Tavsiye verir misiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendi ailenizdeki iyi niyeti karşıda görebileceğinizi sanmıyorum. Hadi oldu evlendi diyelim insanlar geçiminize katkı sağlamadı diye sinirleneceksiniz benim ailem şunu yaptı onunkiler bir çöp bile almadıya dönecek olay.
Haklısınız. Döner zaten. Çok telekkür ederim.

Madem çalışacağınızı söylüyorsunuz girin çalışın, siz de birikim yapın. Erkek arkadaşınız ailesinden destek almak zorunda değil. Aileniz de karşılıklı destek yapıyorlarsa destek yapmasınlar sizi çalıştırmaya yönlendirsinler. Çalışın, birikim yapın, evlenin.
Çalışacağım zaten sorun o değil ki çalışacağım diyorum okuduğunuzu mu anlamıyorsunuz yoksa anlamak mı istemiyorsunuz?
Benim birikimim var arabam var evlenince oturacağım evim de var sorun o değil ben buna rapmen çalışacağım diyorken karşıdaki insanın küçük hesap yapması

Aşkım o dedi bu dedi boşver sinirlenme
Sen de sevgilindeki sorunu görmüşsün
Yarın işin olmazsa bir kuaföre gideceğim desen para vermez sana
Canın atıyorum marketten bir şey çekti rahatlıkla alamazsın. Bunu herkes hayat tecrübesine göre diyor. Daha evlenmeden cicim ayında para hesabı yapan cimri adamdan bir yol olmaz aşktan başta anlaşılmıyor.
Evde üzülürsün boştan yerr
Hayat pahalı evlilik pahalı düğün dernek pahalı. Ailesi destek verenler gönüllü olarak amenna sağolsunlar evlat için yapıyorlar amaa destek vermek zorunda mı dersen hayır. Erkek tarafı mal mülk yok diyip oğlanı tek bırakabilir mi bırakır. Bu sefer sizinkiler eldeki avuçtakini siz mutlu olun diye harcayacak ama siz sinirleneceksiniz.
Her şeyin karşılıklı anlaşılıp orta yolda yapılması uygun
Bence acele etmeyin ilişkiniz henüz evlilik için doğru aşamada değil bence. Evlenmek için belli bir birikim ile 6 ay 1 sene içinde her şeyi halledebilecek bir konumda iseniz maddi yönden o zaman girişin bu işe. Para yok pul yok tanışsan ne olacak ki.. vaad verilse yapılmasa sorun. Her şey pahalanıyor. Süre uzadıkça gelin aramadı damat gelmedi yok kurbanda koç gelmedi yok bayramda börek gelmedi iadeyi ziyaret yapılmadı. Gelseler yok şu yapılmadı bu yapılmadı derken kriz geçirirsin
Teşekkür ederim

Kiraya çıkarsanız yarısınız biz verelim yarısını da onun ailesi versin birikim yapın der hep.
Yetişkin, çalışan iki insansınız. Evleneceksiniz. Niye anne babalar velinizmiş gibi kiranızı ödesin yahu, öğrenci misiniz siz?
Bizim evimiz de var oturacak, arabamız da. Ben hiç sıkıntı çekmedim çok şükür.
Büyüdüğüm ailede de daha önceki ilişkilerimde de hiç böyle bir şey yaşamamıştım.
Çoğumuz sizin durumunuzda zaten. Ailelerimiz bir şekilde ev sahibi olabilmiş ama şu zamanda ev almak kolay değil malum. Bu çok prenseslik bir durum değil. Kirada oturursanız sıkıntı çekmezsiniz endişe etmeyin o konuda. Ben bekarken oturacak evimiz, arabamız, kirada iki dairemiz vardı ona kalırsa ama yedi yıllık evliyim, evi ancak alabiliyoruz.

Yetişkin, çalışan iki insansınız. Evleneceksiniz. Niye anne babalar velinizmiş gibi kiranızı ödesin yahu, öğrenci misiniz siz?

Çoğumuz sizin durumunuzda zaten. Ailelerimiz bir şekilde ev sahibi olabilmiş ama şu zamanda ev almak kolay değil malum. Bu çok prenseslik bir durum değil. Kirada oturursanız sıkıntı çekmezsiniz endişe etmeyin o konuda. Ben bekarken oturacak evimiz, arabamız, kirada iki dairemiz vardı ona kalırsa ama yedi yıllık evliyim, evi ancak alabiliyoruz.

Ayrıca adamın tavrını ben de beğenmedim. Yarın mobbing yaşayıp işi bıraksanız naz yapıyorsun diye başınıza kakar. Doğum için işi bırakmanızı istemez, bebeğiniz iki aylıkken sizden para bekler bu tip.
Zaten o sinir bozucu, yoksa bu durumda bu ekonomide ev almak araba almak kolay değil kaldı ki öyle bir beklentim yok diye baştan söyledim. Çünkü benim ailemin oturacağım evi var, öyle bir beklentim yok.

