Psikolojik olarak evliliğe hazır olmamak

arkadaslar hicbiriniz mi avrupa yakasi izlemedi ya?

bu videoda 11.10'da volkan diyor "biz hala iki sorumsuz gerizekaliyiz" diye. (sahne 8.30'da basliyor)

konu sahibi bazen bana da oluyor. izlediğim eski dizilerden filmlerden cok bilindik cumleler kuruyorum kimse anlamiyor🤣

Avrupa Yakası izlerdim ama buradaki durum hiç hoş değil

Bende evlenmek istemiyordum bekarligi seviyordum evlendim evliliği sevdim
O yüzden evlenirseniz belki duygularınız değişir yasamadiginiz için tam bilemezsiniz
Benim esas söylemek istediğim evlenmek istememenizin sebebi siz her ne kadar sorumluluktan kaçmak zannetsenizde belki de iç sesinizin sevgilinizle birbirinize uygun olmadığınız için evlenme demesindendir
Yani hissiyat olarak evlendiginiz taktirde akibetinizi hissediyorsunuz belki de 😔

Anlamayan olacağını düşünmezdim ama önemli not: gerizekalı bir genç derken zeka düzeyine değil aile evinde yaşayan bir gencin sorumluluk seviyesine referans göstermeyi amaçladım. Aksi durumda ÖNCELİKLE kendime hakaret etmiş oluyorum. Anlamayı tercih edecek kız kardeşlerime şimdiden teşekkürler✨

erkek arkadaşımla 6 senedir beraberiz. artık evlilikten söz etmeye başladık, hatta ben çeyize başladım ve bir mutfak düzdüm sayılır. her şey iyi hoş ama ben aslında evlenmek istemiyorum. etraftakilerin artık evlenmiyor musunuz baskısı beni çok bunaltıyor ama istemiyorum. erkek arkadaşımı çok seviyorum, onun da vaktini alıyor olma fikrinden nefret ediyorum. kendimi son derece çıkmazda hissediyorum. sevdiğim rutinlerim var, kendi başıma sürdürdüğüm özgür bir yaşantım var, içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir konfor alanım var. evlenmek bunların hepsini terketmek demek. elbette ki güzel yanları vardır ama ben o yanları düşünemiyorum.

Erkek arkadaşımla hiçbir ilgisi yok konunun, olay tamamen evlilik ve “evli bir kadın” olmakla ilgili. Ben evde ailesiyle yaşayan gerizekalı bir genç olmak istiyorum.. vizyonuma sağlık ne diyim. Benzer duyguları yaşayan hemcinslerimden tavsiye istiyorum. Bu arada erkek arkadaşıma son derece dürüst yaklaştım ve hislerimi söyledim. Kendisi bana baskı yapmıyor. Seneye eylülde nişan yaparız 2026 yazında evleniriz dedik allah kısmet ederse. Ama ben resmi olarak bekar geçireceğim zaman 1 yıldan az kaldı diye bunalıma girdim. Çok salakça bir şey bu stresi anlatmakta zorlanıyorum
Sen resmen bensin😂 İki kere evlendim.İlk eşime deli gibi aşıktım çok istemiştim evlenmeyi ondan boşandıktan sonra evlilikten,aşktan,ikişkiden soğudum.Şimdikiylede mecburen evlendim.Evlilik kadar berbat bir şey yok.Çocuk mesela asla düşünmüyorum bunu ona da söyledim Allahtan çocuğu varda pek sorun yapmadı bunu.Büyük sorumluluk ne güzel özgür kuş hayallerim varken tekrar evlendim.Boşver evlenme bekarlık sulanlıktır evlenip mutlu olanı göremedim henüz.

Mesele sadece sorumluk değil. Statünün değişmesi. Evin küçük kızıyken birden evli bir kadın olmak. Soyismin değişmesi. Bir hayatın tümüyle değişmesi
Değişmeyen tek şey değişimdir. İnsanoğlu buna ayak uydurmak zorunda. Herkes evlenecek demiyorum ama evin küçük kızı olayı bir gün bitecek. Kendi ayakları üzerinde duran kadın olmak zorundayız.

Anlamayan olacağını düşünmezdim ama önemli not: gerizekalı bir genç derken zeka düzeyine değil aile evinde yaşayan bir gencin sorumluluk seviyesine referans göstermeyi amaçladım. Aksi durumda ÖNCELİKLE kendime hakaret etmiş oluyorum. Anlamayı tercih edecek kız kardeşlerime şimdiden teşekkürler✨

erkek arkadaşımla 6 senedir beraberiz. artık evlilikten söz etmeye başladık, hatta ben çeyize başladım ve bir mutfak düzdüm sayılır. her şey iyi hoş ama ben aslında evlenmek istemiyorum. etraftakilerin artık evlenmiyor musunuz baskısı beni çok bunaltıyor ama istemiyorum. erkek arkadaşımı çok seviyorum, onun da vaktini alıyor olma fikrinden nefret ediyorum. kendimi son derece çıkmazda hissediyorum. sevdiğim rutinlerim var, kendi başıma sürdürdüğüm özgür bir yaşantım var, içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir konfor alanım var. evlenmek bunların hepsini terketmek demek. elbette ki güzel yanları vardır ama ben o yanları düşünemiyorum.

