Gerçek NARSİST nedir, anlatıyorum.

Bir çok kaynakta narsistle geçinmek için herşeyini onaylayın diyorlar. Ama ben kendi adıma bu yöntemin onların "muhteşem egolarını" iyice beslediğini düşünüyorum. Yıllarca böyle yaptım ruhumu emdi. Sonra ihanetini yaşadım ve bana vahiy gelmiş gibi aydınlandım. Her şey bir anda ortaya döküldü. Ailesindeki pislikler falan. Meğerse lağım çukuru gibilermiş ve muhteşem görüntülerinin altından pislik akıyormuş.. yıllarca farketmemişim bunu. Çünkü herşeye beni suçlarlardı. Bir anda sildim hepsini. Eşime de bana ne yaparsa davranış olarak onu yapıyorum. Değersiz hissettiriyorsa, bende ona yapıyorum. İyiyse bana karşı, bende ona çok iyiyim. İlgiliye ilgiyle cevap veriyorum. Artık almak için vermek zorunda. Narsistten dolayı narsistim artık ama sadece eşime karşı.. bu yöntem diyorum ya benimkinde işe yaradı. Tabi bu adamlar anlatmakla bitmez hanımlar.. bin türlü çeşidi var, hepsi ruh hastası. Bunu yaşamayan bilemez. Şuna eminim hepsi aslında acizliğini,değersizliğini,sevgisizliğini kapatmak için narsist ve ailesinden kaynaklı.. çocukluğunda kesinlikle aileden kaynaklı..

Aslında öyle yapılınca da iyi geçinilmiyor. Çünkü kavga çıkarmaktan ve huzursuzluk tam zevk alıyorlar. Mutlaka olay çıkartacak bir konu buluyorlar.

Aslında öyle yapılınca da iyi geçinilmiyor. Çünkü kavga çıkarmaktan ve huzursuzluk tam zevk alıyorlar. Mutlaka olay çıkartacak bir konu buluyorlar.
Ay bu benim annem ya söylenir söylenir sen cinnet geçirince de kadına bir rehavet çöker akıllara ziyan, kafamı duvarlara vurduğumu görüp kılının kıpırdamamışlığı var. Hoşuna gidiyor resmen.

Evettttt , karşı tarafı sinirlendirir, kudurtur sonra niye sinirleniyorsun sakin ol falan der. Ya da sen sakin kalabildiysen o iyicene hiddetlenir. Zevk alıyorlar huzursuzluktan , mutluluk batıyor bunlara. Emmek istiyorlar o enerjiyi bildiğin.

Çünkü kaos içinde büyümüşler. Beyinlerine bu kodlanmış.. bazen şunu farkediyorum sırf konuşmak için, eleştirmiş olma için konuşuyor, anladığına da konuşuyor, anlamadığına da konuşuyor. O zamanlarda susuyorum çünkü 5 dk sonra farklı biri olup normale dönüyor. Bana konuşacak bir şey bulamazsa komşular hakkında konuşup söyleniyor, trafikte o zehrini akıtacak bişey buluyor. Susup izliyorum sadece.

Aslında hoşuna da gitmiyor çünkü orada ki duyguyu anlamıyor. Yaşamıyor o hissi. Duygu derinliği yok o yüzden...

Kesinlikle. Amaç tartışma çıkarmak zaten. Her konuda çok bilgili ve zeki zannediyorlar kendini. Her konuda üstünler , akıl verebilirler.

Kesinlikle. Amaç tartışma çıkarmak zaten. Her konuda çok bilgili ve zeki zannediyorlar kendini. Her konuda üstünler , akıl verebilirler.
Muhteşem egolarını bu şekilde besliyorlar. Herşeyin en iyisini bilirler, en iyisini yaparlar, en kusursuzunu düşünürler. Bende sen en iyisini yaparsın,muhteşemsin deyip atıyorum üstüne

Ben kovuyorum , hakaret ediyorum genelde. Ama yapışık sünepe bunlar.
Kovdum gitmedi, gitmez, o da beni kovdu. Ne gitcem ben. Kendi gitsin kızımın düzeni var. Arsızlığına susuyordum önceden artık susmuyorum ama hakaret etmiyorum. Çünkü ona öyle çok içimi döktüm ki, baktım hiç anlamamış. Söylediklerim bir kulağından girip öbüründen çıkmış. Ona dediklerimi taşa desem utancından çatlardı. Ama bunda tık yok.
Artık hiç konuşup, kavga edip, böyle şeyleri düşünüp enerjimi tüketemem.. enerjimi kendime ayırıyorum. Önceleri bu afalladı niye böyleyim böyle oldum diye, hanımefendi çizgimi hiç bozamam onun için. Bir şey mi düşünüyorsun o senin problemin, derdin mi var o senin problemin,kredi kartı mı ödenecek o senin problemin. Ailenle sıkıntı mı çıktı,o senin problemin. Yiyip içip, gezip keyfime bakıyorum. Çünkü benim derdimi hiç sormadı bile. Ağlamam üzülmem kahrolmam onu hiç etkilemedi.. artık böyle.

