kardeşim 2 haftadır bizde

Yani gercekten kalbinizde hiç mi sevgi yok. Kardeşin gelmiş 2 hafta kalayım demiş her şeyi gözüne batmış.

Hiç kimse benden bir şey istemesin evimde kalmasın ama benim ihtiyacım olduğunda herkes bana yardım etsin. Kardeş değil mi isteyelim ihtiyacımız olan parayı ama o yeğenini sevse bile rahatsız olayım...

Benim kardeşim yok, açıkçası kardeş sevgisi nasıl bir şey bilmiyorum.lakin uzun süreli kalışları ben kendi adıma çok sevmiyorum, tüm hayatım alt üst oluyor gibi hissediyorum.Zaten çok sosyal bir insan da sayılmam.Ama iş konusunda siz söyleyince yapıyormuş, daha önce alışmadıysa siz söylemeden yapması zor.Ara ara hatırlatın yapmasını istediklerinizi.Ekonomik durum da çok zorlar o konuda size hak veriyorum.Bir tabağın lafını elbette kimse yapmak istemez ama bir evde bebek varsa onunda giderleri oluyordur, 1500 tl gibi bir paraya yaşamak imkansıza yakın, bu durumda istemeseniz de zorluyordur eminim sizi.

Birde eş için elin adamı tabiri kullanılıyor çoğunlukla ama eş nasıl elin adamı olabilir? o bölümü ben anlayamıyorum.Sonuçta birlikte yaşlanacağınız, hayat arkadaşı diye tanımlanan kişi.Bu düşünceyi de hiç onaylayamıyorum.

Benim kardeşlerim geldiğinde deli oluyorum.
Onlarda evi dağıtıyor.
Hatta bı tanesi hiç yardım etmez.
Annemi bile tembihledim. İstedikleri gibi oturup kalksın, yesin içsinler. Asla hiç bir uyarı da bulunma.
Ev dağınık olsun toplanır. Bu sorun değil ki.
Misafir gelse zaten haberli gelecek.
Ben zor bir insanım ama konu kardeş olunca ben çok yumuşak bı insan oluyorum. Evimde rahat etmeyip nerde rahat edecekler ki...
Bir de maddi yardım etmiş, ve kulaklarında problem var demişsiniz.
Yumuşak olun.
Sizi alıyorum siz bunalmışsınız. Eşiniz işsiz eve giren para az. Geçim derdi.

Benim kardeşim yok, açıkçası kardeş sevgisi nasıl bir şey bilmiyorum.lakin uzun süreli kalışları ben kendi adıma çok sevmiyorum, tüm hayatım alt üst oluyor gibi hissediyorum.Zaten çok sosyal bir insan da sayılmam.Ama iş konusunda siz söyleyince yapıyormuş, daha önce alışmadıysa siz söylemeden yapması zor.Ara ara hatırlatın yapmasını istediklerinizi.Ekonomik durum da çok zorlar o konuda size hak veriyorum.Bir tabağın lafını elbette kimse yapmak istemez ama bir evde bebek varsa onunda giderleri oluyordur, 1500 tl gibi bir paraya yaşamak imkansıza yakın, bu durumda istemeseniz de zorluyordur eminim sizi.

Birde eş için elin adamı tabiri kullanılıyor çoğunlukla ama eş nasıl elin adamı olabilir? o bölümü ben anlayamıyorum.Sonuçta birlikte yaşlanacağınız, hayat arkadaşı diye tanımlanan kişi.Bu düşünceyi de hiç onaylayamıyorum.
O tabir şunun için kullanılıyor; boşandığınızda o kişinin sıfatı değişiyor arada bir bağ kalmıyor elin adamı oluyor ama kardeş her zaman kardeştir bu hiçbir zaman değişmez. Sevgisinin değeri " acısı" üzerinden bile ölçülebilen bir varlıktır. Ne denir hep; bir evlat acısı bir de kardeş acısı Allah kimseye yaşatmasın. Anne değil, baba değil, eş değil, bir evlat bir de kardeş ...

