Kim bu orta gelirliler?

Merak ettim Ankaranin hangi semti?
Birde şu var, insanlar yıllarca okuyor çalışıyor, eğitim seviyesi düşük mahallede eski bir evde oturmak icin mi fedakarlık yapıyor. Ankaraya yeni geldiğimde eşimin is yerine yakın bir yerde ev tuttuk, sonra nasıl kaçdığımızı bilemedik burada çok konum var komşularla alakalı.
Niye daha iyi bir yerden daha güzel bir ev alamıyoruz aslında sorun burada.
Hangi semtti acaba bahsettiğiniz şimdi bereye geçtiniz memnun musunuz

Valla bizim bu seneki artışımız %25e denk geliyor. Bizim ev sahibi arayıp baya yüksek bir şey istedi,bizde yüzde 25 yapacağımızı ilettik bozuldu tabi.
Seneye de yasal artış oranını yaparız yine. Malesef ekonomi ortada talep edilen kiraları vermek mümkün değil zaten.
2023 temmuz da seçimden sonra bitiyor %25 artış oranı uygulama.

Biraz daha detaylandırabilir misiniz? Orta-alt kim oluyor, alt-üst kim oluyor? Yaptıkları işlerin kol gücüne, zihin gücüne bağlı olması gibi farklar mı?
Yok sadece aylık-yillik gelir bazında bı değerlendirme. Yani mesela bı karı koca öğretmen biz orta gelirliyiz diyo ya aslında değil düşük bı seviyede çünkü geliri çok yüksek çok insan var biz sadece farkında değiliz bu durumun. Bı de durumu çok iyi olanlar güzel evlerde yaşayanlar şehirden uzak yerlerde yaşar hep bizim gördüğümüz/yaşadığımız alanda villalar, bahçeli evler olmaz ve bizden izole yaşarlar biz de zengin pek yok çoğumuz ortayiz, fakiriz sanırız böylece gelir esitsizligine daha az ses çıkarırız çünkü ruhumuz bile duymaz :) gerçi duysa da kimseden ses seda cikmiyor da

Maalesef bu saatten sonra ev sahibi olmak imkansız. Mesela bizim apartmanda bir daire var. Kombi tesisatı yok. Petek mevcut değil. Banyo ve mutfak Mütehahittin yaptığı . 20 kusur senelik bir bina ve kapılar vesaire 20 sene öncenin modeli. Alacak kişiye 700 bine yakın masraf çıkaracak ancak ona rağmen ev sahibi 1 milyon 600 bin istiyor satmak için.

Toki moki hikaye mağlesef . Ve ne yazık ki ev almak artık kolay değil. Şartlar ve yaşantılar doğrultusunda çok akıllıca davranmak lazım . Kredi de çeksen ödemesi bir dert faizleri bir dert . Gerçi risk almadan şu dönemde çok zor bir şeylerin sahibi olmak . Aynı istek aynı düşünce ve aynı savaş bende de var. Ne yapsam da bir şey’in sahibi oluruz ? düşünüyorum . Bir garantisi olmalı çocukların , başımızı sokacak bir ev olması lazım herkesin . Ama nasıl .. düşer mi fiyatlar ya da bir güzellik olur mu bir seçim öncesi bilmiyorum. Herkes olur diyor bir düşüş. Ama ben bunu ön görmüyorum açıkçası. Adam bugün 3 trilyon aldığı evin fiyatını kalkıp düşükten satamaz ki. Enflasyon ile orantılı olur ise belki bir ihtimal . Sanırsam en mantıklı yol ; öncelikle bir arsa almak ama bunu iki aile ile almak. Çünkü olacağı yok bu işin , tek girilmiyor bu olaylara . Sonra ortak birşeyler dikmek en kötüsünden Çelik konstrüksiyon gibi gibi .. iki ailenin gücü birleşince anca yaşayabilir insan anca bir şeylere sahip olabilir gibi me geliyor .
Ev fiyatlarında düşüş olmaz, yalnız enflasyon böyle artmaya devam ederse bir süre sonra ödemeler düşük gelmeye başlayacak yani 2020 Ocak ayında 0.69'dan kredi çekip ev alanlar içinde o dönem ödemeler yüksek geliyordu şu an öyle bir şey oldu ki kiraya verilen evler kendi kendini ödemekle kalmıyor üstüne para da getiriyor.
Tabi risk büyük beklenen artışlar nasıl olacak öngörebilmek gerek elde nakit tutup krediyle ev almak lazımcılar çok.

