Psikolojik olarak evliliğe hazır olmamak

Ben komplekssiz ve konu kendisiyken bile ironiden çekinmeyen biriyim. Çevremde de el üstünde tutuluyorum çok şükür, evlenmek istemememin sebeplerinden biri de bu zaten :)

siz linç yememi umuyordunuz sanırım ama yorumların çoğu beni gayet anlayabilen insanlarda oluşuyor
ummaya gerek yok ki görünen köy ortada kılavuz ortada yani evlenmezsin olur biter

bazı insanların ailesiyle yaşarken imkanları daha iyi olabiliyor ya
var benim çevremde böyle örnekler. annesiyle yaşayıp evine bir kuruş katkıda bulunmayan, aldığı maaşı son kuruşuna kadar tamamen kendi yeme içme gezme ve lüksüne harcayan bir arkadaşım var
tek başına eve çıksa ya da evlense bir sürü maddi sorumluluk arasında şu anki rahatlığını yaşayamaz
anca zengin biriyle olması lazım yani

başka bir arkadaşım var, tek başına yaşıyordu. asgari ücretin bi tık üstü alıyordu geçinemiyordu yani
son yıllardaki ekonomik krizden çok etkilendi. bir sürü sorun çıktı hayatında özellikle maddi anlamda
ev sahibiyle sorun yaşadı, biriyle ev arkadaşı oldu, onunla da sorun yaşadı
işini de sevmiyordu gitti ailesinin yaşadığı şehre aile evine taşındı
kız daha mutlu yani. 1.5 sene oldu ailesinin yanına gideli, geçen gün hikayesine gördüm ailesi araba almış
kız tek başına o arabayı aslaa ama asla alamaz. ailesi almış bi şekilde
ha arabayı aile aldığına göre araba tamamen benim arkadaşa ait değildir buna eminim
o arabayı anası da babası da kardeşi de kullanır. aslında ortaklaşa bir araba ama
en azından kendisine araba lazım olduğunda kafası rahat olacak

böyle örnekler var. aslında sağlıklı olan şey maddi geliri olan bir insanın belli bi yaştan sonra kendi evine çıkıp kendi düzenini kurması
ama ülkemizin ekonomik koşulları çok kötüleştiği için bunu yapmak şu an çok zor çoğu kişi için
zaten sorumluluk almayı sevmeyenler için aile ile yaşamak daha rahat geliyor

Evcil hayvanı olan birine sor Dyson’ı, yangında ilk kurtaracağım şey 😅

Hayriye Hanım peki siz burada müsbet yorum yapanların hepsinin hemşolarla evlendiğini bir sizin iyi seçim yaptığınızı mı sanıyorsunuz?
Verdiğiniz örnekler bile bizim evlilik vs bekarlık hayat tarzının aynı olmadığını kanıtlıyor çünkü:

1) yemek yapmak zaten aslında sizin varoluş amacınız olamaz, kocanız tost yemek istemiyorsa kendisi yapabilir, zeytinyağlı menü istememesi bir lütuf değildir.
2) evi temizleyip bulaşık yıkamak da sizin göreviniz olmak zorunda değildir, eline sağlık demesini yine bir lütuf görmeniz bile çok acıklı. Kendimi bırakıp size üzülücem.
3) Akşam kendisi oyun oynarken sizin ayrı odada takılabilmenize çok sevindim, yoksa baya polis arayabilirdik.

Ben size ve diğer arkadaşlara başka örnek vereyim, aslında bu kadar zor değil;

Kafanız akşam esti, sosyal medyada gördüğünüz bir görüntüye çok bozuldunuz, akşam yatağınızdan kalktınız, haber vermeden çat diye kapıyı açıp çıkıp birkaç saat gezebilir misiniz mesela? Ya da ortak bütçenizden tamamen kendi keyfinize göre yüklü bir alışveriş yapabilir misiniz? Eşinizin annesinden nefret ettiniz ama ortada bariz bir şey yok, sırf canınız istemiyor diye bayram ziyaretine gitmiyorum diyebilir misiniz? Yani evliliğin getirdiği bir konfor alanı var, bunu sevenler de var ama toplumsal & ortak hayat rolleri de var. Zaten bundan evleniliyor.

