Kira zammı ve aşırı duygusallasmam

Yani kusura bakmayın da tam olarak neyinizi kıskanacak Miss? Açalım bakalım tüm konularınıza, 1 tane kıskanılacak konu bulun çıkıp hepimiz evet demek ki içten içe kıskanıyoruz diyelim 🙄

Burada 3 4 kişi var ne zaman post açsa hah geldi yine bir şeyden şikayet edip yine hiçbir şey yapmayacak diyorum, bu listede 1 numaraya zorluyorsunuz Çiçeğin bile önüne geçtiniz o konuda tebrik etmem lazım.
Ek olarak da siz konu acmadiniz diye sizin hayatınız çok ideal anlamına gelmiyor ki. Sizin tayfadan birini gerçek hayatta tanıyorum. Burda mükemmel idealist yorumlar yapıyor. Oysa hayatını biliyorum. Kendi hayatımı onunkine kat kat yeğlerim mesela. Burda neden çocuk neden çocuk demeniz sizi ideal insan yapmıyor. Hayatınızın mükemmel olduğunu da göstermiyor.
Ek olarak hayat böyle birşey değil..arkadaşımın mükemmel bir ailesi vardı. Eşi ile harika bir iletisimi vardı. İkinci çocuk düşünüyordu ama bir kaç yıl ekstra bekledi ücretsiz izne vs rahat ayrılmak için. Eşinin de kendinin de eşi iyiydi. Tam hamile kaldı işi kötü hastalığa yakalandı..bebek yeni doğduğunda eşinin yanında bile olamadı bebeğe bakması gerekti.

Hayat 2+2 eşittir 4 gibi kesinliği olan birşey değil. İki çocuk yapmak beni beyinsiz yapmıyor. Sırf çocuk yaptım diye beyinsiz diyen biri de iyi niyetli olamaz. Belli ki içinde çocukla ilgili başka bir durum var. Yoksa al sen bak demedim kimseye. Bunu ancak annem falan diyebilir. Hem yaptın hem bana baktiriyorsun beyinsiz falan diye ancak başkasının başına attigimda o kişi diyebilir.

Ev ihtiyacın varken, sırf anı biriktireyim diye araba alırsan, kusura bakma ama "kendim ettim, kendim buldum" demekten başka çaren yok. Pandemi öncesi kredi kullanıp o evi almış olsaydın, şimdi anı biriktiriyor olurdun.
Siz bunu bugünden söylüyorsunuz. O günün şartlarına göre enflasyon olmadığı yada düşük olduğu için her ay maaşıma az zam gelecekti ama kredim her ay yüksek olacaktı..bir evim vardı zaten çocuklarla ömür boyu borç mu odeyeyim. O günün şartlarına göre doğru karardı. Pandemi ve ekonomiyi kimse tahmin edemedi zaten. Şansı olanlar aldı. Ben kredi öderken de kirada olanlar anı biriktirdi mesela. O zaman maaş da dolar da daha stabildi. Ev kiraları da uygundu.

İnancım müsaade etse sperm bankasından alır çocuk yapardim. Gerçi illa kendi DNA m olsun diye derdim yok evlatlık alır gene çocuk yaparım. Kimse çocuk üzerinden bana laf söylemesin. Asla pişmanlığımin olmadığı tek konu. Burda yazdiklarim üzerinden de çıkarım yapmanız bunların doğru olduğu anlamına gelmiyor. Benim size yansittigim kadarına hakimsiniz. Ek olarak zihninizdeki gibi olsa da sorun yok. Çocuklarım hakkında yorum yapma hakkınız yok.

Siz bunu bugünden söylüyorsunuz. O günün şartlarına göre enflasyon olmadığı yada düşük olduğu için her ay maaşıma az zam gelecekti ama kredim her ay yüksek olacaktı..bir evim vardı zaten çocuklarla ömür boyu borç mu odeyeyim. O günün şartlarına göre doğru karardı. Pandemi ve ekonomiyi kimse tahmin edemedi zaten. Şansı olanlar aldı. Ben kredi öderken de kirada olanlar anı biriktirdi mesela. O zaman maaş da dolar da daha stabildi. Ev kiraları da uygundu.
Bugünle, yarınla alakası yok, ihtiyaç neyse o alınır sonra anı biriktirilir.

