Kim bu orta gelirliler?

Demek ki bütün fakirler KK da toplanmis, buraya baksan kimse de para yok, herkes agliyo ama sokakta millette son model arabalar, evler mevler. Kimse biseyden geri kalmıyor

Demek ki bütün fakirler KK da toplanmis, buraya baksan kimse de para yok, herkes agliyo ama sokakta millette son model arabalar, evler mevler. Kimse biseyden geri kalmıyor
Ticaret yapanlar falandır diye umut ediyorum. Doktor, mühendis, avukat, öğretmen vs.. alamıyor netice de

zenginler bu ülkenin %10una tekabül ediyordur. kimi de ticaret yapanlar şirket üstüne araba alanlar ve yatırımcılar. insanlar borçlanarak alıyrlar evi arabayı. ben de böyle yapmak gerektiğini öğrendip peşinat biriktirip önce ilk evimi 1 yıl sonra da ikinci evimi alacağım inşallah. tabi ev dediysem böyle 3 artı 1 ler ya da oturulacak semtte evlerdne bahsetmiyorum yatırımlık 1 artı 1 lerden bahsediyorum.
borçlanmadan bir şey almak imkansız. kredi çekin zaten onun ödemesi sabit. size söyledim youtube dan Cihat ÇİÇEĞİ dinleyin.
tabi en en önemlisi peşinatı biriktirmek. işte bu seneler alıyor ama tabi tl ya da dolar biriktirmemek grek. altın almak lazım. ya da iki aile 1 tane 1-1 evin peşinatını biriktirip kredi çekmek ve 5 sene sonra o evi satıp parayı ikiye bölüp yeniden bir ev almak gerek. yatırım ancka böyle yapılır

Ultra zenginler çerez parasına ev alsın diye yapılıyor olabilir. Bide istanbul diosun 3 milyon diosun. Yasadıgın şehir şehir değilki. Doların 18 oldugınuda hatırlarsak. Konu burda kapanır

Ticaret yapanlar falandır diye umut ediyorum. Doktor, mühendis, avukat, öğretmen vs.. alamıyor netice de
Kardeşim doktor 5. Yılında meslekteki daha yeni bir araba aldı yarısı kredili. Evi şu an hayal bile etmiyorum dedi. Tabi önce orta gelirli durumu araştırdık hiçbir şekilde uyduramadı durumuna göre.

Fakat bunu yapabilmek için yine kredi desteği gerekiyor bu şartlarda evler için 300bin maksimum çıkıyor oda ek kredi varsa düşüyor
Hadi kredi çıktı diyelim onunda ödemesi ile basetmek mümkün değil
Yaşadığım şehirde veya tüm Marmara bölgesinde bu canlı canlı tabuta girmek demek, deprem görmüş ve 20 yıldır yenilenmemis binalar bu şekilde. Yönetmelik ciddi anlamda değiştiği için yenilenmesi de mümkün değil o alana o kdr konut izni ztn yok.
Bu kredi için en önemli kısım ilk 3 yıl kredi desteği. Mutlaka kenardan köşeden değerlendirilmeli diye düşünüyorum yine faturalandirilmis ev bedeline takılıyorum

Benzer durumdayız .ikimizde kamudayiz eşimle. Gelirimiz bize göre orta..kaç sene önce sıfır araba aldık o dönem araba almasak belki ev alabilirdik ama şimdi hayal gbi...yirmi bin ayda öder miyiz öderiz belki ama iki çocuğum var onlardan kendimden çok kismam gerek...dışarda bir yemek yiyemeyeceksem bir kahve icemeyeceksem bir kitap alamayacaksam ben o krediyi çekmem de ödemem de...yaşamak bu değil...
Ve evet orta gelir diye birşey yok artık sanirim

Bu sene Yasal artış oranı diye bir şey olmayacak.
Hanımefendi avukatım ben, siyasilerin çıkıp kendi aranızda anlaşın demesi yasaların önüne geçmiyor.
%25in uygulanma sebebi yasal düzenleme yapmalarıydı o yüzden üfe/tüfe uygulanmadı. Ama süreli olduğu için temmuzda uygulamadan kalkacak.
Sonuç olarak artık eskisi gibi kira sözleşmesindeki artış oranı neyse o uygulanacak. Genelde herkes üfe/tüfe yazar zaten. Gerçi o oran da düşük değil ama ev sahiplerinin isteğinden az yine de.
Antalyadaki evler konusunda haklısınız 2 buçuk sene önce taşındığımızda 450bindi evimiz, şimdi 3 milyon diyolar. Ve dediğiniz gibi her yer yabancı dolu ister istemez sinir oluyor insan..

Benim oturduğum yerde en kral ev 3.5 milyon. O sebeple o miktarlarda örnek verdim. Tabii her ilde hatta ilçede fiyatlar değişir. Ne denir bilmiyorum. Bizi bu hale getirenlerin abv.

