Kiraya zam istemek

Sizin en büyük hatanız baştan çok uyguna kiraya vermek olmuş. Çok düşüğe verilince ister istemez sonraki yıllarda pürüz çıkıyor.

Bunu demek biraz garip olacak ancak konu sahibinin evinin kirası o kadar düşük ki devlet sizin o kadar kira aldığınıza inanmıyor, yüksek fiyattan vergi istiyor. Yani 500 lira kira alsanız da 750 tl imiş gibi fazladan gelir vergisi veriyorsunuz.

Teknik olarak tefe tüfe artışından daha yüksek kira isteyemezsiniz, arkadaşlar benden daha iyi açıklamış. Ancak gereksiz yere fazladan vergi vermenin de anlamı yok.

En temizi bu vergi durumunu açıklayarak artış isteyin, o paranın bir kısmı ile de evin bir köşesini yaptırın. Kiracıları çok kötü koşullarda tutmanın etik olmadığına inanırım, bir noktada berbat durumdaki evleri kiraya vermek için çırpınmak yerine yaptırmak daha mantıklı.

Tabi sizin durumunuzda evli çift o düşük kirayı devam ettirmek istemeyecektir, o nedenle makul bir şekilde kademeli bir artış için oturup anlaşın.
Doğru söylüyorsunuz. Ama evin içi gerçekten de etik olmayacak kadar kötü değil, sadece eski. Evim sonradan değerlenen bir semte olduğu için o hali ile kiraya veremedim çünkü oraya taşınan insanların maddi durumları iyi ve içi yeni yapılmış daha böyle lüks daire falan arıyorlar dolayısıyla benim dairemi beğenmiyorlar. Yoksa benim dairenin akarı kokarı yok. Etik olmayacak bir durum yok. Pimapenleri ve kalorifer petekleri yeni, ev soğuk geçirmiyor, ama mutfak eski ahşap mutfak (artık bu mutfakları insanlar beğenmiyorlar, çekmeceyi çektin mi kendi kendine geri kapanan, sıfır ful ankastre mutfaklar arıyorlar, benim mutfak öyle değil ama iş görüyor eksiği yok) Banyo eski (koca bir kuvet var, tuvaletin sifon haznesi yukarıda mesela tutup çekiyorsun eskilerde olduğu gibi) hilton değil ama şofbene kadar herşeysi var. Yerler eski ahşap parke, laminant değil, sistire cila yapılsa güzel olur ama mesela kiracı da bu parkeleri bu hali ile beğendi, nostaljik duruyormuş :) Bu bir bakış açısı. Kapılar da eski vs. Hani evim daha orta halli bir semte olsaydı tutan olurdu ama burada gelenler beğenmedi ben de içini yaptıramadım ama etik olmayacak kadar kötü bir durum yok evde yani.

Son düzenleme:
Bunun adı fırsatçılık.. hic kusura bakmayın...ha zaten bu zammı yasal olarak yapamazsiniz orasi ayri..Bu ne ya yazık değil mi o insanlara 500 lira az para mı...vermeseydiniz başta o fiyata
Yanlış anlamayın ama bana da normal geliyor. Yani Türkiyede birçok kişi ev kiralarıyla geçiniyor. Doğru demiyorum ama herşeye zam gelirken ev sahibin kiraya zam istemesi garip gelmedi. Yasaya oranla isteyebilir gibime geliyor.

normal fiyatının biraz üstünde koyduysan satılır tabiki kolayca ama 500 binlik evine dolar çıktı diye 1milyon 200 bin isteyen uyanıklar var.bulunduğun bölgenin rayicine yakın fiyatlama yoksa kimse almıyor bekliyorlar
Ben de anlamıyorum dolar çıktı diye herşeye zam geliyor. Arabalara da mesela. Eskiden 5-6 TL ye aldığın şey su an 20 lira.Dolar arttı piyasa da arttı. Haliyle herşeyin fiyatı arttı üstüne zamlar geldi.

