evlilik mi, beraber yaşamak mı?

Evlenmek mi?
Birlikte yaşamak mı?
Bunlar birbirinin alternatifi değil ki.
Böyle olsa bu ülkede yaşayan sadece imam nikahım var ve evliyim diye düşünenler hangi sınıfta acaba?

Beynimize enjekte edilmiş fikirleri düşünmeden kabul etmek yerine etraflıca sorgulayabilsek zaten daha mantıklı düşünebileceğiz.

Ayakları yere basan kendine güvenen birinin kendisine bakmasına ihtiyaç duymayan kişi yaşayacağı hayatı kendi seçer.
Bunun tersinde ise kendine güvence ister.

Ahhh aahh daha neler neler demek isterim de mevzu derin...

Ben bilmem kimin karısı bilmem kimin gelini öbürünün yengesi olmak yerine derya olmayı tercih ederim.İmzalı imzasız.

bana göre tabi ki evli olmak halimdende cok şükür memunum kocamdan allah razı olsun ahirettede ilk yanımda isteyeceğim kişide odur

imam nikahıda peygamberler zamanında şimdi zamandaki gibi yasalar olmadığı için rabbinim gönderdiği bi bağ zinaya düşmmeek için..şimdiki zamana göre imam nikahı kınanaıyo evet çünki imam nikahını görevinden farklı şekilde kullnıyorlar bu yüzdende tepki alıyo
ama benim dikkatimi çeken bişi var bence maktıklı olan bu biçok sanatcı seda sayan doğuş hilal cebeci vs ciddi bir birliktelik yaşadıkları için ve kendilerine hakim olamıcaklarını düşündükleri için zinaya düşmemek için imam nikahı kıyolar ..bence imam nikahı bu sebeple ve evlenirken kullanılmalı allah katında evli olmak için.bu dünya için diil yani..kötü emelliler sadece imam nikahının adını karalamaktan başka bişey yapmıyolar

derya zen arkadaşımın dedi gibi bende cok seyler yazmak isterdim ama cok derin olur ol yüzden tıp:))

islam ulkesi degiliz yani seriatla yonetilmiyoruz yonetim seklimiz demokrasi, yani Cumhuriyet ulkesiyiz. (simdi bu cumleyi anlamak herkese kolay degil ama anlamayanlari kaale almayacagim zaten).

konuya gelince erkek veya kadin daha onemli diye bir sey yok siz onemlisiniz,
once birey olun daha sonra baskasiyla hayatinizi birlestirin.
bos bos omur tuketip egitimsiz, kultursuz insanlar olmayin.
sonra da egitiminiz mesleginiz soruldugunda polis karisiyim, kocamin dukkani var tarzi bir seyler gevelemeyin.

bir insanla ayni evde yasamadan onu gercekten taniyamazsiniz

dolayisi ile ayni evde yasamadan evlenmek buyuk bir kumardir aslinda

hepimizin bilmeden oynadigi buyuk bir kumar...

allahım sen büyüksün nerelere geldik ne düşüncelere kaldık ya biraz avrupayimi olduk ne biraz diil baya.
bence evlenip sorumluluk almak zor geliyo kadınlarımıza ve erkeklere

kıyamet alametlerii allahım sen koru sana layik olmaya calışan kullarını

duyguları erkenden tüketmemek gerek diye düşünüyorum, her şey zamanında güzel.
işin bir ciddi kısmı vardır, bir de ciddi olmayan kısmı.

aklıma bir örnek geldi. düşünün bir okula gidiyorsunuz, öğrencisi değilsiniz.
misafir gibi gidip geliyorsunuz. derslere giriyorsunuz.
ama o okulun öğrencisi olmadığınız için çok da ciddiye almıyorsunuz, ödevleri yapmıyorsunuz.
nasıl olsa okulda kayıtlı değilsiniz, derdiniz diploma falan değil.

oysa o okulun öğrencisi derslerine dikkat etmek zorunda. yoksa diplomayı alamaz.