O tabir şunun için kullanılıyor; boşandığınızda o kişinin sıfatı değişiyor arada bir bağ kalmıyor elin adamı oluyor ama kardeş her zaman kardeştir bu hiçbir zaman değişmez. Sevgisinin değeri " acısı" üzerinden bile ölçülebilen bir varlıktır. Ne denir hep; bir evlat acısı bir de kardeş acısı Allah kimseye yaşatmasın. Anne değil, baba değil, eş değil, bir evlat bir de kardeş ...
Elbette ne söylenmek istendiğini anlıyorum ama diğer yarınızı bulmuşsanız o da aileniz oluyor artık.Bu şekilde düşünürsek eğer eşlerimizde bize diyebilir, "elin kadını, annem, babam, kardeşimden önemli mi" diye.öyle oluncada bir aile kurmak imkansızlaşır, araya sınırlar, mesafeler, vazgeçilebilirlikler girer.Haa her koca da aynı değil tabi.Evlendikten bir süre sonra kişi elin adamı statüsünde mi hayat arkadaşı statüsünde mi karar veriyor zaten.ama her evlilik için bu geçerli olur, eşlerimiz vazgeçilmezlerimiz olmazsa aile birliği için pekte doğru olmaz bence.

Mesajınızı okudum kahroldum gözlerimden yaşlar akıyor engel olamıyorum.

Keşke benim kardeşimde şimdi gelebilseydi evi talan etseydi mis gibi ter kokan yorganını akşamları ben toplasaydım oğullarımi sevebilseydi sigara kokmuş kokmamış geçer gider ama yüreğimin derin yarası yok artık göçtü gitti ona söylediğim ima ettiğim yada gözüme batan davranışları için kahroluyorum kanser oluyorum ölüyorum kimse bilmez..

Kardeşinizin kıymetini bilin. Iş işten geçtikten sonra dert oluyor insana herşey.Nafile.

Elbette ne söylenmek istendiğini anlıyorum ama diğer yarınızı bulmuşsanız o da aileniz oluyor artık.Bu şekilde düşünürsek eğer eşlerimizde bize diyebilir, "elin kadını, annem, babam, kardeşimden önemli mi" diye.öyle oluncada bir aile kurmak imkansızlaşır, araya sınırlar, mesafeler, vazgeçilebilirlikler girer.Haa her koca da aynı değil tabi.Evlendikten bir süre sonra kişi elin adamı statüsünde mi hayat arkadaşı statüsünde mi karar veriyor zaten.ama her evlilik için bu geçerli olur, eşlerimiz vazgeçilmezlerimiz olmazsa aile birliği için pekte doğru olmaz bence.
Buradaki ana mesele kardeş veya eş arasında tercih yapmak zorunda kalmak değilki. Adam 1 senedir çalışmıyor, evde yatıyor. Konu sahibinin anlattığı kadarıyla yaptığı tek şey çocuğa bakmak. Kadın bütün gün iş yorgunluğu stresi ile uğraşıyor sonra eve geliyor yemek, bulaşık, temizlik yetmiyor bir de finansal anlamda stres yaşıyor. İçine atıp baskıladığı herşey, ufacık bir boşluk bulduğunda patlayacak zaten. Ve kardeşini çok sevdiği belli zaten, kocasının ima ve şikayetleri yüzünden gitmesini istiyor bence.

Mesajınızı okudum kahroldum gözlerimden yaşlar akıyor engel olamıyorum.

Keşke benim kardeşimde şimdi gelebilseydi evi talan etseydi mis gibi ter kokan yorganını akşamları ben toplasaydım oğullarımi sevebilseydi sigara kokmuş kokmamış geçer gider ama yüreğimin derin yarası yok artık göçtü gitti ona söylediğim ima ettiğim yada gözüme batan davranışları için kahroluyorum kanser oluyorum ölüyorum kimse bilmez..

Kardeşinizin kıymetini bilin. Iş işten geçtikten sonra dert oluyor insana herşey.Nafile.
Allah rahmet etsin kardeşinize, mekanı cennet olsun. Acınız kelimelerin içinden fışkırıyor resmen , ağlattınız beni. Allah sabır versin

sikintilarini anliyorum, duzenin kacmis o da canini sikmis. ama kardesin sonucta rahatsiz oldugun seyleri dilegetirebilirsin bence. sonucta sizde kalmayacak omur boyu. bir sure idsre edilebilir.

ama sizde bu kadar uzun sure kalmasi garip geldi. yani gormeye geldiyse 1 hafta hadi bilemedin 10 gun gorur gider. neden bu kadar uzun kalmis ki?

Benim kardesimin arkadaslari geliyor onlarin eline bile toz bezi verip biz yokken kirlettiginiz yerleri temizleyin diyorum. Benim buyuk kardesimde inatcidir bazi isleri sevmez bende secenek sunarim mesela toz alma ve bulasik yikama sende olsun gibi gibi kucuk kardesimide herseye yardimci olmasi icin yetistirmeye cabaliyoruz. Yani anlatmaya calistigim bu birazda sizin yetistirmenizede bagli.. Gormeyen cocuk yapmiyor. Konu sahibi sizin yapacagiz iki secenek var ya kardesinizle konusacaksinuz yada anneniz ozledim seni diye cagricak..

