Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

Her tür yemeğin ve ikramlığın bir ana tarifi vardır, tüm tarifler bundan türer
Mesela kek yapmayı bilirseniz en az on çeşit tatlıyı biliyor sayılırsınız
Standart hamur tarifini bilirseniz poğaçalar, pideler tamamdır
Mutfakta tecrübeliyim ama bende çalışan bir kadınım o yüzden çok derin tariflere girmem, mesela misafir ağırlayacaksam oturup onca kişiye mantı açmam, sarma sarmam gibi
Milföy hamuru ikramlıkta inanılmaz bir kurtarıcıdır, boyuna üçe kesin, sosis sarın, üstüne kürdan batırın, yumurta sürüp fırınlayın bu kadar :)))
Bir kaç salata çeşidi öğrenin yeterli bu ikram sunum işlerini çok abartmamak lazım, fazlası israf ve gösterişe gidiyor çünkü, gelen misafiri yeterince ağırlamanın dışında bir maksadım olmuyor genelde, doysunlar üzerine tatlı çay kahve vs... tamam. Bunu şova dönüştürenlere bakmayın siz. 30-40 kişilik gurupları da tek seferde ağırlamayın, bölüp farklı günlerde çağırın zaten salgın vs... evlere o kadar doluşmanın anlamı yok. Diğer arkadaşlar gibi nefis yemek tarifleri sitesini bende öneririm çok güzel ve pratik tarifler var, denenmiş, yorumlanmış olması işi kolaylaştırıyor

Iyide yemek konusunda 20 yillik tecruben olsa bile 40 kisiye zorlanirsin. Basitinden pilav yapacak olsan ne kadar pirinc gider ne kadar su tuz yag bunlar onemli.. yani goz karari yapmak icinde bence cok toysun daha..

Bu isin bir sirri yok ne yazik ki… yapa yapa olacak seyler bunlar…bazi seyler tecrubeyle oluyor, o el aliskanligi goz karari ya da mutfakta alternatif bulmakta onemli.. mesela bir tarifte pirinc diyor evde kalmamis mi? Sehriye olur mu o tarife mesela.. bunun gibi seyler..

Sen misafir agirlamak istiyorsun kucuk gruplar halinde agirla.. ve menunu dusun.. hepsine ayni seyi yap.. onceden bi kac defa denersin.. ayrica mesela corba yaptin.. pilav yapiyorsan(canim pilav cekiyor galiba bi pilav muhabbeti bitmedi:) yanina et donerini al ya da tavuk donerini.. kasaptan hazir kofte mesela…salata yap..tatliyi hazir al mesela..

Yani bir kac cesit varsa 1-2 tanesini disardan al nolcak..

Sigara böreği hazırla dondurucuya at .kızartması kalsın .fırında borekle uğraşamam dersen .SARMA SAR AT ONU DA DONDURUCUYA OLDU İKİ CESİT SALATA YAP BİR GUN ONCEDEN SOS EKLEME AT BUZDOLABİNA CACİK YAP ETTİ DORT TURSU FALAN BES CESİT OLDU .MEZE OLARAK .CORBA YAP MERCİMEK TARHANA NE KOLAYİNA GELİYORSA FİRİN YEMEGİ YAP PİLAV YAP TATLİYİ DA HAZİR AL BU KADAR HAZİR CİGKOFTE DE OLSUN MASADA BUNLAR AKLA GELENLER BİR GUN ONCEDEN HAZİRLA HERSEYİ MASAYİ TABAGİ ERTESİ.GUN YEMEK LERE KALSİN PİSİRME İŞLEMİNE KALSİN

5 aylık bebekle kendine maceramı arıyosun. Benim bebegimde 5 aylık kendimize 2 kişilik yemeği zor yapıyorum. Yemek yapmayı bildiğim halde 50 kişiyle niye uğrasayım bebeğim olmasa bile yapmam. Bunun bide temizliği var. Misafirden önce temizle sonra yine temizle. Bebekle ne kadar zor

Ben olsam o kadar misafiri bir seferden topluca çağırmazdım, ha ille de çagiracaksaniz çorba, lahmacun, salata , turşu ve yoğurtlu havuç mezesi yapar içeceklerle de destekler o şekilde ağırlardım ...