Ben hiç anlamadım ya bu saçma agresyon neden, velev ki saçma bir şaka yapmış, nedir kaç gündür bu tantana? Kendisi genç bir arkadaşımız, insanın evlilik gibi bir kararı alırken kafası karışmıyorsa asıl o zaman kendine dönüp bir baksın. herkes eviliği yaşatma derneği başkanı mıdır nedir?
Gerçek upuzun yazı yazdım ama sildim çünkü anlayacağını düşünmüyorum.
Cümleleri o kadar saçma yerlerden yakalamışsın ki.
Bu yazdıklarının dışında maddi manevi beni o kadar mutlu eden biriyle evlendim. Çok şükür mutluyum. Kimseye evlen diye direttiğim de yok dünyada son evli kalsam yine evliliği yaşatmaya çalışmam.
Polis falan ne ya o kadar kötü zihniyettesin ki. 10 yıldır tanıdığım eşim bir kere bana bağırmadı.
Yemek temizlik şu an ben haftada 2 gün okula gidip kalan günler evde olduğum için dersten kalan vakitte yapabildiğim kadar yapıyorum. Ama çamaşır yıkayıp katlamaya üşenen ben eşyalarımı katlı buluyorum. Sen süpür ben toz alayım dediğimde evde kavga çıkmıyor. He sen buna hala “bu snn icin lütuf mu.s.s” dersin o ayrı. Bunların yapılması suç mu? Bir ev nasıl çekip çevirilir mesela? İlla ki bu işler yapılacak. Sevgili olup birlikte yaşayan insanlar yapmıyor mu bunları?
Maddi olarakta istediğim bir şey olduğunda ikilenmiyor. Keyfi olarak istediğim konuda istediğim kadar harcama yapabiliyorum. Senin benim yok ortak bütçe yok biz varız evde. Malesef buradan da yakalayamadın.
Memlekete gittiğimizde de 1 gün kvde de kalıyorsak 1 gün bizde kalıyoruz. Kayınvalidem de eşim kadar sessiz sakin biri, kötü bir bakışını bile görmedim ki nefret edeyim gitmemek için ısrar edeyim. Eşim benim aile evimde kalmamak için oflayıp puflamadığına göre empati yaparak bunu ben de yapamam. Burası da tutmadı bak.
Toplumsal roller ve baskılar mı oluyormuş? Oldurmayın o zaman. Çiftler çok rahat bir şekilde kendi kuralını sınırını çizebilir.
Siz hala bu tarzdaki evliliği bu ülkedeki kadınlara yakıştıramadığınız için iğne ucu kadar bir yerden alıp konuyu çarpıtabiliyorsunuz. Hala sevgili gibi evlilik yaşanabileceğine ikna olamadı toplum. Ama tutmuyor işte☹️

Gerçek upuzun yazı yazdım ama sildim çünkü anlayacağını düşünmüyorum.
Cümleleri o kadar saçma yerlerden yakalamışsın ki.
Bu yazdıklarının dışında maddi manevi beni o kadar mutlu eden biriyle evlendim. Çok şükür mutluyum. Kimseye evlen diye direttiğim de yok dünyada son evli kalsam yine evliliği yaşatmaya çalışmam.
Polis falan ne ya o kadar kötü zihniyettesin ki. 10 yıldır tanıdığım eşim bir kere bana bağırmadı.
Yemek temizlik şu an ben haftada 2 gün okula gidip kalan günler evde olduğum için dersten kalan vakitte yapabildiğim kadar yapıyorum. Ama çamaşır yıkayıp katlamaya üşenen ben eşyalarımı katlı buluyorum. Sen süpür ben toz alayım dediğimde evde kavga çıkmıyor. He sen buna hala “bu snn icin lütuf mu.s.s” dersin o ayrı. Bunların yapılması suç mu? Bir ev nasıl çekip çevirilir mesela? İlla ki bu işler yapılacak. Sevgili olup birlikte yaşayan insanlar yapmıyor mu bunları?
Maddi olarakta istediğim bir şey olduğunda ikilenmiyor. Keyfi olarak istediğim konuda istediğim kadar harcama yapabiliyorum. Senin benim yok ortak bütçe yok biz varız evde. Malesef buradan da yakalayamadın.
Memlekete gittiğimizde de 1 gün kvde de kalıyorsak 1 gün bizde kalıyoruz. Kayınvalidem de eşim kadar sessiz sakin biri, kötü bir bakışını bile görmedim ki nefret edeyim gitmemek için ısrar edeyim. Eşim benim aile evimde kalmamak için oflayıp puflamadığına göre empati yaparak bunu ben de yapamam. Burası da tutmadı bak.
Toplumsal roller ve baskılar mı oluyormuş? Oldurmayın o zaman. Çiftler çok rahat bir şekilde kendi kuralını sınırını çizebilir.
Siz hala bu tarzdaki evliliği bu ülkedeki kadınlara yakıştıramadığınız için iğne ucu kadar bir yerden alıp konuyu çarpıtabiliyorsunuz. Hala sevgili gibi evlilik yaşanabileceğine ikna olamadı toplum. Ama tutmuyor işte☹️

Hayriye, asıl senin anlama kapasitenle ilgili yazılacak çok şey var da ban yemeye değmez canım 😀 2 koca övücen diye ülke kadınlarını hiç karıştırma, hiç boşa demogoji de yapma, ayıptır. Sen rahat ol, biz bu ülke kadınlarına her şeyin en iyisini yakıştırıyoruz. Senin agu gugu diyeceğin çok şeyi de çok hızlı anlıyoruz, hiç endişen olmasın. 😘

