Yemek Yapamama/ Misafir Ağırlama

Mesela kuzenim de gecen sene benle aynı zamanlar evlendi. Ve gecenlerde yemege davet etti herkesi. Yaklaşık 50 kişi. Annesi, gelinleri falan yardım etti ona. Hem kuzenimi takdir ettim hem de kendimi kotu hissettim. Ben kimseyi davet edemiyorum, etsem de 50 kisilik yemek yaparken bana yardim edebilecek kimse yok. Ve o davet verdigi icin muhtemelen akrabalar benden de bir davet bekliyor.
Internetteki tariflere gore yapsam bile ya yakiyorum, ya salcasi az oluyor, ya da sekli birseye benzemiyor. Bu konunun ustune dustukce de daha da beceriksiz olmaya basladim.
Kekim kabarmıyor, kahvem köpürmüyor, tostum bile ince olmuyor. 🤦‍♀️
50 kişilik yemekmi? Neden ki? Mevlütmüydü?
50 kişiye yemek yapmak benim için herşeyin başında ekipman olarak mümkün olmazdı. En büyük tencerelerim bile en fazla 15-20kişiyi
ağırlamaya yetiyor
Ramazanlarda özellikle kalabalık sofralar çok kurarım ama 20 kişiyi geçmem çoluk çocuk dahil. Anca okadar insanı oturtcak kadar sandalyem ve yerim var evde. Sayıdan ziyada güzel ağırlamak önemli. Ben mesela biyere gidince sandalye tepesinde bir elimde tabak bir elimde bardak yemek yemeyi sevmem, keyif almam. Evimdede öyle kimseyi tıkış tıkış oturtmam, çocuklar dahil herkes rahat rahat otursun isterim.
Yemek yapma pratiği zamanla kazanılan birşey.
Basit tariflerle başlayıp az miktarlar ile deneyip zamanla çoğaltabilirsiniz
Örneğin birgün oturup 3-4 kilo yufkadan börek sarıp buzluğa atabilirsiniz, onun dışında 2-3 çeşit salata meze cacik gibi bunlar çok kolay ve masada güzel oluyor, birgün önceden hazırlanabilir
Çorba zaten 5 kişilikde aynı 20 kişilikte çok çabuk oluyor genelde en son onu yaparımki birdaha ısıtmayla uğraşmam
Ana yemek mesela güveç çok bereketli oluyor, malzemeleri birgün önceden koyup ertesi gün pişirilebilir
Etli patlıcan kebabı kalabalık misafirde diğer alternatifim
Veya fırında patatesli tavuk
Yanına pilav birde sebze garnitürü yada zeytinyağlı bir yemek
Tatlıda yine birgün önceden yada hazır
Çocuklar gelecekse kek, muffin yada kurabiye tarzı yaparım mutlaka hava sıcaksa yanında dondurma ile servis ederim.
Bebeğiniz küçük şuan kalabalık misafir için erken ama günlük yeni birşeyler deneyin, denedikçe eliniz alışır, kendinizi geliştirisiniz. Ben ilk evlendiğimde makarna hariç bişey bilmezdim, eşim yapardı yemekleri. Zamanla tarif denedikçe öğrenedim
Karantina zamanı el açma börek, mantı dahil neler neler yaptım kendim bile kendime şaşırdım

Ben misafir ağırlamayı sevmem hiç yemek yapmayı biliyorum ama sevmem. Bekarım arkadaşlarım bana geldiğinde de o an evde ne varsa onu yer içeriz. Aile akraba yemeklerinde ise genellikle çorba + pide+içecek ya da çorba+pilav+ içecek + fırına güveç falan verirler. 40 kişiye yemek hazırlamak ne demek çok fazla.

