yemek yemessen yeme..

unutuyorsan yemek pişerken sen de mutfakta kendine iş bul canım
sık sık oluyorsa eşin sanki haklı :KK66:

Nickimnick Nickimnick :KK3: herkesin yemekleri belli standartta olacak ya da çok lezzetli olacak diye bir kural yok.herkesin ayrı el lezzeti vardır. ilk olarak dalgınlığına bi çözüm bul.mesela işini kolaylaştırsın ve dikkatini toplasın diye yapacağın her yemeğin malzemelerini masana koy bi güzel. hatta gerekiyorsa küçük notlar yazıp buzdolabına as.
ocağı ne zaman harlı ateş yapacağını yada ne zaman kısacağını öğren. örneğin; etler yemeğe ilk atıldığında harlı ateşe konur ,salçası sebzesi eklendikten sonra altını kısarsın .. gibi gibi kuralları öğren araştır.
birde her ocak aynı ısıyı vermez. ufaktan büyüğe dört göz olur genelinde ama bazıları wok ocaktır mesela o ateşi daha dik vurur tencereye.ocağının kullanma kılavuzu varsa aç bi oku bakalım belkide ocak gözlerinin hepsi normal ısı vermiyordur.
ve tabiki tencere.. yanacağını düşündüğün yemekleri (pilav vs) gibi bunları seramik tencerelerde yap mesela dibi tutmaz
sonrasında yemek yapmaktan korkma ben yapamam benimki güzel olmaz deme.. deneyerek öğrenirsin..ve her tarifi de tabiki deneme ayarı ölçüsü tutmaz belki,denenmiş tarifler varsa internetten,bloglardan yada komşundan al yaz.. ay çok uzun yazdım :KK51: bildiğimden değil de işte :KK53:denemekten korkmuyorum mesela ben denedikçe el ayarın oluyo. ben lisedeyken girdim mutfağa..yaktım,tutuşturdum hatta yenmedi çiğ kaldı ama vazgeçmedim.. bi seneye oturdu kendi kurallarım bir yılı aşkındır evliyim hala öğreniyorum yeni şeyler.. eşin için seve seve deneye yanıla yaparsın arkadaşım. Allah mutluluğunuzu bozmasın :nazar:

kızmak haddime değil tabiki ama şaşırdım doğrusu makarna kızartma pilav falan diyorsun 3 yıldır bunlarımı yiyorsunuz yazık yani adama ayda 1 tane öğrenmeye çalışsan birsürü yemek öğrenmiş olurdun şimdiye yani yurtdışında olsanda patlıcan aynı patlıcan neyini sorcaksın sözlükle git markete hepsini bulursun yeterki iste çok isteksizsiz ama böyle olmaz hiçmi misafirin gelmeyecek annen baban bile gelse insan utanır biraz gayret et yapmak istemeyebilirsin ama öğrendiğin yanına kalacak bir yemeği 2 kere yapsan öğrenmiş olursun benden demesi kolay gelsin..
Saol canım tesekkur ederim söylediklerin icin ..
Dısardan hep yemek alıp yiyoruz yada balık kızartıyorum yanınada salata haftada 1 yapyrm..bazende dışarda yıyoruz bazende esim yapıyor ole gecyr zaman..

Nickimnick Nickimnick :KK3: herkesin yemekleri belli standartta olacak ya da çok lezzetli olacak diye bir kural yok.herkesin ayrı el lezzeti vardır. ilk olarak dalgınlığına bi çözüm bul.mesela işini kolaylaştırsın ve dikkatini toplasın diye yapacağın her yemeğin malzemelerini masana koy bi güzel. hatta gerekiyorsa küçük notlar yazıp buzdolabına as.
ocağı ne zaman harlı ateş yapacağını yada ne zaman kısacağını öğren. örneğin; etler yemeğe ilk atıldığında harlı ateşe konur ,salçası sebzesi eklendikten sonra altını kısarsın .. gibi gibi kuralları öğren araştır.
birde her ocak aynı ısıyı vermez. ufaktan büyüğe dört göz olur genelinde ama bazıları wok ocaktır mesela o ateşi daha dik vurur tencereye.ocağının kullanma kılavuzu varsa aç bi oku bakalım belkide ocak gözlerinin hepsi normal ısı vermiyordur.
ve tabiki tencere.. yanacağını düşündüğün yemekleri (pilav vs) gibi bunları seramik tencerelerde yap mesela dibi tutmaz
sonrasında yemek yapmaktan korkma ben yapamam benimki güzel olmaz deme.. deneyerek öğrenirsin..ve her tarifi de tabiki deneme ayarı ölçüsü tutmaz belki,denenmiş tarifler varsa internetten,bloglardan yada komşundan al yaz.. ay çok uzun yazdım :KK51: bildiğimden değil de işte :KK53:denemekten korkmuyorum mesela ben denedikçe el ayarın oluyo. ben lisedeyken girdim mutfağa..yaktım,tutuşturdum hatta yenmedi çiğ kaldı ama vazgeçmedim.. bi seneye oturdu kendi kurallarım bir yılı aşkındır evliyim hala öğreniyorum yeni şeyler.. eşin için seve seve deneye yanıla yaparsın arkadaşım. Allah mutluluğunuzu bozmasın :nazar:
Cok tesekkür ederim canım ..deniyecem kesinlikle..

Saol canım tesekkur ederim söylediklerin icin ..
Dısardan hep yemek alıp yiyoruz yada balık kızartıyorum yanınada salata haftada 1 yapyrm..bazende dışarda yıyoruz bazende esim yapıyor ole gecyr zaman..
3 yıl olmuş canım artık biraz öğrenmen gerekiyor,ileride bebişinin olduğunu düşün bebişin için öğrenmen gerek yemek yaparken ileride olacak olan çocuğunu düşün yaparken senin için yapıyorum diye kendini motive et.:KK70::KK70::KK68::KK68:

Ama masallah yemek yarısmalarını kacırmıyorsun.mutevazı olma sımdı:))))

Hiç üzülme bu tamamen alışkanlık meselesi. Zamanla alışırsın. Ben bu yaşımda hala çorba makinesi kullanıyorum ne yapalım herkes her yemeği iyi yapacak diye bir şey yok...

Beni yak kendini yak her seyi yak bir kivilcim yeter ben hazirim bak. Daliyo topiklere yakiyo yemekleri filozofum
Sempatigim ahhh canım buralara dalıyorum vallahi ..
Gidiyor yemekler esim nedese haklı artık kendimi guzel yemeklere adamam gerek ..gelecek hafta yaparsam guzel bir kutlama yapcm burdan..

Evet yakmasamda tatlandıramıyorum ama burdan guzel örnekler aldım..
Anladım.yemekle ılgılı genel bır sorunun var yanı.ama bu ıs bıraZ sevme ısı.mesela mutfak benım hobım gıbıdır.o yuzden yenı seylerın ustune cok gıdıyorum. Kendını kesfedersen mutfakta cok zevklı zaman gecırırsın.

X