Psikolojik olarak evliliğe hazır olmamak

Toplu yazayım, olay şöyle gelişti. Ben tabaklarımı çok severek aldım zaten sevgilimle beraber aldık. Akşamına erkek arkadaşım abisine yemeğe gitti, misafir varmış. Bana tabakların fotoğrafını attı bunlar bizimkiler değil mi diye. Sonra demiş aaa biz de bundan aldık vs. Sanırım yengesi yani müstakbel eltim rahatsız olmuş. Herkes sürekli aynı tabaktan yemek mi yiyecek falan demiş ama sonra da iyi ki almışsınız biz memnunuz demiş. Sevgilim değiştirmek zaten istemiyor bizi ilgilendirmez diyor. Ben de uğraşmak istemiyorum ama iki tabak için de “benimkini gördü aynısını aldı” dedirtmek de istemiyorum. Bir tarafım öyle dese nolur ki diyor diğer yanım özenti gibi görünmekten rahatsız.

Zaten toplamda 4 5 tane tabak çanak satan zincir mağaza var. Bunlarin toplamda maksimum 30 koleksiyonu olsa bu sene. Zaten herkes bu sene o 30 takımdan birini aldı. Sanki elti özel tasarım yaptırmış yani.

Acayip bir pick me girl okudum resmen. Evli kadın olmak istemeyip çeyiz düzmek de ayrı bir tezatlık😀
Evliyim, eşimi çok seviyorum iyi ki evlenmişim diyorum. Bir de üstüne 26 yaşında yeniden üniversiteye başladım “evli kadın” olarak. Evlendikten sonra konfor alanı kalmıyor zaten aynen günün 85 saati evliyiz diye dipdibeyiz😀
Evli kadın olunca evde bütün gün iş yapacağını mı zannediyorsun? Hamşonun tekiyle evlenmediysen her gün tost yeseniz gıkı çıkmaz. Evi top top toz götürse aman boşver uğraşma diyebilir. Ben üşenmeyip yemek yaptığımda eşim ne gerek vardı tost da yerdik diyebiliyor mesela. Evi temizlediğim, çamaşır bulaşık yıkadığım için eline sağlık diyebiliyor. Akşam olduğunda o gider kapısını kapatır oyun oynar ben de bir odada takılırım mesela. Aile evinde yapılabilen her şey evliyken de yapılabiliyor. Her evlilik zulüm değil yani. Karşı tarafın yerinde olsam asla bir yola çıkmam seninle.
Nickinin hakkını veriyosun. Bide bayıl istersen? Benim derdim ev temizliği vs değil de açıklamakla uğraşmayacağım

akjshasd gerızekalı derken bende aıle evındeyım evlılık dusunmuyorum cok sukur bın sukur yedıgım önde yemedıgım arkamda evlenme baskılarını dusunmuyorum ama sız kendınızı dusunun uzuldum adınıza mutsuz bı evlılık sımdıden goruyorum
Avrupa yakası aslının statü karmaşası videosunu izlerseniz hakaret etmek için söylemediğimi anlarsınız. Derdim zaten evin kızı olmayı seviyor olmak. Tıpkı sizin gibi

isteyen istedigini desin. sevgilunin bu konunun detaylarini sana anlatmasi, kadinin rahatsiz oldugunu belli etmesi belki de daha tanismadan senin gardini almani saglamis. bu adam evlilige kesinlikle hazir degil..nerede ne soyleyecegini bilmiyor. inan zamanla senin agzindan çıkanı da aynen ailesine aktarir ikinizi birbirine dusman eder. çünkü konusulani suzgecten gecirip aktarma özelliği yok.
ayrica "herkes sürekli ayni tabaktan mi yiyecek" ne bicim üzüntü sekli ya. ne oluyor ayni model tabak olunca bu ne bos beles dusunce tarzi. bu organizmayla akraba olmak, her bayram seyran aile yemeginde bir arada olmak ister misin? cocugun bunun cocuguyla kuzen kanka olsun ister misin cidden?
sen yüksek lisans, tez vs diyince ben baska bir kulvardasiniz sanmıştım ama şu konu bile senin kulagina gelip severek aldigin seyden vazgecirme asamasina getiriyorsa bu evlilikten bir halt olmaz. daha nisanliyken herkesten tiksinirsin kavga dövüş evlenirsiniz
Valla düşündükçe işin içinden çıkamaz oldum. Kadınla tanıştım aslında pek bunlara takılacak birine de benzemiyordu ama belli olmuyor tabi kimin ne olduğu🥲

