Kayınvalideler için hep kendi tarafları mı önemlidir ?

Şu da önemli kaynana herkese karşı mı mesafeli yoksa sadece annenize mi? Mesela benim babam yapı olarak daha soğuk, mesafeli biridir, tanıştığı insanlarla da çabucak kaynaşmaz ahbap olmaz. Kayınpeder ise daha şen şakraktır yoldan geçene laf atar muhabbet kurar. Haliyle o hep babamı arar. Bizimkinin aklına gelmez, alışmamış çünkü.
Ama eğer siz özellikle annenize karşı tavır hissediyorsanız, evet biraz elinizi eteğinizi çekmek en iyisi. Eskidenmiş o küçük yerde dünürler kanka oluyormuş sık görüşüyormuş, şimdi herkesin kendi hayatı var. Tabii ki bu doğumgünü mesajına cevapsız bırakmasını haklı çıkarmıyor. Ama anneniz çok üstelemesin artık,
İkisini ayıırt edebiliyorum babamla kayınpeder ilişkisi aynı. Babam sert soğuktur herkese karşı ama kaynanam kendi tarafına melek. Bakın abartmıyorum ay ablamı arayamadım ay abim aramış şunu çağıramadım gidemedim yazamadım . Şok olursunuz. Tamam kendi hayatı beni ilgilendirmez anneme de aynı şekilde davransın istemiyorum zaten ama kadınada görüldü atılmaz yani.

Zemhericiğim elbette görüşmesinler ben bunu istemiyorum ki zaten. İnan umrumda değil çağırmış çağırmamış. Kadının mesajını takmamak bana saygısızlık geldi açıkcası hoşuma gitmedi.
Bak komple damat kız memleketine gidiyorlar torun tombalak biz abimize gittik diye surat 5 karış çektik. İstediklerni yapsınlar gelinlik yapmayacağım. Kimseye haksızlık yaptırmam ne aileme ne de eşimin ailesine ne de yengemin tanımadığım birine bile. Ben geliniyim oğlunun eşiyim yaptığı saçmalık.
Vardır bunda da bi hayır.
Bu hareketlerine tepki verirsen için için sevinecek kızdırdım diye kv, hiç oralı olma. Annene de bu kadın böyle ben ne yapayım de geç.

Sen de annenden çıkma sürekli annene git,çağırdığında annemdeyiz bugün de üst üste yap ama bunu ,kayinvalidene en büyük intikam olur..Kızı annesinden çıkmıyor ama gelin sürekli bizimle olsun mantığında..Emin ol annemin aramalarına neden dönmüyorsun diye hesap sormaktan bin kat daha etkili olur.Senin kv 'nin zaafı bu çünkü
Kayınvalidem artık bizi çağırmıyor ki. Çağırdığında da öyle pek gitmiyoruz. Gelini bırak damatta sürekli onlarla olsun kafasında.

Annemi hiçe sayan kvnin yüzüne bakmam ben.
Ailemi yemekli davetlere çağırırım hikaye atarım kv görsün dışladığımı diye
kalkıp da annemi azarlamam kızmam
He annem iftara çağırdığında da kvye derim ne zaman sendeyiz diye
İnsan komşusunun tabağını boş yollamıyor be.
adap bilmiyor mu kv iftara çağıranı iftara çağırırsın usülen.
annemin doğum günü mesajına görüldü atınca da arayıp sormam hiç aramıyorsun derse annem sana mesaj atmış cevap yazmamışsın herkes keyfine göre hareket ediyor bende öyle yapıyorum derim
Aileme saygı göstermeyene güleryüz göstermem kimse kusura bakmasın.
Evet bu çok katı ama bende böyle yapmak istiyorum aslında. Yok çağırmadı iftara ki şaşırmadım da. Çalışmaktan gebersede kendi akrabalarının iadeyi ziyaretini yapmadan durmaz. Ayıp vallahi.