diplomadan kastım, uzun yıllar içinde pekişmiş bir sevgidir.
aynı evde yaşadığım kişi bana tahammül etmek zorunda değil, yahu karım değil bişeyim değil deyip daha kolay söküp atabilir. kocam böyle olamaz. (daha doğrusu olmamalı)

evliliklerde bir yaptırım gücü vardır, o da toplumdur. toplumun yargılarını beğenmiyoruz belki, ama o yargılar olmasaydı disiplin de olmazdı. sınırlı zamanda sosyoloji okumuşluğum var, ki sosyologlar bunu çok daha iyi açıklayabilir eminim.

sevgi, saygı, evet önemli. neticede duygu bunlar, işin içinde ciddiyet olmadığı zaman bunlar da sulanabiliyor. bu yüzden evlilik öncesi yaşamaya kat i suratte karşıyım bir kadın olarak. bu zamanda kimsenin iyi niyetine güvenmem, güvenmek zorunda da değilim.

nikah sevdiğin kişiye duyulan aileye duyulan bir saygıdır bence...eğer gerçekten seviyor ve onun senin için doğru kişi olduğuna inanıyorsan beraber yaşamak yerine nikahlı yaşamayı doğru buluyorum ben...elbet birgün olmıyacak mı en başında olması en doğrusu...ayrıca şunu söylemek istiyorum sadece biz değil birçok ülke demokrasiyle yönetiliyor hemde bizim aralarına girmeye çalıştığımız ülkeler kendi dini inançlarına göre evleniyorlar ayrıyeten resmi nikah olmuyor değil mi...neden bizde böyle yapmak istenince yadırganıyo anlamıyorum...neden ikisi ayrı olmalı bir değilde....

islam ulkesi degiliz yani seriatla yonetilmiyoruz yonetim seklimiz demokrasi, yani Cumhuriyet ulkesiyiz. (simdi bu cumleyi anlamak herkese kolay degil ama anlamayanlari kaale almayacagim zaten).

sonra da egitiminiz mesleginiz soruldugunda polis karisiyim, kocamin dukkani var tarzi bir seyler gevelemeyin.

yanlış anlama ama arkadaşım tartışmak diil amacım ama sana hiç mi hiç katılmıyorum
bence böyle düşüncelerle değerlerimizi yitiriyoruz aile toplum akraba düzenleri bozuluyo.
ben lise mevzunuyum senin deyiminmenle ben birşey olmadan evlendim ama üniye hazırlanıyorum ve evli oldum halde tıp okumayı düşünüyorum paraya ihtiyacım veya eşime karsı ezik oldumdanmı hayır okumayı seviyorum dktrluğa ilgim var
birlikte yaşayıpta evlendikten sonrada problemleri olan pek cok insan tanıyorum bu karakter meselesi
demokrasi cumhuriyet vs altına gizlenerek egolarınızı tatmin etmeyiniz böyle yönetilen ülkedeyiz ama yaşanların çoğunluğunun müslüman geçmişinin müslüman olduğu bir ülke
evet ben büyükk bir kumar oynadım ama pişman diilim ben ce bu kumar kişinin kendi karakteri ve olgunluğu iradesiyele yürütebileceği bi oyun yani cesaret işi kendine güven meselesi
evlenim yük altına giridim diye hiç ve hiç yıpranmadım hayatımdan geçmişimden pişmanda diilim ben evimin işelrini görürüm eşimde evime gerekenleri görür. hiçte gocunmadım onun avucuna onun getireceği paraya bakkıyorum diye gururda yapmadım bu saygı sevginin verdiği rahatlık herkes üstüne düşen vazifeyi bilir
ha dersen ki ben kendim paar kazanmak kendim yaşamakistiyorum dersen saygı duyarım

Son düzenleme:
bende evlendikten sonra üni.bitirdim.ama okumakla adamda olunmaz....nice öğrenciler görüyorum çoğu okumaya değilde zaman geçirmeye gelmiş...okumak var bide okumak var..yani okuyupta cahil kalmamak var...ayrıca koca eline bakmak diye dert edinenlerede kızıyorum...tabi elinden geldiği kadar eşine yardımcı olacaksın ama eve bakmak senden çok eşinin görevi gocunmak çok saçma...b&m sana katılıyorum ayrıca okuma isteğinden dolayı tebrik ediyorum okumanın yaşı yoktur...