O kadar kalabalık misafire evde yapmaya gerek yok. Ayrı ayrı ağırlayıp yaymaya da gerek yok. Yerinizde olsam biraz paraya kıyar, catering şirketiyle anlaşırım. Tavuk pilav, yanına kutu ayran, sarma, makarna salatası, turşu, kol böreği, arkasından 3 borcam ağlayan pasta mesela, yanına kurabiye. İsteğinize göre çeşitleri değiştirebilirsiniz.

Yardımcınızın olmaması zaten yeterince zor ve usta olan bir kişi de 50 kişiyi yardımsız kolay yapamaz.

Yeni evli olduğunuz için çok takılıyorsunuz kendim hazırlamalıyım, millet ne der fikrine. Gerçekten o kadar önemsiz ki. Ne derse desin. Bir şey diyecek millet, gelsin o zaman yardım etsin. Etmiyorsa bir şey söylemesin.

Çocuğunuz küçük, siz daha yeni evli sayılırsınız. Çocuk büyüdükçe, siz de yavaş yavaş bir şeyler yaptıkça hızlanacaksınız. Önce 8 kişilik misafirler filan derken, kendinize fırın yemekleri yaparken pratiklik kazanacaksınız.

Bence hiç kasmayın şimdi. Temizliğinizi yapın, anlaşın bir şirketle, peçetenizi, tabağınızı hazırlayın yeter. Milleti ayrı ayrı alacağım diye kendinizi hırpalamadan, bir seferde dışarıdan söyleyin, kurtulun.

Yalniz değilsin.
Zamanla oluyor.
Pratik yaparak.
Ama bu ara bana bi haller oldu, mutfağa tıkınmak dışında giresim gelmiyor.
Severek yemek yapmaya alışmıştım ama yine akşama ne pişircem diye sabahtan küfürler edesim geliyor.
Ne oldu gene bana yahu...

Ben de bekarken çalışıyordum. Mutfağa girip hiç yemek yapmazdım. Bi kaç kere yapmışımdır sadece. Onlarda da hem mecburiyetten hem de illaki bir şeyleri eksikti tam tutturamıyordum. Evlendikten sonra yavaş yavaş yapa yapa birçok şeyi öğrendim. Artık internetten yeni tarifler bakıp yapıyorum. Sadece tek yapamadığım hamur açmak
Sen de internetten baka baka yaparsan yavaş yavaş öğrenirsin merak etme

35 40 kisi çağırıp ne yapacaksınız diş buğdayı falan mi? O kadar kalabalık misafir çağırdıysanız nasil güler yüzle ağırlayabilirsiniz ki? Max10arli gruplar halinde çağırın derim. Yemek yapmayı bilmiyorsanız şayet güvenilir bir kasaptan köfte alip minik güvelerde pisirip yaninda pilavla şık bi şekilde sunabilirsiniz. Ben koz kırmızı biber domates çorbasını cok yakıştırıyorum. Kolay da yapımı. Ama yok yapamam derseniz de yine kasaplarda yufkalarda koymalı mantı okuyor. Öncesinde manti yapip çorba yerine ikram edebilirsiniz. Ortaya da bol mevsim salata.

Ama bence bir an once siz de eşiniz de yemek öğrenmeye bakin. Bebeğiniz ek gıdaya geçtikten sonra sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması icin evde günlük taze ve sebze ağırlıklı yemek pişmeli. Ben sırf bu yuzden depresyona giremiyorum mesela

Aslında bu kadar kalabalık bir davet için pide menüsü çok ideal .
Yanına salatayı evde yaparsınız, tatlıyı evde yaparsınız.
Belki yaprak sarması da yapabilirsiniz.