Geçmişte çocukken cidden zor zamanlarimiz oldu. Bunu da çocukken anlardık. Annem çok az kadının çalıştığı dönemlerde bile hep çalıştı ağır işlerde. 3 kardeş okuduk evlendik falan derken ailem şu an kendi kendine yetebiliyor. En azından onları düşünmuyorum.
Ben eşimle çok zor şartlarda evlendim. Otuzuna gelmiş doğru düzgün mesleği birikimi yoktu. Babası yoktu annesi çalışmamisti vs.
Evlendikten bir yıl sonra düğün takıları ile ucuz bir semtten uygun kredi ile ev aldık. Ama aylık taksitler maasimizdan yüksekti. Üstelik eşim kredinin daha ilk ayında işsiz kaldı.
Neyse anam ağladı yani o evi alana kadar. Bu arada çocuk oldu vs ben hep ders çalıştım daha iyi bir iş için. Birden fazla şey denedim alanım dardı. Sonra atandım. İkinci cocukta ücretsiz izin kullanmak istedim.
İse geri döndüğümde yol durumu cidden sıkıntıydi..4-4.5 saat sürüyordu gidiş geliş. Ben de kiraya başka semte taşındım. Ev de çok küçüktu. Büyük oğlum salonda falan yatıyordu.
Tekrar krediyi gözüm yemedi. Araba alıp çocuklarla anı biriktirmek istedim.

Ben taşındım 1-2 hafta sonra pandemi oldu. 14 ay sonra ev sahibi evden çıkardı. Çocuğun okulu için şartları zorlayarak sıfıra sıfır taşındım. 3200den kiraya girdik. Seneye ev sahibi 8 bin istedi ben 6 bin ödedim. Sonra evi sattım dedi. Kayincosuna satmış. Geçen yılda kavga gürültü 11 bin oldu. Hep tefe tufenin üstünde rakam önerdik. Bu yıl üst katımda zar zor yabancıya bir ay boş kalarak 22 bine verdiler mesela.
Ev sahibi aradı şimdi 30-35 oldu orda kiralar diye.
Yine tartışma. Normalde olması gereken 18 bin. Yine bedava mi oturmak istiyorsunuz muhabbetleri. Öyle duygusallastim ki telefonda daha ağlamaklı oldum. Sonra kapattım ağladım resmen. Canım yanıyor. Bilmiyorum herşeye.
Çocuklar ufak olmasa taşınmak zorun değil annemlerin oraya tasinirim. Ordan benim ise gitmek daha bile kolay olur. Birinci sınıfta bile o kadar tiki oldu ki ortam değişikliği için.
Burda çok güzel arkadaşları var kıyamıyorum.
Ama her yıl bu tartışmadan çok yoruldum. Haksızlığa uğramış gibi hissediyorum.
Emlakçılar bildiğiniz yalancı. Yalanla dolanla sürekli piyasayı yükseltmeye çalışıyor. Benim maaşım nispeten iyi ama ona rağmen işte sadece barınma ve yeme içmeye yetecek gibi . Yani öyle anı biriktireyim gezeyim de hayal gibi oluyor.
Öte yandan Instagrama bakıyorum. Özellikle ticaret yapanların durumu öyle iyi ki. Yurt içi yurt dışı gezileri..herkesin durumu çok iyi gibi.
Eşimin bana maddi olarak çok aman aman bir katkısı yok. Boşanmayı düşünüyorum zaten. Tek maasla kira artı bogazla devam edecek gibi. Ev almaya kalksan alamiyorsun.
Bu arada oturduğum ev TOKİ. 300 bine alınmış güya halkın konuk ihtiyacini gidermek için yapılmış bir ev. Onların taksitine yüzde 20 zam geldi. Birşey diyemiyorsun ama..herkes kendi karına bakıyor.
Öyle duygusallastim ki çocuk gibi iyi ki bir eviniz var baskı görüyorum gibi hissettim.
Benim de kiracim var bu arada..ben hep yasal oranlardan zam yaptım. Geçen yıl baktım başa çıkamıyorum. Bir kez daha onun da rizali ile zam yaptim ve Mart'ta olan zammını ağustosa çektim. 5 ay sonraya çekmiş oldum. Mecbur ev sahibine göre ayarlicam dedim kadına da utana sıkıla. İlk taşınırken benim kiramın yarısını karsiliyordu artık mümkün değil tabi. 3 de bir falan gibi oluyor.

