu gormeye bile gidemiyorumm,Gelip kucagima atlar ,bana sevimliloik yapar diye...Cunku herkese dusman gibi davranir kimseye sokulmaz ve herkeseten kacardii.Tek yakinlik gostredigi insan bendim ,bende onu evden attim

bu hayvancıklar bizi oyaıyo ama biz onlara bi süre sonra bakamaz hale geliyoruz. cafer eğer bizle kalsaydı ilgisizlikten tüylerini yolmaya başlardı.inşallah alan kişi ilgilenir.tek tesellim bu.ilgi çok önemli.. hala sesi kulağımda. bizleyken ötmeyince hasta mı oldu diye korkardım. şimdi acaba ne yapıyor diye düşünüyorum.hsta olmamıtır inşallah.acba bizi aramışmıdır gözleri.özlemiş midir? o insanları sevmiş midir? strese girerse tüylerini yolar.umarım iyi bakarlar caferimize. ya çok zormuş sanki yavrumdan ayrı kalmış gibiyim. neyse bi süre sonra alışırız bu duruma.

kızlar resmimi koydum bakmak isterseniz diye.bi süre sonra silcem benim adam kızıyo da.herkese iyi uykular..

merhaba günaydın kızlar dün gece hiç uyumadık sabahda 7 de kalktık bişiyde yemiyor anlamadım hasta gibide değil acaba dişmi diye düşünüyorım yeniden
gökçencim inş caferine iyi bakarlar alışırsın ya bizimde bi muhabbet kuşumuz vardı bayağıda uzun yaşadı ama ben nişanlıyken öldi çok üzülmüştük:KK43:alışıyo insan tabi ama yokluğunuda alışıyo
buarada gökçen resmini görmedim ya albüm oluşturmamışın nere koydunki

kızlar buarada canan banlanmış nedenini bilen varmı ya:KK43:
saadetcim günaydııııııııııınnnnn

gizemcim şimdi görebilirsin,arkadaşlara açıktı sadece.
kuzey yine öksürmeye başladı.burnu da akıyor.ek gıdaya geçtik geçeli hasta. bağışıklık sistemi mi zayıfladı acaba?!!!!
sizler ve bebişler iyidir umarım.herkese güzel günler...

herkese günaydın kızlar..
yorucu bir bayram tatilinin ardından herkese merhaba..
geçmiş bayramınız mübarek olsun.. kuzularınızı öpüyorum..
sizlerede birer buket veriyorum a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.

uzun bir bayram tatilinin ardından günlerdir özlem duyduğum, sabırsızlıkla kavuşmayı beklediğim..sevgili arkadaşlarım tüm mayıs annelerini hasretle öpüyor, sevgiyle kucaklıyorummmm...
inşallah bayramınız ağzınızın tadı bozulmadan sağlıkla, sevgi ve muhabbetle geçmiştir...
hemen yazdıklarınıza bir göz attım..
aramıza iki yeni arkadaş dahil olmuş nitatu ve özde'ye hoşgeldin demek istiyorum..

elifcim beni en çok sen özledin sanırım..gel artık demişsin geldim işte...
bayramın ilk günü kayra'nın düşmesi olayına çok üzüldüm..olayın ardından doktora götürememiş olmanada üzüldüm.. şu an inşallah bişeyi yoktur, herşey yolundadır umarım...canım benimmmm kıyamam ben ona..
bu arada tatil de ertelenmiş..geç olsun da güç olmasın arkadaşım..her şerde bir hayır vardır mutlaka hayırlısı olsun...
mercanın dini eğitimi konusundaki ebrunun düşüncelerine katılmakla beraber ordaki atmosferi tenefüs eden ailelerin büyümekte olan çocuklarına nasıl bir dini eğitimle işe başlamaları gerektiği konusunda ben de acizane bir kaç cümleyle cevap vermek istedim..
Bana göre çocuklara verilmesi gereken dini eğitimin temelinde ALLAH SEVGİSİ olmalıdır...
Yaradan'a dikkat çekilmeli..Seni, anne babayı, tüm insanları, ağaçları, böcekleri, hayvanları, yeryüzünü, dağları kim yarattı..gibi sorular sorarak herşeyin sahibi olan bir varlığın olduğunu idrak etmesi sağlanmalı ve Yaratıcı sevdirilmelidir.. yavaş yavaş çocuğun anlayacağı bir dille...
Allah’ın sevimli, şefkatli, bağışlayan olduğu anlatılmalı ve temizlik, adalet, güzel ahlak konularında bilgiler verilmeli ve örneğin, temizliğin, insanların haklarına riayet etmenin, yalan söylememenin, hırsızlık yapmamanın öneminden bahsedilmeli..ve tüm davranışlarında Allah şöyle şöyle yaparsan seni çok sever..aksini yaparsan Allah üzülür.. gibi ibareler kullanmak gerekir..
Sonra dinin koruyuculuğunu yapan, başta Peygamberimiz S.A.V olmak üzere tüm Kur'anda geçen Peygamberler ve din görevlileri, büyük alimler anlatılmalı öğretilmelidir....çocuk dini terimler hakkında bilgilendirilmelidir..