Acayip bir pick me girl okudum resmen. Evli kadın olmak istemeyip çeyiz düzmek de ayrı bir tezatlık😀
Evliyim, eşimi çok seviyorum iyi ki evlenmişim diyorum. Bir de üstüne 26 yaşında yeniden üniversiteye başladım “evli kadın” olarak. Evlendikten sonra konfor alanı kalmıyor zaten aynen günün 85 saati evliyiz diye dipdibeyiz😀
Evli kadın olunca evde bütün gün iş yapacağını mı zannediyorsun? Hamşonun tekiyle evlenmediysen her gün tost yeseniz gıkı çıkmaz. Evi top top toz götürse aman boşver uğraşma diyebilir. Ben üşenmeyip yemek yaptığımda eşim ne gerek vardı tost da yerdik diyebiliyor mesela. Evi temizlediğim, çamaşır bulaşık yıkadığım için eline sağlık diyebiliyor. Akşam olduğunda o gider kapısını kapatır oyun oynar ben de bir odada takılırım mesela. Aile evinde yapılabilen her şey evliyken de yapılabiliyor. Her evlilik zulüm değil yani. Karşı tarafın yerinde olsam asla bir yola çıkmam seninle.

Bence hiç pick me değil çünkü evet çok güzel çok eşitlikçi süper evlilikler de var ama evliliğin genel olarak kadının hayatını kısaltan erkeginkini uzatan bir şey olduğunu bilim insanları kanıtlamış (internette bir yerde gördüm şimdi kontrol edemedim gerçi de). Tabi ki çok ister insan sevdiğiyle aynı evde yaşamak kumrular gibi evlenmek de güzel bir şey de korkmakta da haklıyız bence çünkü en iyi niyetli erkeklerden bile bazen yük paylaşmayan hayat zorlaştıran çıkıyor alışkanlıkları yüzünden tamamen.

Hayatta belli başlı bazı rollerimiz var ve bunlar bazen değişebilir ben bunların da gelişimin bir parçası olduğuna inanıyorum. Bir gün evin küçük kızısındır, sonra eş olursun ve bir gün “anne”.. bu böyle devam eder. Evlilikle ilgili kafanızda soru işareti varsa yanlış bir adım atmamak adına acele karar vermeyin ama dediğim gibi hayatımız akıp giderken büründüğümüz rollere ayak uydurmak da çok keyifli🌸

Ay en çok da senin gibilerin ağzına laf verdiğime yanıyorum
Bence hiç pick me değil çünkü evet çok güzel çok eşitlikçi süper evlilikler de var ama evliliğin genel olarak kadının hayatını kısaltan erkeginkini uzatan bir şey olduğunu bilim insanları kanıtlamış (internette bir yerde gördüm şimdi kontrol edemedim gerçi de). Tabi ki çok ister insan sevdiğiyle aynı evde yaşamak kumrular gibi evlenmek de güzel bir şey de korkmakta da haklıyız bence çünkü en iyi niyetli erkeklerden bile bazen yük paylaşmayan hayat zorlaştıran çıkıyor alışkanlıkları yüzünden tamamen.
siz anlıyorsunuz teşekkürler. Konu açarken herkesin anlayabileceğini düşünerek açmıştım ama yanılmışım

Toplu yazayım, olay şöyle gelişti. Ben tabaklarımı çok severek aldım zaten sevgilimle beraber aldık. Akşamına erkek arkadaşım abisine yemeğe gitti, misafir varmış. Bana tabakların fotoğrafını attı bunlar bizimkiler değil mi diye. Sonra demiş aaa biz de bundan aldık vs. Sanırım yengesi yani müstakbel eltim rahatsız olmuş. Herkes sürekli aynı tabaktan yemek mi yiyecek falan demiş ama sonra da iyi ki almışsınız biz memnunuz demiş. Sevgilim değiştirmek zaten istemiyor bizi ilgilendirmez diyor. Ben de uğraşmak istemiyorum ama iki tabak için de “benimkini gördü aynısını aldı” dedirtmek de istemiyorum. Bir tarafım öyle dese nolur ki diyor diğer yanım özenti gibi görünmekten rahatsız.
Haberin olmadan almışsın boşver

