Kiraya zam istemek

Nazik yanıtlarınız için teşekkür ederim. Kiracım iyi birisi, komşular söylüyor hanımı sokaktaki hayvanlar için mama alıyormuş, onları besliyormuş, kapıcının çocuğunun da hastalandığında ilaçlarını almış, iyi kalpli merhametli birisi helal olsun. Şimdi kiracıyı arayacağım. Zam konusunda ne düşünüyorsunuz? diye soracağım. büyük olasılıkla tefe tüfe diyecek zaten geçen seneki gibi. Tefe tüfe artış oranları ile emlak vergi değer artış oranları arasında artan makastan ona da söz edeceğim, sizi üzmeyecek miktarda bir zam yapın diyeceğim ve ona bırakacağım. Çünkü gerçekten ucuza oturduğunu da biliyor ama üzmem de yani.
En makulü bu olur sanırım, bundan sonra da evinizi kiraya verirken bakımsızsa veya satılıksa, ki galiba bu bahsettiğiniz evi satmaya da niyetlenmişsiniz bir dönem, kiracıyla tüm şartları baştan konuşup kirayı da ne sizi ne kiracıyı üzecek miktarda belirleyin ki artış zamanı geldiğinde her iki taraf da mağdur olmasın.
Misal ev satışta ama satılana kadar oturmak kaydıyla, işte ne bileyim satacağım için masraf yapmak istemediğimden ev gördüğünüz gibi olduğu haliyle kiralıktır, kirası şu kadar yıllık artış ev sahiplerine tanınan yasal miktar üzerinden belirlenecektir vs vs gibi açık ve net konuşursanız herkes koşulları bilir ona göre karar verir😌

Öyle bir satılıyor ki inanamazsın. Evimi satılığa çıkardım 2 saat içinde 26 kişi aradı biri 50 bin fazla ödemeyi teklif etti, emlakçıya rüşvet teklif eden olmuş. 2 saat sonra kaldırdık ilanı satmıyoruz dedik. Bekliyoruz piyasanın dengeye gelmesini.
Evin mi?hani sen o kadar çok parayı bir beton yığınına vermezdin?(ev almak isteyen bir uyeye onerin ) inşallah o üye evini almıştır...

Sizin en büyük hatanız baştan çok uyguna kiraya vermek olmuş. Çok düşüğe verilince ister istemez sonraki yıllarda pürüz çıkıyor.

Bunu demek biraz garip olacak ancak konu sahibinin evinin kirası o kadar düşük ki devlet sizin o kadar kira aldığınıza inanmıyor, yüksek fiyattan vergi istiyor. Yani 500 lira kira alsanız da 750 tl imiş gibi fazladan gelir vergisi veriyorsunuz.

Teknik olarak tefe tüfe artışından daha yüksek kira isteyemezsiniz, arkadaşlar benden daha iyi açıklamış. Ancak gereksiz yere fazladan vergi vermenin de anlamı yok.

En temizi bu vergi durumunu açıklayarak artış isteyin, o paranın bir kısmı ile de evin bir köşesini yaptırın. Kiracıları çok kötü koşullarda tutmanın etik olmadığına inanırım, bir noktada berbat durumdaki evleri kiraya vermek için çırpınmak yerine yaptırmak daha mantıklı.

Tabi sizin durumunuzda evli çift o düşük kirayı devam ettirmek istemeyecektir, o nedenle makul bir şekilde kademeli bir artış için oturup anlaşın.

Bu arada konu sahibi biraz linçlenmiş ama kira gerçekten çok düşük arkadaşlar. Emlak sitelerinde o kadar düşük kiralı eve rast gelmeniz çok zor, en rezil evler bile yasal limitin üstüne çıkabiliyor. Aidatın fazla olması asıl darbeyi vurmuş, aidatın yüksek olması gerçekten kirayı haklı olarak çok düşürüyor.