Ben de anlamıyorum dolar çıktı diye herşeye zam geliyor. Arabalara da mesela. Eskiden 5-6 TL ye aldığın şey su an 20 lira.Dolar arttı piyasa da arttı. Haliyle herşeyin fiyatı arttı üstüne zamlar geldi.
arabaların çoğu ithal geliyor ülkemize, burada üretilen varsada parçası, bandı yurtdışından geliyor. döviz arttıkça aynı kalmasını beklemek hayalperestlik oluyor. bizim asıl sorunumuz döviz artınca artması değil arabaya ödediğimiz acımasız vergiler olmalı ama neyse.

arabaların çoğu ithal geliyor ülkemize, burada üretilen varsada parçası, bandı yurtdışından geliyor. döviz arttıkça aynı kalmasını beklemek hayalperestlik oluyor. bizim asıl sorunumuz döviz artınca artması değil arabaya ödediğimiz acımasız vergiler olmalı ama neyse.
Maalesef dısa bağımlı ülke olduğumuz için kurdan etkılenıyoruz. Mesela plastık fabrıkası olan tanıdıgım bır aldıgını 10 euroya ertesı gun 30'a alıyor. Yanı sadece araba değil yerli üretimlerin de hammeddesi euroyla satılıyor. Vergiler konusunda zaten belimiz büküldü. Bize ekstra gelen birşey yok. Bana daha zam bile yapılmadı :KK43:

Ben anlamadım ilk mesajda köpek bağlasan durmaz dediğiniz eve şimdi de etik olmayacak kadar kötü değil demişsiniz.Tamam zam yapmak hakkınız ama içi köpek bile bağlasan durmayacak kadar kötü olan eve tefe'tüfe oranından yüksek zam yapmak istemek ne kadar etik sizce?

Evin mi?hani sen o kadar çok parayı bir beton yığınına vermezdin?(ev almak isteyen bir uyeye onerin ) inşallah o üye evini almıştır...
Gözardı listemde olduğunuz için görmemişim. Arkadaşlar uyardı da gördüm. Huyum değildir gözardı listemde olanlara cevap vermek ama konuyu bağlamından kopardığınız ve gözardı listemde olan başka şahıslar da güldüğü için cevap vermek istedim. Bundan sonra herhangi bir etkileşime girmezseniz benimle sevinirim.

Evet daha yeni evliyken dört duvara bir ton para bayılıp tonlarca borcun altına girip ev alanlara diyorum bunu. En güzel yıllarını heba ediyorlar çünkü. Ben 9 yıllık evliyim. 2. Evimi aldım geçen hafta. Kendimi zorlayacak kadar borca girmedim, yine gezip tozup keyfime bakacağım. Taşındıktan sonra bu evi de satıp başka yatırımlar yapacağım. Bunların hiç biri beni maddi olarak sarsmayacak. Sarssaydı yapmazdım. Üyelere tavsiye verirken de bunu baz alıyorum. Maddi olarak sarsılacağınız işlere girmeyin diyorum. Cidden çok sıkıldım artık sizin gibi üyelerden. Gözardı edince de kurtulamıyoruz. Bir üye kendini koca foruma rezil etmiş geçenlerde bana saldıracak diye. Siz de o yolda ilerliyorsunuz. Yapmayın. Çok küçük düşürücü bir şey bu.

Gözardı listemde olduğunuz için görmemişim. Arkadaşlar uyardı da gördüm. Huyum değildir gözardı listemde olanlara cevap vermek ama konuyu bağlamından kopardığınız ve gözardı listemde olan başka şahıslar da güldüğü için cevap vermek istedim. Bundan sonra herhangi bir etkileşime girmezseniz benimle sevinirim.

Evet daha yeni evliyken dört duvara bir ton para bayılıp tonlarca borcun altına girip ev alanlara diyorum bunu. En güzel yıllarını heba ediyorlar çünkü. Ben 9 yıllık evliyim. 2. Evimi aldım geçen hafta. Kendimi zorlayacak kadar borca girmedim, yine gezip tozup keyfime bakacağım. Taşındıktan sonra bu evi de satıp başka yatırımlar yapacağım. Bunların hiç biri beni maddi olarak sarsmayacak. Sarssaydı yapmazdım. Üyelere tavsiye verirken de bunu baz alıyorum. Maddi olarak sarsılacağınız işlere girmeyin diyorum. Cidden çok sıkıldım artık sizin gibi üyelerden. Gözardı edince de kurtulamıyoruz. Bir üye kendini koca foruma rezil etmiş geçenlerde bana saldıracak diye. Siz de o yolda ilerliyorsunuz. Yapmayın. Çok küçük düşürücü bir şey bu.
Çevir kazı yanmasın..zaten elle tutulur tavsiye verdiğin toplasan 3-5 dir..onun dışındakiler sadece muhalefet olsun diye yazdiklarin...kirada olanlar içinde bütün evler kiracilarin gibi bir laf etmistin. ..evet evet bütün evler kiracilari şu anda..saçma tavsiyelerinle sen kendini rezil ediyorsun. .