Hani bu çeşitleri de her şey hazır değil. Bende bir şeyler yaptım , demiş olmanız için söylüyorum.

Ana yemek hazır olur, yanındaki ikramlar sizden.

Genel olarak boş zamanlarınızda buzluğa bir şeyler atmayı alışkanlık haline getirirseniz birisi geleceği zaman o buzluk ürünleri kurtarıcı olur.
Üzerinizde ki iş yükü de, stresiniz de azalır ve haliyle misafir sizi korkutmaz.

Ben 11 yıllık evliyim, yemek yapma becerim 10 üzerinden 4
Yapmak isteme seviyem 10 üzerinden 2 :) istemeden yapınca zaten güzel de olmuyor. Mutfağın kapısından 1 sene geçmesem aa bir de mutfak vardı gidiyim 2 kap yemek yapayım demek gelmez içimden. Yemekli misafir geleceği zaman eşimle beraber yapıyoruz.
Çaya falan biri gelecekse 2 çeşidi ben yapıp 2 çeşit de satın alıyorum.

Evlendigim ilk zamanlardaki ben resmen beni anlatmissiniz bende inanmazdim kendime ama suan herkes benden tarif istitor tabi bnde ikj sene sonra filan bu kivama geldim. Haaa gelin gorunki yemek yapmayi sevmem ama en azindan misafirim gelecegim hatfaya dese o haftam zehir geciordu napcm ne etcm olckmi olmuckmi fobim olmuştu kurtuldum nefis yemek tarifleri vr programini indirin en cok favori olan tarifleri deneyin yuzde 98 i mukemmel oluyor bn ordb ogrendm ve hala daha ordan hemek yaparm

Herşey internette var artık..on senelik evliyim hala bazı şeyleri internetten bakıp yapıyorum. Hazır da aldığım oluyor .bebekli halimle kimseyle uğraşamam doğrusu... sizde ugrasamazsiniz olduğu kadar

Eğer düğün eviysem 50 kişiyi normal karşılayabiliri ancak. Onun dışında 50 kişi bana göre normal değil hem o kadar kalabalık değiliz. Hem de oturma alanı tabak çanak kapasite yetersiz olur, hem de kim ne anlayacak o kadar kalabalıkta.
Ama sizin yaşamınızda normalse çağırın. Ve bence o kadar kalabalığa pide yaptırmak çok mantıklı ve normal.
Önden çorba, pide, salata ve tatlı bitti gitti.

Genel olarak da artık bebeğiniz sizi biraz rahatlattıysa mutfağa daha sık girin, pratik tarifler deneyin. Nefis yemek tariflerindeki tarifler hep tutar mesela. Deneyin. Denemekle tecrübe kazanılır. Misafir konusunda rahatlamak istiyorsanız da az kişilik grupları davet ederek zamanla rahatlarsınız.

hiçbir şey bilmeyen biriydim evlenmeden önce kek bile yapmamıştım. Şimdi gelen ayrı övüyor giden ayrı övüyor. Eşimin memleketinden gelip gidenler oralar da konuşuyorlar filan.. Ama benim içimde ki aşçı, sizin hissettiğiniz duygular sonucu doğdu. İyi yapamıyorum iyi ağırlayamıyorum nasıl yaparım derken oldu bitti. Size tavsiyem önce köfte patates ya da tavuk patates fırın yemeklerinden başlayın. pilav ve mercimek çorbası. Pilav birkaç yapmanıza tutar. mercimek çorbasını da evlenince öğrendim her yapışımda açar tarif bakardım. Siz de öyle yapın. nEfis yemek tarifleri uygulamasını indirin. Elif atalar ve yasemin ataların tariflerini deneyin genel de. Üyelerinki bazen tutmayabiliyor..3 yemeği öğrenin gerisi zamanla olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…