Ten rengi çingenelik aşağılanmak ırkçılığa hayır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ama ırkçılık yapan sizsiniz.
O kadınlar ne kadar suçluysa siz onlardan daha çok suçlusunuz.
Çocuğa çingene dediler diye hemen dertlenmiş, içinizdekileri yazıya dökmüşsünüz. Tüm yaptıklarını madde madde yazmışsınız.
Çingene denmesine bile tahammülünüz yok. O zaman ırkçılığı kim yapıyor.
Çingeneler eğlenceli insanlardır. Kaldı ki ağzımıza maalesef dolanmış kelimeler vardır. Mesela ben çocukları yaramazlık yaptıkları zaman "çingene işte yaptı yapacağını" derim.

Siz maalesef onlardan daha fazla ırkçılık yapmış ve çingene olayına takmışsınız.

Bence biraz abartmışsınız, karadenizliyim, annem gürcü babam Türk, ama ben bu toprakların çocuğuyum, kim ne derse desin. Çingene diye yeğenlerimi sevdiğim de olur, bazen güzel bebekler çirkin diye de sevilir, amaç burada nazar değmesindir gerçekten. İnsanlar sorarlar nereye gidiyorsun diye, ben hiç de alınmam, ben de sorarım. Hesap sormak için değil muhabbet için konuşuruz bunları. Ben gayet normal karşıladım yaşadıklarınızı.

Bu Arada bazı çingeneler de çok güzel oluyor kavrulmuş ten renkli gözler onlara özel güzellikleri var ben de bebekleri çingene diye severim görüntüsünden değil yaramaz hareketli diye hoşuma gider

Çocukken ten rengim bayağı esmerdi, özellikle güneşte yanınca bayağı esmer oluyordum yani.Annem de bayağı sarışın bir kadın, onun yanında bazı tanıdıklar ay çingeneden mi aldınız bu kızı,çingene misin sen diye gereksizce konuşuyorlardı.Bir gün bile annemin bunu kafaya taktığını sanmıyorum, he he diyip geçiyordu.Sonuçta onların demesiyle ben çingene olmadım kaldı ki olsam ne olacak yani.Gereksiz yere takmışsınız.

İyide siz muhacirseniz onlarda muhacir, arnavutlarda arnavutluktan göçüp gelmiş zamanında. Yani onlarda yerli değil. Değişen bir şey yok.
İnsanı değerli kılan ırkı, dili, dini, rengi değil insani erdemleridir.

Topu bana attınız. Ben konuyu eşimin yengeleri için açtım. Bir çocuga çingene denilmesi neden? Nazar değmesin diye çingene demişmiş
Hikayenin kahramanı sizsiniz, kime atacaktım? =)
İnsanların ağzı torba değil, büzemeyiz ama o torbadan çıkan şeyleri ne kadar umursayacağımız bize kalmış. Bence sizin bu ırk, ten rengi gibi konularda takıntınız var. Bu meselelerde bir dik duruşunuz yok. Yazdıklarınızdan ve ısrarla sorgulamanızdan çıkan sonuç bu. Ve bu misafirlerinizin patavatsızlıklarından daha büyük bir sorun. O yüzden top sizde tabi ki. Yani şu saçma muhabbeti kafaya takmayabilir ya da boş boş konuşmayın diye çenelerini kapatabilirdiniz ama siz ne yapıyorsunuz; neden beyaz tenli kızıma çingene dendi, sebebi ne olabilir sorusunun peşine düşmüşsünüz. Asıl sorun bu işte.

Bu söyledikleriniz o kadar saçma ki..
Biri size sürekli yeşil gözlüsün dese, gözünüzün rengine takılıp ha bire aynaya bakacak mısınız?

Siz de rahatsız olmuşsunuz.
İçten içe hep dert etmişsiniz ten renginizi..
Kv de yüzünüze vurunca daha da batmış.

Irkçılık ile ilgili daha sosyolojik okumalar yapmanızı tavsiye ederim.
Ten renginizle de gurur duyun.
O sizi siz yapan ögelerden bir tanesi.