Hanımefendi avukatım ben, siyasilerin çıkıp kendi aranızda anlaşın demesi yasaların önüne geçmiyor.
%25in uygulanma sebebi yasal düzenleme yapmalarıydı o yüzden üfe/tüfe uygulanmadı. Ama süreli olduğu için temmuzda uygulamadan kalkacak.
Sonuç olarak artık eskisi gibi kira sözleşmesindeki artış oranı neyse o uygulanacak. Genelde herkes üfe/tüfe yazar zaten. Gerçi o oran da düşük değil ama ev sahiplerinin isteğinden az yine de.
Antalyadaki evler konusunda haklısınız 2 buçuk sene önce taşındığımızda 450bindi evimiz, şimdi 3 milyon diyolar. Ve dediğiniz gibi her yer yabancı dolu ister istemez sinir oluyor insan..
Peki artemisial sorarım sana bu sene sınır koydukları halde ev sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar çığ gibi büyümedi mi? Ben 43 yaşındayım bu seneye kadar bu denli çatışma yaşandığını görmedim. Ev sahiplerinin kiracıları tehditleri, tacizleri… Benimde avukat arkadaşım var. Adliye ev sahibi-kiracı dosyalarıyla dolu dedi. Ev sahibi istediği zammı yapamayınca bu seferde rayiç bedelin altında kaldı deyip dava açıyor. Ben ev sahiplerine de kızmıyorum. Şimdi benim sitede 15 bin’e kiracı varken benim 4,5 bin tl oturmamı adam hazmedemiyor.
Bunun önüne nasıl geçecekler bende tezahür edemiyorum.

son çıkan orta gelirlilere konut yasasına göre bizim olmadığımız kesin. halbuki bu zamana kadar öyle olduğumuzu sanıyordum. ben devlette öğretmenim, eşim özel sektörde fena sayılmayacak ( hoş bu da çok göreceli bir kavram artık) bir maaş alıyor. bir çocuğumuz var. kiradayız, evlendiğimizden beri ev almaya niyetlendik ancak bir türlü olmadı. önceleri kredi ödeyebilecek durumdaydık ama peşinat sorunumuz vardı, araba aldık onun borcu bitti derken başka borçlar çıktı. son bir yılda ise ev fiyatlarındaki fahiş artış, bankalardaki faiz oranları yüzünden ev almak iyice hayal oldu. doğma büyüme istanbulluyuz, sırf ev sahibi olabilmek için başka şehirlere bakar olduk ciddi ciddi ama bunu da çok iyi düşünmek lazım tabii...

tokinin dar gelir grubu için açtığı kuraya başvuramadık, gelirimiz şartların üzerinde. orta gelirli konut projesini inceliyorum sabahtan beri, sıfır konutlar için geçerli olduğundan dolayı istanbul içinde 1+1 ler 3 milyondan başlıyor. çocuk olduğu için 2+1 bakıyoruz. ama sadece bakıyoruz tabi...zaten nette bir sürü yorum var, bir sürü şirket evin fiyatını vergiden dolayı düşük gösterdiği için bankalar yüzde 80 kredi vermiyorlarmış asla. yasayı doğru düzgün uygulayan büyük firmaların yaptığı evler için de çok yüksek rakamlar isteniyor...en az 20bin tl kredi ödemek gerekiyor. yani bir şekilde sıkar öderim belki de , çocuğum okuyor, ihtiyaçları artacak. tamamlanmamış projeler olduğu için kirada kalmaya devam edeceğiz. ciddi anlamda maddi sıkıntı içine gireceğiz, neden bu iş bu kadar zor yahu...alt tarafı başımı sokacak evim olsun istiyorum, çocuğuma ilerde bir güvence olsun. babasıyla benim yaşadıklarımızı yaşamasın. ikimiz de okuduk ettik, ne zorluklarla , bursla yurt dışında yüksek lisans yaptım. bir rahat edemeyecek miyiz, hayat böyle mi geçecek, çok darlandım gerçekten...tokiye başvuramadık dar gelirli değiliz, orta gelir konut projesinden yararlanamıyoruz krediler çok yüksek, neyiz biz allah aşkına....bu ülkede yetişen iki pırıl pırıl eğitimli insanız, niye ev sahibi olamıyoruz biz, kimler için yapılıyor bu projeler? bilen varsa aydınlatsın çünkü benim beynim yoruldu artık...
Dün haberlerde max 80.000 tl geliri olan yararlanacak diyordu. Zaten 80.000 tl aylık gelirim olsa çoktan evimi almıştım. İstanbul'da 2.000.000 dan aşağı ev yok (bu dediğim rakam çok da harika evler için değil yani) geri ödemesi 20.000 tl yi geçiyor. kaç kişi ödeyebilir bu krediyi bilmiyorum ben ödeyemem. bu fiyatlarla ev almak imkansız benim bütçeme göre