Evet çok çok haklısınız söylediklerinize ama bir yerden başlamak gerek.Tr de bugün aldığından yarın asla pişman olmuyorsun öyle berbat bir ekonomideki.
Benim vereceğim tek fikir kendiniz oturmayacaksanız bile en ucuzundan küçük 1+1 ev başka şehirden bile olur.Kiraya verir kendine kiranızı ödersiniz.Zamanla şartlarının olgunlaşırsa satar kendinize uygun oturabileceğiniz bir ev alırsınız.

1.olarak o bahsedilen 0,69 faiz oranı yalnızca sıfır evlere çıkıyor.
2. Si istanbul gibi büyük merkezlerde o dediginiz fiyatlara ev bulmak zaten imkansız. Ben bursada yaşıyorum burda görüklü diye bi yer var (ev fiyatlarinin en düşük olduğu yer) bundan bir kaç ay öncesine kadar 600 bin lira olan evler şuan 1 milyon lira (0 olmayan evler tabiki; yani yüksek kredili evler) Satıcısı sırf vergiden düşmek için bu 1 milyonluk evin degerini az gösteriyor bu yüzden 600 bin lira kredi cekebiliyorsun. 600 bin liranın da geri ödemesi 1milyon 500 bin oluyor. Ve bahsettigim ev 1+1 ev. Geçen 800 bine ev bulduk diye sevindik eşim görüşmeye gitti meğer evin kat mülkiyeti yokmuş, ev sahibi kafasina gore izinsiz olarak yapisal degisiklikler yaptigi icin ev denetimden gecememis. Suan piyasada olan 1milyon alti evlerin tamami da sirf bu sebeptten dolayi dusuk tutulmuş. Sizin bahsettiklerinizde de illa bir falsoluk vardır eminim çünkü artık neresi olursa olsun ister merkeze uzak isterse de dağ başı ucuz ev kalmadı. Konuşmaya gidince çıkıyor bu falsoluklar telefonla aradığinda söylemiyorlar. En kötü o ev satıldı abicim yaa diyerek o düşük fiyatları yem olarak kullanıyorlar.
Hadi ben yatırımlık öyle böyle şartları zorladım evi aldım ve kiraya verdim bi sekilde kör topal ilerledim diyelim. Şuan kirada oturan çoluklu çocuklu aile nasıl sıgabilecek o 50 metre karelik evlere. Bu ev alma durumları çok karışık bir hal aldı gerçekten.
Siz diyorsunuz ya hani bir yerden başlayın illaki alacağınız ev cok iyi olmak zorunda degil uzerine koyup daha iyi yere cikabilirsiniz sonradan fln diye. Biz vakti zamaninda bundan 3 yil oncesinde suanki oturdugumuz evi satin aldik ve şuanki piyasa ederi en son 3,5 milyondu (piyasa cok degisken oldugu icin takip etmesi zor oldu artik) bazi sartlardan dolayı evimi satıp topraktan siteli bir ev almak istiyorum ama onu da alamiyorum. Cunku proje evler bile 3 milyondan (1+1) basliyorlar. Her odaya 2 milyon koya koya gidiyor...3+1 evimi satsam yerine projeden 2+1 bile alamiyorum. Ev proje bir de düşün 3 sene sonra oturabileceğim eve istenen fiyatlar bunlar. Hem evimi saticam, hem de 3 yil boyunca baska bir eve kira odeyecegim, uzerine kredi cekeyim desem topraktan alinan eve kredi de cikmiyor. Yani biz vakti zamaninda çok şükür edindiğimiz malın üzerine şimdi koysak bile bir üste çıkamiyoruz, çıkılmıyor.

Son düzenleme:
diğer eviniz hangi şehirde. o eve geçseniz uzaktan çalışmaz mısınız
Eşim kamuda maalesef şu aşamada tayin olmuyor bir de evin olduğu şehirde yaşayacak manevi güce sahip değilim annemi orada kaybettim o şehirde eski eşimden şiddet görerek boşandım psikolojik olarak orada yaşayamıyorum

Merak ettim Ankaranin hangi semti?
Birde şu var, insanlar yıllarca okuyor çalışıyor, eğitim seviyesi düşük mahallede eski bir evde oturmak icin mi fedakarlık yapıyor. Ankaraya yeni geldiğimde eşimin is yerine yakın bir yerde ev tuttuk, sonra nasıl kaçdığımızı bilemedik burada çok konum var komşularla alakalı.
Niye daha iyi bir yerden daha güzel bir ev alamıyoruz aslında sorun burada.

evi sadece oturmak için almalı gibi bir düşünceye kapılmayın. ben de Ankaranın pek de hoş olmayan bir semtinde yatırımlıkev alacğaım. 5, yıl dolduğunda satıp peşinatı ile iki ev alıp onları da yatırımlık olarak kullanmayı düşünüyorum. birikim maalesef böyle artıyor

Peki 5. Yılı dolduğunda kalan kredisini nasıl kapatacaksınız

Orta sinif diye bir sey yok bu ulkede. Hakim partinin emzirdigi zenginler ve geriye kalan fakirler var. Idare edin. Ulke Afganistan olana kadar boyle gidecek. Sonrasi icin talibana basvurun, onlar anlatsin olacaklari

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…