Irkçılığa hayır diyip çingeneleri aşağılıyorsunuz.Tamam iyi güzel ilk paragraflar da,çingene denmesi neden bu denli rahatsız etti anlamadım.Bana deseler üzerime alınmam he oladabilirdim ne olmuş ki? Nesi kötü? Çingene olmayı onlar seçmedi hakaret olarak eden de algılayan da kendi bakış açısını değiştirsin.Saçma bir kon

Hem her insan ırkından bağımsız olarak bir diyorsunuz hem çingene dendiği için bunu sorun ediyorsunuz. Demek ki sizin için de önemliymiş konu. Aksi olsaydı yengelere çingene olmadığınızı anlatmak yerine çingene olsanız da farketmeyeceğini ifade ederdiniz, muhacir olduğunuzu da saklamazdınız.

Sık sık burada “siz çingene olmadığınız halde size çingene deseler rahatsız olmaz mıydınız” diye sormuşsunuz. Peki kızınız çingeneye değil de açık ten renginden dolayı Avrupalılara benzetilse aynı tepkiyi verir miydiniz? Sanmıyorum.

Ne kadar abartmışsınız. Bu konuyu bu kadar takıntı yapmak, kökeni başka söylemek sizin de bu konuda insanlar arasında ayrım yaptığınızı gösterir.

Ben batı Karadenizliyim, eşim göçmen. Hiç aramızda bunun muhabbeti olmaz.
Rengim ve duruşum nedeniyle çocukken 'Arnavut musun?' diye de soruldu. Nereden o kanıya varıyorlarsa? Artık insan ırkı karıştı.

Benim neredeyse her yöreden tanıdıklarım oldu. Hiç kimseye bunun ayrıcı muhabbetini yapmam.
Kürt arkadaşıma goygoy yaparken kürdo da derim, muhacir arkadaşıma macir de derim. Başka bir arkadaşım memleketimin sloganını da kullanır bana. Birinin kızını severken zilli de derim çirkin de.. Rahat olun rahat..

Ve oradan taşının. Belli ki çok takıyorsunuz boş muhabbetleri..

Kimseye uzun uzun hesap vermek zorunda değilsiniz ki. Nereye diyene dik bakıp "işim var" deyip gidin. Gezmeye giderken sorana tuhaf bakıp dönün gidin..

Cıngene romanlara denılıyor genelde sımdı ırkcılık yapmasınlar derken sızde ırkcılık yapıyorsunuz cıngeneyı kotu bı laf gıbı algılamıssınız bırak desınler umursama yada hadlerını bıldır dıyemesınler ama ben olsam allahın yarattıgı kullarla dalga gecmeyın sızın yasınızdakı ınsanlara hıc yakısmıyor ölüm var der susarım.(ne nıyetle soylerse soylesınler) musluman olan her ınsan bu lafın ustune utanır cunku ben boyle dıyınce daha yorum yapmıyorlar

Peki seni çingeneye benzetseler yükselmez misin? Çingene olmadıgın halde Evet çingeneyim mi dersin?

Angelina Jolie ye benzetseler de aynı tepkiyi verir miydiniz? Hiç sanmıyorum.

Bu konuda takıntılısınız. Çingene, türk, kürt, laz farketmez diyorsunuz ama çingene dendi diye kızıyorsunuz.
Irkçı değilim diyorsunuz ama (belki bilinçsiz olarak) ırkçılık yapıyorsunuz.

Biri benim kızıma çinli, çingene, hintli, alman, afrikalı, gibi şeyler söylese kızman. Ama bunu söylerken aşağılama amacı ile söylerse kızarım. Kızıma benzettiği için değil, söylediği ırkı hakaret amaçlı kullandığı için kızarım. benim yanımda kimse hiç bir ırka hakaret edemez. Ama severken kullanılan sözcüklere de hakaret anlamı yüklemem.

Ya arkadaşım ne takıyorsun? Saçmalamışlar. Nereli olursan ol konuşacak insan yine konuşacak bir şeyler buluyor zaten.

Acik halimle izmir kizlarini benzetiliyordum.

kapandim bir ara kürtmusun demeye baslasilar tanimayanlar.

Oysaki iki taraflada alakam yok bambaska bir soydan geliyorum.

Bence siz takinti yapmissiniz.cingene lafini ben cok artniyetli gormedim.severken kullandigi bir ifade gibi geldi.bazen ben kizima cadi fln diyorum onun gibi bisey

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…