Aslında hoşuna da gitmiyor çünkü orada ki duyguyu anlamıyor. Yaşamıyor o hissi. Duygu derinliği yok o yüzden...
O atraksiyon halini seviyorlardır belki, bunun bir amacı olmalı çünkü, bir zevk alma durumu var bence burada, çocukluklarına dönüyorlar galiba
Ben kovuyorum , hakaret ediyorum genelde. Ama yapışık sünepe bunlar.
Ben alanı terk ediyorum, dinlemiyorum, dinlemediğimi de belli ediyorum hatta, öyşe saça böyle tarak, ruhumu yormamak için elimden bu geldi ancak.
Kızlar dernek mi kursak???
Narsistle yaşayanlar, başedenler, başetmeye çalışanlar derneği
Benimki narsist mi hala emin değilim ama derneğe katılırım, empatların yardıma ihtiyacı var
Böylesi de insanın ruhunu çok yoruyor ya, sürekli bir savunma mekanizması çalışıyor

Narsistle ya da sorunlu ilişkiler yaşayan arkadaşlarımda gözlemlediğim şey hep karşıya laf anlatma çabası içinde oluyorlar. Sürekli konuşarak halletme ya da karşı tarafa kendi haklılıklarını itiraf ettirme uğraşları var. Ben bunu anlayamıyorum mesela. Neden karşıya evet sen haklısın dedirtmeye çalışırlar ki? Bu tip durumlarda yapılacak tek şey yavaş yavaş mesafe koyup ilişkiyi çat diye bitirmek. Bir daha da iletişime geçmemek. Ama narsistler ya da manipülatör insanlar zaten bunu yapamayacak kişileri seçiyorlar yani kolay kolay gidemeyecek, anaç ya da needy tipleri. Eğer hayatınızda uzun süredir böyle biri varsa ya da sık sık bu tarz kişileri kendinize çekiyorsanız kesinlikle terapistle görüşmelisiniz. Muhtemelen sınır çizemeyen, fazla verici ya da onay arayışı içinde olan bir insansınız. Karşımıza çıkan insanları biz kontrol edemeyiz ama onları hayatımıza alıp almayacağımızı ya da ilişkiyi ne zaman bitireceğimizi kontrol edebiliriz. Uzun uzun kavgalar etmek, her hata sonrası laf anlatmaya çalışmak, kendini anlatma çabasına girmek karşı tarafın resmen iştahını kabartıyor. Onun gözündeki kurban rolünüz pekişiyor.

Normal insan davranışı bekliyoruz ısrarla, normal olmadıklarına ikna olmak sorun çözümünün başlangıcı oluyor zaten. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor

İşte ben yıllarca öyleydim. Hep bir kendimi anlatma açıklama çabam vardı. Ondan değil şundan, böyle değil böyle vs. Haklıyım biliyorum ama anlatamıyorum diye düşünüyordum. Öyle sindirilmiştim ki hep sorun bende sanıyordum. Sen haklısın dedirtme çabası değil bu, seni öyle bir duruma sokuyor ki haklı olduğun yerde kendini özür dilerken buluyorsun.

Şimdi gitti o spagetti. Öldü. El birliğiyle gömdük

Şimdi yanlış mı anladın, doğrusunu siliyim bu saatten sonra diyorum.

Bakın bu insanla yavaş yavaş uzaklaşıp iletişimi kesemezsiniz. Çünkü arada çocuk olunca öyle olmuyor. Sevgili olsanız herkes yoluna der geçersiniz. Ömür boyu yüz yüze bakacağız.
Benim kızıma karşı sorumluyum herkesten önce.. farklı taktikler geliştiriyorum. Sürekli tetikte değilim artık. Saldım yani. Normal insan davranışı asla beklemiyorum. Çünkü o hep kendini mükemmel sanıyor. Ona göre normali bu.

Zaten ben kendimi düşünmeye başladığım ona hayır demeye başladığım anda koptu olaylar. Param var istediğim yere gider istediğimi yaparım ama bizmemuruz işimi tehliyeye atamam. Gittiğim yeri sistemden görür bulur.

İşte ben o baştaki çabanın sebebini anlayamıyorum bir türlü. Özellikle fiziksel şiddet görüp hala karşısındakinin normal olmadığına ikna olmayan insanlar var. Psikolojik şiddeti fark etmek güç olabilir ama fiziksel şiddet ayan beyan ortadadır yani. Çocuklu olanların işi daha zor tabii ki ama her gün kavgayla ve kendini ispatlamaya çalışan bir anneyle büyümek yerine boşanmış ailenin çocuğu olmak onlar için de daha iyisi olacaktır. Mesela ben hiç kendini bu kadar açıklamaya çalışan erkek görmedim. Karşısındaki kişide sorunlar varsa birkaç kere konuşup bitiriyorlar ilişkiyi hem de cidden soğuyarak.

Bunları yaptığımda yani ona narsist davrandığımda iyice delirdi. Çünkü ailesi yıllardır onu pohpohlamis hala da oyleler. Ama içini açın bakın rezil bir aile hepsi yüzlerine bakılmaz.

Yazdıklarınızı hayretler içinde okudum maalesef 2 yıldır buna çok benzer süren bir evliliğim var. Yardım edebilir miyim tedavi olsa iyileşir mi düzelir mi derken okudum yazınızı bana ışık oldunuz.. çok teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…