ayrıca imam nikahı bu şartlarda küçümseniiyor ama bide o zamanı düşünün zina alıp başını gittiği bir dönemde bu hayata geçiriliyor bu küçümsenecek değil gurur duyulacak bir durum...neyse benden bu kadar herkese iyi akşamlar...sanada iyi akşamlar kader arkadaşım...

canim okudugum kitapta geciyordu.avrupada nikah diye bir sey yok artik.insanlar nikahsiz yasiyor.bunun sonucunda dunyaya gelen cocuklara sahip cikmiyorlar.cocuklar kilise kapilarina cop varillerine bazilari ise farelerin cirit attigi sefalet icindeki evlere atiliyor.bunun neresi abarti.sanki bizim ulkemizde yasanmiyormu boyle seyler.biraz arastirirsan gorursun bu gercekleri.maalesef degerlerimiz alt ust olmus durumda ne demek nikahsiz yasamak.boyle bir sey ne kulture sigar nede baska bir seye.ama yapanlarada bir sey demiyorum sonucta herkezin kendi hayati.kim ne yaparsa kendine yapar o yuzden saygi duyuyorum

Sevgili AsiMavi, benim kardeşim 4 sene İtalya'da yaşadı ve orda okudu. Tatillerde bol bol bütün Avrupa'yı gezdi. Evlilik oralarda, söylediğine göre özellikle İspanya'da, getirdiği birtakım maddi yaptırımlar ve yükler sebebiyle kesinlikle tercih edilmeyen bişeymiş. Çoğu insan evlenmeden beraber yaşayıp çocuk yapıyormuş. Fakat çocuklara sahip çıkıyorlarmış. Hatta çocuk evlat edinme de çok yaygın olan bir durummuş. Ben de kardeşimin gözlemlerinden biliyorum bu konuyu sadece. Üzerinde araştırma yapmadım. Fakat ülkemizde de evlilik çatısı altında doğup sokakta tinerci olan dilenmeye zorlanan küçücük çocuklar var. Yani olayı gayrimeşru çocuklar bu yüzden sokağa atılıyor diye özetlemek bana doğru gelmedi. Okuduğunuz kitabı bilemediğim için fazla yorum yapmak istemiyorum aslında. Böyle olaylar da olmuştur muhakkak. Ama "Avrupa'da gayrimeşru çocuk yapılıyor onlar da sokağa atılıyor." şeklinde kurduğunuz cümle ne yazık ki kötü bir genelleme ve ne mutlu ki gerçeği yansıtmıyor bana kalırsa. Sevgilerimle.

neden bizim milletimiz bu kadar avrupaya dış ülkelere özeniyo neden
biz onlara örnek olamıyoruz
aile olmanın bir düzen kurmanın mütavazi yaşamın güzelliklerini neden biz onlara gösteremiyoruz
anlayabilmniş diilim
erkek kadın farketmez neden sadık olamıyoruz
bir yerlerde eksik var ama düşünsek bulucaz ama ne yazıkki hep bi özenti var yok gibi sansakta bu gizliden gizliden bilinç altımıza yerleştirilmiş

kimse üstüne alınmasın konuşulanlardan onu hisssettim :))

Son düzenleme:
neden bizim milletimiz bu kadar avrupaya dış ülkelere özeniyo neden
biz onlara örnek olamıyoruz
aile olmanın bir düzen kurmanın mütavazi yaşamın güzelliklerini neden biz onlara gösteremiyoruz
anlayabilmniş diilim
erkek kadın farketmez neden sadık olamıyoruz
bir yerlerde eksik var ama düşünsek bulucaz ama ne yazıkki hep bi özenti var yok gibi sansakta bu gizliden gizliden bilin altımıza yerleştirilmiş