Erkek arkadaşımla hiçbir ilgisi yok konunun, olay tamamen evlilik ve “evli bir kadın” olmakla ilgili. Ben evde ailesiyle yaşayan gerizekalı bir genç olmak istiyorum.. vizyonuma sağlık ne diyim. Benzer duyguları yaşayan hemcinslerimden tavsiye istiyorum. Bu arada erkek arkadaşıma son derece dürüst yaklaştım ve hislerimi söyledim. Kendisi bana baskı yapmıyor. Seneye eylülde nişan yaparız 2026 yazında evleniriz dedik allah kısmet ederse. Ama ben resmi olarak bekar geçireceğim zaman 1 yıldan az kaldı diye bunalıma girdim. Çok salakça bir şey bu stresi anlatmakta zorlanıyorum
Erkek arkadasim yok 28 yasindayim .biri benimle ilgilenince acaba evlenmek ister mi diye dusunuuo görüşmüyorum ve seni çok iyi anlıyorum . Artık 30 yas 20 yas gibi bunu bizden onceki nesil anlayamaz .bnede halimden çok memnunum .olursa sevgilim olsun istiyorum hemen evlenmek istemiyorum :)

Ben eşimle zaten aynı evde yaşıyordum, evlendikten sonra da hiçbir şey değişmedi. Evlilik zor, sorumluluk ister kısmı çocuk yoksa bence yok ya. Çocuk sorumluluk ister. Ama yukarıda bazı yorumlarda bekarliktaki gibi yaşama örnekleri verilmiş, bunu yapabilmek için iki tarafın da bu şekilde düşünmesi lazım yoksa yürümez. Kız kiz italyaya gitmek mesela, eşin buna okey degilse sürekli ikna çabasıyla ömür geçmez tabi ki orda iki kisilik sorumluluk alma olayı ortaya çıkar. Bizim öyle bir dinamigimiz yok zaten italyaya gitmek istesem eşimle giderim, arkadaşlarla gitmek istersek de birlikte çift olarak gideriz. Seçimi doğru yapmak bu noktada çok önemli, aşk meşk gerçekten evliliğin sadece temeli ve çok küçük bir kısmı. Aşksız olmaz ama aşk assssla yetmez.

evde ailesiyle yaşayan gerizekalı bir genç olmak istiyorum.. vizyonuma sağlık ne diyim
hem kendinizi hemde ailesi ile yaşayan arkadaşlarımızı aşağılamışsınız hoş değil, silah zoruyla evlendirmiyorlar evlenmeyin kardeşim evde otur adama da söz verme olsun bitsin

evde ailesiyle yaşayan gerizekalı bir genç olmak istiyorum.. vizyonuma sağlık ne diyim
hem kendinizi hemde ailesi ile yaşayan arkadaşlarımızı aşağılamışsınız hoş değil, silah zoruyla evlendirmiyorlar evlenmeyin kardeşim evde otur adama da söz verme olsun bitsin
İroni yapmış, muhtemelen çevresinden böyle sözler işitiyor bırakın öyle düşünseniz de ben mutluyum diyor sanırım sanırım.

Aile evinde mutsuz olduğu için evliliği bir kaçış olarak görüp ani kararlarla nikah masasına oturan bir sürü insan var. Belli ki siz şanslısınız ve mutlu bir ailede büyüdünüz. Aileniz size ihtiyacınız olan sevgiyi,ilgiyi,konforu sağlamış. (Ne mutlu size) Bu yüzden de bu konfor alanından çıkmayı düşünmüyorsunuz. Bu konuda erkek arkadaşınıza dürüst olmanız iyi olmuş. Zaten o da baskı yapmıyormuş. Akışına bırakın. Zaman size hazır olup olmadığınızı gösterecektir.

daha 1 senedir çalışıyormuşsuz konu sahibi
muhtemelen okurken filan da çalışmadın çok da ezilmedin baba evinde tahminim

o yüzden daha 1 yıllık çalşma hayatıyla evlenmek istememen normal bence
bir de sanıyorum etrafındaki evlilikler "kadın gibi kadın" (!) gelinlerle filan dolu, öyle işten gelince birlikte oyunun başına geçen, yumurta kırıp yiyen, iki tarafın ailesinin de karışmadığı vs. yeni evli çiftler çok yok sanırım.

ancak ne zamana kadar ailenle oturup evin küçük kızı olacaksın?