mercan şu anda ev dışında..Amerika kültüründe yaşıyor..gördüğü tüm renkler onun çocuk dünyasında hayallerini süslüyor..hediyeler, çeşitli aktiviteler,bayramlar, oyunlar..vs.. bütün çocukların ilgisini çeker..yüce dinimiz, peygamberimiz, kutsal kitabımız anlayacağı dille anlatıldığında mutlaka soru sormaya başlayacaktır..aldığı cevaplar ileride hayatına yön verecek kişiliğini belirleyecektir..

benim bayram biraz buruktu... eşim geçen seneden kurbanı sen kes demişti bana. bu senede muhabbeti geçti ama kendi kesildi. iki damla yaş süzüldü ister istemez. kızgınlığımı dile getirdim belkide çok doğru birşey değildi bayram günü kurban başında ama.. kayınvalidemde önünde erkek varken kurban kesilmez dedi. ona çok bozuldum. sonuçta kızı önünde erkek varken kurban kesiliyor. bende niyeymiş dedim. öyleyse sen kes demicekti bana ümitlendirmicekti dedim.bu sene ölürsem nolcak dedim ya.. çok kırıldım.. eşime kırgınlığım geçti ama kayınvalideme geçmedi. bana gelince olmasa da olur gibi tavrına şahit oldum. hiç bu açıdan bakmamıştım. büyük etlime laf edemiyorlar bana gelince nolcak gibi tavırlar.şimdiye kadar hep iyi tarafından bakmaya çalışmıştılm. ben birşey yapınca aman ne gerek vardı diyorlar.bu konuda takıntılı olmaya başladım. artık herşey gözüme batar oldu
cumartesi günde görümcemi aramıştım. açmadı sonra o beni aradı. işin yoksa pazardan dönüşte alayım seni dedi. olur dedim.. eve beni almaya geldiğinde saat 5 ti. arada aradım. teyzesigildelermiş. kırılmayacağını bilsem gitmeyecektim. ama arabaya binince lafımıda söyledim. dedimki birdaha sizin ipinizle kuyuya inen derya ne olsun dedim. arabada kayınvalidem vardı görümcem vardı ve görümcemin kayınvalidesi. insan haber verir dedim akşama kadar ne beklettiniz. gelmeyeceğinizi söyleseydiniz ben ona göre dışarı çıkardım dedim. kayınvalidem hemen napcaktın soğukta dedi. bende lafı yine söyledim hava soğuk falan değildi kaç defa kızı balkona çıkardım dedim. ağladım evde . kızda huysuzdu. çocuğuma kızdım onların yüzüden. geldiklerinde o lafı söylemeseydim rahat edemicektim. masum yavruma bağırdım kaç kere.. aklıma geldikçe ağlıyorum zaten. onların sinirini masum evladımdan çıkardım. yavrum benim ya. kıyamam. sanırım benim gibi bir anneyi haketmiyor..
bu konuyu eşime anlattım. aman derya uzatıyorsun dedi. iyi be dedim onada haksız mıyımdedim. haksızsın demiyorum ama abartıyorsun dedi..iyi sanada anlatmayayım kime anlatayım duvarlarla mı konuşayım dedim. anlayacağınız gergindi benim için bayram. kırgınım.. kalbim kırık, yaralı, yalnız. ne bilim kızlar ya. buruk geçti bu bayram bana... aklıma geldikçe sinir oluyorum. kayınvalidem hep böyle davrandı aslında bana ben görmemezlikten geldim. ben bakın çalışıyorum hamileliğim zor geçtiği halde çalıştım. doğumdan 15 gün sonra çalışmaya başladım.evimi kendim temizledim, kayınvalideme iyi davrandım.. ama yaranılmıyor ya.herşey gülüm balım gibi görünsede olmuyor... kadın kendi kızı kurban kesinirken gözümün önünde. eşime darıldım diye önünde erkek varken kurban kesilmez diyor. ozaman önce kendi kızına öğretsin. kıyaslamak gibi olmasın ama şunu antlatmak istiyorum eltim ev hanımı bir kızı var ev işine yardımcı kadın alır. bi giydiğine bi daha sıra gelesiye ay geçer.. her bayram alır giyer.gözüm yok. seviyor. ben çalıştığım halde. üstüme başıma çokbişi almam. laf olmasın die idare etmeye çalışıyorum. çalıştığım halde temizliğimi kendim yapıylorum. rezilliği ben çekiyorum. kurbanda eltimler kurbanı kestiler gittiler. eti alıp, ben akşamın 7,5 ğuna kadadar kurbanlarla uğraştım. evde 5 tane kurban kesildi. söylemesi ayıp işkembelerini temizledim aşağıda soğuk suda... yukarı çıktım son temizliklerini yaptım görümcemin kayınvalidesiyle beraber.. sonra kayınvalidemle görümceme yardım ettim. bütün hepsini parçadık hazırladık vs... akşam yemeğe eltimler geldi. ya yapmasın işinde gözüm yok, yediğinde içitiğinde gydiğide Allah daha fazlasını versin ama. yaradamadım. onu anlatmaya çalışıyorum. asında severler beni kızıma da bakıyor Allah razı olsun ama. kurbandan mevzuundan beri hep söyledikleri batar oldu... öncedende diyormuştur belki ama ben oralı olmuyodum. şimdi hepsi batıyor hepsi...

herkse yavaş yavaş gelmeye başlamış sanırım....
bende artık daha fazla burada olmak için uğraşıyorum hazır iki annede varken bende....
hepinizi çokk öpüyorum

X