Kayınvalideler için hep kendi tarafları mı önemlidir ?

Selam kızlar iyi akşamlar. Tam uyucakken bir şey kurcaladı kafamı öncelikle belirtmek isterim ki kayınvalideme taktığım için değil durumu saygısızlık olarak algıladığım için kafa karışıklığı içerisindeyim.
Kayınvalidemin yaşantısı beni ilgilendirmez lakin benim aileme çevreme karşı öteleştirme içinde eşinin ailesinede. Sadece kendi kardeşleri ve yeğenleri var sanki başka kimse önemli değil. Dünürler arası mesafe olmalı elbet lakin annem kızım ben bir şey mi yaptım kaynanan diye içi içini diyor. Yok anne sen yapmadın ben gelinlik yapmıyorum diyemiyorum :)

Zaten görüşmüyorlar iftara aldı annem alma anne umrunda değilsin desemde Allah rızası için çağırıyorum damadımın ailesi dedi. Bayramda arama anne desemde kızım biz dünürüz büyük olayım ne olcak dedi. Görümceme ev hediyesi alıp gitmek istedi kaç kere söyledim geçiştirdi gördüm ilk evlendiğimde. Bu arada 2 senelik evliyim. Uzatmayacağım uzun yıllar sonucu annem babanne oluyor. Yengemle abim çok emekler sonucu evlat sahibi olucaklar Rabbim sağlıkla kucaklarına almaya nasip etsin. Kaynanam sever yengemi hiçte garipsemedim yengemde bayramda aradı yanımda yengen aramış diyip dönmedi kıza hayırlı olsun bile demedi. Diceksiniz ki sanane. Lakin ben bu saygısızlıklığı onların ailesine karşı yapmıyorum herşeyin bir adabı yok mu ? Lütfen yanlışsam eleştirin çünkü her an konu açıldığından kayınvalideme rahatsız olduğumu söyleyebilirim. Yengemin durumu beni ilgilendirmez her ne kadar kasıtlı dönmesede. Bayramda aramadı bile kayınvalidem annemi bir kere bile sormuyor düşmanmısınız ne oluyor demek istiyorum.

Ah annem gitmiş kayınvalidemin durumuna doğum günün kutlu olsun nice senelere yazmış. Sonuç cevap atmamış. Mesajı bile açmamış görmeme ihtimali düşük hepimizden sosyaldir her akşam kendi akrabalarıyla görüntülü konuşur kaçırmaz biz yanındaykende açar.
Kızlar evet büyük bi sorun değil dert değil zaten lakin annem kızım yazmayacağını biliyordum anlamıyorum tamam ama biz selamlaşmayalım da mı diyor. Benim anneme aileme saygısı olmayanın ailesine saygılı olasım gelmiyor. Annem hep görümcemin çocuğuna geldiğinde hediye alır meyve alır ben ne yaptım ki kadına da böyle yapıyor diyor. Annemi üzgün görünce bende üzüldüm. Kayınvalidemi de görmüyorum günlerdir lakin ilk fırsatta konuşmak istiyorum bir yandan da haddine değil boşver diyorum.
Konuşursamda anne senin benim ailemle ilgili bi sorunun sıkıntın mı var öğrenebilir miyim diye konuya girmek istiyorum eşim kayınpeder kim olursa olsun çekincem yok. Sonuçta ben nasıl eşimin ailesine saygı gösteryorsam aynı hassasiyeti ondan da beklediğimi söylemek istiyorum. Kızlar derdim görüşsünler samimi olsunlar değil Allah aşkına bayramdır kayınpederim aradı babamı hepte sorar yani haftada kahveye gidip okey oynamalarına gerek yok bunların.
Anneme çok kızdım kendisinin düşüncesizliği kızım ben eksilmem diyor. Annecim lütfen bak dizinden ayrılmasaydım arardı sevmiyor seni yapma desemde içten içe bende kızdım. Biraz içimi dökmek istedim ara ara kayınvalidem mesaj atınca cevap yazmamak istiyorum ama bu pasif agresfiliktir işe yaramaz :) Öyle işte. Bayramda aramış aramamış çağırmış çağırmamış umrumda değil ama benim cevap yazmaması aramaması bunlar kabul edilebilir şeyler değil benim için. Yazan elleriniz dert görmesin çok kıymetlisiniz.
Sen o aılede kvdenın annenlerı aramamasına hala sasırıyor musun ya?Sen de uyan artık ablacım.Kocan dahıl sureklı gecistiriyrlar senı.