Tamam hayatım, en iyi koca seniiiin, en çamaşır katlayanı seninnn, en ekstra kredi kartı vereni / en tostçusu / en iyi kaynana seninnn / en sevgili gibi evlilik seniiiiin -hayrını gör / evlilikle ilgili zerre kötü bir şey olamaz diğer kadınlar beceremedi seçimi / en iyi seçim seniiiiin. Rahatladın mı biraz şekerim? 🙏

gerçek sevgi böyle bir şey değil, bencil insanlar evlenmesin. adamı da bırakta gerçekten onu seven ve isteyen biriyle mutlu olsun. Allah kurtarsın senin elinden. evde ailesiyle yaşayan tembel biri olmak daha mantıklı haklısın :halay:

Bence evlenme, çok isteyerek evlenenlerden bile pişman olanlar oluyor, istemeyen evlenmesin çocuk da yapmasın, ama sevgilini oyalama evlenmek sorumluluk almak isteyen dolu kız var onlardan biriyle devam etsin çocuk

gerçek sevgi böyle bir şey değil, bencil insanlar evlenmesin. adamı da bırakta gerçekten onu seven ve isteyen biriyle mutlu olsun. Allah kurtarsın senin elinden. evde ailesiyle yaşayan tembel biri olmak daha mantıklı haklısın :halay:
Aynen ben tembelim aynnennnnn

Eklentiler

• IMG_3218.jpeg
    IMG_3218.jpeg
    42 KB · Görüntüleme: 3
Bence evlenme, çok isteyerek evlenenlerden bile pişman olanlar oluyor, istemeyen evlenmesin çocuk da yapmasın, ama sevgilini oyalama evlenmek sorumluluk almak isteyen dolu kız var onlardan biriyle devam etsin çocuk
Ben ona hissettiğim her şeyi gayet açık anlatıyorum, sizinle aynı düşünüyorsa ayrılabilir kafasına silah dayalı değil. Ama neyse ki sizin aksinize mevzunun sorumluluk olmadığını gayet iyi anlayabiliyor

Hayriye, asıl senin anlama kapasitenle ilgili yazılacak çok şey var da ban yemeye değmez canım 😀 2 koca övücen diye ülke kadınlarını hiç karıştırma, hiç boşa demogoji de yapma, ayıptır. Sen rahat ol, biz bu ülke kadınlarına her şeyin en iyisini yakıştırıyoruz. Senin agu gugu diyeceğin çok şeyi de çok hızlı anlıyoruz, hiç endişen olmasın. 😘

Tamam hayatım, en iyi koca seniiiin, en çamaşır katlayanı seninnn, en ekstra kredi kartı vereni / en tostçusu / en iyi kaynana seninnn / en sevgili gibi evlilik seniiiiin -hayrını gör / evlilikle ilgili zerre kötü bir şey olamaz diğer kadınlar beceremedi seçimi / en iyi seçim seniiiiin. Rahatladın mı biraz şekerim? 🙏
Rica ederim tartışmaya girmeyin iyi ki konu açmışım böylelikle kocasına deli gibi aşık, sorumluluk almaya bayılan, evlilikten hiç çekinmeyen alfa kadınların da varlığını görmüş olduk. Biz betayız ben hatta sigmayım😅

Ne mevzu evlilik tamamen sorumluluktur
Ben sorumluluktan kaçan biriyim. Yıllardır hem okuyor hem de çalışıyorum. Mesele konfor alanını bırakmak. Ben yürütememekten, eşimin ailesiyle anlaşamamaktan korkuyorum mesela. Benzer çekinceleri olan insanlardan fikir almak istedim sadece. Sevgilimin de benzer çekinceleri var. Çocuk babamdan korkuyor. Ayrılayım mı ben de o zaman?

Ben ona hissettiğim her şeyi gayet açık anlatıyorum, sizinle aynı düşünüyorsa ayrılabilir kafasına silah dayalı değil. Ama neyse ki sizin aksinize mevzunun sorumluluk olmadığını gayet iyi anlayabiliyor
Kendini çok iyi anlatmış olsan çeyiz düzmezdin sanırım, adama karışık sinyaller veriyorsun, o da senin evliliğe karşı fikirlerini nazlanma olarak görüyor

Ben sorumluluktan kaçan biriyim. Yıllardır hem okuyor hem de çalışıyorum. Mesele konfor alanını bırakmak. Ben yürütememekten, eşimin ailesiyle anlaşamamaktan korkuyorum mesela. Benzer çekinceleri olan insanlardan fikir almak istedim sadece. Sevgilimin de benzer çekinceleri var. Çocuk babamdan korkuyor. Ayrılayım mı ben de o zaman?
Çift terapisine gidin

