Lohusalık dönemindeyken yapilanlar unutulur mu ? Veya nasil unutulur ? Sizler unuttunuz mu ?

Benim annanem şu an bizden daha mutlu. Yaptıklarımı Allah rızası için yaptım vaktiminde sonuna gelmek üzereyim. Vicdanım çoğu konuda rahat diyor. Şu an kendisi maddi olarak da manevi olarak da çok rahat. Kendisini tamamen ibadete vermiş durumda.

Peki merak ettim sizde ananeniz gibi 6 çocuğun 3ünü tek başınıza doğurabilecek psikolojiye sahip misiniz. Eğer öyleyseniz dediğiniz gibi bizim neslimiz şımarık.
Ha yook ben tek başıma doğuramam diyorsanız demekki bişeyler yıllar geçtikçe değişiyor. Ne bizim bedenimiz eski ninelerimizin ki gibi sağlıklı yada güçlü. Nede psikolojimiz.

Sinirli olunan zamanlarda insanların ağzından kötü sözler çıkabilir. Özür de dilemiş. Samimiyetini siz daha iyi bilirsiniz Affetmek yükleri atmaktır, bana göre tabii Aynı şeyler tekrar olursa tavrınızı daha net koyarsınız

Ya sabır…
Arkadaşım annen varken kvyi niye çağırıyorsun?
Çok mu meraklısın.
Siz böyle okey vere vere onlar normal olarak görüyor, doğum yapan gelinin dibinde bitiyorlar.

Annende mi demedi uyarmadı?
Çağırmasan da geliyolar.Benim 14 yıl oldu doğum yapalı,aklıma geldikçe deliriyorum.Annem yanımda,ilk torunu,çok hevesli ve kendisi çok küçük doğurmuş beni,yalnızmış,o yüzden seni 40 gün yerinden kaldırmıcam,ben bakacam demesine rağmen k.valide eve çöktü.Hamilelikte bigün olsun yanımda olmayan,aramayan kadın bebeği sahiplendi,annemden kıskandı,kimseye vermedi,kucağa alışmasın deyip kendi kucağından indirmedi.Benim yatıyo olmam ona dert oldu,ameliyat sonrası zor geçmişti,yürüyemedim bi süre,ona laf etti.Annemin yaptığı yemeğe laf etti,gelen kuzenlerine surat astı.Bunları ailemin bana verdiği evde yaptı,çocuğa bi iğne almamışken annemin aldıklarına burun kıvırdı.Bak hatırladım yine boğasım geldi kadını

Arkadaşım,

Lohusalıkta yaşananlar tamamen hormonlarının oyunu.

Aklını başına değiş, ailene; her kimse onlar, sahip çık...

Ben maalesef o kadar dayanıklı psikolojiye sahip değilim. Ancak kaynanam bir kavga sırasında bana sen basit basit birisin demesini atlatamayacak kadar basit bir psikolojiye de sahip değilim.

Yani ananemin psikoloji seviyesi master degree seviyesi iken buradaki arkadaşın seviyesi de 1 level prenses seviyesi. Ben orta yolcuyum.

Yani insanlar kavga anında birbirlerine neler söylüyorlar neler. Ben eşime " sen ne biçim insansın, kendine erkek mi diyorsun. Basit bir insansın diyeceğim ama insan bile değilsin " vs diyebiliyorum çok sinirlenince. Benzer şeyleri eşim de bana söylüyor. Bunlar tartışmalarda söylenebilecek şeyler diye düşünüyorum. Önemli olan sonrasında haksız olanın özür dileyebilmesi diye düşünüyorum.

Arkadaşım,

Lohusalıkta yaşananlar tamamen hormonlarının oyunu.

Aklını başına değiş, ailene; her kimse onlar, sahip çık...
Olur sahip çıkayım:) Bana ettiğiniz hakaretlerden dolayı, gereksiz trip atıp beni üzdüğünüz için özür dilerim diyip bana daha fazlasını yapmasına müsaade edeyim sonra hiç huzurum kalmasın ne güzel olur demi :)

Noktalama işaretleri, cümle kurma, yazım tarzı ve üslup cidden çok güzel. Gelecek vadediyor.
Ah bir de içi dolu olsa