Evet kanka en mutlu kesim bekar kadınlar ve evli erkeklermiş🙄🙄normal yani, kadınlar her ise koşuyor, erkekler g.t yayıyor eee onlar olmasın kim mutlu olsun😁😁

Gecende bir ilişki terapisti izledim, bir erkekti. Dedi ki evlilik, modern kadın için bir 'scam'. Kadın çalışmaya gidiyor, akşam geliyor, çocuğa bakıyor, yemeği yapıyor evi çekip ceviriyor eee o zaman erkeklerin evliliğe getirdiği katma deger nedir? Koca bir sıfır. Evlenip 2. bir yetişkini sırtlanmak istemeyen kadın çok artik, adam da evde sorumluluk almayacaksa evlenmenin zaten bir anlamı yok. Kadınlar gözlerini açtı artık, kimse evin hizmetlisi olmak istemiyor, herkes eşit ortak olmak istiyor.

Sen önce böyle ciddi bir konuda kendi kararını uygulayabilecek kadar cesaretli ol, insanların ne dediğini önemseme sonra “benim gibilere” laf yetiştir.
Tamam canım niye sinirleniyosun ayrıca mesela kararımı uygulayamamak değil KARAR VEREMEMEK, doğru düşünüp düşünemediğimi ölçmek için konu açtım fikrinizi alıyorum işte

Hayatta belli başlı bazı rollerimiz var ve bunlar bazen değişebilir ben bunların da gelişimin bir parçası olduğuna inanıyorum. Bir gün evin küçük kızısındır, sonra eş olursun ve bir gün “anne”.. bu böyle devam eder. Evlilikle ilgili kafanızda soru işareti varsa yanlış bir adım atmamak adına acele karar vermeyin ama dediğim gibi hayatımız akıp giderken büründüğümüz rollere ayak uydurmak da çok keyifli🌸
Zaten değişime direndiğim sürece istemesem de evin küçük ve kendine yetemeyen kızı olmaktan başka bir şey olamayacağım. Aileme bana bırakmak istemeyeceğim kadar güzel bir çocukluk yaşattıkları için teşekkür edip yetişkin olma cesareti göstermem gerekiyor. Ama bunun yolu evlilik midir yoksa genç bir kadın olarak yalnız yürüdüğüm bir yol mu çizmeliyim orasını bilemiyorum

Evet kanka en mutlu kesim bekar kadınlar ve evli erkeklermiş🙄🙄normal yani, kadınlar her ise koşuyor, erkekler g.t yayıyor eee onlar olmasın kim mutlu olsun😁😁

Gecende bir ilişki terapisti izledim, bir erkekti. Dedi ki evlilik, modern kadın için bir 'scam'. Kadın çalışmaya gidiyor, akşam geliyor, çocuğa bakıyor, yemeği yapıyor evi çekip ceviriyor eee o zaman erkeklerin evliliğe getirdiği katma deger nedir? Koca bir sıfır. Evlenip 2. bir yetişkini sırtlanmak istemeyen kadın çok artik, adam da evde sorumluluk almayacaksa evlenmenin zaten bir anlamı yok. Kadınlar gözlerini açtı artık, kimse evin hizmetlisi olmak istemiyor, herkes eşit ortak olmak istiyor.
Erkeklerin sürekli kadınlardan üstün olduklarını savunup evde ortak bir yaşamı sürdürme ve eşit sorumluluk alma noktalarında bu kadar eksik olmalarına katlanamıyorum. Zaten Türkiye gündemi başlı başına bir kadını evlilikten soğutmaya yetiyor

Zaten değişime direndiğim sürece istemesem de evin küçük ve kendine yetemeyen kızı olmaktan başka bir şey olamayacağım. Aileme bana bırakmak istemeyeceğim kadar güzel bir çocukluk yaşattıkları için teşekkür edip yetişkin olma cesareti göstermem gerekiyor. Ama bunun yolu evlilik midir yoksa genç bir kadın olarak yalnız yürüdüğüm bir yol mu çizmeliyim orasını bilemiyorum
Kesinlikle evlilik değildir. Evleneceğin kişi ataerkillikle bezenmiş tipik Türk erkeği ise evlenmeye hiç gerek yok. Tam tersi biri olursa o zaman evlilik düşünülebilir.

Bir de normal şartlarda ortalama 40 yıl sürecek bir evlilik için acele etmeye gerek yok.

