kardeşim 2 haftadır bizde

Yani şöyle tam olarak ben arayıp derdimi anlatıyorum şöyle zorlanıyorum sıkıntıdayım vs diye. Kimse demiyor ki sana nasıl yardım edebiliriz? Kardeşimin fix lafı benim kursum var/benim dersim var zaten. Geçen onu bi deniyim dedim. Bankada bir miktar parası var, 4 te birini kadarını versene haftaya maaş alınca vereyim dedim. Ben vadeli hesaba koydum çekemem dedi direkt. Ben olsam al derdim hemen. Bi bursa başvurdu eğer kazanırsa kefil gerekiyor devlet memuru ve kefalet senedi de yaklaşık 50 bin euro değerinde imiş. Bana sen olur musun bile demedi direkt benim olacağım var sayılıyor mesela.
Inşallah kefil olmayı düşünmezsin, nefese kardeşine ben güvenemedim.

Erkek kardeşim gelse de kalsa bende de.
Fırsatı olmuyor.
Alttan girip ustten çıkar arada iş bile yaptırırım.
Anlıyorum yorgun geliyorsunuz ama sizi rahatsiz eden şeyleri güzellikle söyleyin.
Anne babadan da çok birşey ogrenmeden buyuduyse erkek çocukları böyle işte.
Yaptığı şeylerin yanlış olduğunu dusunmuyordur bile.

Inşallah kefil olmayı düşünmezsin, nefese kardeşine ben güvenemedim.

Ben de güvenemedim yurtdışına gönderiyor bu burs gidip de gelmez ya da eğitimi bırakırsa hayatımı yakar zaten.
Evli olduğum için eşimin onayı olmadan kefil olamıyormuşum. Eşim de kızımız var bizim ya bi sorun olur da kardeşin bizi borçlu bırakırsa çocuğumuza nasıl bir gelecek sunabiliriz o zaman diyor. Bilmiyorum artık ne olacak..

Ben de güvenemedim yurtdışına gönderiyor bu burs gidip de gelmez ya da eğitimi bırakırsa hayatımı yakar zaten.
Evli olduğum için eşimin onayı olmadan kefil olamıyormuşum. Eşim de kızımız var bizim ya bi sorun olur da kardeşin bizi borçlu bırakırsa çocuğumuza nasıl bir gelecek sunabiliriz o zaman diyor. Bilmiyorum artık ne olacak..
Sizi nankorlukle suçlayacak.
Vicdanınıza dokunduracak.
Hatta kusebilir bile.
Küssün kendi bilir.

Ama kefil olmayin.
Eşinize atın topu.

Etin 70 lira oldugu memlekette o ekstra tabak gayet fark ediyor. Ki sorun ekstra tabak degil, çamasir, bulasik, gönlü hos etme,..

Insan hayatini paylastigi bir adama nasil "elin adami" olarak görür? Isinize gelince "es ailesi beni el kizi olarak görüyor" diye üzülüyorsunuz degil mi?

Neticede kardesin orda olmasi gerekmiyor. Annesinin evindede bekleyebilir. Ablasi ise gidip geliyor. Sirf pipisi var diye, ablasine yardim edemezmi? Bu ne merhamet yoksunlugu? Görmüyor mu ablasinin ne kadar yoruldugunu? Sirf keyif yapacak diye baskalarin evinde kalmak normal degil!
Madem bir porsiyon etin hesabını yapmışsınız. Çocuğun ablasına verdiği parayla 71.5 kg et alınıyor hanfendi.
Ne ara bu kadar bencil olduk kardesiniz gelse yediği lokmaları mi hesaplayacaksiniz. PES...