Çalışacağım zaten sorun o değil ki çalışacağım diyorum okuduğunuzu mu anlamıyorsunuz yoksa anlamak mı istemiyorsunuz?
Benim birikimim var arabam var evlenince oturacağım evim de var sorun o değil ben buna rapmen çalışacağım diyorken karşıdaki insanın küçük hesap yapması
Madem eviniz arabanız var demek ki kira vermeyeceksiniz. Anneniz o zaman neden kiranizi biz veririz birikim yaparsınız diyor?

Madem eviniz arabanız var demek ki kira vermeyeceksiniz. Anneniz o zaman neden kiranizi biz veririz birikim yaparsınız diyor?
Farklı bir şehre gidersek, tayin çıkma durumundan bahsediyor.
Her şeyi böyle ayrıntılı yazamadığım için herkes oraya takmış kafayı.
Kiraya vereceğiniz parayı da kenara koyun para biriktirin diyor.

Ben zaten çalışıyordum, dönem başında tekrar çalışacağım. o da çalışıyor.
Ona neden takıldınız annem kendince fikir verdi zorluk çekmemek için,
Annem destek olmak istedi kendi çapında masraf etmeyin benim durumum var yardım ederim dedi.
İyi bir şey söyledi ona niye takıldınız. Kadın 55 yaşında kendince kızına bir yardımı dokunsun maddi olarak dedi.
Biz zaten çalışıp öderiz bir fikir verdi.

Fikrini kendi adına verebilir yalnız, karşı taraf da yapsın demek olmaz.

Konunun bütününe gelince erkek arkadaşınızın yaklaşımı evet hoş değil. Ama sizin bakış açınız da yanlış. Doğru soru 'Kadının maaşına güvenerek hayat mı kurulur?' olmamalı.
Doğru soruyu siz kendinize sormalisiniz 'Ben kendi ayaklarım üzerinde durmadan evlenmeli miyim?' diye.
Üstelik yaşınız da oldukça genç. Aceleye hiç lüzum yok. Maddi manevi evlilik olgunluğunda değilsiniz bence.

tam yorum yapmaya geldim, yazıyı düzenlenlemiş,silmişsiniz. Bu yasak. Yazınız eski haline getiriliyor… BDV KURALLARINI OKUYUN…

Zaten öyle?
Aksini ne biliyorsunuz?
Okutup bu yaşa siz getirmediniz. Annem her zaman öyle söyler.
Annenizin düşüncesi çok yanlış,sizi seviyor eminim ama bu düşünce şekli normal değil,sosyal deneyimi eksik diye düşünüyorum.Benim kızım gelse aynı seyleri söylese önce derim ki karşı taraf haklı .İşe girip birikim yapmadan,kendine guvenmiyorsan evlilik yoluna girilmez,biz sıkıştığınız yerde destek oluruz ama bize güvenmeyin,hayat bu neler olur bilinmez,ikincisi sürekli evliliği oteliyorsa sevgi konusunda çok güvenme adamın karakteri bana güven vermedi evlenince atanman için,çalışman için baskı yapacak belki başkalarıyla kiyaslayacak,sen calis gez toz , hayatı deneyimle hâlâ bir birinize ilginiz varsa olabilir derdim.Kostur koştur kızımı evlendirme derdine dusmezdim.
- erkek kadın hiç kimse evlendirdigi çocuğunun kirasını ödemek zorunda değil,annenizin bunu karşı taraftan umması çok çirkin ve bencil bir hareket.
Şöyle düşünün aileniz fakir evleri kira karşı taraf bu fikirle gelse ve zor durumda kalacaklarını bile bile ailenizden her ay para alır mısınız?????

Biz eşimle özelde çalışırken tanıştık ve evlendik. Eşim evlendikten 3 ay sonra atandı. Ben de eşimden 1 yıl sonra atandım. Hiçbir zaman evlenince çalışmaya devam edecek misin vb diye konuşmadık. Okumuşum, meslek sahibi olmuşum. Neden çalışmayayım? Bunun pazarlığının yapılması hoş değil bence.

Yani erkeğin evi tek başına “geçindirmesi” bekleniyorsa kadının da tek başına “ev işlerini” üstlenmesi beklenebilir o zaman? Mı acaba? Böyle mi düşünmeliyiz? Yoksa hayat müşterek diyip iki taraf da elinden geleni yapmalı mı?

Öte yandan erkek arkadaşınızın davranışı hiç hoş değil. Evlendiğinizde çalışmadığınız/iş bulamadığınız vb dönemler olduğunda baya sıkıntı yapacak bir tip gibi. Sizi sevmekten ziyade ekonomik yükü paylaşacak birini arıyormuş gibi geldi.