Tamam canım niye sinirleniyosun ayrıca mesela kararımı uygulayamamak değil KARAR VEREMEMEK, doğru düşünüp düşünemediğimi ölçmek için konu açtım fikrinizi alıyorum işte
Yahu niye sinirleneyim. Ben eleştirimi yapar geçerim hayat senin hayatın. Herkesin doğrusu bir değil ki. Kötü evlilik geçirmiş biri “evlenme hayatını yaşa” der. Ülkede bunu söyleyen tonla insan var zaten. İyi evliliğe sahip biri “mutluyum evliyken de istediğin her şeyi yapabilirsin” der. Düşüncelerimiz iyi veya kötü tecrübe yaşayan kişiler tarafından yanlış şekilde etkilenebilir. Şahsen böyle önemli konularda kimsenin fikrini zerre kadar umursamadığımdan hep bildiğimi okuduğumdan sana da aynısını tavsiye ettim hepsi bu. Hakkında hayırlısı neyse o olsun, hiçbir kadının mutsuz olmasını istemem.

Anlamayan olacağını düşünmezdim ama önemli not: gerizekalı bir genç derken zeka düzeyine değil aile evinde yaşayan bir gencin sorumluluk seviyesine referans göstermeyi amaçladım. Aksi durumda ÖNCELİKLE kendime hakaret etmiş oluyorum. Anlamayı tercih edecek kız kardeşlerime şimdiden teşekkürler✨

erkek arkadaşımla 6 senedir beraberiz. artık evlilikten söz etmeye başladık, hatta ben çeyize başladım ve bir mutfak düzdüm sayılır. her şey iyi hoş ama ben aslında evlenmek istemiyorum. etraftakilerin artık evlenmiyor musunuz baskısı beni çok bunaltıyor ama istemiyorum. erkek arkadaşımı çok seviyorum, onun da vaktini alıyor olma fikrinden nefret ediyorum. kendimi son derece çıkmazda hissediyorum. sevdiğim rutinlerim var, kendi başıma sürdürdüğüm özgür bir yaşantım var, içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir konfor alanım var. evlenmek bunların hepsini terketmek demek. elbette ki güzel yanları vardır ama ben o yanları düşünemiyorum.

Erkek arkadaşımla hiçbir ilgisi yok konunun, olay tamamen evlilik ve “evli bir kadın” olmakla ilgili. Ben evde ailesiyle yaşayan gerizekalı bir genç olmak istiyorum.. vizyonuma sağlık ne diyim. Benzer duyguları yaşayan hemcinslerimden tavsiye istiyorum. Bu arada erkek arkadaşıma son derece dürüst yaklaştım ve hislerimi söyledim. Kendisi bana baskı yapmıyor. Seneye eylülde nişan yaparız 2026 yazında evleniriz dedik allah kısmet ederse. Ama ben resmi olarak bekar geçireceğim zaman 1 yıldan az kaldı diye bunalıma girdim. Çok salakça bir şey bu stresi anlatmakta zorlanıyorum

İstemiyorsan evlenme.

ben şöyle düşünüyorum bekarken kendini sevip guzel bir hayat yasayan insan evlense de guzel bir hayat yasar yoluna bekar devam etse de bir sekilde kendini mutlu eder
ama bekarken mutsuz insan evlense evli mutsuz olur, cocuklari olsa mutsuz anne olur. bekar bekar devam etse evde kalmis mutsuz olur.
bazi seyler insanin icinden gelecek. o yuzden koca secerken en büyük kriterim bana gelesiye nasil yasamis. benimle tanisana kadar bomboş(k) bir hayati varsa bana biseyler vadetse de inanmam çünkü bunca sene kendin oyle yasasaydin madem icinde potansiyel oldugunu iddia ediyorsun. ama benle tanisana kadar zaten mutluysa, kaliteli bir hayat yasayip kendi isteklerinj gerçekleştirmek icin cabaladiysa mükemmel. demek ki beraber mutlu- keyifli bir hayat kurabiliriz derim

Yani şu Dyson myson işini de anlayamadım gitti :KK51: Tamam kaliteli iyi hoş da sonunda süpürge işte alanların başı göğe eriyor sanırsam ... benim evde normal bir süpürge var, zaten çoğunlukla robot kullanıyorum. Dysonum olmadığı için fakir miyim yoksa:halay:
Evcil hayvanı olan birine sor Dyson’ı, yangında ilk kurtaracağım şey 😅
Hayriye Hanım peki siz burada müsbet yorum yapanların hepsinin hemşolarla evlendiğini bir sizin iyi seçim yaptığınızı mı sanıyorsunuz?
Verdiğiniz örnekler bile bizim evlilik vs bekarlık hayat tarzının aynı olmadığını kanıtlıyor çünkü:

1) yemek yapmak zaten aslında sizin varoluş amacınız olamaz, kocanız tost yemek istemiyorsa kendisi yapabilir, zeytinyağlı menü istememesi bir lütuf değildir.
2) evi temizleyip bulaşık yıkamak da sizin göreviniz olmak zorunda değildir, eline sağlık demesini yine bir lütuf görmeniz bile çok acıklı. Kendimi bırakıp size üzülücem.
3) Akşam kendisi oyun oynarken sizin ayrı odada takılabilmenize çok sevindim, yoksa baya polis arayabilirdik.

Ben size ve diğer arkadaşlara başka örnek vereyim, aslında bu kadar zor değil;

Kafanız akşam esti, sosyal medyada gördüğünüz bir görüntüye çok bozuldunuz, akşam yatağınızdan kalktınız, haber vermeden çat diye kapıyı açıp çıkıp birkaç saat gezebilir misiniz mesela? Ya da ortak bütçenizden tamamen kendi keyfinize göre yüklü bir alışveriş yapabilir misiniz? Eşinizin annesinden nefret ettiniz ama ortada bariz bir şey yok, sırf canınız istemiyor diye bayram ziyaretine gitmiyorum diyebilir misiniz? Yani evliliğin getirdiği bir konfor alanı var, bunu sevenler de var ama toplumsal & ortak hayat rolleri de var. Zaten bundan evleniliyor.

Ben hiç anlamadım ya bu saçma agresyon neden, velev ki saçma bir şaka yapmış, nedir kaç gündür bu tantana? Kendisi genç bir arkadaşımız, insanın evlilik gibi bir kararı alırken kafası karışmıyorsa asıl o zaman kendine dönüp bir baksın. herkes eviliği yaşatma derneği başkanı mıdır nedir?

Anlamayan olacağını düşünmezdim ama önemli not: gerizekalı bir genç derken zeka düzeyine değil aile evinde yaşayan bir gencin sorumluluk seviyesine referans göstermeyi amaçladım. Aksi durumda ÖNCELİKLE kendime hakaret etmiş oluyorum. Anlamayı tercih edecek kız kardeşlerime şimdiden teşekkürler✨

erkek arkadaşımla 6 senedir beraberiz. artık evlilikten söz etmeye başladık, hatta ben çeyize başladım ve bir mutfak düzdüm sayılır. her şey iyi hoş ama ben aslında evlenmek istemiyorum. etraftakilerin artık evlenmiyor musunuz baskısı beni çok bunaltıyor ama istemiyorum. erkek arkadaşımı çok seviyorum, onun da vaktini alıyor olma fikrinden nefret ediyorum. kendimi son derece çıkmazda hissediyorum. sevdiğim rutinlerim var, kendi başıma sürdürdüğüm özgür bir yaşantım var, içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir konfor alanım var. evlenmek bunların hepsini terketmek demek. elbette ki güzel yanları vardır ama ben o yanları düşünemiyorum.

Erkek arkadaşımla hiçbir ilgisi yok konunun, olay tamamen evlilik ve “evli bir kadın” olmakla ilgili. Ben evde ailesiyle yaşayan gerizekalı bir genç olmak istiyorum.. vizyonuma sağlık ne diyim. Benzer duyguları yaşayan hemcinslerimden tavsiye istiyorum. Bu arada erkek arkadaşıma son derece dürüst yaklaştım ve hislerimi söyledim. Kendisi bana baskı yapmıyor. Seneye eylülde nişan yaparız 2026 yazında evleniriz dedik allah kısmet ederse. Ama ben resmi olarak bekar geçireceğim zaman 1 yıldan az kaldı diye bunalıma girdim. Çok salakça bir şey bu stresi anlatmakta zorlanıyorum
İkinizde çalısıomusunuz? Evlenmek ıstemıosan şöyle bıraz daha uzatın sevgılılık donemını. Bence evlenmek istemeyen hıc kımse evlenmesin. Yani sebeplere de gerek yok evlenmek isteyen evlenmeli öteki türlüsü çok zor. Sadece flört etmek de ısteyebılırsın ama bu dusuncenı erkek arkadasınla paylaş ki oda ona göre yol çizsin.

X