Bu aç gözlü ev sahiplerinin gözünü toprak doyursun ne diyeyim :KK43:
İnsanlara açgözlü demeyin artık ya. 5 yıl sonunda zaten kirayı piyasa değerine çekme hakkı var ev sahibinin, 10 yıl sonunda da çıkarma hakkı. İnsanlar evlerini kiracıya hibe etmeyecek tabi ki, değeri neyse o kirayı ödeyecekler. Bu açgözlülük falan değil.

İnsanlara açgözlü demeyin artık ya. 5 yıl sonunda zaten kirayı piyasa değerine çekme hakkı var ev sahibinin, 10 yıl sonunda da çıkarma hakkı. İnsanlar evlerini kiracıya hibe etmeyecek tabi ki, değeri neyse o kirayı ödeyecekler. Bu açgözlülük falan değil.

Valla diyecektim de boşver dedim :p arkadaşlar 5 yıllık kiracının kirası çok fazla artırılabilir. Komşular 4000 öderken o kişi 1000 ödüyorsa mahkeme bunu 4000 e çıkarır birden 3000 zam gelir. Tabi ki bu illa sizin bunu kabul edeceğiniz anlamına gelmez. Ödemek istemiyorsanız taşınırsınız elbette.

10 yıllık kiracıyı da hiçbir neden olmadan ev sahibi çıkartabilir. İsterse kirayı 10.000 yaptım der :p evin değeri sizce 10.000 değilse yine çıkarsınız fakat çoğunlukla çıkılmıyor ve ev sahibinin artışı kabul ediliyor. Neden? Çünkü artık evin değeri o. Şöyle düşünün araba alacaktınız 10 yıl önce 50.000 e çok güzel araba bulurdunuz. Artık 50.000 e ancak direksiyonu satılıyor neredeyse :p aynı arabayı 400.000 e alıyorsunuz. Sizce ederi o değildir almazsınız o ayrı. Ama artık arabanın ederi o ki o paraya satılıyor, alan da çıkıyor.

Hepimiz fakirleştik evet. Eski alım gücümüz yok evet. Resmen orta sınıf alt sınıfa düştü o da kabul. Ama o fiyatlarda oturan da var, alan da var. Bizim sınıfımız düştü yani herkesin sınıfı düşmedi. Artık evlerin ederleri o, sadece bizim gücümüz yok.

Valla diyecektim de boşver dedim :p arkadaşlar 5 yıllık kiracının kirası çok fazla artırılabilir. Komşular 4000 öderken o kişi 1000 ödüyorsa mahkeme bunu 4000 e çıkarır birden 3000 zam gelir. Tabi ki bu illa sizin bunu kabul edeceğiniz anlamına gelmez. Ödemek istemiyorsanız taşınırsınız elbette.

10 yıllık kiracıyı da hiçbir neden olmadan ev sahibi çıkartabilir. İsterse kirayı 10.000 yaptım der :p evin değeri sizce 10.000 değilse yine çıkarsınız fakat çoğunlukla çıkılmıyor ve ev sahibinin artışı kabul ediliyor. Neden? Çünkü artık evin değeri o. Şöyle düşünün araba alacaktınız 10 yıl önce 50.000 e çok güzel araba bulurdunuz. Artık 50.000 e ancak direksiyonu satılıyor neredeyse :p aynı arabayı 400.000 e alıyorsunuz. Sizce ederi o değildir almazsınız o ayrı. Ama artık arabanın ederi o ki o paraya satılıyor, alan da çıkıyor.

Hepimiz fakirleştik evet. Eski alım gücümüz yok evet. Resmen orta sınıf alt sınıfa düştü o da kabul. Ama o fiyatlarda oturan da var, alan da var. Bizim sınıfımız düştü yani herkesin sınıfı düşmedi. Artık evlerin ederleri o, sadece bizim gücümüz yok.
1000 TL ile taşınıp ertesi yıl 2000 TL istiyorsa ev sahibi gayette aç gözlüdür. Benim aç gözlü dediğim kesim bu. Yoksa kimse evini hibe etsin demiyorum. Ha 5 yılın sonunda dediğiniz gibi piyasa fiyatını ister o zaman haklı, 10 yılın sonunda evinden çıkarmak ister ev sahibinin zaten yasal hakkı.