inanın ki öyle. hem iş, hem ev, hem çocuk, yemeği, temizliği, mutfağı, çocuğun parkı, huysuzluğu 2 yaş sendromu, geçim derdi, gece uykusuzluğu.. ben zaten canımdan bezmişim. gelirken de biliyordu en az 3 hafta işten ses çıkmayacağını git işte ailenin olduğu şehre ne işin var çalışan çocuklu kadının evinde bu kadar misafirliğe..
bende şükrediyorum ailemin varlığına bunun onunla bir ilgisi yok.
kardeşim kendisi diyor allah senin yardımcın olsun hem ev hem iş sen hiç oturmaz mısın diyor.
sen bizim telefonlarımızı nasıl açıyorsun hayret ettim ben diyor bu yoğunluk arasında.
farkında yani durumumun
İyi de çalışmadığı için 1 senedir evde yatan kocanız, bütün bu şikayet ettiğiniz şeyleri evde olduğu için onun yapıyor olması gerekmez mi? Siz niye bu kadar paralıyorsunuz kendinizi? Bir soralım ev hanımlarına bütün gün evde çocuk bakmak dışında bilumum temizlik, yemek, bulaşık işlerini akşam eve dönen eşleri mi yapıyor? Bir sene hangi koca karısını böyle idare eder ki siz ediyorsunuz?

Eşinizin evdeki tek başına krallık konforu bozulmuş ve sürekli sizi dolduruşa getiriyor bence. Siz de vicdanınız başka şey söylediği halde ondan etkileniyorsunuz belli ki. Kocaya tepki gösteremediğiniz için kardeşinizden çıkarıyorsunuz hırsınızı yoksa 1 tabak kaldırmaktan 1 yorgan katlamaktan kimse bu kadar öfkelenmez.

Gitsin markette çalışsın yer silsin çalışmayan adam mı olur ya

Ay okurken kalbim sıkıştı resmen, kıyamadım çocuğa. Benim de bir erkek kardeşim var, bu yüzden kendimizi sizin yerinize koyarak düşündüm. Ben bu kadar acımasız olamazdım tabii... Çocuğun yaptığı her şey batar olmuş size. Madem eşiniz de siz de bu kadar rahatsız olacaktınız, baştan kabul etmeseydiniz yani. Kendi kardeşinizi mi tanımıyordunuz da rahatsız olacağınızı düşünmediniz. Ayıp vallahi, kardeş bu ya kardeş. İnsan eşinden bile bir gün boşanabilir ama kardeş hep kardeştir size büyük bir kötülük yapmadıkça. Kardeşiniz kaç yaşında merak ettim.

ben sizi galiba önceki bir konunuzdan hatırlıyorum.aynı kişiyse eğer. Siz çok bunalmışsınız. Eşiniz iş bulsun çabalasın. Ya da ev işi yemek çocuk bakımı biraz daha üstünüzden alsın. Az parayla geçinmek çok zor. Herşey Ateş pahası. Psikolojiniz yıpranmış. Öfkenizi içinize atıyorsunuz. Kardeşinizin kulağında sorun var ondan bağırıyor. Kardeşinizin Elinde olan bişey değil. Yakında da gidecek zaten. Size de yardım etmiş ekonomik olarak zamanında . Sizi düşünüyor seviyor. Şimdi ne söyleseniz alınacak bişey söylemeyin sabırlı olun. Zaten kardeşinizin bişey yaptığı yok. Siz bunaldınız. Gözünüze batıyor herşey. Asıl sorununuza odaklanın. Eşiniz iş bulsun. Asıl sorununuz bu.

Kardeşlerim için canımı veririm bana abartı geldi taVirlariniz kardeşiniz yokken kim topluyordu evi

merhaba hanımlar.
erkek kardeşim 2 haftadır bizde. eşim çalışmıyor çocuğa bakıyor. dolayısıyla 24 saat beraberler.
kardeşim bekar, bir iş sonucunu bekliyor o yüzden ailemin yanına gitmedi. ailemle farklı şehirlerdeyiz.
beklediği iş sonucu bizim bulunduğumuz şehirde de değil. çocuğu görmeye geldi birazda yanımıza.
belki işin sonuçlanması 1-2 haftayı daha bulacak.

ben çalışıyorum. 2 yaşında kızım var. sürekli bir koşturmaca halindeyim eve gidince halimi çalışan, küçük çocuğu olan anneler anlıyordur.