Ev sahibi 6 milyonluk evde oturuyorsunuz diyor. Emlak balonu sayesinde 6 milyon..genişliği güzel evet..konumu buraya yapılan yatırımlar sayesinde çok iyi oldu. Eskiden ucuzdu buralar bir sürü yatırım oldu kısa sürede. Ama musluktan falan kıpkırmızı pas akıyor. Yine de seviyorum burayı ve çocuklar için hiç birikim falan yapmadan 3-4 yıl daha oturmak istiyorum. Büyük oğlum 6. Sınıfa geçti. En azından onun okulu bitsin istiyorum. İyi bir okula yazdırdık. Ama çok yoruldum.
Çok güzel arkadaşları var. Olmasa yakında başka TOKİ nin yeni inşaatları var. Nasılsa her yıl güncel kira istiyorlar oraya taşınmak daha mantıklı olurdu..en azından yeni ev olurdu.

Çok doldum.bir de boyle şeyler yasadigimda başka insanlar için de üzülüyorum. Ben böyle hissediyorsam millet ne yapıyor diye. Nispeten maaşım iyi. Kendi evimden iyi kötü kira alıyorum falan..ona rağmen öyle zoruma gitti ki bu seferki tartışma.

Geçen gün site yönetimindeki adam da kiracisiniz sizle muhatap bile olmamam gerek gibi birşey demişti. Hani karar hakkınız yok anlamında ama gurur kırıcı şekilde söylemişti. Öyle zoruma gitmisti ki o zaman. Üst üste geldi sanirim gözümden yaşlar boşandı. Evimi satsam da ev alamıyorum bu arada..imkansız gibi. Çocukların okulu ve semti değişmeden alamıyorum yani en azından.
Biz iki memur eş aynı durumdayız, aç gözlü emlakçılar ve ev sahipleri sayesinde bu sene borç harç elimde ne varsa eve girdim, çift maaşla bile zorken tek maaşla hayal , artık insanca yaşamak lüks oldu , ülkemizdeki aç gözlülük bitmedikçe ne enflasyon düşer ne de bu barınma , yeme içme sorunu biter , insanlar çocuk dahi yapmak istemiyorlar, devletin acilen konut yapıp fiyatları düşürmesi lazım, rabbim yardımcınız olsun inşallah...

Evet işte direncimi kıran nokta da bu oldu. Ya adam her yıl bu anlayışta. Her yıl yeni kiracı muamelesi yapıyor. Ödeyemeyecek durumda değilim ama insan ne için çalışır. Bir süre sonra elin rahatlar falan mesela. Ama kıtadaki bu anlayış yüzünden rahatlamiyor.
Zoruma gitti yani baya. Bir de eve dikkat ediyoruz. Maaşım yatar yatmaz yatıyorum vs vs. Yani yüzde 25 in hiç lafını bile yapmadık. O da ev sahibine haksızlık..orda da onun hakkı geçer. Böyle ince düşünüp kötü ile karsilasmak canımı sıkıyor sanırım
hiç zoruna gitmesin böyleler çünkü şerefsiz olmak bunu gerektirir
o da klasik bir şerefsizin yapması gerekenleri yapıyor
kimden ne koparırsa.

o ev sahibime de yazık diye düşünüp %25'e uymamak da kiracıların elinde patladı artık şu saatten sonra
yüksek yüksek kiraları kabul ettiler aman yazık diye diye
şimdi o yüksek kiralar üzerinden %65 gibi tüfe yani yasal zamlar uygulanacak
zamanında onları kabul etmeleri yine kendi zararına oldu yani kiracıların.
yasa ne diyorsa ona uyulsaydı hiç bu noktaya gelmeyecekti. yasaları çok eleştiriyoruz ama kendi içinde bi mantığı varmış, bunu da yeni anladı aslında insanlar