Benim ev sahibim de yapıştırdı %50 zammı.
Kocama WhatsApptan yazmış, yeni yıl sonrası bu kadar diye.
Tamam dedik biz de, zira %50 zamlı hali piyasanın 2/3'üne falan geliyor :KK70: diğer kiracıları ile kavga gürültü etti bir ton, Nuh dedi peygamber demedi millete.
Benim zaten bir şey dediğim yok, 7 senede toplasan 4 5 kere zam yapmadı, piyasanın hala çok altında, bir kere olsun ters bir hareketi olmadı, ağustos ayında mesela kirayı 1 hafta geç yatırıcam dedi eşim, yılbaşına kadar halletsen yeter falan diyen adam.
Kanun manun tamam da, kimsenin de me hakkı yensin ne hak yesin. Piyasa fiyatına çekmeyin ama zam yapmakta da absürd bir şey yok.

Evet biz de oturduğumuz eve şu an aynı özellikte evin 1/3 fiyatını ödüyoruz kira olarak. Bu yıl biraz fazla zam yapmak isterse normal karşılayacağız. Çünkü piyasanın hali ortada. Aynı şekilde bizim ev sahibimiz de hep iyi niyetli yaklaştı bize. Depozito almadı elimiz sıkışık diye, pandemide zam yapmadı.
Karşılıklı düzgün bir iletişim kuruluyorsa, bence orta yol bulunur bu konularda.

Şu an oturduğum evde 10 yıl önce kiracı vardı. 300 lira kira ödüyordu. Çıkartmadığımızı 10 yıldır oturduğunu varsayarsak yıllık %10 artışla (2021’e kadar maksimum artış %10’du) şu an maksimum 800 lira veriyor olurdu. E aynı binada kirada oturanlar şu an 2500 civarı ödüyorlar. Ben kiracıyı bu şekilde tutmak zorunda neden olayım ki? Yasal hakkım olduğu anda o kira piyasa değerine çıkar. Neden evi alırken parasını kiracıyla birlikte ödemişiz gibi davranılıyor?

Bu arada konu sahibi biraz linçlenmiş ama kira gerçekten çok düşük arkadaşlar. Emlak sitelerinde o kadar düşük kiralı eve rast gelmeniz çok zor, en rezil evler bile yasal limitin üstüne çıkabiliyor. Aidatın fazla olması asıl darbeyi vurmuş, aidatın yüksek olması gerçekten kirayı haklı olarak çok düşürüyor.
Rayiç kira değeri 2900 lira olan evin piyasa değeri 4-5 bin lira civarındadır. Kalkıp bu evi 1000 liradan kiraya vermek zaten baştan akıl karı değil. Ama yapmış bir kere, şu saatten sonra yapabileceği bir şey yok.

Evi güzelleştirmek,daha yaşanılabilir hale getirmek için bir atılım yapmadıysanız şayet, makul bir zam talep etmelisiniz.
Kendi tabirinizle köpek bağlasan durmaz dediginiz bir ev için bence abartmayın zam konusunu.

acikca durumu anlatin istediginiz zammı vermezlerse noterdem ihtar cekip sozlesmeyi yenilemeyeceginizi bildirin baska birine kiraya verin ama evin ici ne halde verebilir misiniz bunlarida gozden gecirin

Rayiç kira değeri 2900 lira olan evin piyasa değeri 4-5 bin lira civarındadır. Kalkıp bu evi 1000 liradan kiraya vermek zaten baştan akıl karı değil. Ama yapmış bir kere, şu saatten sonra yapabileceği bir şey yok.

Çok doğru, biraz aceleci karar verilmiş aslında.
Konu sahibi birkaç yıl bekleyip içini biraz toparlasa şimdi kiradan şikayetçi olmazdı.

Kiracı ile anlaşamıyorlarsa 5 yıl konusunda bildirim yapıp kiracının çıkmasını beklemesi lazım. Tabi kira değerini belirlerken emlakçıdan görüş alınmalı zira bu ev için internet sitelerindeki fiyatın ortalamasını almak doğru olmaz.

X