akşam eve gittiğimde bazen yatağını hala toplamamış oluyor kardeşim. salonun ortasında yorgan yastık. ben toplamaya başlıyorum dur dur ben toplarım diyor. yahu sabahtan akşama kadar evdesin topla koy kenara koltuğun yastıklarını yerine yerleştir işte.

pubg oyununu oynuyor biliyorsunuz karşıdakiyle diyalog halinde olan bir oyun. tak tak tak silah sesi falan. kulaklığını tak diye uyarmak sürekli istemiyorum. zaten çocuk sürekli mızmız kafamız kazan gibi evin içinde. bi de bazen balkonda oynuyor bağırarak falan komşular rahatsız olacak diye de korkuyorum. ( çok bağırarak konuşulmayınca duymuyor kulaklarında sıkıntı var dolayısıyla kendisi de bağırarak konuşuyor genelde)

ilk zamanlar yemek yedikten sonra tabağını bardağını sofrada bırakıp pat balkona sigara içmeye. eşime laf atarmış gibi sofrayı toplayın öyle nereye dağılıyorsunuz dağılın falan dedim de öyle tezgahın üstüne bulaşıklarını koymaya başladı. ki eşim sofrayı topluyor zaten benim ki kardeşime laf atmaktı bir nevi.

ilk geldiğinde bağırarak seviyordu çocuğu onu da uyarmak zorunda kaldım çünkü abartısız sürekli canını yeriiim kurban oluruuum sürekli böyle bağırıyor. artık eşim her akşam ağrı kesici içmeye başlamıştı uyarmak zorunda kaldım çocuk korkuyor çok bağırmadan sev diye. cidden de tv de falan en ufak bağırma sesi bile duyunca ya babasına ya bana koşar sarılır.

bizim derdimiz zaten bize yetiyor eşim 1 senedir işsiz. iş görüşmesi oldu sonucunu bekliyoruz. ayda 1,500 lirayla geçinmeye çalışıyoruz. kızımızın maması bezi mutfak faturalar. yani anlıyorsunuz değil mi kafam inanın ki hiçbir şeyi kaldırmıyor. eşimde sıkılmaya başladı kardeşimin tavırlarından. hani kendisi bir şey demiyor bana sen söyle sigara içtikten sonra çocuğu öpmesin, bağırarak çocuğu sevmesin de diyor.

kardeşimin maddi olarak yardımı da olmuştu bize dört beş bin kadar bir kaç ay önce. off işte nankör müsün iki üç hafta kardeşini idare edemedin diye de cebelleşiyorum kendimle. kalbini karartma diyorum. yapılacak bir şey yok git diyecek halim de yok. dertleşmek istedim sizinle.
Bence abartmışsınız

Şok içinde okudum yazılanları. İşsizlik psikolojisini, eşi tam 11,5 ay işsiz kalmış biri olarak o kadar iyi biliyorum ki. Bir de bu durumda kardeşinize karşı yaşadığınız hisler sizi çok yıpratmış. 3 abim var. Üçünü de çok severim, evime gelirlerse iş güç beklemem, sofraya dokundurmam, çamaşıra bulaşığa karıştırmam. AMA eşimin işsiz olduğu süre içinde evime gelselerdi değil yukarıda saydıklarım nefes almaları bile batardı eminim. Ki battı da. Abimlerin değil ama evime gelen başka misafirlerin nefes almasından bile rahatsız olduğum oldu. Çünkü o dönem o kadar doluydu ki kafam. Nasıl geçinecez, geleceğimiz ne olacak, evliliğimiz ne olacak, evlenirken bunları asla aklıma getirmemiştim, eşim işten çıkarken de işsizliğin bu kadar uzun süreceğini düşünmemiştik.

Her neyse size tavsiyem kardeşlik ilişkinize göre ne kadar yıprandığınızı kardeşinize anlatmak, yapamıyorsanız da annenizle durumu konuşup onu aracı yapmak.