Anneniz belli ki insanlik yapıyor.İyi niyetli belli benim de annem çok iyi niyetlidir kim kötü olsa bile annem hep iyilikle gider aynı sizin anneniz gibi.Anneniz öyle rahat hissediyorsa kendini bırakın devam etsin ama evet düşüncelerinizde kesinlikle haklısınız.Bence ilk önce eşinize citlatin durumu,onun haricinde anneme buz olana vallahi ben de buz olurum bu kim olursa olsu.Öyle de kötü bir huyum var.Bence kv.niz ve onun akrabaları vs.. ailesi de eğer böyle sevgisiz insanlarsa sizin ve annenizin iyi niyetini hak etmiyorlar,mesafe koyun
Ufaktan çıtlatabilirim evet aklımda zaten. Annem ben kin tutamam boşver diyor. Ailesi derken görümcem böyledir onun haricinde arada gördüğüm kişiler hep sorar kızım nasılsın ailen nasıl neler yapıyorlar diye. Görümcemin kaynanası bile annen iyi mi der. Kaynanam daha sormamıştır bile aylardır.

Ya siz de ailecek ne meraklisiniz inanmiyorum ya. Benim annem kayinvalidemi hic aramaz, zaten ben de aramiyorum, anneme noluyo ki?? Dunurluk oyle gorusme gerektiren bir bag degil bence. Kayinvalidem arardi annemi baslarda, artik daha az ariyor. Annenizin gorumcenizle isi ne??? Benim annem gorumcemi tanimaz bile dogru duzgun. Kaynananiz niye sizin yengenizle görüşsün?? Ne alaka yani? Bunlar nasil hayatlar nasil beklentiler? Niye bu kadar yoruyosunuz kendinizi ya
Kız durduk yere mi oluyor sanıyorsun ? Kaynanam yengemleri 400 km yoksan çağırdı gelin kalın diye. Abimde davettir diye gitti. Çok seviyormuş yengemi kaynanam numara aldı falan filan. Kendi yaptı yani ? O yüzden yengem bayramlaşmaya arar. Mesele görüşmek değil annem arayıp sormuyor da zaten ki en başlarda kaynanam peşinden ayrılmazdı benim için. Doğum günü kutlamış kadını takmamış.

Annemi hiçe sayan kvnin yüzüne bakmam ben.
Ailemi yemekli davetlere çağırırım hikaye atarım kv görsün dışladığımı diye
kalkıp da annemi azarlamam kızmam
He annem iftara çağırdığında da kvye derim ne zaman sendeyiz diye
İnsan komşusunun tabağını boş yollamıyor be.
adap bilmiyor mu kv iftara çağıranı iftara çağırırsın usülen.
annemin doğum günü mesajına görüldü atınca da arayıp sormam hiç aramıyorsun derse annem sana mesaj atmış cevap yazmamışsın herkes keyfine göre hareket ediyor bende öyle yapıyorum derim
Aileme saygı göstermeyene güleryüz göstermem kimse kusura bakmasın.

