Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

Ben normalde zaten hani böyle yemek vesaire düşündüğüm arkadaşlarımı Eve davet etmek yerine dışarıyı tercih ediyorum çnkü yine aynı masrafa geliyor üstüne üstelik yorgunluk cabası
ama tabi 50 kişi olmaz ama en mantıklısı pide yaptırıp yanına salata çorba vs gibi 2-3 çeşit meze bir de tatlı tamam

Ben anladım sizi.
50 kisilik misafir felan biz de olmaz da olay o değil aslinda.
Mesela üç beş arkadaşınızı cagirsaniz bile eliniz ayağınıza dolanıyor.
Bu da pratik yapmayisinizdan kaynaklı.
Mesela bende hamur vs hiç açmadım.
Şuan kaldığım yer zorunlu hizmet ve yakında ulaşabileceğim pastane vs yok.
Bende her misafir cagirmama önceden börek tatlı alır salataları kendim yapardim.
Mesela kuskus makarna yada kısır tarzı salata yanında yaş pasta ve börek alirdim.
Ama suan herşey maliyetli eskiye oranla.
Benimde her misafir cagirmam tuzluya mal olurdu.
Bir de gittiğim yerlerde herkes evden ucuza mal ediyor ben bir ton masraf ediyorum.
O yüzden dediğim gibi mantı vs doldurun dolaba.
Salata türlerini kendiniz yapin.
Börek yada tatlıyı dışardan alin.
Hepsini yapmaniz için elinizin çok yatkın olması lazım ve bebekle zor.
Bir de ben deneye deneye bir ton malzeme çöpe attım zamanımda gitti bu daha yazik.
Yine pratik şeylere başvuruyorum.

30-40 kişiyi evin hangi masasında
Hangi yemek setiyle agirlayabileceksiniz ki zaten
Sonrası da var yerlere mi oturcak millet ? Koltukta yetmez

Çok güzel çok güzel evlilik kurumunun içine edildi sizin gibiler yüzünden.

İşkembeyi çok iyi biliyorsun maaşallah işkembeden sallamışsın.

Amaç kek börekse ne 15 yaşında kızlar var sizi cebine sokar sokar çıkarır.

Evlilik bi akittir.
Kutsalda bir kurumdur.

Dünyanın enerjisi döndü aç oku biraz araştır. Dişil eril enerji yer değiştirdi.

Dünya hersey üzerine kurulu az biraz araştırın, size ben anlatayım neler yazmisim iyi oku…

Konu sahibi motive ediyor kendini yemek yapamam olmuyor diye, öyle bi dunya yok yapa yapa ne insanlar usta oluyor.

Maddi imkanlar 1000 tl disaridan yiyecek söylemekle insanı bitirir.

Bebegi için yapacak, hic kimse icin yapmasa bile bak burayı iyi oku tekrar yazayım, hic kimse için yapmasa bile bebegi icin öğrenecek.

Özgürlük eşitlik bla bla çok yanlış anlaşılıp kurumun içine ettiniz….

Umarım çocuğunuz olunca bakmak size zor gelmez. Sürekli yemekler, tatlılar vs vs ile uğraşacaksın.

Eğer bu işlerde eşinize kalacaksa adama şimdiden bi huni gönderelim.

Canım şöyle düşün kimse anasının karnından yemek yapmayı bilerek doğmadı. Yaptıkça gelişir elinin lezzeti bana sen biraz yemek yapmayı da sevmiyorsun gibi geldi. Bunca zaman evde de çünkü doğru düzgün yemek yapmamıssın. Bak internet siteleri var nefis yemek tariflerine bakabilirsin youtube a bakabilirsin. Gayet videolu tek tek anlatarak yapıyorlar. Oradan izleyerek evde yap önce bi kaç gün sonra davet verirsin. Ama herkesi aynı anda aradan cıkarmaya çalışma. 5 aylık bebekle 30 kişi çok aşırı fazla. Pertin cıkar zaten agırlayamazsın. Ben hep parçalara bolerdim aileyi 2 teyze mesela gelinleri başka gün dayılar gelinleri ne bilim kafana göre böl az az daha rahat ağırlarsın ama pide yapma ayıp bence pideyi millet dışarda yer cenaze yemeği verir gibi pide olmaz

O Evlilik aktinde misafir ağırlama ve yemek yapmayı bilmeyenlerin o akti imzalayamayacağına dair madde nerde peki?

Huni için adres iletirim, teşekkürler

Ben haberli habersiz misafire sofra kurmaktan hiç gerilmem
Evime gelen insanla bir bağım vardır, elimin ayağımın dolanacağı gerileceğim 10 çeşit yemek yapmalıyım dediğim kimse evime soframa gelmez
Yedirmeyi içirmeyi çok severim ama asla kasmam
Bir gün iftara davet edildik gittik nerden baksan 30 kişi var evde, ev sahibinin iki küçük çocuğu var biri bebe
Hazır çorba, hazır mantı, hazır köfte, hazır patlıcan salatası ve kahvaltılıklarla sofra kurdu bize, kimse aç kalmadı kimse yadırgamadı, hepimiz doyduk afiyetle yedik. Tüm sevdikleri bir arada olsun istemiş, yemek yapmaktan anlamıyor diye böyle çözmüş olayı. O kadar samimi bir ortam vardı ki kimi yer sofrasına oturdu kimi masaya kimi önüne sehpa aldı sohbet ede ede yedik içtik, el birliği ile mutfağı temizledik sohbete devam ettik. Hatta ortam o kadar hoştu ki sahura kalmamızı istediler kaldık
Diyeceğim o ki müthiş yemek yapmanıza gerek yok, sıcak ve samimi olun rahat olun yeter, gelen insan padişahın sol tarafı değil yani, müthiş yemekler yemek isteyen restorana gitsin, yapabildiğinizi yapın geçin. Evinize sofranıza da gerilip kasacağınız insanları sokmayın. Sizi eleştirmeye dedikodunuzu etmeye gelecek olan otursun mabadının üstüne gelmesin.
50 kişi de aşırı gereksiz, böyle bir yüke ne gerek var? Peyderpey ağırlayın istediklerinizi
Kimseyle de yarışa girmeyin