Artık bu kıskançlık falan sanırım ya. Bu kadar her konuda bu yorumları yapmanın idelistlikle falan ilgisi olamaz. Beyin yaristirmayacagim sizle. Bana göre de düzgün yorum yapmak beyin gerektiriyor. Hayat öyle bir şey değil. Plan dediğiniz şey nedir yahu. Ne olması gerekiyor çocuk yapmak için mesela. Sizi biraz sonra konudam engelleyeyim. Ne olması gerekiyor bunun cevabını verin..
Garanti isim var, maaşım bana göre iyi, küçük bir evim var, mütevazı bir arabam var. Yaşım 39. Ne olması gerekiyor daha.
İyi bir eş ve babaya da ihtiyaç var, sizi kırmak istemiyorum ama yanlış düşünüyorsunuz, böyle bir adamdan 3 çocuk büyük bir hata , hiçbir çocuk böyle bir babayı haketmez, evlilik yaparken planlı olmak lazım, mesela ben bu ekonomide ancak 1 çocuk bakabilirim belki de kızımın hiç kardeşi olamayacak bu yüzden, kimse açlıktan ölmüyor ama sürünerek yaşamak da insani değil...

İyi bir eş ve babaya da ihtiyaç var, sizi kırmak istemiyorum ama yanlış düşünüyorsunuz, böyle bir adamdan 3 çocuk büyük bir hata , hiçbir çocuk böyle bir babayı haketmez, evlilik yaparken planlı olmak lazım, mesela ben bu ekonomide ancak 1 çocuk bakabilirim belki de kızımın hiç kardeşi olamayacak bu yüzden, kimse açlıktan ölmüyor ama sürünerek yaşamak da insani değil...
3 çocuk yok yahu o nerden çıktı.

hiç zoruna gitmesin böyleler çünkü şerefsiz olmak bunu gerektirir
o da klasik bir şerefsizin yapması gerekenleri yapıyor
kimden ne koparırsa.

o ev sahibime de yazık diye düşünüp %25'e uymamak da kiracıların elinde patladı artık şu saatten sonra
yüksek yüksek kiraları kabul ettiler aman yazık diye diye
şimdi o yüksek kiralar üzerinden %65 gibi tüfe yani yasal zamlar uygulanacak
zamanında onları kabul etmeleri yine kendi zararına oldu yani kiracıların.
yasa ne diyorsa ona uyulsaydı hiç bu noktaya gelmeyecekti. yasaları çok eleştiriyoruz ama kendi içinde bi mantığı varmış, bunu da yeni anladı aslında insanlar
Aslında yüzde 25 olayı kiracıları daha kötü etti. Çünkü bazısı yüzde 25 in uygulayıp komik rakamlara oturmaya başladı. Sonra kiracılar ev sahiplerinin evine çöküyor düşüncesi başladı. O yüzden ev sahibim bana bedava mi oturmak istiyorsunuz cümlesi kurabiliyor. Eskiden olduğu gibi tefe Tüfe net çizgi olsa böyle olmazdı. Ki biz her yıl tefe tufeden de fazla yaptık.
Komşuyu arayın dedim mesela. Şubat sonu Mart gibi kiraya verdi. 23 e vermis. Seneye 35 yapcam demiş. Adam bunu bana ben size yine iyi dedim gibi anlatıyor mesela. 35 yapacak adam zaten yine yasal orandan yapmış oluyor. Anlayış farklı olduğu için tartışmak da yoruyor. Boşa konuşmuş oluyorm

Biz iki memur eş aynı durumdayız, aç gözlü emlakçılar ve ev sahipleri sayesinde bu sene borç harç elimde ne varsa eve girdim, çift maaşla bile zorken tek maaşla hayal , artık insanca yaşamak lüks oldu , ülkemizdeki aç gözlülük bitmedikçe ne enflasyon düşer ne de bu barınma , yeme içme sorunu biter , insanlar çocuk dahi yapmak istemiyorlar, devletin acilen konut yapıp fiyatları düşürmesi lazım, rabbim yardımcınız olsun inşallah...
Türkiye su an tam platform filmi gibi oldu. Herkes önüne gelenin Max. Derdinde. Yoksa ekonomi vs herseyin bahanesi oldu yani.

Diyelim eşiniz sizi aldattı. Boşandığınizda ne olacak. Tek ebeveynli aileler kötü mü yani. Ayrıca çok iyi babadır. Kötü bir eş ama harika bir babadır. Çocuklara hep ortak baktık. Yardımcı oldu demiyorum ortak baktık. Tam zamanlı çalıştığı dönemler benim doğum izninde oldugum dönemler bile gece kalkar o çocuğa bakardı. Sabah da ise giderdi. Hiç öyle çocuk sesi rahatsız oluyorum başka odada yatayım babası olmadı. Doğru düzgün alt değiştirmedim. Hep o değiştirdi nerdeyse çocukların altını. Hatta iş konusu hariç karakter olarak da çok iyi bir insandır yedirmez yedirir. Ortada bir meyve varsa ben hepsini yiyeyim diye tadına bile bakmaz.

