Nişanlım ve ben nasıl çıkmaza düştük

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Üvey üvey dediği adamın ne maddi olarak nafaka ne de manevi sorumluluğu var. Boşanıyorum dese ceketini alıp çıkar giderdi evden. Ama üveyliğini hiç hissettirmeden babalık yapmış sorumluluk üstlenmiş. Düşün ilkokula yazdırıyor, baba olarak götürüyor getiriyor adam. Hastalanınca doktora hastaneye taşıyor benim çocuğum değil bana ne demiyor. Üst baş, okul forması yeme içme, market alışverişi...
Konu sahibi, adam da bunca sene nişanlınıza harcadığı parayı oturup hesaplasın. Papağan gibi kira yok yetim maaşını da yemişler diye küçük hesap peşindesiniz ya. Ben buradan utandım bu adama nasıl böyle düşünürsünüz diye. Kadının kocasından kalan evde hiç hakkı yok size göre.

Evlenmek isteyene kadar sorun dert yok, aymaz oğlan iş batırınca üstüne beleşe evlenmek isteyince birden üvey baba oluyor. Siz boşuna üniversite okuyup 4 senenizi heba etmişsiniz. Keşke çalışıp para biriktirseydiniz. İnşallah nişanlınız duruma uyanır da ayrılır sizden. Vefa diye bir şey var, belki hatırlar. Çok tehlikeli bir insansınız, üvey nedir bilmeyen milleti birbirine düşürmüşsünüz.

Bu cumlenin anlamini merak ettim. Yani gozune gelsin ne demek ve koltuk alinca niye gozune geliyoe.

"Baban 'her şeyi biz ve kızın ailesi yapıyor, bu çocuk da beş kuruş harcamadan beleşe evleniyor. Kazık kadar herifin her şeyine niye biz sponsor oluyoruz' demesin. Bari koltuk takımını sen al da adam bir şey yaptın sansın, kendini tam bir keriz gibi hissetmesin" demek istemiş annesi

Hem ayranım dökülmesin hem tatsız olaylar yaşanmasın diyen sizsiniz. Koltuk alacak paranız yok ama borçsuz evlenme hayali kurup insanları sıkıntıya sokuyorsunuz.
Yetim maaşını da ev geçindirecek bir para sanmışsınız. Bu ekonomik farkındalıkla evlenince ekmek arası ekmek yersiniz artık.

Nişanlınız da tam bir nankör. Adam annesine resmen bakıcı muamelesi yapıyor. Daha en baştan o evde oturmayı kabul etmemesi gerekirdi.
Siz de "ay kocişko adayım benim için ailesini karşısına aldı, sildi hepsini" diye içten içe seviniyorsunuz eminim. Ama bugün 30 yıllık anasına, senelerce babalık gördüğü üvey babasına 3 kuruş için nankörlük eden insan bir gün sizi de çat diye harcayacak haberiniz olsun.

Sinirlenmeyeyim diyorum yine sinirleniyorum.yahu sizin cevrede aklı başında 1 tane bile insan yok mu?iş yok,para yok,işler kotu batmışsınız, evlilik sizin neyinize?hadi borçsuz evlendiniz,hadi kirada kalmadınız diyelim.siz ne yiyip ne içeceksiniz?aileniz mi size bakacak?Madem battınız, iş bulun,çalışın,para biriktirip evlenin.yani bu kadar zor olmamalı bunu düşünmek.

Evi satınca neden yarısını alıyorlar mesela? Anne de mirasçı Ayrıca eski hakları ne? Yıllarca bakmışlar , büyütmüşler hak mı kalmış? Eğer ortada bir hak varsa bu da anne babanın çocuk üzerindeki hakkıdır. Ortada, dün bulduğu kurnazın lafıyla ailesine sırt dönen karakterli(!) Bir nankör var, kurnaz da kendi ailesi iğne alsa dünyaları almışlar gibi allayıp pulluyor. Yazık bu çocuğu büyüten aileye, emekleri heba oluyor. Umarım aklı başına gelir. Ve hep derim, yine diyorum, Allah herkesi kendi gibilerle karşılaştırsın.

Konu sahibi madem o kadar hak hukuk takip ediyorsun, annesi biz bu evden çıkıp kiraya gidelim siz de bu evde oturun dediğinde, en azindan evin yaklaşık kira değerinin yarısını diğer kardese ödeyelim dedin mi? Çocuklar küçükken hepsi evde oturunca yetim hakkı oluyor da sen o eve kurulunca yetimin hakkı olmuyor mu? Ortalığı sen karıştırmışsın bence ya okurken bile içim daraldı.