Kendini çok iyi anlatmış olsan çeyiz düzmezdin sanırım, adama karışık sinyaller veriyorsun, o da senin evliliğe karşı fikirlerini nazlanma olarak görüyor
Benim ona karşı olduğum gibi onun da bana dürüst olmasını rica ettim. Şımarıklık ettiğimi ya da nazlandığımı düşündüğünü sanmıyorum. Ben mesela ağırdan alalım en azından doktoraya başlamış olayım diyorum. Derdim naz niyaz evde yatmak olsa niye doktora pazarlığı yapayım? O da doktorayı evlenince yaparsın diyor ama en basitinden hem kendi işim hem ev sorumlulukları binince doktora mülakatlarına hazırlanacak mecalim olmaz diye korkuyorum. Başlamış olursam okulu uzatırım gerekirse, o ayrı konu. Sevgilimin abisi bile doktora istediğimi duyunca ufak bir laf dokundurdu yüzünü gördüğümüz yok ya okuldasın ya işte diye. Çekinmeyeyim mi şimdi?

Benim ona karşı olduğum gibi onun da bana dürüst olmasını rica ettim. Şımarıklık ettiğimi ya da nazlandığımı düşündüğünü sanmıyorum. Ben mesela ağırdan alalım en azından doktoraya başlamış olayım diyorum. Derdim naz niyaz evde yatmak olsa niye doktora pazarlığı yapayım? O da doktorayı evlenince yaparsın diyor ama en basitinden hem kendi işim hem ev sorumlulukları binince doktora mülakatlarına hazırlanacak mecalim olmaz diye korkuyorum. Başlamış olursam okulu uzatırım gerekirse, o ayrı konu. Sevgilimin abisi bile doktora istediğimi duyunca ufak bir laf dokundurdu yüzünü gördüğümüz yok ya okuldasın ya işte diye. Çekinmeyeyim mi şimdi?
Ya nisanlinin abisinin yengesinin lafını bu kadar niye takıyorsun ki? Gerçekten ne dedikleri düşündükleri umrunda mı? Seni görüp ne yapacaklarmış? Onlara neymiş? Bunlar gundemindeyse hiç evlenme derim, zindan gibi gelir tabi evlilik.

Bin yimiyi diğmiz cinim:ddd rahatladım teyze hahahahaha :dddd

O zaman çift terapisine gidin belki birbirinizle ve evlilikle alakalı kaygılarınız ortaya çıkacak ve baş edip edemeyeceğinize karar verip ona göre yol alacaksınız

Anlamayan olacağını düşünmezdim ama önemli not: gerizekalı bir genç derken zeka düzeyine değil aile evinde yaşayan bir gencin sorumluluk seviyesine referans göstermeyi amaçladım. Aksi durumda ÖNCELİKLE kendime hakaret etmiş oluyorum. Anlamayı tercih edecek kız kardeşlerime şimdiden teşekkürler✨

erkek arkadaşımla 6 senedir beraberiz. artık evlilikten söz etmeye başladık, hatta ben çeyize başladım ve bir mutfak düzdüm sayılır. her şey iyi hoş ama ben aslında evlenmek istemiyorum. etraftakilerin artık evlenmiyor musunuz baskısı beni çok bunaltıyor ama istemiyorum. erkek arkadaşımı çok seviyorum, onun da vaktini alıyor olma fikrinden nefret ediyorum. kendimi son derece çıkmazda hissediyorum. sevdiğim rutinlerim var, kendi başıma sürdürdüğüm özgür bir yaşantım var, içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir konfor alanım var. evlenmek bunların hepsini terketmek demek. elbette ki güzel yanları vardır ama ben o yanları düşünemiyorum.

Erkek arkadaşımla hiçbir ilgisi yok konunun, olay tamamen evlilik ve “evli bir kadın” olmakla ilgili. Ben evde ailesiyle yaşayan gerizekalı bir genç olmak istiyorum.. vizyonuma sağlık ne diyim. Benzer duyguları yaşayan hemcinslerimden tavsiye istiyorum. Bu arada erkek arkadaşıma son derece dürüst yaklaştım ve hislerimi söyledim. Kendisi bana baskı yapmıyor. Seneye eylülde nişan yaparız 2026 yazında evleniriz dedik allah kısmet ederse. Ama ben resmi olarak bekar geçireceğim zaman 1 yıldan az kaldı diye bunalıma girdim. Çok salakça bir şey bu stresi anlatmakta zorlanıyorum
Canım sen bence içten içe karşındaki kişinin seni kısıtlayacağını veya zorlayacağını bildiğin için evlilik sana özgürlüğünü alacakmış gibi geliyor. Sevgilinin hayatına olan etkisini bir gözden mi geçirsen?

X