Ten rengi çingenelik aşağılanmak ırkçılığa hayır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ulkede bir cok insan buğday tenli, insanlar severken çingene seni diye sevebiliyor. Renkten milletlige ayrilmak cok değişik, bana biraz sizin ten renginizi sevmediğinizden dolayı alınıyorsunuz gibi geldi. Ben trakyada oturuyorum, romanlar var onlarin teni esmerden tenden de farkli yani farki belli oluyor. Birde yapisal mi bilmiyorum ama yüz sekilleri hemen hemen aynı belli oluyor. Ben beyaz tenliyim ama banada çingene derlerdi yani yaramaz, sevimlilik anlamında bu kadar buyutmeyin, karşıdaki insana direk cingene değil demenizde tuhaf roman olmadığınızı ailesi biliyordur.

Bu arada; memleketimde roman vatandaşları çoktur hatta annemin birçok öğrencisi romandı ve bazıları gerçekten çok güzel oluyorlar.

Neden ten renginizden , geldiğiniz yerden , memleketinizden bu kadar utanıyorsunuz. Onlar arnavut olduğunu saklıyormu ki , sen macir olduğunu saklıyorsun. Irkçı değilim diyorsun ama kendi rengine bile öfkelisin. Beyazlık çok matah bişeymiş gibi ballandırmışsın. İlk önce kendinle barış. Koca kadın kızını çingene diye sevse ne olur ayrıca. Ben çocukları zilli , çirkin ördeğim gibi laflarla severim yerdiğim için değil gerçekten severim yani. Kendine bu kötülüğü yapma

Ya çingene lafına neden alındın bu kadar?

Ben kendi yeğenlerimi severken de çingene diye severim :) Samimiyettir bana göre.
Canınız sıkılıyor heralde, kafayı takacak, kendine dert etmeye yer arıyor gibisin. :)

Ben selanik göçmeniyim,eşim kürt,annelerimiz köylü..kızım karmakarışık oluyor..ama bundan kime ne???
Çingene değiliz he olsam da çekinmeden söylerdim.. sen çok takma,hassas oldukça üzerine gelmeye çalışıyorlardır.

Irkçı olan sizsiniz bence. Aşağılık kompleksiniz var. Teninizden bile çekiniyorsunuz.

Hala beyaz ten derdindesin, çingene olup ta süt gibi olan çok insan var kendini kandırma istersen. Adın macir a çıkacak ne demek. Bu nasıl bir aşağılık kompleksidir. Sen kendinden ,geldiğin yerden utanırsan , seni sen yapan şeylere saygı duymazsan başkasından saygı bekleme .

kırılmayın ama kendi içinizde büyük kompleksleriniz var, o yüzden sanki sizinle muhatap olan herkes kötü bir şey söylüyor gibi algılıyorsunuz. önce kendinizle barışın kendinizi sevin. ten renginizde bir sıkıntı yok göçmen olmanızda da sıkıntı yok. başka bir yerden göç edenlere muhacir deniliyor yani bulgaristandan gelen ne kadar muhacir ise arnavutluktan gelenler de o kadar muhacir. ayrıca bebekleri çocukları nazar değmesin diye çirkin vb hitaplarla severler biraz fazla takıntı yapıyorsunuz gibi

Irkcilik vs hayir demissiniz
asil irkciligi siz yapmissiniz, okudugum en sacma sapan konu bu olabilir.
Kendi komplekslerinizi renge baglamak cok sacma ayrica.
Yani kiziniz beyaz tenli olunca kalpler konacak ne var? Allah bahtini iyi etsin bu kadar sekilci olmak cok kotu bisey.
bizde de nazar degmesin diye cocuga cirkin denir, guzel vs denmez.
Bu konuda kapanir ayrica

tamam da kanı karışık ne demek ne demek istediler

Hangimizin kani karisik degil ya?
Once siz su dusunce biciminizi degistirin.
Konuyu okudukca bildigin kuruluyorum, bu ne sacmalik boyle.
At miyiz kopek miyiz biz safkan irk ariyorsunuz?
O teyzeler cahil yasli, siz genc insansiniz, okul okumussunuzdur.
Safkan irk diye bisey mi kaldi? Hepimiz ortaya karisigiz.

arnavutlar neden "muhacir"leri sevmez anlamadım.. evet balkanlarda mevzu karışık.. biz batı trakyalıyız mesela ama arnavut veya boşnak çok çevremiz var kimse muhaciriz diye sevmemezlik etmedi.

ayrıca siz beyaz tenli olmayı üstünlük görürken başkalarının çingene demesine neden ayrımcılık diyorsunuz.

ben bembeyaz tenli bir insanım bir gün bile bir üstünlük hissetmedim.