Diyelim eşiniz sizi aldattı. Boşandığınizda ne olacak. Tek ebeveynli aileler kötü mü yani. Ayrıca çok iyi babadır. Kötü bir eş ama harika bir babadır. Çocuklara hep ortak baktık. Yardımcı oldu demiyorum ortak baktık. Tam zamanlı çalıştığı dönemler benim doğum izninde oldugum dönemler bile gece kalkar o çocuğa bakardı. Sabah da ise giderdi. Hiç öyle çocuk sesi rahatsız oluyorum başka odada yatayım babası olmadı. Doğru düzgün alt değiştirmedim. Hep o değiştirdi nerdeyse çocukların altını. Hatta iş konusu hariç karakter olarak da çok iyi bir insandır yedirmez yedirir. Ortada bir meyve varsa ben hepsini yiyeyim diye tadına bile bakmaz.
Eşi beni aldatsa bir çocuğa rahatça bakabilirim , ülkenin halini beğenmediğim için çok çocuk planım yok zaten , iyi bir baba olması çok güzel o zaman , umarım hersey gönlünüzce olur ..

İnancım müsaade etse sperm bankasından alır çocuk yapardim. Gerçi illa kendi DNA m olsun diye derdim yok evlatlık alır gene çocuk yaparım. Kimse çocuk üzerinden bana laf söylemesin. Asla pişmanlığımin olmadığı tek konu. Burda yazdiklarim üzerinden de çıkarım yapmanız bunların doğru olduğu anlamına gelmiyor. Benim size yansittigim kadarına hakimsiniz. Ek olarak zihninizdeki gibi olsa da sorun yok. Çocuklarım hakkında yorum yapma hakkınız yok.

Ay burda bi tanesi bana "çocuğuna yazık" yazmaz mı.... Ama nasıl sinir harbi yaşadım. Yani biri bana normal hayatta böyle bi şey dese....

Kimse kimsenin anneliğini sorgulamasın. Kimsenin haddine değil çünkü. En hassas noktada yorum yazarken 10 defa düşünüp 1 kez yazın

Ay burda bi tanesi bana "çocuğuna yazık" yazmaz mı.... Ama nasıl sinir harbi yaşadım. Yani biri bana normal hayatta böyle bi şey dese....

Kimse kimsenin anneliğini sorgulamasın. Kimsenin haddine değil çünkü. En hassas noktada yorum yazarken 10 defa düşünüp 1 kez yazın
Ya deşifre olmak istemiyorum ama o akıl verenlerden birini yazdıklarından tanidim. Zaten foto falan da atmış. Eşi var ya parazit olarak biliniyor çevrede öyle yani. Yine eşi araba kullanmasına bile izin vermiyor. Ama yazdıklarını görsen çok entelektüel, doğru kararlar veren, iyi eş iyi aileye sahip biri.
Bu arada mesela temizlik konusunda kadir ezildi kendi evine pis diyor. Ha benim evim gerçekten dağınık ama bazısı var dağınıklığı dert bile etmiyor. Dolayısı ile konu açmıyor. Bazısı temizlik hastası evi temiz bile olsa pis der. Bu konuda gerçekten daginigim ama psikolojik olarak da rahatsızım . Kanser olan birine neden kanser oldun denir mi. Ama bizde psikolojik rahatsızlıklar yokmuş gibi yada kusur gibi yansıtılıyor. Pankreasta bir enzim eksikliğim varmış. Ondan uzun zamandır sindirim sorunu cekiyormusum. Buna nasıl engel olamiyorsam ve benimle ilgili değilse Beynin de bir sekilse kimyası bozuluyor ve bu bedeninize de etkiliyor işte.
Basın ağrısa neden çocuk diyorlar. Yahu ne alakası var dağınıklıkla çocuğun. Amerikan aileleri o leş gibi evleri ile YouTube'a bile rahatça koyuyor. Onlarin çocuklarına yazık diyor musunuz.
Veya ev sahibim yasal oranın üstündeki zammi bile lütuf gibi yansıtıyor diye çocuk ne alaka.

