Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

5 aylık bebekle
bunu diyen bir annenin bişiler hazırlaması çok zor zaten, bebeğinizi ağlata ağlata pasta börek yapmaya ya da misafir ağırlamaya çalışmayın.

biraz daha vakit verin kendinize, bebiş büyüdükçe zaten dışarıda yemesin evde yesin bi çorba olsa yeter diye diye mis gibi yaparsınız yemekleri.

Öncelikle internette nefisyemektarifleri gibi sitelerden yemek tariflerini okuyabilir ve youtube dan nefisyemektarifleri gibi yemek kanallarının videolarını izleyebilirsiniz. Okuduğunuz ve izlediğiniz bu tariflerin denemesini imkanınız varsa hemen yapabilirseniz daha iyi olur. Sonuç olarak moralinizi bozmayın zamanla alışırsınız.

Hanımlar sendeki de dert mi demeyin, evet dert 🤕
Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Ne yapabilirim, nasıl pratiklik kazanabilirim? Ufak tüyolar verin bana. 😩
Edit: yorumları okuyacağım, bebekten fırsat buldukça cevaplayacağım.
Hiç korkacak bir şey yok. Yağ soğan ve salça içine ne atarsan at yemek oluyor. Bu kadar basit aslında. Önce temel şeylerden başla. Mutfakta tam olarak neler yaparken zorlanıyorsun onu belirle. YouTube tan basit bir yemek seç. Her adımı anlatan kesik bölük olmayan bir video olsun. O videoyu önce izle. Sonra aynısı yine videodan bakarak yapmaya çalış. Yaparken kendini de video çek. Sonrasında oturup izlersin neyi yanlış yapıyorsun nerde eksiğin var görmeni sağlar. Mesela basit bir kısır tarifiyle baslayabilirsin. Takildigin noktalar olursa bana yazabilirsin.

X