Eşimin kuzeni roman olan bir bayanla evlendi. Koye gittiğimizde düğünlerini görmediğimiz için cd sini izlemek istedik. Birden herkeste bir kaş göz işaretlenmesi oldu. Eşimin kuzeni hasbam sanki kraliyet soyundan ya eşi roman havası oynuyor diye utanıp izletmiyormuş. Ben de ısrar ettim izlemek için. Hatta gidip isterken , kendine eş yaparken utanmamış da oyunundan mı utanıyor dedim ortalığa herkes sus pus. Cd izlerken de çok ama çok güzel oynadığını belirttim ki gerçekten güzel oynuyordu. Ahlaksız madem saklayacaksın madem utanacaksın o kişiyi nasıl hayat arkadaşı eş yapacaksın diye sormazlar mı adama. Sen kendinden utan o neden utansın.

siz de beğenmiyorsunuz! ten renginiziden dolayı kendinizi beğenmiyorsunuz, beyaz tenli çocuğa nasıl çingene denir diye çingeneyi beğenmiyorsunuz. ten renginize takıksınız. ben beyaz tenliyim bana da hasta mısın diye sorarlar makyajım yokken, hiç bana hasta muamelesi yapıldı diye karalar bağlamadım

Peki seni çingeneye benzetseler yükselmez misin? Çingene olmadıgın halde Evet çingeneyim mi dersin?

Çingene kelimesine neden yüksenilsin ki?
Size göre hakaret kelimesi bir ırktır hanımefendi. Asıl burada çingene veya roman olan üyeleri kırıyorsunuz.

Kavga yaratılan durumlarda "çingenelik yapma" diyenler var ama aslında yanlış bir kelime "çirkeflik yapma" denmesi gerekir. Bu vesileyle bunu da not düşelim. Lütfen dilimizi doğru şekilde kullanalım.

Bir kalkıp "bana karadenizli dediler hakaret ettiler?" dese kızar ve incinirim, çünkü ben köken olarak batı karadenizliyim. Bu da aynı hesap..

Buradan bakınca siz de ırkçı ve ayrımcı görünüyorsunuz. Benim kayınvalidem de ruh hastasıdır. Beyaz ten takıntılı :) ben de buğday tenliyim. Arada laf atar beyaz tenlilerin ne kadar güzel olduğuna dair. Benim üstün ırk, ten rengine göre sınıf belirleme takıntım olmadığı için buna takılmam. "deli heralde" der geçerim. Belli ki siz de takıntılısınız ki rahatsız olmuşsunuz.

Gelelim çingene mevzusuna. Bir toprak parçasına bel bağlamayıp göç eden ve her yerde yaşayabilen bir ırk neticede. Aborjin dese çocuğunuza alınır mıydınız? He bizim toplumumuzda esmer çocuklara da çingene denir, öyle sevilirler. Diyelim öyle, bu durumda esmer demeye çalışmıştır ki bu durumda bir sıkıntı yok. Farkında mısınız kızınızdam bahsederken "ananesi ve babaannesi gibi beyaz" deyip gülmüşsünüz. Ben ekran arkasından gördüm memnuniyetinizi. Hani o kadar belli oluyor.

Bu dünyada ayrımcılık ve ırkçılık kafatasçı olanların bu durumdan vazgeçmesi ile değil, kendini mağdur gören diğer ırkların mağdur olmadıklarını anlaması ile bitecektir. Ezilen aslında ezilmesini gerektiren bir durum olmaıdğını anlayıp buna gerçekten inandığında, ezenin eyleminin bir hükmü kalmayacaktır.

Siyahi bir çocuğa beyaz ve siyah bebek gösterip hangisi güzel diye sorduğunda İstisnasız beyazı göstermezse bu lanet anlayış biter. Siz de böyle şeylere takılıp alınmazsanız eş ailesinin cehaleti duvara çarpıp geri döner.

Geçenlerde bir toplulukta annemin sığır halası bir konuşma yaptı. Kendisi aşırı beyazdır. Annem de esmer. Yok abisi bunları birbirine benzetirmiş de ama anneme kara bu dermiş. Biri kara biri ak dermiş. Gülüyor bir de embesil anlatırken. "sen de haklısın tabi. İnsanın hayattaki tek vasfı teninin rengi olunca bununla övünüyor" dedim. Ortalık buz kesti. İtina ile beyaz tenini mora döndürdüm. Oturup bunu dert etmedim çünkü annemin ten rengi benim umurumda değil, hiç olmadı.

Bu yaziyi yazan ellerine bin saglik , ne varsa icimde yazmissin..

Ahsjssj o üstün Arnavutlar unicorna binip gittiler bilmiyorsun sen.

Arnavut, Roman, Kürt, Laz, Türk.
Beyaz ten, esmer ten, kumral ten ne fark eder ki? Annelerimiz Macir babalarımız Kürt olsa, bir yanımız Roman diğer yanımız Laz olsa ne fark eder?
Karışık demekte de bir ayıp yok, hangimiz ya da kaçımız saf ırka sahibiz?
Kimin kime üstünlüğü var? Ölünce hepimiz aynı renk beze sarılıp 1 metreye 2 metre alana gömülüyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…