Annemi hiçe sayan kvnin yüzüne bakmam ben.
Ailemi yemekli davetlere çağırırım hikaye atarım kv görsün dışladığımı diye
kalkıp da annemi azarlamam kızmam
He annem iftara çağırdığında da kvye derim ne zaman sendeyiz diye
İnsan komşusunun tabağını boş yollamıyor be.
adap bilmiyor mu kv iftara çağıranı iftara çağırırsın usülen.
annemin doğum günü mesajına görüldü atınca da arayıp sormam hiç aramıyorsun derse annem sana mesaj atmış cevap yazmamışsın herkes keyfine göre hareket ediyor bende öyle yapıyorum derim
Aileme saygı göstermeyene güleryüz göstermem kimse kusura bakmasın.
Kadın gorusmek ıstemıyor olabılır?Ailenız de darlamasın:)

Valla benım annemde kvdemle goruısmez.Kvdemın zaten bası kalabalık ,aklına bıle gelmıyordur annem:)Karsılasırlarsa (en son ekım 2019 da benım kızın 40 mevludunde karslastılar:KK70:)Zaten sonra pandemı falan kımse kımseyı gormedı.Bırbırlerıne slm yollarlar tmm.
Zorla gorus dıyemem anneme.

Olay basit sen onlara onların istediği gibi davranmiyorsun diye kaynanan da hincini aileni görmezden gelerek yapıyor.
Benim annemde esim kendi ailesine giderken hep selam söyle diyor.
Ama hiç orada anneme bir selam gönder dediklerini duymadim.
Açıkçası umruma da degil.
Benim annemde ara ara kadın bir selam bile göndermiyor der bende sende gönderme diyorum.
Bunu hep dedim Dasmer. İstedikleri gibi davranmıyorum diye oluyor anne davranmayacağımda diyorum. Hıncını çıkarıyor aklı sıra. Annem hep eşinin hatrına kızım diyor. Ee benim hatrım yok mu ? Allah kötü kalplerine şifa versin ne diyim.

Valla benım annemde kvdemle goruısmez.Kvdemın zaten bası kalabalık ,aklına bıle gelmıyordur annem:)Karsılasırlarsa (en son ekım 2019 da benım kızın 40 mevludunde karslastılar:KK70:)Zaten sonra pandemı falan kımse kımseyı gormedı.Bırbırlerıne slm yollarlar tmm.
Zorla gorus dıyemem anneme.
Mesela benim ailemle de kvlerin enerjisi pek tutmadı
İkisiyle de ayrı ayrı görüşürüm
Zorlamam
Annem de aramaz yazmaz zaten
Ama arayan davet eden biri olsaydı kv tınlamasaydı bende kvyi tınlamazdım ailemi hiçe sayanı hiçe sayarım banane kendi sorunları demem yani annem üzülüyorsa banane diyecek kadar gaddar değilim olamam da

Kendini bir sey zannediyor kimse mıçmıç olsunlar demez ama mesafeli de olsa dünür iliskisi olmali aramasina dönmek samimiyet değil görgüdür ya.Bana hic yabancı gelmiyor bu durum benimki de aynı annem de hala mesaj atar arar karısmıyorum artık
Evet bencede görgüdür. Bak ben onun mesajını görüldü yapmıyor muyum :)

Görüşmek değil ki bu
Doğum günün kutlu olsun
-Teşekkürler
İncileri mi dökülürdü yani
İki tuşa basmak bu kadar zorsa benimde kvye gitmem aramam zordur
Kv ve eş mutluluğu için ailemi ezen biri olmam :)
Nıye aılemızı ezmıs olalım cnm,benım zoruımla goruscekse hıc gorusmesın.Benım annem de gorusmuyor kvdemle.Slm soyleyin der gecer.Esım de senın annen benım annemı nıye hıc gormuyor,gıdıp gelmıyorlar demez.10 senelık evlıyız yeterınce gorusmuslerdır pandemıye kadar valla:KK70:

Nıye aılemızı ezmıs olalım cnm,benım zoruımla goruscekse hıc gorusmesın.Benım annem de gorusmuyor kvdemle.Slm soyleyin der gecer.Esım de senın annen benım annemı nıye hıc gormuyor,gıdıp gelmıyorlar demez.10 senelık evlıyız yeterınce gorusmuslerdır pandemıye kadar valla:KK70:
Yahu anladım iki taraf da görüşmek istemiyorlarsa tamam zaten
Bizimkiler de öyle
Ama annem yazacak kv tınlamayacak o zaman ben karakterim ötürü sessiz kalmam
Hatta bunu kv ile küsmek için şahane kullanırım 😀

