Gerçek NARSİST nedir, anlatıyorum.

Yakın bı arkadasımın annesıyle arası hep boyleydı.Kendı hayatımı yasayamadım dıyordu,ben artık hayatımı yasıcam ,ıste sürekli kıza elestırı vs.Neyse kadın kanser oldu.İleri safhadaymıs.Yaptıgı ılk sey evını satmak olduSok olduk baby dedı,3-4 ay oluyor kırada sımdı annesı.Olurse cocuklara kalmasın diye.Ve bunu acık acık soylemıyor tabıkı.Neden sattın oturdugun evı sımdı dedıklrınde,hasta ettı o ev benı diyormus.Insan evladına bunu nasıl yapar ya?

Eşimde öyle işte. Herkesin her işini halleder. Dışardan mükemmel birisi. Dedim ya birazda tanınıyor. O dışarıya inşaa ettiği görüntü bozulacak diye ödü kopuyor. Ama içindeki aciz çocuğu görüyorum, sevgisiz büyüyen, sadece başarılı olursa görünür hale gelen o çocuğu görüyorum.. senin ailede böyle işte dışardan çok iyi. Birine derdimizi anlatsak inanmazlar.

Anlattıklarının hepsi benim ilişkilerimdeki davranışlarıma o kadar uyuyor ki... Bilinçli şekilde yapmıyorum bu arada asla ama okuyunca kendime benzettim, narsistim ve farkında değil miyim acaba? Çoğu ilişkimde arkamda büyük bir enkaz bıraktım ve asla enkaza dönüşeceklerini düşünmeden yaptım bunu, samimi söylüyorum terk ettiğim günün ertesi akıl hastanesine yatan oldu apar topar zaten o ilişkimden sonra da evlendim ve bu benim en manipüle edemediğim en duygusuz insanla oldu.

Narsist olmakla narsistik özellikler taşımak aynı şey değildir. Her birimiz bazı davranışsal özellikler taşırız ve bu çeşitli ruhsal hastalıklarla ilintili olabilir. Terapi ya da ilaç desteği ile bu özellikleri yok edebiliriz. Ancak narsistliğin tanısı zordur ve zaman alır. İyileşmezler çünkü bir sorun olduğunu kabul etmezler. Sizin acaba demeniz bile narsist olmadığınızın göstergesi. Onlar kendilerini sorgulamazlar. Siz yine de bir destek alın. Benzer davranışlarınız varsa narsistik özellikler taşıyor olabilirsiniz. Altta yatan sebebi başka olabilir. Destek alın.

He narsist de olabilirsiniz bilemem. Benim uzmanlık alanım değil. Söylemeye çalıştığım, her narsist davranış sergileyen narsist değildir.

Eğer bunu farkettiysen lütfen kendini kontrollü davranmaya alıştır. Kimsenin ahını alma. Bak kendin bile diyorsun akıl hastanesine yatan oldu diye. Bunu fark etmen bile bir adım sayılır. Çünkü narsistler yaptığının normal olduğunu düşündükçe karşı tarafın hayatı alt üst oluyor.. yıllarca atlatılamayan travmalara sebep olunuyor.

Problem orda işte normal geliyordu sanıyordum ki kimse etkilenmiyor benim gibi, yani hiç derinliğim yok duygular konusunda, bilmiyorum yaa ama farkedebiliyorum sıkıntımı epeydir neyseki. Tabii ki kontrollü olmaya çalışıyorum.

Mutlaka çocukluğundan gelen davranışlar vardır. Ailenin altın çocuğu olmak, ailede görülmemek vs kendi iç dünyanı bir sorgula bakalım. Maalesef işte normal değil bu davranışlar, sürekli değişken hisler. Herşeye karşı eleştiri içinde olma. Trafikte, markette, hastanede vs. insanları basit ve değersiz görme.

Yazınızı okuyunca bir kez daha acaba narsist miyim dedim... Maalesef geçmiş hayatınızda olan insanın çoğu özelliğini kendi ilişkimde, sosyal hayatımda istemsiz olarak yaptığımı fark ettim...

Narsistler kendilerini narsist olarak kabul etmezler. Onların kendileri hakkında acabası olmaz. Çünkü kendi yaptıklarını hep doğru görürler. Ortada bir suç varsa karşı taraf suçludur. Yani o suçlu olmasa bu sorunlar olmaz der. Bir de onların klasik bir davranışı vardır. Bir şeyin kendilerince doğru olduğuna inanıyorlarsa o doğrudur. Bunun aksini inkar etmen ya da itiraz etmen onlarla dövüş ringine çıkman demektir. Çünkü onlar kusursuzdur. Senin yüzüne haklısın der ama içten içe o beynindeki hep bir yerde durur. Ve o beynindekine inanır sana değil.

hiç derinliğim yok duygular konusunda
Bunu nasıl aldınız? Derinlik yoksa sadece kendi hayatınızı başkaları üzerinden kurma hayali vardır. Bunun açıklaması bu. Duygu yoksa samimiyette yoktur çünkü.