Yani bende çalışan biriydim ve sizin gibi mutfak tecrübem yok denilecek kadar azdı 2 sene önce evlendim eşim yemege cok önem verir ve ben ilk 1 hafta berbat yemekler yaptim. Ama sonrada karar verdim ve internetteki tarifleri deneyenlerin yorumlarini okuyarak geliştirdim kendimi. Eşim şuan benim yemeklerime bayılıyor. Misafir cagirmadan önce hazırlık yapabilirsiniz mesela ben bos bir günümde içli köfte yapip buzluga atıyorum misafir geldiginde sadece kızartmak kaliyor buzluk böregi diye bir börek var hazirlayip buzluga atiyorsunuz misafir geldiginde sadece pisirmeniz kaliyor mesela yaprak sarma birkaç gün önceden sarıp misafir gelecegi gün pisirebilirsiniz. Ayrıca kahve yanı ikramlığı bile var buzluga atılan boş oldugumda yapip atiyorum buzluga ikram etmeden önce çıkarmam yetiyor herkeste bayılıyor. Korkacak birşey yok ama ilk s3ferde 30 40 kisilik misafir ağırlamanızı tavsiye etmem hem alışkın değilsiniz hemde bebek var bu kadar vaktiniz olmayabilir mesela benim ailemde kalabalik teyzemleri ayrı halamları ayrı davet ediyorum ki banada zorluk olmasın. Üzülmeyin bu devirde akıllı telefonunuz ve evinizde malzemeniz varsa gerisi kolay. Nefis yemek tarifleri sitesine bakın çoğu tarif tutuyor ben orası sayesinde ögrendim yemek yapmayı

Bence yatağın üzerine de sofra bezi serip orayıda değerlendirsinler ; yatağın ebatına göre 2-3 kişi de orada yiyebilir. 😒

Kk daki o kavgaların sebebi: "yatak odasında kim yerde yedi, kim yatağın üzerinde yedi vb" olurmuş bir de düşünsenize. :KK70: Yatağın üzerinde yemek yedirilen misafire daha fazla değer verilmiş, önemsenmiş sayılır mı acaba ? :KK53:
Daha bana kocam yatakta kahvaltı getirmedi ya zoruma gider misafir ağırlamak 😅

çok daha az yorucu olduğu için ben hep kahvaltıya alıyorum misafirlerimi

1 kere yemeğe alma hatasını yaptım gözlerrim kapanıyordu yorgunluktan misafirlerin yanında

dedim ne eziyet ediyorum koy peynir domat zeytin yanına da bir iki süslü şey tamam işte

Yani bende çalışan biriydim ve sizin gibi mutfak tecrübem yok denilecek kadar azdı 2 sene önce evlendim eşim yemege cok önem verir ve ben ilk 1 hafta berbat yemekler yaptim. Ama sonrada karar verdim ve internetteki tarifleri deneyenlerin yorumlarini okuyarak geliştirdim kendimi. Eşim şuan benim yemeklerime bayılıyor. Misafir cagirmadan önce hazırlık yapabilirsiniz mesela ben bos bir günümde içli köfte yapip buzluga atıyorum misafir geldiginde sadece kızartmak kaliyor buzluk böregi diye bir börek var hazirlayip buzluga atiyorsunuz misafir geldiginde sadece pisirmeniz kaliyor mesela yaprak sarma birkaç gün önceden sarıp misafir gelecegi gün pisirebilirsiniz. Ayrıca kahve yanı ikramlığı bile var buzluga atılan boş oldugumda yapip atiyorum buzluga ikram etmeden önce çıkarmam yetiyor herkeste bayılıyor. Korkacak birşey yok ama ilk s3ferde 30 40 kisilik misafir ağırlamanızı tavsiye etmem hem alışkın değilsiniz hemde bebek var bu kadar vaktiniz olmayabilir mesela benim ailemde kalabalik teyzemleri ayrı halamları ayrı davet ediyorum ki banada zorluk olmasın. Üzülmeyin bu devirde akıllı telefonunuz ve evinizde malzemeniz varsa gerisi kolay. Nefis yemek tarifleri sitesine bakın çoğu tarif tutuyor ben orası sayesinde ögrendim yemek yapmayı
Kahve yanına nasıl bişey buzluğa atılan tarif verebilir misiniz