Mesela benim ailemle de kvlerin enerjisi pek tutmadı
İkisiyle de ayrı ayrı görüşürüm
Zorlamam
Annem de aramaz yazmaz zaten
Ama arayan davet eden biri olsaydı kv tınlamasaydı bende kvyi tınlamazdım ailemi hiçe sayanı hiçe sayarım banane kendi sorunları demem yani annem üzülüyorsa banane diyecek kadar gaddar değilim olamam da
Konu sahıbının annesı ıste gereksız bı ısrarda.Yenı evlı sayılırlar daha 2 sene olmus,3-5 snee sonra vazgecer o da:)

Hayır konuşmadım kendim halledebilirim eşimi öne atmama gerek yok diye düşündüm yani belki canım sıkılıyor diye anlatabilirim. Eşim iyidir kayınvalideme gitmediğim sıklıkta giderim annemlere sohbet ederiz güleriz yemek yer çay içer geliriz. Annemde hep sorar annenler nasıl oğlum yiğenin nasıl anneannen nasıl diye. Ay anlamıyorum bizde mi tuhaflık var ? İlk evlendiğimde anneme yemeğe gidicektim annem kayınvalidenlerde gelsin demişti kaynanam zorla kendini aratıp kızım gelcek çocuklarda burda yicekti annemi azarlar gibi konuşmuş. Ya sen kimsin ? Annen kardeşinle yemeğini yiyebilir biz gideriz diyip eşimle gitmiştim. Sevmiyor ailemi beni anlamıyorum da bu da yapılmaz ama. Annem çok üzgün.
@Anamnez

Sadece anneniz değil yengeniz ne alaka arıyor kayinvalideyi bayramda?
Anneniz de başta aramız iyi olsun diye düşünmüş olabilir ama karşılık almamasına rağmen devam etmesi de normal değil. Anneniz kayinvalide değil görümceye de aynı. Bir tarz ilişkiler karşılıklı yürür. Zorlamaya gerek yok daha fazla, annenizle ciddi ciddi konusun. Kayinvalideye, görümceye de lafı gelirse dersiniz birşeyler ki bir şekilde geliyor.
Yengem ayrı bi mevzu zaten. Seviyorlarmış birbirlerni. Beni ilgilendirmez zaten geri dönülmeyince yengemde almış oldu dersini. Görümcemle numaraları falan yok ayırmamak için ev hediyesini götüreyim bi sor dedi bana. Sordum ve hımm dedi çağırmadı bende istemiyor anne seni dedim kapandı konu.

Hayır konuşmadım kendim halledebilirim eşimi öne atmama gerek yok diye düşündüm yani belki canım sıkılıyor diye anlatabilirim. Eşim iyidir kayınvalideme gitmediğim sıklıkta giderim annemlere sohbet ederiz güleriz yemek yer çay içer geliriz. Annemde hep sorar annenler nasıl oğlum yiğenin nasıl anneannen nasıl diye. Ay anlamıyorum bizde mi tuhaflık var ? İlk evlendiğimde anneme yemeğe gidicektim annem kayınvalidenlerde gelsin demişti kaynanam zorla kendini aratıp kızım gelcek çocuklarda burda yicekti annemi azarlar gibi konuşmuş. Ya sen kimsin ? Annen kardeşinle yemeğini yiyebilir biz gideriz diyip eşimle gitmiştim. Sevmiyor ailemi beni anlamıyorum da bu da yapılmaz ama. Annem çok üzgün.
@Anamnez
Anlatmayın hemen eşinize bi bahane bulurlar anlamazlar .önce siz karşılıklı davranın mesela kayınvalidenizin ailenize yaptığını yapın önemsemeyin aradığında açmayın hemen dönmeyin onun akrabalarına mesafeli olun tıpkı onun yaptığını yapın ben çok yaptım öyle annemide tembihlemiştim sana nasıl davranıyorsa öyle yapacaksın sakın benim hatrım için kendini ezme dedim işe yarıyor farkına varıyorlar ama seslerini çıkaramıyorlar böyle insanlara yaptığınız hiçbir şey de vicdanınz sızlamasın utanmayın kendinizi kötü hisstmeyin hakediyorlar