Nıye aılemızı ezmıs olalım cnm,benım zoruımla goruscekse hıc gorusmesın.Benım annem de gorusmuyor kvdemle.Slm soyleyin der gecer.Esım de senın annen benım annemı nıye hıc gormuyor,gıdıp gelmıyorlar demez.10 senelık evlıyız yeterınce gorusmuslerdır pandemıye kadar valla:KK70:
Mesele görüşmek değil ahlak kuralı denen bir şey var. Düşman düşmana yapmaz bunu yahu aramalara dönme bayramda arama mesaja görüldü at. Ben kimim ? Farkında mı acaba. İyi benimde enerjim tutmadı kaynanamla yazmıyorum görüldü atıyorum bayramlaşmıyorumda madem öyle. Olur mu öyle şey ? Eşimin ailesi birbirimizle namus davamız yok sonuçta.

Kayinvalideye iki cift lafı etmeden uyumazdim ben olmasam ve onun aynisı hem de tipatip aynisi tavirlari gösterirdim konustuktan sonra.Sanma ki anlamayacak.Kisasa kısas.Anneciginize de bisey diyemedim. kıyamam verici bi insan. iyi iliskiler olsun istemis.Nerden bilsin boyle duyarsiza denk gelecegini.

Kayınvalidenizle konuşmayın.
Gerek yok.
Ohh iyi ki arayıp sormamışım bak ne de güzel kıymet verememişim diye doğru yolda gittiğini anlayacaktır.
Siz annenize bakın.
Anne istemiyorum, gerek yok diye anlatın.
Ah zeyno geçen doğumgününde otururken kaynanamın akrabası kızım annen nasıl falan dedi de içime oturdu. Kaynanam sormuyor valla sağolasın dememek için zor tuttum kendimi. Bi de üstüne görüldü atmış. Anneme de ders olur da yapmaz birdaha umarım. Koyduğum mesafeyi iyice açmak durumunda kalacağım.

Evet bu çok katı ama bende böyle yapmak istiyorum aslında. Yok çağırmadı iftara ki şaşırmadım da. Çalışmaktan gebersede kendi akrabalarının iadeyi ziyaretini yapmadan durmaz. Ayıp vallahi.
Kvye yaptırım uygulamazsan bu yaptıklarının normal olduğunu düşünür haliyle.
Hmm kimse tepki vermiyor ses etmiyor devam o zaman der 🤷‍♀️

Bu hareketlerine tepki verirsen için için sevinecek kızdırdım diye kv, hiç oralı olma. Annene de bu kadın böyle ben ne yapayım de geç.
Evliliğimizin ilk senesi Zemhericiğim. Kayınvalidem damadını hep paylaşır doğumgününde olsun kızıyla yıldönümü olsun hatta birlikte kutlarlar karı koca yıldönümünü. Paylaşır evlatlarım nice senelere diye. Bize tek kelime yazmadılar biliyormusun? Abim yazmış canım kardeşim seneler aldıkça aranızda ki bağ kuvvetlenicek hep mutlu olun diye. Eşime de yazmış. Ne yaptım bu insanlara anlamıyorum. Beklenti içinde olduğumdan değil de ayrımcılık var. Her hissettiğimde milim milim uzaklaştım.

Evliliğimizin ilk senesi Zemhericiğim. Kayınvalidem damadını hep paylaşır doğumgününde olsun kızıyla yıldönümü olsun hatta birlikte kutlarlar karı koca yıldönümünü. Paylaşır evlatlarım nice senelere diye. Bize tek kelime yazmadılar biliyormusun? Abim yazmış canım kardeşim seneler aldıkça aranızda ki bağ kuvvetlenicek hep mutlu olun diye. Eşime de yazmış. Ne yaptım bu insanlara anlamıyorum. Beklenti içinde olduğumdan değil de ayrımcılık var. Her hissettiğimde milim milim uzaklaştım.
Ayrımcılık varsa sen de ayıracaksın tatlım. Düşünüp kafa yorma bile, sen üzül diye kasıtlı yapıyor. Beklentisiz ol, umursama, sana dokunmayan yılan bırak bin yıl yaşasın. Evinin huzurunu bozamıyor, istediğini yaptıramıyor ya senin için bundan daha büyük intikam olmaz emin ol. İçin için fokurduyor o, yaptıkları hep ondan. Tepki verirsen mutlu edersin. Düşünme bunları. Anneni de anlamıyorum. Hakikaten hangi devirde kalmış, kim kimi görüştürmüyor, kimin ne haddine