5 aylık bebekle iş yapmak da ne var diyenler zor çocuk buyutmemistir diyorum . Bebeğim o kadar küçükken asla evime o kadar adamı toplayıp misafir cagirmazdim ben olsam ya yanında yardımcı olacak bunları yaparken anca öyle. Benim küçük oğlum gün içinde en fazla 20 dakika uyuyan onun haricinde asla kendi kendine yatıp oyalanmayan bir cocuktu.
Su an 3 yaşında hala misafir çağırırken mutlaka bir olay çıkarır ben işin içinden zor çıkarım.

O Evlilik aktinde misafir ağırlama ve yemek yapmayı bilmeyenlerin o akti imzalayamayacağına dair madde nerde peki?

Huni için adres iletirim, teşekkürler

İletin eşinize güzel karşılıklı yorumlarımızın oldugu yazilari bastirip yarısı açık pembe yarısı açık mavi renk bir önlük yaptıracam.

Sizin gibiler tam suyu bulandıran cinsten.
Kurumun içini sizin gibiler boşalttığı için maddeleri bilemiyorsunuz vah vah vah öyle mi.
Siz hukuk okuyunda maddeleri siz belirleyin olur mu…

Bekliyorum adresinizi, yazmamazlık etmeyin.

bizim sulale baya kalabalık. En son cekirdek kadroyu saydigimizda 52 kisiydik. Genelde yer sofrasi oluyor. Yatak odasina bile sofra koyuluyor.
Kendi teyze ,dayı ve çocuklarını saydığım zaman 50 nin ustunde kişi oluyor. Ama annem bile kendi kardeşlerini hiç ayni anda davet etmedi. Üst üste ne gerek var ki. Gürültüden insan birbirini bile anlamaz. Parça parça cagirmak daha iyi değil mi ?

Ben 25 kişilik misafirin üstüne çıkmadım onda da tencere yemeği tercih ettim tavuk pilav salata türlü gibi ....ani misafir için de buzluğumda mutlaka yemek vardır içli köfte ,mantı ,sarma , gibi ..tavsiyem pratik yemeklerle başlamanız hazır yufka börekleri,salçalı bulgur pilavı ,sote et gibi , ıslak kek ,revani yada etimek tatlısı gibi

Oran orantı biliyorsan tamamdır. Bir kaç tariften sonra olayı çözersin. Ben 20 yaşındayken ne mevlit, düğün yemeklerinin ölçüsünü ayarladım. Koca koca teyzeler bana sorar teyit ederlerdi annem bırakın o bilir derdi. Ölçü birimlerinde çok iyiyimdir iş gereği. Yemekte de işe yarıyor.
Örneğin 2 kişilik aileye pilav için 1 su bardağı pirinç yetiyorsa 40 kişi için kaç su bardağı pirinç gider? İki kişilik aileye yemek için 1 patates yetiyorsa 40 kişiye kaç patates gider? Benim için olay bu. Soğanı kavur gerisini kat gitsin

Yemek yapmaktan hiç hoşlanmam ben de, külfet görürüm fakat tek yaşadığım için kendimi doyuracak basit şeyler yapmasını da öğrendim. Hoş gerçi yemeğe misafir ağırlamak da bir zorunluluk değil. Çay sofrasına çağırın insanları, bir kek, kurabiye yapın, tuzluyu dışarıdan alın. İlla restorant gibi çeşit çeşit yemek yapmak zorunda değilsiniz. Maksat zaten akrabalarınızı görmek, farklı lezzetler denemek isteyen restauranta gidebilir

o bir ütopya. Hem evi temiz, hem cocukla ilgili, hem yemek yapıyorsa ya kariyeri eksikdir o da varsa kendi özel vakti işte sporu, hobisi yoktur.

Siz benim ilk yaptığım pizzayı bir görseydiniz,şimdi ustalara tas çıkartırım.Neyse zamanla oluyor bu el becerisi.Boş vakitlerinizde,tabi beş aylık bebekle nasıl boş vakit olur,onu da bilemiyorum,yapa yapa öğrenirsiniz.Nefis yemek tariflerinin ölçüleri genelde bire bir tutuyor.Orayı önerebilirim size.

Valla kusura bakma dünyada eşi benzeri olmayan nadide bir mücevher değilsiniz.
Yemek de yapacaksınız, evde temizleyeceksiniz, misafirde karşılayacaksınız

Bu işleri yapmayanlarin çok değerli insanlar olduğunu duşunuyorsunuz yani.

Demek ki ne kadar az misafir agirlayip, ne kadar az yemek yaparsak o kadar değerli taş oluyoruz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…