son çıkan orta gelirlilere konut yasasına göre bizim olmadığımız kesin. halbuki bu zamana kadar öyle olduğumuzu sanıyordum. ben devlette öğretmenim, eşim özel sektörde fena sayılmayacak ( hoş bu da çok göreceli bir kavram artık) bir maaş alıyor. bir çocuğumuz var. kiradayız, evlendiğimizden beri ev almaya niyetlendik ancak bir türlü olmadı. önceleri kredi ödeyebilecek durumdaydık ama peşinat sorunumuz vardı, araba aldık onun borcu bitti derken başka borçlar çıktı. son bir yılda ise ev fiyatlarındaki fahiş artış, bankalardaki faiz oranları yüzünden ev almak iyice hayal oldu. doğma büyüme istanbulluyuz, sırf ev sahibi olabilmek için başka şehirlere bakar olduk ciddi ciddi ama bunu da çok iyi düşünmek lazım tabii...

tokinin dar gelir grubu için açtığı kuraya başvuramadık, gelirimiz şartların üzerinde. orta gelirli konut projesini inceliyorum sabahtan beri, sıfır konutlar için geçerli olduğundan dolayı istanbul içinde 1+1 ler 3 milyondan başlıyor. çocuk olduğu için 2+1 bakıyoruz. ama sadece bakıyoruz tabi...zaten nette bir sürü yorum var, bir sürü şirket evin fiyatını vergiden dolayı düşük gösterdiği için bankalar yüzde 80 kredi vermiyorlarmış asla. yasayı doğru düzgün uygulayan büyük firmaların yaptığı evler için de çok yüksek rakamlar isteniyor...en az 20bin tl kredi ödemek gerekiyor. yani bir şekilde sıkar öderim belki de , çocuğum okuyor, ihtiyaçları artacak. tamamlanmamış projeler olduğu için kirada kalmaya devam edeceğiz. ciddi anlamda maddi sıkıntı içine gireceğiz, neden bu iş bu kadar zor yahu...alt tarafı başımı sokacak evim olsun istiyorum, çocuğuma ilerde bir güvence olsun. babasıyla benim yaşadıklarımızı yaşamasın. ikimiz de okuduk ettik, ne zorluklarla , bursla yurt dışında yüksek lisans yaptım. bir rahat edemeyecek miyiz, hayat böyle mi geçecek, çok darlandım gerçekten...tokiye başvuramadık dar gelirli değiliz, orta gelir konut projesinden yararlanamıyoruz krediler çok yüksek, neyiz biz allah aşkına....bu ülkede yetişen iki pırıl pırıl eğitimli insanız, niye ev sahibi olamıyoruz biz, kimler için yapılıyor bu projeler? bilen varsa aydınlatsın çünkü benim beynim yoruldu artık...
Biz de bir arkadaş için 0.69a baktık. Evin %75ini senin ödemen gerekiyor, geri kalanı kredi vereceklermiş. Yaşadığım şehirde 1+1ler 1milyon oldu. 750bini kim kaybetmiş de orta gelirli bulsun. Ha o parayı bulabilen bir orta gelirli tabiri varsa, biz bidiğiniz fakiriz. Orta gelirli diye kendimizi kandırıyoruz.

Birde şu var, insanlar yıllarca okuyor çalışıyor, eğitim seviyesi düşük mahallede eski bir evde oturmak icin mi fedakarlık yapıyor. Ankaraya yeni geldiğimde eşimin is yerine yakın bir yerde ev tuttuk, sonra nasıl kaçdığımızı bilemedik burada çok konum var komşularla alakalı.
kecioren. mesela ben 9 yasinda bir binada oturuyorum. gunes alan isinma sorunu olmayan arakat bir daire.ben memurum. komsularimin yarisindan cogu polis hemsire ogretmen memur ve ozel sektor calisani. su an satilsa 1milyon etmez.
tabi ki zaten herseye razi olup kotu evleri alip otursunlar diye bisey demiyoruz. ancak su an diyelim ki karikoca memursunuz 6000 lira kiraniz var ve her sene katlana katlana sonunda evden cikmak zorunda kalmak mi begenmediginiz bir evi almak mi diyorum. su an ulkede birseyi almadigin her gun pisman oluyorsun. 2 kutu sampuan bile alsan kardasin oyle kotu bir durum. ve ev almadikca da zarardasin.