İroni yapmış, muhtemelen çevresinden böyle sözler işitiyor bırakın öyle düşünseniz de ben mutluyum diyor sanırım sanırım.
Ben komplekssiz ve konu kendisiyken bile ironiden çekinmeyen biriyim. Çevremde de el üstünde tutuluyorum çok şükür, evlenmek istemememin sebeplerinden biri de bu zaten :)

linçten o bana kalırsa 😁😁😁
siz linç yememi umuyordunuz sanırım ama yorumların çoğu beni gayet anlayabilen insanlarda oluşuyor

Her ne kadar konu altında yazılan yorumlara verdiğiniz cevapları üslupsuz bulsam da sizi anladım, kızım da erkek arkadaşıyla 5 yıl flört etti, kendisi için doğru insan olduğuna ikna olduktan sonra evlilik kararı aldılar nişan yaptık, sevgililik dönemi, nişan dönemi bir şekilde laylaylom geçti ama iş nikah tarihi belirlemeye gelince strese girdi.
Kızım tek çocuk, haliyle anne babanın tüm sevgisi ilgisi onda, her anlamda rahat da bir yaşamı var, evde kimse ona bir kısıtlama getirmez, şu kaşığı al şuraya koy demez, giyimi kuşamı gezmesi vs karışanı yok, o yüzden aynı sizin gibi duygusal iniş çıkışlar yaşadı.

Bizimle olan sevgi bağı kopacakmış gibi hislere kapıldı, babasının soyadına verdiği duygusal anlamların yok olacağından korktu, konuşarak davranışlarımızla söylediklerimizi pekiştirerek içini rahatlattık, kızım henüz birkaç günlük evli, mutlu mu evet çok mutlu ama balayından dönünce hayatın ve evliliğin sorumluluğu altına gireceğim diyerek panikliyor da bir yandan :))

Evlilik kararı alan genç kadınların yaşadığı bocalamayı yaşıyorsunuz bence, erkek arkadaşınız sizin için doğru insansa zamanla bu gelgitleriniz bitecektir😌
Anlaşılmadığımı farkedip girişe açıklamasını yazdığım halde negatif tüm enerjisini üstüme kusan üyelere karşı nezaketimi koruyamadım, kusura bakmayın lütfen.

Yorumunuz için de çok teşekkür ederim, kızınızla tam olarak aynı hissediyorum. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur 💓😊

Eeee biraz erteleyin o zaman konu sahibesi\ kacmiyorsun ya ... Valla seni cok akilli gordum, isten geliyorsun ayagini uzatiyorsun anacigin yemegini koyuyor :KK200: En iyisini yapiyorsun kostur kostur evlenip ne yapacaksin, yemegi camasiri bulasigi KV KP dirdiri b.k mu vardi evlendim dersin :halay:
En basitinden aldığım misafir yemek takımlarının birebir aynısı sevgilimin abisinin eşinde varmış. Normalde herkes günlük olarak alırmış ben misafir için beğenmiştim o da misafir için almış şansıma. Şimdi ayıla bayıla aldığım tabakları götürüp iade etmem bekleniyor. Bunlar bile angarya, akşam kedilerimi yanıma alıp ayaklarımı uzatıp tezimi yazmak varken🥲

En basitinden aldığım misafir yemek takımlarının birebir aynısı sevgilimin abisinin eşinde varmış. Normalde herkes günlük olarak alırmış ben misafir için beğenmiştim o da misafir için almış şansıma. Şimdi ayıla bayıla aldığım tabakları götürüp iade etmem bekleniyor. Bunlar bile angarya, akşam kedilerimi yanıma alıp ayaklarımı uzatıp tezimi yazmak varken🥲
Anlamadım neden iade etmeniz bekleniyor?

Mutlaka evlenin. Bizden daha fazla mutlu olmaya hakkınız yok😁

Evliliği güzelleyemem. Var hoş yanları tabi. Aileniz özgür değil kısıtlı ise fena değil. Ama yok, özgür, rahatsanız yükümlülükleri çok

Eşimi severek evlendim. Ama evin sorumluluğu başlı başına zor. Hele Türk toplumunun eski kafalı erkekleriyle daha bir zor. Emin değilseniz bekleyin. Belki bir gün canınız ister 🤷

Neden ki. Kullanın gitsin. Ama tezi bekarken yazın. O koca şahsiyetler evlenmeden önce yardım ederiz diyorlar. Yapmıyorlar. Benimkinin teze katkısı olmadı. Elimde tezler enstitüsünün önünde, tezleri atıp ağlamıştım. Koca kişisi işteydi.

X