Kayinvalideye iki cift lafı etmeden uyumazdim ben olmasam ve onun aynisı hem de tipatip aynisi tavirlari gösterirdim konustuktan sonra.Sanma ki anlamayacak.Kisasa kısas.Anneciginize de bisey diyemedim. kıyamam verici bi insan. iyi iliskiler olsun istemis.Nerden bilsin boyle duyarsiza denk gelecegini.
Kızım ben bişey yapmadım ki geçinmeyelim mi bayramlaşmayalım mı diye üzülüyor. İnanın kötü hissettim bende. Annem kaç yaşına gelmiş uğtaştığına bak.

Canim üzülme böylesi daha iyi.Sen de ona göre davranırsın.Benim kv 'nin bir fotoğraf köşesi var evinde..Yeğeni,arkadaşının çocuklarınin evlilik fotograflari, dıdısının dıdısına kadar gelin damat resimleri var..Bizim bir tane yok mesela.Koymamis.Bana çok garip gelmişti ama ben de bilmeden gelin damat resimlerini biz en pahalı paket olan aileye de verilen extra cep albümleri vardi ondan seçmiştik.Hem benim aileme, hem onun ailesine de veririz diye..Orda bize yer verilmedigini görünce ben de kv ye hic vermedim.Üzülmedim de sadece ona göre davrandim sen de üzülme sana nasil davranılıyorsa ona göre davran ne eksik ne fazla..

Ayrımcılık varsa sen de ayıracaksın tatlım. Düşünüp kafa yorma bile, sen üzül diye kasıtlı yapıyor. Beklentisiz ol, umursama, sana dokunmayan yılan bırak bin yıl yaşasın. Evinin huzurunu bozamıyor, istediğini yaptıramıyor ya senin için bundan daha büyük intikam olmaz emin ol. İçin için fokurduyor o, yaptıkları hep ondan. Tepki verirsen mutlu edersin. Düşünme bunları. Anneni de anlamıyorum. Hakikaten hangi devirde kalmış, kim kimi görüştürmüyor, kimin ne haddine
Annem evet öyle çok üzülüyorum. Abime demişki oğlum damatla anlaşmazsam ya kızımı getirmezse. Kız ben yolu bilmiyor muyum diye güldürdüm annemi. Kendisi için daha zor hep ezilmiş.
Yanlış birşey yapmamak adına sakin kaldım annemle de konuştum. Eşimde hediye almış bana mutlu etmek istemiş. Çok üstüme düşüyor güleriz bazen tuvalete de gelcen mi bi bırak diye. Bunun farkındalar ailesinin kardeşinin yanında da durmuyor artık eve gelmek istiyor gezmek istiyor. Allahıma şükürler olsun ki kalbimin ekmeğini yiyorum.
Kayınvalidemin benim oğlum bize laf etmez karısını ezer diye ima ettiği günleri de bilirim. Anneme gittiğimde suratına da. Yine de benim karakterim bu annedir ailedir saygımı bozmam giderim de davette ederim görümcemle de aynı ama diğer arkadaşlarımda ki eğlenceli halimi ve fedakarlığımı göremezler. Yine de kimseyi görüldü yapmadım da aramamazlıkta.
Bunuda halledicez be annemde kıymetli değerli olucak canım annem çünkü yedirmem.