Yalnız değilsiniz..Bizde eşimle avukatız. Antalyada yaşıyoruz. Ev alma hayalim bile yok. Keza almam mümkün değil. 3-5 milyon konuşuluyor şaka gibi. Bu konuyu düşünmeyi de bıraktım kiralar daha fazla uçmasın yeter..
Avukatlar çatır çatır kazanıyor aslında ama... Siz bari ağlamayın isterseniz

Bence de orta gelirli bu oldu.
2018’de benim gelirim 7 bin tl idi. Üsküdar’da rezidansta oturuyordum. 3 bin tl kira veriyordum. Kalan 4 bin tl ile gayet güzel geçiniyordum. O zaman 100 tl.ye aldığım market alışverişi şu an Bin tl.den aşağı tutmuyor. Anormali bir hal aldı.
2017 yılbaşı sepetini yollamış eşim. Şu an sadece 1 lt meyve suyu 29 tl.
Evet o yıllar için güzel paralardı gerçekten. Düzgün firmalarda çalışan beyaz yakalılar iyi zamlar alabildi son iki yılda. Gerisi hala aynı paralara çalışıyordur eminim. 2007de benimle beraber işe giren makina mühendisi arkadaşım şu anda 60bin alıyor,daha zam oranı da açıklanmadı mesela. Liseden bir arkadaşım işletme okudu onun durumu parlak değil,12bin alıyor. Şimdi bu adam kira veremez,evlenemez,çocuk sahibi olamaz yani 12binle nerede napılır? Kiralar olmuş 6-7bin.

Son düzenleme:
Baglumdur

zenginler bu ülkenin %10una tekabül ediyordur. kimi de ticaret yapanlar şirket üstüne araba alanlar ve yatırımcılar. insanlar borçlanarak alıyrlar evi arabayı. ben de böyle yapmak gerektiğini öğrendip peşinat biriktirip önce ilk evimi 1 yıl sonra da ikinci evimi alacağım inşallah. tabi ev dediysem böyle 3 artı 1 ler ya da oturulacak semtte evlerdne bahsetmiyorum yatırımlık 1 artı 1 lerden bahsediyorum.
borçlanmadan bir şey almak imkansız. kredi çekin zaten onun ödemesi sabit. size söyledim youtube dan Cihat ÇİÇEĞİ dinleyin.
tabi en en önemlisi peşinatı biriktirmek. işte bu seneler alıyor ama tabi tl ya da dolar biriktirmemek grek. altın almak lazım. ya da iki aile 1 tane 1-1 evin peşinatını biriktirip kredi çekmek ve 5 sene sonra o evi satıp parayı ikiye bölüp yeniden bir ev almak gerek. yatırım ancka böyle yapılır
Biz becerebilirsek bu sekilde yapmaya calisiyoruz şuan. Biz şuan 0,69 kriterlerine uymuyoruz, fakat eşimin kardeşi uyuyor. Eşimin kardeşinin üzerine ortak yatırımlık ev almayı planlıyoruz. Evin odemesi bitincede evi satıp parasini bölüşülüp herkes kendi yoluna gidecek. Du bakalım...

Siz en azından düşünüp kafa yorup hesap kitap yapmışsınız. Biz düşünmüyoruz bile, sadece kiralar dahada uçmasın diye dua ediyoruz.

evi sadece oturmak için almalı gibi bir düşünceye kapılmayın. ben de Ankaranın pek de hoş olmayan bir semtinde yatırımlıkev alacğaım. 5, yıl dolduğunda satıp peşinatı ile iki ev alıp onları da yatırımlık olarak kullanmayı düşünüyorum. birikim maalesef böyle artıyor
Piyasa böyle saçma sapan giderken 1 ev pesinatiyla iki ev alaman guzum ya 🤣

Dur bak hesap yaptım. Diyelim ki şuan en taban fiyattan 1+1 1 milyona (arastirmalarima gore 1.5 mily. daha düşük yok o ayrı; maksat hesap küsaratlı çıkmasın:) ) ev aldın. 5 yilda bu evin borcunu odedin. O zamanki sartlarda yine evin ederi 5 m olsun. 5 milyona sattin 2,5+2,5 m pesinatlatlarin oldu. Yine en taban olan 5 mden iki ayrı ev satın aldın. Pesinatlarini odedikten sonra yine borcun 5 m oldu 😳