Hala acılarımı o anki hissettiğim duygularımı küçümseyerek konuşuyorsunuz farkında mısınız? Siz degersizlige ve birilerinin sizi kırmasına o kadar çok alışmışsınız ki içten içe bunu normallestirmissiniz.. Yani sizin eşiniz, arkadaşınız veya kayinvalideniz sizin kalbinizi kırsa ve sizi uzecek seyler yapsa da bunları normal karşılayacak kadar kendinize değer vermiyorsunuz bence. Bu prenses gibi yaşamakla Yani yaşam tarzı ile alakası olmayan bir durum tamamen kendine değer vermekle alakalı:) Ben kendime değer veriyorum kendimi seviyorum ki bana yapılan yanlışları normal görmüyorum bana yapılan hataları kolay kolay unutmuyorum kin tutmuyorum ama ders çıkarmaya ve hayatimi ona göre şekillendirmeye çalışıyorum. Başkalarının bana yaptığı şeyleri normallestirirsem her seferinde daha fazlasını yapmaları için onlara zemin hazırlarım oysaki yapılan ilk hatada tepkimi koyar tavrımı belli edersem bir daha aynı cürreti göstermezler. Unutmayın başkaları sizi sizin kendinize verdiğiniz değer kadar önemserler. Ayrıca yaşamadığıniz şeyler için kolayca varsayımda bulunmayın ve benim konumla bu kadar ilgilenmeyin. İyi akşamlar:)

Açıkçası mesleğim gereği birçok vatandaşla muhatap olmak zorunda kalıyorum. İnsanları anlamaya çalışıyorum. Herkesin yetiştirilme tarzı, büyüdüğü aile, çevresi, koşulları farklı.

Çok varoş insanlarla da, çok elit insanlarla da karşılaşıyorum. Kaynanam da sürekli laf sokan bir insan(dı). Sürekli ironi ile yaklaşarak artık kendisini değiştirdim.

Mesela bir örnek vereyim, hamileliğimin son dönemlerinde bize gelmişti. Bana " kaynanan geliyor sen hiç bişey hazırlamışsın kaynanana, bizim zamanımızda kaynanamız eve gelirken doğuma gidecek bile olsak bir sürü hazırlık yapardık da öyle giderdik doğuma" dedi.

Ben de ona " Haklısın annecim yaa benden bir cacık olmaz. Öyle gün boyu boş boş yatıyorum, boş boş yatmama rağmen sürekli hayıflanıp duruyorum. İyi ki 40 yıl önce dünyaya gelmemişim yoksa beni kapının önüne koyarlardı. Şimdi eşim de çok anlayışlı kaynanam da... İkisini de çok seviyorum " demiştim.

" Ay güzel kızım tabii ki yatacaksın yaa bizim zamanımızda kaynanalarımız yaşlıydı biz öyle miyiz taşını sıksam suyunu çıkarırım, varsa istediğin bir şey söyle hemen yapayım. " demişti.

Bir şey istememiştim, sonra gidip mutfakta ufak tefek bir şeyler hazırlamıştı. Getirmişti beraber yemiştik.

Böyle birçok olay yaşanmıştı. Artık böyle olaylar yaşamıyoruz. Böyle şeyler aramıyoruz da birbirimizdeyken. Enerjisi olan kalkıp hazırlıyor. Eğer ikimizin de enerjisi yoksa dışarıdan hazır kek alıyor gelen, soda ile beraber içip sohbet ediyoruz.

Bazıları bu yaptığıma cehalet diyor. Ben bunu arkadaşlarıma anlatınca " Ayy bana böyle bir şey deseydi evimden kovardım, gelmiş laf atıyor sen nasıl cevap vermezsin, kocana da mı söylemedin?" vs diyorlar.

Ben sorun çözme taraftarıyım açıkçası. Alttan almayı erdemlik olarak görüyorum. Erdemliğin yaşla alakası olmadığını da düşünüyorum. Bazen 7 yaşındaki çocuk 77 yaşındaki teyzeden daha aklıselim olabiliyor.

Burada mesele insanın kendisinde bitiyor. Her şeyden şikayetçi olup, sürekli eşimize ailesini kötüleyerek sonuç alabileceğimize ihtimal vermiyorum.

O gün kafamdan senaryoları geçirdim. Kaynanam bana laf soktuğu vakit kendisine sinirlenseydim, evden kovsaydım veya evden gittiği vakit kocama bu mevzuyu açıp saatlerce başının etini yeseydim hem kendi huzurum kaçacaktı hem ailemin huzuru kaçacaktı hem de yalandan kavga etmiş olacaktık.