Çevir kazı yanmasın..zaten elle tutulur tavsiye verdiğin toplasan 3-5 dir..onun dışındakiler sadece muhalefet olsun diye yazdiklarin...kirada olanlar içinde bütün evler kiracilarin gibi bir laf etmistin. ..evet evet bütün evler kiracilari şu anda..saçma tavsiyelerinle sen kendini rezil ediyorsun. .
Cevap vermeyeceğim size, yazdıklarınızı da açıp okumayacağım. Kumda oynayın kendi kendinize, ne diyeyim.

Bunun adı fırsatçılık.. hic kusura bakmayın...ha zaten bu zammı yasal olarak yapamazsiniz orasi ayri..Bu ne ya yazık değil mi o insanlara 500 lira az para mı...vermeseydiniz başta o fiyata
Sizi alıntıladım ama sözüm size değil yalnız tüm linçleyenlere. Sizler beni linçleyedurun kiracı ile konuştum. "Sizi üzmeyecek miktarda bir zam yapın" dedim. Bana Siz söyleyin, mesela... dedi ve mesela derken 1000 ile 1500tl arası bir zam telaffuz etti. Ben biraz da buradaki linçlerin de etkisi altında kalarak bir de çok olur diye utandım. Bir anda o kadar zam fazla olur dedim ve 500tl'ye anlaştık. Aradaki 500tl farkı da linçleyenlere ithaf ediyorum. Muhakkak onlar da dolara endeksli zamları kiracılarına fatura eden kötü ev sahiplerine denk gelmişlerdir, suçlamıyorum. Beni anlayan anlamayan herkese teşekkür ediyorum, Bu pahalılıkta Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Son düzenleme:
Ev sahiplerine de hak veriyorum.Ortalik resmen toz duman,herşey ateş pahasi,bugün 5 e aldığımız yarın 15 oluyo.Ama keşke en azından evin içini yenileseydiniz elinizden geldigince.Simdi isteyeceğiniz fiyata ya da bı tık üstüne daha yeni bı eve de çıkmak isteyebilirler.Arti ekşi dengesi yaparak bı fiyat isteyebilirsiniz.Keske şehri ve semti de soleseydiniz ya da solediyseniz ben kaçırdım kusura bakmayın.Ben halkalida güzel yeni bı sitede oturuyorum.Bu 4.yilimiz.Ev sahibimiz hep makul zamlar yaptı biz de hiç problem çıkarmadık.O bizden,biz ondan memnunuz.Ama kiramiz şuan bu sitenin çok altında bı rakam.Sitede 2+1 Lee 6 binden baslio biz 2350 ye oturuoduk.Bu yil çok kibar bı şekilde 3750 yapmayı teklif etti.Seneye 5.yiliniz size daha farklı bı fiyat solicem ama bu yıl ekonomik durumlari biliosunuz diye emlakci aracılığıyla haberlestik.Biz de tmm dedik hiç uzatmadik.Cunku hala sitenin kıralarının altında oturuyoruz.

Benden duymuş olma ama onun oturduğu ev ailesininmiş 9-10 yıldır oturmuş. Üyenin birinede ailesinin evinde oturduğu için gömmüştüde oradan biliyorum.🤣Muhtemelen o sürede kira filan vermeyip para biriktirip yeni ev almış. Birde o satılınca pay almayacakmış ablasınaydı galiba ona verecekmiş.😅 Tabi şartlar değişmiş olabilir. 🤣

o konu cıssss :KK45:

Benden duymuş olma ama onun oturduğu ev ailesininmiş 9-10 yıldır oturmuş. Üyenin birinede ailesinin evinde oturduğu için gömmüştüde oradan biliyorum.🤣Muhtemelen o sürede kira filan vermeyip para biriktirip yeni ev almış. Birde o satılınca pay almayacakmış ablasınaydı galiba ona verecekmiş.😅 Tabi şartlar değişmiş olabilir. 🤣
Ben gülben ergeni sevmem.nedeni ,kadın hep tebessüm ediyor..hiç normal bir sürat ifadesiyle durduğunu görmedim..sürekli espri yapanları ,her olayi şakaya vuranlari sevmem..insanların yaşadıklarını dalga konusu yapanlari sevmem....çünkü ,bu insanlarin ciddi ruhsal sıkıntı yaşadıklarını ve bunu belli etmemek için kendilerince böyle yollar bulduklarını düşünürüm.bilmem anlatabildim mi?😆