Peki artemisial sorarım sana bu sene sınır koydukları halde ev sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar çığ gibi büyümedi mi? Ben 43 yaşındayım bu seneye kadar bu denli çatışma yaşandığını görmedim. Ev sahiplerinin kiracıları tehditleri, tacizleri… Benimde avukat arkadaşım var. Adliye ev sahibi-kiracı dosyalarıyla dolu dedi. Ev sahibi istediği zammı yapamayınca bu seferde rayiç bedelin altında kaldı deyip dava açıyor. Ben ev sahiplerine de kızmıyorum. Şimdi benim sitede 15 bin’e kiracı varken benim 4,5 bin tl oturmamı adam hazmedemiyor.
Bunun önüne nasıl geçecekler bende tezahür edemiyorum.
Rayiç bedelin altında kalma dediğiniz kira tespit davası 5 yıldan önce açılamıyor. Yani 5 yılınız dolmadı ise asla rayiçin altında kaldı diye dava açılamaz. bizim de bir sürü davamız var evet adliyeler dolu. Ama 5 yıl doldu ise tespit davası, 10 yıl doldu ise tahliye davası açıyoruz. Bir de ihtiyacı olanlar varsa.
Ev sahipleri taciz ediyor o konuya bir şey diyemem bu somut gerçek, benim bu hususta ev sahibine karşı devam eden davam da var huzur ve sükunu bozma olarak, o da müvekkili sürekli %25in üzerinde zam için rahatsız ediyordu :) hoş bir şey değil tabi ki ev sahibi ile bu duruma gelmek. Ama insanların türkiyede kazandığı miktar ortadayken, asgari ücrete ev yok memlekette 🤷🏻‍♀️
Ayrıca ben ev sahiplerini anlamıyorum sizin aksinize. 10- 15 bin istiyorlar ama evler maksimum 90metrekare antalyada. Geniş ferah ev bir elin parmağını geçmez biliyorsunuzdur. El insaf ya nerdeyse hepsi amerikan mutfak zaten. Diğer oda küçücük oluyor bi bebek odası anca olur. Antalya bu ev konusunda şaka gibi bence

Kaç yasindasiniz bilmiyorum ancak 30 larda iseniz bu eğitim seviyeniz ile beraber yurt dışında iş bulmanız daha kolay olacak sizin için demektir.

Rotanizi yurt dışına yonlendirmenizi tavsiye ederim. İşe başlar başlamaz maaşınızla orantılı mortgage sistemleri ile mis gibi ev sahibi olabilirsiniz. Çok üzücü evet Türkiye'de bunu yapamamak. Ancak şu anki halinizin paralel bir hayat diyebilebilecegimiz yurt dışı versiyonunda isler gerçekten daha yaşanılası.

Yurt dışına iş bularak yerleşen birisi olarak benim cozumum bu oldu. Ya bu deveyi gudeceksin ya bu diyardan gideceksin demişler, ben gitmeyi tercih ettim. Çok da mutluyum. Keşke daha önce göç etseymisim kaldığım zamanlara dahi yazık diye düşünüyorum artık hatta. Benim yorumum bu şekilde, her şey sizin için de en güzel şekilde olsun inşallah. Ancak şunu unutmayın, bakış açısı her şey demektir. Olaylar içinde çok sıkışıyorsak belki de aynı duruma farklı bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyordur. Bana bu iyi geldi ve hayatım değişti, belki sizin için de gereken budur.

Rayiç bedelin altında kalma dediğiniz kira tespit davası 5 yıldan önce açılamıyor. Yani 5 yılınız dolmadı ise asla rayiçin altında kaldı diye dava açılamaz. bizim de bir sürü davamız var evet adliyeler dolu. Ama 5 yıl doldu ise tespit davası, 10 yıl doldu ise tahliye davası açıyoruz. Bir de ihtiyacı olanlar varsa.
Ev sahipleri taciz ediyor o konuya bir şey diyemem bu somut gerçek, benim bu hususta ev sahibine karşı devam eden davam da var huzur ve sükunu bozma olarak, o da müvekkili sürekli %25in üzerinde zam için rahatsız ediyordu :) hoş bir şey değil tabi ki ev sahibi ile bu duruma gelmek. Ama insanların türkiyede kazandığı miktar ortadayken, asgari ücrete ev yok memlekette 🤷🏻‍♀️
Ayrıca ben ev sahiplerini anlamıyorum sizin aksinize. 10- 15 bin istiyorlar ama evler maksimum 90metrekare antalyada. Geniş ferah ev bir elin parmağını geçmez biliyorsunuzdur. El insaf ya nerdeyse hepsi amerikan mutfak zaten. Diğer oda küçücük oluyor bi bebek odası anca olur. Antalya bu ev konusunda şaka gibi bence
Ruslar piyasayi arttırıyor orda anladığım kadarıyla

X