Sorun annenizde bı aradan iki aradın daha ne peşine düşüyorsun ! Kızını da mutsuz edip eş ailesine karşı bilendiriyorsun. Kadın muhatap olmak istemiyor işte ne zorluyorsun.
Yok seni bana göndermezler filan diye korkuyorum diyip duygu sömürüsü yapıyor.
Biz 5 kız kardeş evliyiz. Bı kere bile annemin dunurlerinin peşine düştüğünü görmedim. Bayram olur cenaze olur arar sorar okadar. Hep ağır durmuştur. Ne annem ne kayınvalidem bu konuda bişey demedi. Beni de ilgilendirmez samimi olup olmadıkları. Bende sevmem öyle içli dışlı hareketleri.
Sizin anneniz samimi olmak için parçalıyor kendini. Ama inanın karşı tarafı daha çok itiyor. Bende sevmem benimle arkadaşlık kurmak için var gücüyle çalışanı itici gelir. Herkes kendi gibi olsun kimseye yaranmak için uğraşmasın.
Biraz ağırlık lütfen.
Kayınvalidenizin bu hareketlerinin bı sebebi olmalı. Demekki düğün olana kadar annenizin hareketlerini anlamış zor dayanmış oğlunun mutluluğu için. Şimdi kendinden koparmak için annenize cevap vermiyor yakasından düşsün diye. Belkide elini verse kolunu kaptiracagini anlamış ondan bu hareketler. Bu kanıya nereden vardın diye sorarsan annenin bu konu hakkında senin başının etini yiyip seni doldurmasindan anladım .
Biraz ağır oldu kimse annesi hakkında olumsuz bişey duymak istemez ama bide kayınvalide gözünden bakın . Aslında sizde farkindasiniz annenizin hareketlerinin hatta engellemeye çalışmışsiniz çok kez. Ama sizin anneniz olduğu için bunaltıcı gelmiyor hareketleri fakat kayınvalidenize ağır geliyor.
Benimde çevremde öyle kişiler var elimi versem kolumu kaptiririm onlardan uzak dururum hep. Çok çok önemli bi konu olmasa dönmem aramalara mesajlara. Cevapları hep kısa keserim soğuk dururum.
Herkesle samimi olmak zorunda değiliz.

Ne uzun yazmışım ya :KK53:

Canim üzülme böylesi daha iyi.Sen de ona göre davranırsın.Benim kv 'nin bir fotoğraf köşesi var evinde..Yeğeni,arkadaşının çocuklarınin evlilik fotograflari, dıdısının dıdısına kadar gelin damat resimleri var..Bizim bir tane yok mesela.Koymamis.Bana çok garip gelmişti ama ben de bilmeden gelin damat resimlerini biz en pahalı paket olan aileye de verilen extra cep albümleri vardi ondan seçmiştik.Hem benim aileme, hem onun ailesine de veririz diye..Orda bize yer verilmedigini görünce ben de kv ye hic vermedim.Üzülmedim de sadece ona göre davrandim sen de üzülme sana nasil davranılıyorsa ona göre davran ne eksik ne fazla..
Ay bak benim bu aklımın yerine geldiği zamanlarda kaynanam bi resim paylaştı. Eşim kızı ve damadı. Kalpler falan. Ben nerdeyim ya ? Ben bu aileden değil miyim ? Neden çünkü damat istediğini yapıyor kısıtlamıyor köyede geliyor sürekli eve de karısına da karışmıyor. He beni yine ilgilendirmez ama bu kadar da insan belli etmez sevmediğini.

Ama baksana bazıları "annen kvni ve görümceni rahat bıraksın!!!" Tarzında cevaplar vermiş 😅
Annem her gün kadını arıyor sandılar herhalde. En son ramazan bayramında bayramlaşmaya aramış daha aramadı. Kaynanam da aramamış. Derdi mi var kasıtlı mı yapıyor diye doğum günü kutladım görüldü attı haklıymışsın kızım sorunu ne diyince sinirlendim.

Ay bak benim bu aklımın yerine geldiği zamanlarda kaynanam bi resim paylaştı. Eşim kızı ve damadı. Kalpler falan. Ben nerdeyim ya ? Ben bu aileden değil miyim ? Neden çünkü damat istediğini yapıyor kısıtlamıyor köyede geliyor sürekli eve de karısına da karışmıyor. He beni yine ilgilendirmez ama bu kadar da insan belli etmez sevmediğini.
Çünkü oğlunu seninle paylaştı,dört dörtlük de olsan yaranamazsin.Ki bence bu aileye çok çok fazlasın bile.Ama iste bir kv ic gudusu var, bu kadar erkek çocuklarına bağlı olan ailelerde..Içten içe oğlunu paylasamama,bir kıskançlık oluyor..Seninki basit bir fotoğraf karesinde bunu belli edecek kadar duyguları taşmış.O senin olmadığın bir resim paylaşıyorsa aile resmi diye,sen de esinle ailenle çekil paylaş hic kafana bile takma,sana nasil davraniliyorsa öyle davran.

X