Yok tabi, bu zamana kadar çocukların evi kirada olsa yetim maaşı da bankada kalsa çocuklar bu halde olmazdı. Herşeyi kocasina7t3slim edince , bizde batınca isyer isyemez destek bulmak istedik

Ay yuh bu yorumu yeni gördüm. Hanımefendi anne iki çocukla dul kalmış kocasını kaybetmiş. Nerde yaşayacaktı kocasından kalan evde oturmayip ne içtiniz siz ya dönüp dolaşıp konuya bakıp sinirleniyorum. Allah evladinda hayırlısını versin üç kuruş para etmez nisanliniz. Yetim maaşı yetim maaşı deyip durmussunuz çok merak ettim kaç milyon milyar bu para eminim üç kurus birseydir. Anne iki çocukla dul kalacak ama devletin verdiği parayı çocukları için harcamayacak kocasından kalan evde oturmayip kiraya verecek bankada biriktirecek kim için ilerde aç gozlu gelin için öyle mi. Bı yandan sinirleniyorum biryandan gülüyorum. Akla bak.

Ertelemek istemiyoruz zaten ama bu şartlar altında çok zor. Zaten düğündeki takılarla işimizi düzeltmeyi planlıyorduk ama ailesi eşya da destek olarak kullanmak istiyor
Eşim bana nisanliyken ev tutarsak ben bütün eşyalar alamama rızan varsa olanla yetinorz zamanla herşeyi alırız demişti bende tamam demiştim varsın evde mobilya olmasın koltuk takımı olması. Kocam olsun yanımda huzurumuz olsun ben çul un üstünde yaşamaya razıyım neden her şeyi bu kadar sık boğaz ediyorsunuz

Bir tanıdık çekyat kavgası yüzünden nişan attı. Davetiyeler filan dağıtılmıştı, düğüne bir hafta gibi bir süre vardı. Koltuk önemli

Konu genel olarak mantıksız. Çocukların yetim aylığını çocuklar için harcamamıslar mi? Adam nerede yemiş. Tarla parası ne yapılmış?
Evet yapılan bir haksızlık var sanırım ama çözüm yolu kavga değil.

Düğünden önce garanti bir iş bulun yaza erteleyim düğünü

Halı yuzunden atan tanıyorum :))

Konu sahibinin beklentisi yetim aylığına dokunulmayip bankaya atilmasiymis. Evi de kiraya verselermis vaktiyle şimdiye kadar baya para birikir rahat rahat borçsuz evlenirlermis. Ben haksızlık olduğunu düşünmüyorum anne çalışmamış şimdiye kadar o paralarla büyütmüş cocuklari. Zaten evi onlara bırakıp kendileri kiraya gececekmis bu bile kötü niyetli olmadıklarına delil. Kim yapar bunu ?

Yüzde 50 oranında dul aylığı veya yetim aylığı alan bir kişi 1.750 TL, Yüzde 75 oranında hissesi olan bir kişi 2.625 TL, Yüzde 25 hissesi olan bir vatandaş ise 875 TL maaş farkı dahil yeni ödeme aldı

Maaş bu kadar birşey işte.
Birde konu sahibi arsa dedi.yahu arsa varrrr arsa var.kimi arsa daire paradi eder.kimi arsa 3 kuruş eder.akraba buradan arsa aldı 2 yıl önce.merkeze de yakın.30 000 tl idi.o zaman evler 200 000 falandı.simdi 150_200 000 oldu falan diyorlar.evler oldu 800_900..Yani arsa arsa diyorsunuz da kıymetli yerde değilse pek para etmemiş olabilir.
Ve konu sahibi ev geçindirmek adına en ufak bir fikrin yok.gercekten önce iş bulun,sonra evlenin yoksa hem birbirinizin hem ailenizin başının etini yersiniz

Yok tabi, bu zamana kadar çocukların evi kirada olsa yetim maaşı da bankada kalsa çocuklar bu halde olmazdı. Herşeyi kocasina7t3slim edince , bizde batınca isyer isyemez destek bulmak istedik
Bu zamana kadar çocukların evi kirada olsa yetim maaşı da bankada kalsaydı bu çocuklar hangi parayla yaşayacaktı üniversite okumuşlar anne çalışmamış aileler karşılarına çıkan problemleri günün şartlarına göre en mantıklı şekilde çözüyorlar o anne de istemezdi tarla satmak ama gerekmiş olmuş düğününüzü erteleyin

Nişanlının ailesi ile arasını açan senin ailenin şı da alınsın bu da alınsın baskıları. Almıyorlarsa almıyorlardır. Neden çocuğa böyle hissettirdiniz ki? Doldurup doldurup onu üzen tam da sizsiniz . Hala benim ailem , benim ailem deyip çocuğu bunalıma sürüklüyorsunuz . Zaten babasız büyümüş, travmaları çoktur. İdare etseniz senin ailenin istediği olmasa dünya yıkılırdı tabii.Kimsenin ailesi dünyaya kazık çakmıyor. Vallahi çocuğun düştüğü duruma çok üzüldüm. Ben de babasız biriyle evlendim. Ailem çokk destek oldu ama eşimi asla eksiklenecek bir duruma düşürmedik

Konu sahibi öyle bir yazmış ki evin ihtiyaçları yetim maaşından karşılanmış gibi hayır yetim maaşının az çok ne kadar olduğunu bilmesek üvey baba o evi gecindirmek için bir dünya para harcamıştır ki nişanlısı 13 yaşında öğrenmiş üvey olduğunu demek ki iyi bir baba olmuş adam.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…