Eşi beni aldatsa bir çocuğa rahatça bakabilirim , ülkenin halini beğenmediğim için çok çocuk planım yok zaten , iyi bir baba olması çok güzel o zaman , umarım hersey gönlünüzce olur ..
Ben de rahatça bakiyorum. Eşime babama herhangi bir erkeğe muhtaç değilim. Tamir yapabilirim, sanayiye kendim gidiyorum, arabanın tekerini değiştirebiliyorum. 3 çocuk birisi eşimi de sayıp öyle yazmıştı.

Tüm bu yaşadığınız dorunlarda eşiniz nerde siz ev giderlerini karşılıyorsanız o da bir zahmet diğer giderleri karşılasın. Ev sahibiniz zaten haksız. Ona yorum bile yapamıcam

Aradaki farkın tamamına kredi çıksa şu an faiz oranları hiç umrumda değil. Ama cikmiyormus. Ben eskiden nerdeyse evin tamamına kredi çekmiştim. Şimdi evi arabayı satsam bile mümkün değil gibi. Piyasanın biraz oturması lazım. Şu an emlak çok tuhaf bir halde.
Evet krediler kapalı ev satışları durdu mütahit ahbabımız var piyasa çok kötü elimizdekileri bi bitirebilsek hayırlısıyla satışlar tamamen durdu dedi ki onlar bulunduğum bölgede sayılı 2-3 köklü firmadan biri krediler bi açılsa ev fiyatları daha da yükselicek çünkü herkes açılmasını bekliyor zaten açıldığı an ev sahibi olan oldu kalanlar için artık ev sahibi olmak daha da zorlaşıcak

Aslında yüzde 25 olayı kiracıları daha kötü etti. Çünkü bazısı yüzde 25 in uygulayıp komik rakamlara oturmaya başladı. Sonra kiracılar ev sahiplerinin evine çöküyor düşüncesi başladı. O yüzden ev sahibim bana bedava mi oturmak istiyorsunuz cümlesi kurabiliyor. Eskiden olduğu gibi tefe Tüfe net çizgi olsa böyle olmazdı. Ki biz her yıl tefe tufeden de fazla yaptık.
Komşuyu arayın dedim mesela. Şubat sonu Mart gibi kiraya verdi. 23 e vermis. Seneye 35 yapcam demiş. Adam bunu bana ben size yine iyi dedim gibi anlatıyor mesela. 35 yapacak adam zaten yine yasal orandan yapmış oluyor. Anlayış farklı olduğu için tartışmak da yoruyor. Boşa konuşmuş oluyorm
%25 yerine direkt tüfe'den devam edilmeliydi aslında
ama devleti bu saçmalığa mecbur bırakanlar da yine ev sahipleri oldu
açıklanan enflasyona inanmadıkları için kafalarına göre artış yapmaya başladılar. devlet de böyle bi önlem alalım kafasına girdi
önüne gelen herkes tüfe hakkında konuşuyor ve bence bu çok tehlikeli

neden tefe tüfeden daha fazla zam yaptın ki mesela ? senin de yaptığın yanlış
kim ne derse desin kiracılar %25'in üzerinde zam yapmayı kabul ederek şu anki durum için çok yanlış bişey yapmış oldular
kimse kimseye ödül vermedi teşekkür etmedi allah razı olsun beni %25e mahkum etmedin demedi
seninki gibi istedikçe daha çok isteyen aç gözlü ev sahiplerini kendi ellerimizle yaratmış olduk maalesef

Evet krediler kapalı ev satışları durdu mütahit ahbabımız var piyasa çok kötü elimizdekileri bi bitirebilsek hayırlısıyla satışlar tamamen durdu dedi ki onlar bulunduğum bölgede sayılı 2-3 köklü firmadan biri krediler bi açılsa ev fiyatları daha da yükselicek çünkü herkes açılmasını bekliyor zaten açıldığı an ev sahibi olan oldu kalanlar için artık ev sahibi olmak daha da zorlaşıcak
devletin aklı mantığı varsa ekonomi düzelmeden kredileri açmaz
kredileri açmasın ki insanlar şu sürekli alalım kafasından çıksın
biraz durgunluğa ihtiyaç var özellikle emlak sektöründe
herkesin ev alabilmesi hiç iyi bişey değil çünkü .

X