Kayınvalidenizle konuşmayın.
Gerek yok.
Ohh iyi ki arayıp sormamışım bak ne de güzel kıymet verememişim diye doğru yolda gittiğini anlayacaktır.
Siz annenize bakın.
Anne istemiyorum, gerek yok diye anlatın.

Kanaryacım insanlar çeşit çeşit, kendinden ve kök ailesinden başka kimseyi sevmeyen pek çok insan var.

Şöyle düşün her an anneni arasa yüzüne gülse canım cicim dese, annenin ağzından laf alıp alıp sonrasında seni aşağılasa,laf soksa daha mı iyiydi. Ben dünür aileler arasının mesafeli olmasından yanayım, böylece kimse kimsenin açığını görüp kullanamıyor. Annene "kadının karakteri bu, asla senin istediğin gibi bir dünür olmayacak, istersen boşa yorulma" de. Sen de takılıp bu konuyu gündeme taşıma, ne kadar mesafe o kadar huzur, unutma bunu.

Benim eşimin ailesi türkiyenin çeşitli yerlerinde dağınık, 14 yılda bir kendi düğünümde görüştüler bir de oğlumun sünnetinde, ben bundan o kadar mutluyum ki anlatamam, annem fenadır, manipülatiftir. Onlardan duyduklarını çarpıtıp huzursuzluk çıkarma potansiyeli yüksektir. Kardeşimin eşi komşu köyden, insanların aldığı çekyata bile laf ediyor annem, duyduğu her şeyle laf sokma fırsatı yaratıyor. Böyle olma riskindense varsın görüşmesinler. Emin ol bu durumda kârda olan sensin
Zemhericiğim elbette görüşmesinler ben bunu istemiyorum ki zaten. İnan umrumda değil çağırmış çağırmamış. Kadının mesajını takmamak bana saygısızlık geldi açıkcası hoşuma gitmedi.
Bak komple damat kız memleketine gidiyorlar torun tombalak biz abimize gittik diye surat 5 karış çektik. İstediklerni yapsınlar gelinlik yapmayacağım. Kimseye haksızlık yaptırmam ne aileme ne de eşimin ailesine ne de yengemin tanımadığım birine bile. Ben geliniyim oğlunun eşiyim yaptığı saçmalık.
Vardır bunda da bi hayır.

Konunuzu başındaki “gelinlik yapmıyor değilim” dediğiniz kısımdan sonra okumadım açıkçası.
Gelinlik yapmak nedir mesela? Sizin ve hatta toplumumuzun bilinçaltınıza dayatılan zihniyet bu açıkçası. Damatlık yapmaktan kimse bahsediyor mu? Siz sadece onların oğullarıyla evlendiniz, o kadar. O da sizinle. Sizin de bir aileniz var, ağaç kavuğundan çıkmadınız neticede.

Bu tarz konularda hep eş ailesi suçlanır ama asıl sorunlu kişi her daim eştir, kadınlar bunu görmek istemez. Benim eşimin ailesi de geleneksel bir aile. Ama eşim sınırı o kadar güzel çizdi ki, kimse bana bir şey söyleyemez. Ben de saygımı korur asla kimsenin kalbini kırmam. Bitti gitti.
Yani konu başlığı “eşler için hep kendi tarafları mı önemlidir” olmalıydı.
Eşim ailemi kayırıyor demedim kayınvalidem kayırıyor dedim. Harika en güzel eş sizinkisi umarım hep mutlu olursunuz.

X