Avrupa ile ilgili yazılmış son yazının sahibi olduğum için bu mesajınızı üstüme alındım. Bilmiyorum lafınız bana mıydı, fakat ben Avrupa'da böyle olduğunu duydum dedim sadece. Ne şahane keşke bizde de olsa veya Avrupa müthiş bence biz onlara ayak uydurmalıyız konseptli hiçbir cümlem olmadı. Daha önceki mesajımda evlenmeden birlikte yaşamaya karşı olmadığımı hatta çevrem ve ailem buna müsait olsa tercih edebileceğimi belirtmiştim fakat şahsen bu fikrimin Avrupa kıtası ile hiçbir ilgisi yok. Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına bu mesajı yazma gereği duydum. Gerçi yazdığım mesaj bence gayet anlaşılırdı fakat bunda bi alt metin arayışına girildiyse üzüldüm. Gereksizce üstüme alındıysam kusuruma bakmayın. Konuyu dağıttığım için özür dileyerek herkese güzel günler dilerim.

frgola yok canım benim üstüne alınma bi genlleme yaptım öyle hisettim :Şeniz: senin şahsına yazdım bişi diil..sadece senin msjının üstüne denk gelmiş bişi oldu :)))kaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:

Benim annemin okuması yazması yoktur, yani eğitim sıfırdır, köyünden gelmiş İstanbulda evlenmiş yani camcının karısı olmuştur. Buna rağmen sıkıntılar çekmiş, 3 evlat yetiştirmiş, topluma olan görevini layıkıyla yerine getirmiştir.
Bir insanın doluluğu eğitimlemidir yoksa yaptıklarıylamıdır diye sorarsanız ben yaptıklarıyladır derim. Yani "once birey olun daha sonra baskasiyla hayatinizi birlestirin." sözünüze yürekten katılmakla birlikte "bos bos omur tuketip egitimsiz, kultursuz insanlar olmayin" sözünüze de katılmıyorum.

Bir konuda daha size katılabilirim, günümüz şartlarında bayanların en azından ekonomik açıdan ayakta durmaları lazımdır. Bu onların sigortalarıdır. Birgün dımdızlak ortada kalmakta var.
Sonrasında, benim kitabımda evlilik akti olmadan bir erkekle (aşkından ölsem bile) birlikte yaşamak yatmaz. Allah bağışlarsa bir kızım var onunda böyle yapmasına asla ve asla izin vermem kanımın son damlasına kadar savaşırım.
Burada okuyoruz, eşinin uğruna canını veren ancak yıllar yıllar sonra adice bir şekilde aldatılan kadınlar var. İnsanoğlu çiğ süt emmiştir bu yüzden nikahsız yaşama hayır diyenlerdenim.

yanlış anlama ama arkadaşım tartışmak diil amacım ama sana hiç mi hiç katılmıyorum
bence böyle düşüncelerle değerlerimizi yitiriyoruz aile toplum akraba düzenleri bozuluyo.
ben lise mevzunuyum senin deyiminmenle ben birşey olmadan evlendim ama üniye hazırlanıyorum ve evli oldum halde tıp okumayı düşünüyorum paraya ihtiyacım veya eşime karsı ezik oldumdanmı hayır okumayı seviyorum dktrluğa ilgim var
birlikte yaşayıpta evlendikten sonrada problemleri olan pek cok insan tanıyorum bu karakter meselesi
demokrasi cumhuriyet vs altına gizlenerek egolarınızı tatmin etmeyiniz böyle yönetilen ülkedeyiz ama yaşanların çoğunluğunun müslüman geçmişinin müslüman olduğu bir ülke
evet ben büyükk bir kumar oynadım ama pişman diilim ben ce bu kumar kişinin kendi karakteri ve olgunluğu iradesiyele yürütebileceği bi oyun yani cesaret işi kendine güven meselesi
evlenim yük altına giridim diye hiç ve hiç yıpranmadım hayatımdan geçmişimden pişmanda diilim ben evimin işelrini görürüm eşimde evime gerekenleri görür. hiçte gocunmadım onun avucuna onun getireceği paraya bakkıyorum diye gururda yapmadım bu saygı sevginin verdiği rahatlık herkes üstüne düşen vazifeyi bilir
ha dersen ki ben kendim paar kazanmak kendim yaşamakistiyorum dersen saygı duyarım

demokrasi altina gizlenip ego tatmin etmeyin diyorsunuz,
hem de tartismak istemiyorum diyorsunuz ama laf sokmayi da biliyorsunuz masallah