Ben gülben ergeni sevmem.nedeni ,kadın hep tebessüm ediyor..hiç normal bir sürat ifadesiyle durduğunu görmedim..sürekli espri yapanları ,her olayi şakaya vuranlari sevmem..insanların yaşadıklarını dalga konusu yapanlari sevmem....çünkü ,bu insanlarin ciddi ruhsal sıkıntı yaşadıklarını ve bunu belli etmemek için kendilerince böyle yollar bulduklarını düşünürüm.bilmem anlatabildim mi?😆
valla ben arada şaka yaparım akıllara zarar konularda ama diğer dertlerde aslaaa.üyeler konu açmaktan yılıyor o zaman

valla ben arada şaka yaparım akıllara zarar konularda ama diğer dertlerde aslaaa.üyeler konu açmaktan yılıyor o zaman
Gülben Ergen diyince Cansın kadın (Canım kendim) muhabbeti geldi aklıma 😅😅😅
İşin şakası bugün bir paylaşım okudum İnstagramda takipçinin biri yazmış isimde verebilirim girip bakabilirsiniz. Bir itiraf daha doğrusu işte sana sinir oluyordum birsürü kötü yorumda yaptım mutsuzdum kendi mutsuzluğumu senden çıkardım şimdi mutluyum seni herkesi çok seviyorum yazmış

Siz de gözardı listemdesiniz ancak bugün gözardılara cevap verme günü ilan ettim. İlk ve son cevabım olacak size.

Bu evde oturuyorum çünkü aileme yakın. Bunu yazdığımı da çok net biliyorsunuz, yine cevap vermediğim halde yazmıştınız bana. Hasta bir ablam yaşlı bir annem var, onlara yakın olmak zorundayım. Keyfimden oturmuyorum. Ailem için yaptıklarımı yazsam kendinizden utanırsınız diyeceğim ama o yeteneğiniz var mı onu bilmiyorum.

Bir ara özelden size mal varlığımı, evleri, arsaları, mirasları, alın teri olanları falan tapularıyla atayım isterseniz. Ne dert oldu millete. Çeneniz yoruldu resmen.

Hadi şimdi selametle. Çamaşır sepetinin kapağını açmayı beceremeyen kocanızla mutluluklar diliyorum size. Benden uzak durun lütfen.

Siz de gözardı listemdesiniz ancak bugün gözardılara cevap verme günü ilan ettim. İlk ve son cevabım olacak size.

Bu evde oturuyorum çünkü aileme yakın. Bunu yazdığımı da çok net biliyorsunuz, yine cevap vermediğim halde yazmıştınız bana. Hasta bir ablam yaşlı bir annem var, onlara yakın olmak zorundayım. Keyfimden oturmuyorum. Ailem için yaptıklarımı yazsam kendinizden utanırsınız diyeceğim ama o yeteneğiniz var mı onu bilmiyorum.

Bir ara özelden size mal varlığımı, evleri, arsaları, mirasları, alın teri olanları falan tapularıyla atayım isterseniz. Ne dert oldu millete. Çeneniz yoruldu resmen.

Hadi şimdi selametle. Çamaşır sepetinin kapağını açmayı beceremeyen kocanızla mutluluklar diliyorum size. Benden uzak durun lütfen.
Sen hala sorunun kendi tavrın olduğunu anlayamadin. ..neyse nasil olsa gözardı listendeyiz goremezsin herhalde😆

Birtek siz iyi evlat kardeş eş ve arkadaşsınız ben bunu kabul ediyorum. En mükemmel sizsiniz zenginsiniz eğitiminiz kariyeriniz fiziksel ruhsal güzelliğiniz herşeyinizle mükemmelsiniz bu hayatı siz yaşıyorsunuz. Allah daha çok versin. Bu arada sepet açamayan koca benim değil ama olsada sorun değil. Öğretirim.Sizde sözlü değil yazılı verdiğiniz siparişlerden süt almaya gidip yanında abur cubur al ama acelesi yok deyip hiçbişey almadan gelen ya da verdiğiniz siparişler yerine bambaşka siparişler getiren kocanızla ailenizin evinde mutlu huzurlu yaşamlar. Haydi selametle.

Son düzenleme:
Valla ben kendi iki evıme de senede ıkı kere zam yaptım geçtiğimiz yıl. Bir sey de demediler cunku çıksalar o fiyata ev bulamazlar + taşınma masrafları. Ben de bu zor durumdan faydalanmadım tabii ki ama Benım de giderim o kadar yukseldi ve rayice göre ayarladım ki hala dusuk kaldı, ıkı ay sonra bir daha zam yapıcam. Kontrat bitince söyleyin durumu, istemiyorlarsa çıkarlar, aynı fiyata o çevrede baska ev bulamayacakları ıcın mecbur kabul edecekler kimse su an taşınmayı göze alamıyor teklıf edene ok diyor mecbur :KK43: ben kendim de kiracıyım yani

X