Buradaki ana mesele kardeş veya eş arasında tercih yapmak zorunda kalmak değilki. Adam 1 senedir çalışmıyor, evde yatıyor. Konu sahibinin anlattığı kadarıyla yaptığı tek şey çocuğa bakmak. Kadın bütün gün iş yorgunluğu stresi ile uğraşıyor sonra eve geliyor yemek, bulaşık, temizlik yetmiyor bir de finansal anlamda stres yaşıyor. İçine atıp baskıladığı herşey, ufacık bir boşluk bulduğunda patlayacak zaten. Ve kardeşini çok sevdiği belli zaten, kocasının ima ve şikayetleri yüzünden gitmesini istiyor bence.
yok ben konu için yapmadım zaten o yorumu, toplumumuzda eşi dışlayan genel bir tabir var, kadına elin kızı, erkeğe elin adamı diye konuşuluyor.yoksa konu biraz daha duygusal manada karmaşık.

merhaba hanımlar.
erkek kardeşim 2 haftadır bizde. eşim çalışmıyor çocuğa bakıyor. dolayısıyla 24 saat beraberler.
kardeşim bekar, bir iş sonucunu bekliyor o yüzden ailemin yanına gitmedi. ailemle farklı şehirlerdeyiz.
beklediği iş sonucu bizim bulunduğumuz şehirde de değil. çocuğu görmeye geldi birazda yanımıza.
belki işin sonuçlanması 1-2 haftayı daha bulacak.

ben çalışıyorum. 2 yaşında kızım var. sürekli bir koşturmaca halindeyim eve gidince halimi çalışan, küçük çocuğu olan anneler anlıyordur.

akşam eve gittiğimde bazen yatağını hala toplamamış oluyor kardeşim. salonun ortasında yorgan yastık. ben toplamaya başlıyorum dur dur ben toplarım diyor. yahu sabahtan akşama kadar evdesin topla koy kenara koltuğun yastıklarını yerine yerleştir işte.

pubg oyununu oynuyor biliyorsunuz karşıdakiyle diyalog halinde olan bir oyun. tak tak tak silah sesi falan. kulaklığını tak diye uyarmak sürekli istemiyorum. zaten çocuk sürekli mızmız kafamız kazan gibi evin içinde. bi de bazen balkonda oynuyor bağırarak falan komşular rahatsız olacak diye de korkuyorum. ( çok bağırarak konuşulmayınca duymuyor kulaklarında sıkıntı var dolayısıyla kendisi de bağırarak konuşuyor genelde)

ilk zamanlar yemek yedikten sonra tabağını bardağını sofrada bırakıp pat balkona sigara içmeye. eşime laf atarmış gibi sofrayı toplayın öyle nereye dağılıyorsunuz dağılın falan dedim de öyle tezgahın üstüne bulaşıklarını koymaya başladı. ki eşim sofrayı topluyor zaten benim ki kardeşime laf atmaktı bir nevi.

ilk geldiğinde bağırarak seviyordu çocuğu onu da uyarmak zorunda kaldım çünkü abartısız sürekli canını yeriiim kurban oluruuum sürekli böyle bağırıyor. artık eşim her akşam ağrı kesici içmeye başlamıştı uyarmak zorunda kaldım çocuk korkuyor çok bağırmadan sev diye. cidden de tv de falan en ufak bağırma sesi bile duyunca ya babasına ya bana koşar sarılır.

bizim derdimiz zaten bize yetiyor eşim 1 senedir işsiz. iş görüşmesi oldu sonucunu bekliyoruz. ayda 1,500 lirayla geçinmeye çalışıyoruz. kızımızın maması bezi mutfak faturalar. yani anlıyorsunuz değil mi kafam inanın ki hiçbir şeyi kaldırmıyor. eşimde sıkılmaya başladı kardeşimin tavırlarından. hani kendisi bir şey demiyor bana sen söyle sigara içtikten sonra çocuğu öpmesin, bağırarak çocuğu sevmesin de diyor.

kardeşimin maddi olarak yardımı da olmuştu bize dört beş bin kadar bir kaç ay önce. off işte nankör müsün iki üç hafta kardeşini idare edemedin diye de cebelleşiyorum kendimle. kalbini karartma diyorum. yapılacak bir şey yok git diyecek halim de yok. dertleşmek istedim sizinle.
Tam olarak nankorsunuz

Ben de güvenemedim yurtdışına gönderiyor bu burs gidip de gelmez ya da eğitimi bırakırsa hayatımı yakar zaten.
Evli olduğum için eşimin onayı olmadan kefil olamıyormuşum. Eşim de kızımız var bizim ya bi sorun olur da kardeşin bizi borçlu bırakırsa çocuğumuza nasıl bir gelecek sunabiliriz o zaman diyor. Bilmiyorum artık ne olacak..