burasi cumhuriyet ulkesi yani sizin demenizle islam ulkesi olmaz
demokrasiyle yonetiliyoruz
isteyen istedigini yapar karisamazsiniz buna hakkiniz yok
en fazla mahalle baskisi yaparsiniz ama inanin o insanlar icin cok da fifi

islam ulkesi iran dir size bir ornek

ayrica cogunlugu musluman derken, asiri dinci, yobaz, gerici, seriatciler de var muslumanim diyen bunlari da ayirdiniz mi ki ben bu tur insanlari muslumandan saymiyorum bu da benim fikrim

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim annemin okuması yazması yoktur, yani eğitim sıfırdır, köyünden gelmiş İstanbulda evlenmiş yani camcının karısı olmuştur. Buna rağmen sıkıntılar çekmiş, 3 evlat yetiştirmiş, topluma olan görevini layıkıyla yerine getirmiştir.
Bir insanın doluluğu eğitimlemidir yoksa yaptıklarıylamıdır diye sorarsanız ben yaptıklarıyladır derim. Yani "once birey olun daha sonra baskasiyla hayatinizi birlestirin." sözünüze yürekten katılmakla birlikte "bos bos omur tuketip egitimsiz, kultursuz insanlar olmayin" sözünüze de katılmıyorum.

Bir konuda daha size katılabilirim, günümüz şartlarında bayanların en azından ekonomik açıdan ayakta durmaları lazımdır. Bu onların sigortalarıdır. Birgün dımdızlak ortada kalmakta var.
Sonrasında, benim kitabımda evlilik akti olmadan bir erkekle (aşkından ölsem bile) birlikte yaşamak yatmaz. Allah bağışlarsa bir kızım var onunda böyle yapmasına asla ve asla izin vermem kanımın son damlasına kadar savaşırım.
Burada okuyoruz, eşinin uğruna canını veren ancak yıllar yıllar sonra adice bir şekilde aldatılan kadınlar var. İnsanoğlu çiğ süt emmiştir bu yüzden nikahsız yaşama hayır diyenlerdenim.

bencede gunumuz sartlarinda bayanlarin ayakta durmalari lazim
burada hergun kac tane yazi goruyoruz
kocam dovuyor, aldatiyor, ailesi bana kotu davraniyor
neden cekmek zorundalar
sizce bir kadin kendisini doven aldatan asagilayan bir kocayi sevebilir mi

ben evlenmeden once nikahsiz birlikte yasayip insanlar birbirlerini taniyabilirler anlaminda soyledim
ki bunda amac sevissinler olsaydi ayni evde yasamadan da sevisilebilir

seviserek taniyamazsiniz bir erkegi

ayni evde yasamak hayati paylasmaktir
birlikte yemek hazirlamak, birlikte televizyon izlemek
24 saat ruh halini davranisini incelemek gercek halini gormektir
hic evlenmesinler tabi ki de olmaz anlasiyorlarsa kendileri kosa kosa gider nikah salonuna zaten

ama ben evlenmeden yasayanlara mahalle baskisi yapmam karismam isteyen istedigini yapsin bana ne ki kendi vucudu ve kendi hayati

Neden toplum yargılarına göre hayatımıza yön veriyoruz:kahve:
Bende bunu anlamış degilim , erkek istedigi bayanla hayatını sürdürebiliyor ama kadınlar böle birşey istese bile toplum yargısından hep aynı şeyleri söylüyor..:nazar:

Evlenmeden önce birlikte yaşanamaz ndn?
Kadının koruması gereken kuralları var , önemli olan kişinin kendisine ve bedenine saygısı...:nazar:
Bence asıl korunması gereken bu :1closedeyes:

evlenmeden once beraber yasamayi bende dogru bulmuyorum.bu avrupada yapiliyor.beraberlikleri sonucu nikahsiz cocuklar doguyor ve sokaga atiliyor.o cocuklarin gunahi ne peki

çocukların sokağa atılması nikahla değil insanlıkla alakalı birşey.
kaldı ki doğum kontrol yöntemleri konusuna girmiyorum bile.
korunmak için nikah cüzdanı gerekmiyor sonuçta..