Ama tatlı ve hafif ironi içeren birkaç cümle ile tüm mesele çözülmüş oldu.

Ben eşime " sen ne biçim insansın, kendine erkek mi diyorsun. Basit bir insansın diyeceğim ama insan bile değilsin " vs diyebiliyorum çok sinirlenince.
Dersin tabii. Cahilliğini öven bir tipin eşine karşı bu kadar seviyesiz olması ve bunu normalleştirmesi o kadar olağan ki.

O değil de eski kadınların bilmem kaç çocuk doğurup nazlanmadığını örnek alıyorsun da neden aynı kadınların eşlerine saygılı olmalarını örnek almıyorsun? O kadınlar zamanında bu lafları et bakalım noluyor. Modern dünyada artık kadınların bir ağırlığı değeri var diye söyleyebiliyorsun çünkü. Ama aynı moderniteyi bir kadın yaşadığı travmasına muhalefet olmak için yok sayıp eskiler şöyle böyle bla bla konuşup duruyorsun.

Bu konuya yazdığın ilk cümlen öyle güzel bir tespit ki kendi adına. Gerçi söylemesen de anlardık sorun değil.

Yazılanı okuyamıyorsunuz sanırım. Veya daha kötüsü okumanız var ama anlayamıyorsunuz. Ben eski kadınlar gibiyim demiyorum. Yeni mızmız kızlar gibi de değilim, eski kadınlar gibi de değilim.

Orta yolun bulunması gerektiğini düşünüyorum. Sizin gibi " Kocam bana ters baktı, boşanmalı mıyım?" gibi bir soru aklımdan geçmiyor. Olayların bu kadar basite indirgenmesini de doğru bulmuyorum. Burada insanlar sürekli birbirini gazlıyor. Sürekli her konuda " boşan, boşa gitsin" gibi söylemler oluyor çoğunlukta.

Burada kıza kayınvalidesi basit bir insansın demiş. Daha sonra hatasını anlayıp özür de dilemiş. Kız kayınvalidesinin iyi bir insan olduğunu da söylüyor.

Burada kızın yapması gereken affetmek. Yalandan kızı dolduruyorsunuz. Yani gerçekten o kadar mükemmel insanlar mısınız çok merak ediyorum. Kimseye yanlış cümle kurmadınız mı hayatınız boyunca? Yanlış cümle kurduğunuz insanlarla ilişkiniz tamamen kesildi mi? Hayatı bu kadar radikal şekilde mi yaşıyorsunuz? Ben gerçek hayatta böyle insanlar olduğunuzu düşünmüyorum.

Burada anonim kimliklerle yazmak kolay. Çoğunuz kendinizi aydın gören, aslında cehaletin içinde kavrulan insanlarsınız. Burada insanları sürekli dolduruyorsunuz. " Affetme, hayatından çıkar, asla yüzüne bakma, ne demek basit bir insansın demek, bu asla affedilecek bir şey değil vsvs"

Bunlara gerek yok. Her insan hata yapabilir, hata yapanı affetmek erdemlik göstergesidir. Hele hele büyüğün hatasını anlayıp özür dilediyse onu affetmemek büyük bir kibir göstergesidir. Kibir ise insanın kendi benliğine yapabileceği en büyük kötülüktür.

Benim kayınvalidem düğün günü beni azarlamıştı. Daha öncesinde çok iyiydik, evleneli iki yıl olmak üzere başka hiç tartışmadık bile bana karşı hep çok ilgili düşünceli sevecen. Ona rağmen atlatmam çok uzun zamanımı aldı, hâlâ da ara ara aklıma gelir. Keşke başka bir gün yapsaydı düğün günümde değil derim. Bazı günlerde yapılan şeylerin etkisi çok daha uzun sürüyor, o yüzden unutamamanız çok doğal. Ne kadar süre geçti bilmiyorum ama eğer bu şekilde iyi geçinmeye devam ederseniz zamanla üstüne sünger çekebilirsiniz belki

Benim annemin bebeği öldüğü gün tarlaya çalışmaya götürmüşler. Sizin pencerenizden bakınca kadınların bebekleri öldüklerinde üzülmesi falan yeni moda, bakın eskiden aynı gün çalışmaya gidiyorlarmış. Yahu kadınların geçmişte ne kadar eziyet çektiklerini bilmemek için kör kuyularda yaşamak lâzım. Lohusalık dönemini yaşamalarına, regl sancılarını sıcak battaniye altında geçirmelerine izin mi veriliyordu önceden?