Yıllar önce MEB bursu vardı

Almanya ya yükseklisansa gidilecek dönüşte de İzmir dokuz eylül de kadro hazır

Gidemedim

O senedi imzalarsak ödemek için annemlerin evini satmak lazımdı

Annem babam öğretmen ben tek çocuğum ama imzalayın gideceğim diyemedim

Şartlar ağırdı örneğin belirtilen günde okula gidemezsen vs ilişiğin kesiliyordu

Herkes amma abarttın, öğrenci hem de MEB bursu olumsuz ne olabilir ki dedi

Evet o yıllarda olmadı ama 2016 da gördük herşey olabilir

Kullanılmış alınan bir telefon, üst komşu ile paylaşılan bir internet bile insanların yıllarını aldı götürdü

Baban garantör olsun en azından evi vs varsa

Gecınmeye calıstıgınız para cok az, ama sıze yardım etmıs.
Rahatsız olmayın mınnet duyun
En sinir olduğum şeydir birine yardim edip sonra da ondan faydalanmaya çalışmak. Ben birine yardim ediyorum diye o kişi her kahrımı çekmek zorunda değil. Nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davranılmalı. 1.500 tl ne demek, belki bir yumurta kırıp yiyecekler yeri gelecek ama misafir olunca o 2 ye katlanıyor ister istemez. Durumları olsa zaten arkadaşın şikayet edeceğini sanmıyorum. Şahsen ben de eşimin kardeşinin gereksiz yere gelip bize yerleşmesini istemem, destek değil köstek ölüyor da bi de.

Nankör falan değilsiniz.
Sizi anlıyorum.
Sadece sıkıntılarınızdan dolayı hiçbir şeyi kaldıramaz duruma gelmişsiniz.
İçinizi döküp rahatlamak istemişsiniz ama ne mümkün.
Allah kolaylık versin.

Bu forum garip. Konu kayın görümce olsa çoğunluk defet derdi.
Sizi anlıyorum konu sahibi. Eşinin işsizliği, maddi kaygılar , çocuğunuz da var zihinsel olarak çok yorgunsunuz. İnsan bu arada kendi sorumlulugunu kaldiramazken kardesiniz size yoldas değil ayrı bir yük olusturmus. Umarım en az zararlara ( manen) atlatirsiniz bu dönemi.
Kardesinizi karşınıza alın ve konuşun, bu hem dertleşmek gibi de olsun. Belki anlar sizi.

Siz haklısınız, evde kalan siz olsaydınız idare edin toplayın yatağını derdim ama evde olan eşiniz kardeşinizin döküntülerini toplamak yada düşüncesiz tavırlarına katlanmak zorunda değil. Eşiniz onun hizmetçisi değil.

Sırf size para yardımı yaptığı için yanlış davranışlarını görmezden gelmeyin. Konuşun kardesinizle. Bir zahmet yatağını toplasın, evde yapılacak işlere yardım etsin. Evde küçük bir çocuk olduğunun farkına varsın.

Ben de gurbetteyim kardeşim 1hafta kalmaya geldiğinde aynısını benim kardesimde yapıyor ha rahatsiz olmuyor değilim ama icimeen gitsin diye de beklemiyorum yzune söylüyorum kalması da rahatsız etmiyor , hatta bazı hareketlerine kızdan bile bazen çok seviniyorum annemin babamın evind rahat ettiği gibi benim evimdde rahat ediyor ondan çekinmiyor diyorum bazen. Bu arada kardeşimiz iyi de olsa kötü de olsa eşinize laf soyletmeyin derim ben.

Evde 2 erkek aksama kadar iyi yine ev toptan yanmamıs🤦🏻‍♀️
Kendi kardesinizmis uyarabilirsiniz.
Size yardımda etmis kalk git demek olmaz
Kuralları belirleyin olsun bitsin
Amann erkek tarafı gelir aylarca kalır,eslerin gıkı cıkmaz.
Bikere kız tarafı gelmis kalmıs azcık sabrediversinlet🤣

X