Masamın ve evimin kapasitesi belli on kişiden fazlasını ağırlamıyorum ben maksimum on kişi. Yemek değil çay daveti yapıyorum ve ikramlarım çoğunu bir gün önceden hazırlıyorum risksiz kolay tarifleri tercih ediyorum çok da beceri gerektirmeyen birkaç da hazır meze ekliyorum eğer vakit çok darsa.
Her şeyi masaya koyuyorum isteyen tabağına istediği kadar alıyor kimseye servis yapmakla uğraşmıyorum böylece ve yiyecekler masada durduğu için sohbet eşliğinde yenilip içilmeye devam ediliyor. Kendimi çok da zorlamadan yormadan misafir ağırlama yöntemim bu diğer türlüsü eziyet ve o kadar kalabalıkta kim kiminle ne konuştu ne yaptı hiçbir şey de anlaşılmaz kargaşa içinde geçer bir de size geriye temizlik eziyeti kalır 🤷🏻‍♀️

Hanımlar sendeki de dert mi demeyin, evet dert 🤕
Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Ne yapabilirim, nasıl pratiklik kazanabilirim? Ufak tüyolar verin bana. 😩
Edit: yorumları okuyacağım, bebekten fırsat buldukça cevaplayacağım.
Bende bekarken hep annem, ablam yaptığı için mutfak tecrübem sıfırdı hayatımda yemek yapmamıştım üniversite okurken Başka şehri gittiğim zaman başladım yemek yapmaya internetten baka baka bir tatsız oldu iki tatsız oldu derken yapmaya başladım şimdi kimse tutamaz beni 😂 evet bende 30 40 kişiye bir anda yemek yapamam aşçı mıyım ben🤔 ama 10 - 15 kişiye rahat yemek yapıyorum artık, ne yemeği yapacağına karar verirsen yaparsın bence. Her yemeğe soğan salça giriyor zaten at pişsin kaynasın kapat şimdi çok kolay geliyor yemek yapmak bana, korkma bir yerden başlaman gerekiyor.

Mesela kuzenim de gecen sene benle aynı zamanlar evlendi. Ve gecenlerde yemege davet etti herkesi. Yaklaşık 50 kişi. Annesi, gelinleri falan yardım etti ona. Hem kuzenimi takdir ettim hem de kendimi kotu hissettim. Ben kimseyi davet edemiyorum, etsem de 50 kisilik yemek yaparken bana yardim edebilecek kimse yok. Ve o davet verdigi icin muhtemelen akrabalar benden de bir davet bekliyor.
Internetteki tariflere gore yapsam bile ya yakiyorum, ya salcasi az oluyor, ya da sekli birseye benzemiyor. Bu konunun ustune dustukce de daha da beceriksiz olmaya basladim.
Kekim kabarmıyor, kahvem köpürmüyor, tostum bile ince olmuyor. 🤦‍♀️
Kuzen davet verdi diye bende vermek durumunda neden kalıyorum ya

Valla kusura bakma dünyada eşi benzeri olmayan nadide bir mücevher değilsiniz.

Yemek de yapacaksınız, evde temizleyeceksiniz, misafirde karşılayacaksınız…

Pardonda siz nasıl bi evrenden geldiniz bu işler size hotel işi gibi geliyor.

Erkek de sorumlulukları ne ise yerine getirecek.

Seçimini dogru yapar isen karsindaki de kadindan anlıyor ise yardımcı oluyor. Kadına değer veriyor.

Misafir umdugunu değil buldugu yiyemez efendim, misafirini nasıl karşılıyor isen o şekilde karşılık alırsın.
Yok ben evimde iş yapmam yemek yapmam derseniz, karşıdaki insandan da bunu beklemeyeceksiniz.

Gidip konu sahibi, olması gerektiği gibi evliliğini yürüten insanlara imrenerek bakar…

Dünya çok değişik bir yere gidiyor. Özgürlük adı altında yapılması gereken ve bir kurumun sorumluluğu neyse yapılacak.
Kaldırılamayacak sorumluluk altına girip sonra sızlanma olamaz.