Çocukları doğurduktan sonra da yarım saat dahi yatağımda yatamadım işler beni bekliyordu diye anlattı.
Acaba o kadın işlerin onu bekliyor olmasını ister miydi, onu da bir sorsaydınız keşke çaresizlik yahu. Mecburiyet. Çok mu mutlulardı sanıyorsunuz siz bu durumdan?

Psikolojinizi geçtim de demekki sizde maalesef terbiyesiz bir insansınız ve karakteriniz böyle basitçe! kavgaları kaldırabiliyor.

Son düzenleme:
Daha yeni oldu 15 gün falan oluyor ben asla kötü birisi demiyorum ama çok fazla alıngan hep bir beklenti içerisine giriyor bu durumdan çok sıkıldım artık huzurum kalmadı evlendigimiz günden beri çok küçük şeylere alınır önceden de belirli kırgınlıklarım oldu ama onları zamanla sindirdim bana iyi davrandığı için sorun etmedim unuttum sadece bu olayda farklı çirkin hissettiren tavırlarını gördüğüm için unutamıyorum. Kendimi böyle bir dönemde biraz da olsa özel hissetmek istemiştim illa gelsin bana yardım etsin diye beklentiye girmedim hatta talepte etmedim sadece alınmasa ve anlayışlı olsaydı bile yeterdi.

Forum yönetimi bu yönde Şüpheniz varsa, itham etmeyin, sikayet edin diyor ama bugüne kadar okuduğum en eril dil.
Ve ben gerçekten anlamıyorum bizim büyüklerimizin regl dönemi, lohusalık dönemi gibi dönemleri neden olmuyordu da bizim dönemin kızları sürekli bir döneme giriyorlar.
Șu satırları yazan, Ya erkektir yada erkektir. Kadinliga, lohusaliga, anneliğe dair hic bir fikri yok.

Benim görümcelerden biri doğumdan sonra hastaneye geldiklerinde yok hoş geldin demedi ki demişimdir yok bize neden kızlar dedi ben koskoca kadınım falan feşmekan diye kvyi kpyi doldurmuş. Hastaneden çıktığımın ertesi günü kv kp bebeği görmeye geldiler ben de bebeğin uyuduğu bir zaman dilimini fırsat bilip duşa girdim. Benim için istek değil ihtiyaçtı resmen yani. Bunaltıcı sıcaklar bir de süt kanama vs. Ben duşa girdim diye onları istemiyormuşum diye kendi kendilerine triplere girip tam 1 ay ne aradılar ne sordular ne geldiler bebeği görmeye. O 1 ayda ben ağladım neden beni yalnız bıraktılar diye onlar benim arkamdan kurum kurum kurulmuşlar haberim yok sırf duşa girdim diye. Allah kahretmesin sanki jakuzi keyfi yaptım. Arkamdan küfürler kıyamet. Tabii eşim bunları söylemiyor ben çok sonradan mesajlaşmalarında gördüm. Neyse dahası var. Kv 1 ay sonra beni arıyor açmadım sitem edecek sandım neden aramıyorsun diye. Lohusalığı ağır geçirdiğim için hiç sitem kaldıracak durumda değilim diye açmadım. Sen kalk benim annemi ara beni şikayet et kızın bizi istemiyor diye. Bir yaşıma daha girdim. Daha neler neler bir sürü şey. Ben doğumdan sonra gelip kalırlar diye hamileliğin son günlerinde markettir vs ihtiyaçları tamamlamaya çalışmışken nevresimleri falan hazır edip koymuşken kalkıp saçma sapan bahanelerle hem beni hem torunlarını hiç görmeye gelmemelerini asla unutamıyorum. 2 yaşına girecek kızım. 2 yıldır unutmadım. Şimdi iyi miyiz iyiyiz ama o konuda asla kalbim doğrulmuyor herhalde doğrulmaz da Allah biliyor ya.

Sadece cahil ve eski kafalı. Cahille uğraşma eşinle de kötü olma anneler oğullarını elinde tutmak için elinden gelen herşeyi yapıyolar bence sesini çıkarma cahille uğraşmak zor bide evine gelip gidiyorsa gerek yok sen o anda onunla alakalı olmadığını söylemişsin. Ama eşinle baş başa bu konuyu konuşup durumu anlatman gerekiyor bilsin gerçi o uyanıktır oğluna önceden. Söylemiştir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…