Bunu nasıl aldınız? Derinlik yoksa sadece kendi hayatınızı başkaları üzerinden kurma hayali vardır. Bunun açıklaması bu. Duygu yoksa samimiyette yoktur çünkü.
Elimde olan bi şey değil. Duygusal acı çekmem, empati kuramam bu yüzden çok aram bozulur insanlarla ve bu davranışların da yapay olduğunu düşünüyorum kabul etmekte zorlanıyorum hani acı çekmiş de, üzülmüş de, çok seviyormuş da bilmemne palavra gibi geliyor, duygu denen şey taklitten ibaret gibi anlatabiliyor muyum

Bence siz psikolojik destek alın. Hayatınıza birisi girerse bu o kişi açısından hoş olmaz.

Bu yazıyı ben yazsam ancak bu kadar yazardım. Sadece +1 farkla bizim bebeğimiz var. Bizde de olaylar hamile kaldığım andan itibaren koptu çünkü kendisi bebek olursa ondan ayrilamayacagimi düşünüyormuş. Beni de sürekli senin amacın çocuk yapıp Benden ayrılmak diyerek beni suçluyor. Ama inanın her şey var can dayanmaz psikolojik fiziksel şiddet aşağılama yalan kumar aldatılma. Benjm merak ettiğim konu ayrılığa nasil ikna oldu? Narsistler asla kabul etmez çünkü. Mesela ben boşanmak istediğimde telefonumu cüzdanımı kimliğimi sakliyor kapıyı üzerime kilitliyor.

Müsait bir yerde hep bir yol paran olsun. Nereye gideceksen oranın yol parası. Çıkıp gitmediğin sürece bu tipler bırakmaz. Gitsende bırakmaz. Bin türlü şeyi dener, elinden geleni ardına koymaz. İyi olur, kötü olur, çirkefleşir, artık çocuğu kullanır. Telefonsuz da yaşarsın. Kimliğini tekrar çıkarırsın. Ama seninki ileri boyut işkence artık. Benim eşimde narsist. Binlerce kaynak okudum, izledim. Çözdüm ama. Baktım çok baskıyı arttırıyor, kendimi belirgin bir şekilde geri çekiyorum. Değersiz hissetmeye dayanamıyor ve benim için beni tutmak için bişeyler yapma çabasına giriyor. Sonra yine aynı.. kısır döngü hayatımız. Benden de boşanmıyor,ihanet ediyor etsin, umursamıyorum. Binlerce taktik denedim. Herşeyi denedim resmen. Bu işe yaradı.ne kadar sürer bilmiyorum şu an bu şekildeyim. Önce kendimi düşünüyorum artık. Yoksa baş edemiyorum. Sen çok değiştin diyor, önceliğim hep oydu. Artık öncelik benim.. eğer mutsuzsam elimde olmadan kızıma da yansıyor. Kızıma yansıtmak istemiyorum. Polyanna gibiyim..

Ay konuyu açmadan kaç bacım neden konuşuyorsun ki, tamam boşanma davan uzun sürer ama aynı evde yaşamaktan kurtulursun.

Burada Bu kadar narsist mağduru var sorayım size, neden boşanmaya ikna etmeye çalışıyorsunuz delillerinizi toplayın sonra da çekin gidin o evden, davayı açınca varsa çocuğunuzla evde kalma talebi falan oluşturun mahkemeye, pozitif ayrımcılıktan dolayı mahkeme evi genelde kadına tahsis ediyormuş. Bedeninin varlığından kurtulun da varsım mahkeme 5 yıl sürsün, ikna eteye çalışırken zaten kaybediyorsunuz o zamanı

Narsistten kurtulmanın tek yolu sıfır iletişim. Ama çocuk olunca öyle olmuyor.. hele birde benim kızım babasına çok düşkün. Babası da kızına düşkün Allah var.. Ben kendimce şu kararı aldım
Gittiği yere kadar gidecek. Benim ki psikolojik baskıyı fazla yapıyor ara ara. Evde çıt sesimiz bile çıkmaz, huzursuzluk çıkarmaz, fiziksel şiddeti, alkolü kumarı gibi şeyleri yok çok şükür.. o yüzden gittiği yere kadar. Benimkinin ailesi de narsist. Hepsiyle iletişimi kestim rahatım. Ne yaptıkları umrumda değil. Ölseler rahmet dilemem o durumdayım..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…