Ha bir de annenizin yaklaşımını absürt buldum. Evlenecek olgunluğa sahip iki insandan evliliği sırtlanacak ekonomik olgunluğa da sahip olması beklenir. Kiranızı aileniz karşılayacaksa neden evleniyorsunuz?

Bu kişi ile evlilik kararınızı tekrar gözden geçirip iyice düşünün derim ben.

Biz eşimle özelde çalışırken tanıştık ve evlendik. Eşim evlendikten 3 ay sonra atandı. Ben de eşimden 1 yıl sonra atandım. Hiçbir zaman evlenince çalışmaya devam edecek misin vb diye konuşmadık. Okumuşum, meslek sahibi olmuşum. Neden çalışmayayım? Bunun pazarlığının yapılması hoş değil bence.

Yani erkeğin evi tek başına “geçindirmesi” bekleniyorsa kadının da tek başına “ev işlerini” üstlenmesi beklenebilir o zaman? Mı acaba? Böyle mi düşünmeliyiz? Yoksa hayat müşterek diyip iki taraf da elinden geleni yapmalı mı?

Öte yandan erkek arkadaşınızın davranışı hiç hoş değil. Evlendiğinizde çalışmadığınız/iş bulamadığınız vb dönemler olduğunda baya sıkıntı yapacak bir tip gibi. Sizi sevmekten ziyade ekonomik yükü paylaşacak birini arıyormuş gibi geldi.

Ha bir de annenizin yaklaşımını absürt buldum. Evlenecek olgunluğa sahip iki insandan evliliği sırtlanacak ekonomik olgunluğa da sahip olması beklenir. Kiranızı aileniz karşılayacaksa neden evleniyorsunuz?

Bu kişi ile evlilik kararınızı tekrar gözden geçirip iyice düşünün derim ben.
Teşekkür ederim💗

Farklı bir şehre gidersek, tayin çıkma durumundan bahsediyor.
Her şeyi böyle ayrıntılı yazamadığım için herkes oraya takmış kafayı.
Kiraya vereceğiniz parayı da kenara koyun para biriktirin diyor.
Ev varken tekrar birikim niye orayı anlayamadım. Bir üye 250 bin birikiminiz var mı diye sormuş, sizde yok demişsiniz. Ev araba sayılmıyor mı anlamdım?
Başka şehire yerlesirseniz o evi kiraya verir kendi kiranizi ödersiniz. Anlattığınız şeyle konuda yazdığınız şeyler örtüşmüyor.

Ev varken tekrar birikim niye orayı anlayamadım. Bir üye 250 bin birikiminiz var mı diye sormuş, sizde yok demişsiniz. Ev araba sayılmıyor mı anlamdım?
Başka şehire yerlesirseniz o evi kiraya verir kendi kiranizi ödersiniz. Anlattığınız şeyle konuda yazdığınız şeyler örtüşmüyor.
O kendi çabanızla dedi, benim kendi çabamla birikimim 250 bin etmiyor ki?
Evi ben kendi çabamla almadım ya da arabayı.
Siz okumak istediğiniz yerden okuduğunuz için örtüşmez tabii.

Yaptığı küçük hesap değil. Günümüz koşullarında mantıklı bakan her erkek çalışan bir kadınla evlenmek ister. İnsanların kriter koyarken mantıklı şeyler istemesi sizi neden şaşırtıp bu kadar gerdi? Madem annenizin kafasındasınız, annenize hak veriyorsunuz konu açıp neden herkesin sizin gibi düşünmesi için çabalıyorsunuz? Kendinize denk birini bulun madem, evi olsun arabası olsun.

Yüksek lisans tez dönemindeydim, tezimi tamamladım ve savundum.
Benim tercihim tabii çalışıyordum gene de çalışacaşım diyorum. Çok şey ifade diyor eylülde zaten gene başlıyorum çalışmaya
Konunun başında yazmadığınız için yanlış düşünmüşüm. Kusura bakmayın. Geçerli sebebiniz varmış. Eylülde de çalışmaya başlayacakmışsınız. Sevgiliniz neyi sorun ediyor. Bu durumda o haksız.

Bence evlilik için acele etmeyin. İyice düşünün taşının. Aileleri de tanıştırmayın henüz. Ailelerin erken dahil olup da sorunsuz giden ilişki görmedim desem yeridir. Zaten sizin de erkek arkadaşınızın da soru işaretleri var kafasında

Yaptığı küçük hesap değil. Günümüz koşullarında mantıklı bakan her erkek çalışan bir kadınla evlenmek ister. İnsanların kriter koyarken mantıklı şeyler istemesi sizi neden şaşırtıp bu kadar gerdi? Madem annenizin kafasındasınız, annenize hak veriyorsunuz konu açıp neden herkesin sizin gibi düşünmesi için çabalıyorsunuz? Kendinize denk birini bulun madem, evi olsun arabası olsun.
Olur bulurum sağ ol

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X