Konu yemek yapmayı bilmemekten daha ziyade yapamama üzerinedir konuyu iyi okuyun yoksa hiçbirimiz ulvi zekalarımıza yemek yapmıyoruz.
YouTube’da zibilyon tane kişi sayfa açmış en kolayından en sonuna kadar tüm tarifler veriliyor açar bir tanesini yaparak işe başlayabilir buda hiç zor değildir sizde bu sorumluluk altına girmek istemiyorsanız naçizane tavsiyem evlenmeyin…

Konu sahibi madem yapamıyor 50 kişi değil 10 ar 10 ar evine davet etsin. Misafir karşılamak sanıldığı kadar da zor bir durum değil.
:KK70: :KK70:

Yapmıyorum kocam yapıyor yemekleri :KK70:

Benim misafirim gaayeett bulduğunu yer, isterseniz gelin bi gün :)
Ben de bi eyre misafirliğe gidiyorsam beklentim sadece sade kahve oluyor valla. Yaparsa içer muhabbet eder dönerim.
İşkembemi doldurmaya girmiyorum bebekli ya da gün boyu işte olan kadına.

Bu sorumluluk altına girmek istemiyordum hala zor geliyor ama evlendim ve çok mutluyum şükür.
Çünkü evliliğim kek börek kısır ve misafir üzerine kurulu değil :)

Bende anlayamıyorum bunu, evlenirken bilmiyormuydunuz yemek yapmanız gerektiğini. Ben hamarat kadınlara bayılıyorum,elinden her iş gelen, uçan kaçan kurtulmayan kadınları, hem çalışan hem yemek yapan hem bakımını yapan hem çocuğuna bakan kadınlara bayılıyorum.
O kadınlar da bayılıyordur ama yorgunluktan

Hanımlar sendeki de dert mi demeyin, evet dert 🤕
Ben bekarken hep çalıştığımdan, aile evimize de fazla misafir gelmediğinden yemek, pasta, börek vs yapma konusunda hiç tecrübem olmadı. En fazla ailemdeki 2-3 kişiye yemek yaptım, onlar da tatsız tuzsuz birşeydi.
Geçen sene evlendim ve hamileliğim çok zor geçti. Mutfağa asla giremiyordum. Evde 9 ay yemek pişmedi sayılır. Eşim de çok yemek arayan biri değil. Bir şekilde idare ettik.
Doğumdan sonra ise zaten bebekle mutfak tecrübesi hiç kazanamadım. Bebek görmeye gelenlere ise ikramlıkları, evinde yapıp satan bir ablaya yaptırdım ve her seferinde nerdeyse bin lira ödedim. Olayın maddi boyutunda değilim ama her misafir için sürekli birinden almak, üstelik etrafımdakiler tarafından beceriksiz gibi görülme korkusu iyice etkiliyor beni.
Akrabaları yemeğe çağırmak istiyorum. Aileler kalabalık. 30-40 kişilik yemek yapma ihtimalim sıfır. Hazır pide yaptırsam ayıp mı olur diye çağıramıyorum.
Biri misafirliğe geleceğim dediğinde elim ayağıma dolanıyor. Etrafımdaki herkes ev hanımı ve 7-8 çeşit ikram hazırlıyorlar. Bu konudaki yetersizliğim, misafir ağırlama fobisine dönüştü bende. 5 aylık bebekle de mutfağa girip el çabukluğum oluşmuyor. Dediğim gibi hazır alsam ayda 4-5 bin oraya ayırmam lazım. Maddi yönünden ziyade kendim yapamamış olmak da zorluyor beni.
Durum ilerledikçe misafir ağırlamak fobi oldu ben de. Halbuki çok severim birşeyler yedirip içirmeyi. Annem bazı özel sebeplerden bu konuda bana yardım etmez, zorunda da değil kadın.
Ne yapabilirim, nasıl pratiklik kazanabilirim? Ufak tüyolar verin bana. 😩
Edit: yorumları okuyacağım, bebekten fırsat buldukça cevaplayacağım.
Youtubden video izleyerek öğrenirsiniz. Kolay şeylerle başlayıp yani elbette yemek yapmayı bilmek zorunda değilsiniz ama sürekli dışarıdan yenmesi israfa giriyor artık. Eşiniz de siz de açın önünüze nefis yemek tariflerini yapın bu kadar zor mu şımarıklık bence ikinizin de yaptığı

X