Eşin calısmak istese calısır demekki iş beğenmiyor. Bu sacma sapan bahane arkasına sığınmak cok sacma. Size kardeşsin para verirken iyi evine gelip kalınca mı kötü? Kardes veya kayın kalabilir gecici süreyle bunda problem yok evinize kazık dikmeyecek korkma..

inanın ki öyle. hem iş, hem ev, hem çocuk, yemeği, temizliği, mutfağı, çocuğun parkı, huysuzluğu 2 yaş sendromu, geçim derdi, gece uykusuzluğu.. ben zaten canımdan bezmişim. gelirken de biliyordu en az 3 hafta işten ses çıkmayacağını git işte ailenin olduğu şehre ne işin var çalışan çocuklu kadının evinde bu kadar misafirliğe..

Tahammül denilen şey kalmamış insanlarda. Esin ailesi gelir trip yapılır, kardeş gelir trip yapılır ; ne oluyor bu insanlara böyle.

Kardesinizle konuşup iş bölümü yapabilirsiniz.

Yatağını evi toplamayı istiyorum. Yemek yapabiliyorsa yemek isteyin ondan.

Aylarca kalmıyor ki, bir kaç hafta kardeş idare edilemiyorsa batsın bu dünya.

Kulağı duymuyor diyorsunuz, öyleyse çocuğu yüksek sesle sevmek kusur değildir.

Küfür etmiyorsa severken sesin yüksek olması sorun olmaz. Bu kadar fanusta yetiştirmenin çocukları.

Sonra gerçek dünyaya döndüğünde biri bağırdığında şok geçirir.

Sofraya bir tabak koymayla fakirleşmezsiniz merak etme. Siz evinizde kimseyi istemiyorsunuz düzeniniz bozuluyor değil mi (gelsin ama çok da kalmasın düşüncesi). Elin adamını canım kocam diye bağrına bas ama öz kardeşin gözüne batsın. Ne âlâ memleket.
Ya ben şu mantığı anlamıyorum.. Evlendiğimiz kişi anneden, babadan kardeşten daha yakın olmuyor mu.. Eş olmuyor mu.. El mi oluyor.. Şu an abimle ayda bir görüşürüm ama eşim hep yanımda..

Bu konu bana şunu hissettirdi..

Toplum olarak hem çok sevgisiziz hem yalnızlığın dibini yaşamak istiyoruz.

Herkesin elinde , evinde internet.. göre göre örnek ala ala yalnız kalmayı almışız..Çevremiźdeki herkesi püskürtüyoruz .
Nasıl, insanlarla aramızı bozarız, neyi bahane ederiz diye düşünüyoruz.

Bu evde 1 tencere yemek pişiyorsa sofraya fazladan bir tabak koymanın ne zararı var candan öte insan için..

Yok, çalıştığınız için yardim etmesiyse söz konusu..
O, kardeşiniz oturun evinizin düzenini anlatın..
Yatağını, üstünü başını düzenlemesini size destek olmasını isteyin.Eminim ki sizi anlayacaktır.

Eşinizin yanında asla kardeşinizi eleştirmeyin..Eşinizin aklına düşürmeye gerek yok.

Ve lütfen şu an işsiz olan ve zamanında size karşılıksız 4 bin lira veren kardeşinizi incitmeyin.

Eşimin kiz kardeşi 1 ay bizde kaldi, öğlen 1 -2 gibi kalktı hicbir seye yardim etmedi , aksamlari birlikte yemek yiyorduk mesela nadir olarak topladı, evi ben toparlarken oturdu demedi bende yapayım mi bsiey bende demedim , yattığı odaya girmedim ve 1 kere makinayla aldi yatağı toplamdı hep acik bıraktı , girdiği wcyi yıkamadım kendide yıkamadi oysa benim hergün kendi kullandığımızı yıkadığıni gördüğü halde , gelince iki gün yika dedm bıraktım anlamıştır diye yapmadi. Saçlarını döktü toplamadı. Hafta sonu esimle evi toparlaken bende yapayım demedi gün saydım. Mesela dedim kendi kendime kendi kardeşlerim olsa bin defa derdim , ya sunu yap bunu yap , girdigin wcyi temizle diye. Eşimde gördü ama oda demedi ben gibi değil, kendi kardesinizle konuşabilirsiniz. En azindan evi toplayin bende dinleneyim diye. Maddi kisima bisey diyemiyorum insan eti agir gelir derler

X