demokrasi altina gizlenip ego tatmin etmeyin diyorsunuz,
hem de tartismak istemiyorum diyorsunuz ama laf sokmayi da biliyorsunuz masallah.....
(malesed ki bu konu herkese acık ve insanın takıldığı yorumlar oluyo ne kadar yazmak istemesemde yazmak zorunda kalıyorum)........

burasi cumhuriyet ulkesi yani sizin demenizle islam ulkesi olmaz
demokrasiyle yonetiliyoruz .........(öyle olabilir ama sonradan olan bişi bu canım önceden yaşanların müslüman olarak yaşadığı bir ülke ben zaten dememle bişi olsun derdindede diilim)

isteyen istedigini yapar karisamazsiniz buna hakkiniz yok
en fazla mahalle baskisi yaparsiniz ama inanin o insanlar icin cok da fifi
(zaten karıştım mı var beni ne ilgilendirirki bende herkes gbi düşüncelrimi yazıyorum
ayrıca bu mahalle baskısı felan da diil ben gerçek olanı kunuşuyorum)

islam ulkesi iran dir size bir ornek (bilmiyodum saolun :)))))

ayrica cogunlugu musluman derken, asiri dinci, yobaz, gerici, seriatciler de var muslumanim diyen bunlari da ayirdiniz mi ki ben bu tur insanlari muslumandan saymiyorum bu da benim fikrim
(sen müslümandan saymaya bilirsin onların müslümanlık dercelerini koymakta sizediil seni beni yaradana düşer....mülüman derken kastım içinde onlarda var onlar gibi olman kısım herşeyini mütavazi bir şekilde yaşamaya çalışanlarda var..bir insan dininden bu kadar korkarmı yaa gerçekten şaşıyorum nerden geldik nereye gidicek hepimizin sonu kara toprak):nazar:....nasıl dinziler varsa bu toprak ta doğan yaşayan dinciler yaşar bu herkez özgürdürüz...sokakalarda aşırı dinciler gibi aşırı sapıtmışlarda var neredeyse yatak odasınını taşıycaklar yola

Son düzenleme:
bencede gunumuz sartlarinda bayanlarin ayakta durmalari lazim
burada hergun kac tane yazi goruyoruz
kocam dovuyor, aldatiyor, ailesi bana kotu davraniyor
neden cekmek zorundalar
sizce bir kadin kendisini doven aldatan asagilayan bir kocayi sevebilir mi

ben evlenmeden once nikahsiz birlikte yasayip insanlar birbirlerini taniyabilirler anlaminda soyledim
ki bunda amac sevissinler olsaydi ayni evde yasamadan da sevisilebilir

seviserek taniyamazsiniz bir erkegi

ayni evde yasamak hayati paylasmaktir
birlikte yemek hazirlamak, birlikte televizyon izlemek
24 saat ruh halini davranisini incelemek gercek halini gormektir
hic evlenmesinler tabi ki de olmaz anlasiyorlarsa kendileri kosa kosa gider nikah salonuna zaten

ama ben evlenmeden yasayanlara mahalle baskisi yapmam karismam isteyen istedigini yapsin bana ne ki kendi vucudu ve kendi hayati

bak bu yazına katılıyorum işte
her insan ayaklarının üstünde durmayı bilmeli eğer imkanıda varsa okumalı bir yere gelmeli.okuyamıyosa kendini geliştirmeli bişilerle meşkul olmalı devletin actığı halk eğitim merkezleri ismek kursaları var boş gerimemeli zmanını insan.hiç değilse sesini çıkartmalı kendini ezdirmemeli hakkını savunmayı bilmeli
dedin gibi eşim bana bir tokat atsa benim gözümde gönlümde yeri değişir kaldıramam
ama canım ya benimde tanıdıklarım var birlikte yaşayıp bir süre sonra evlenen eşleri geçekten değişiyo yani evlilik gerçekten farklı bişi daha salıyo yelkenleri
tabi her erkek aynı olmayabilir

şu mahalle baskı lafında beni çok güldürü yani :nazar:kaydirigubbakcemile3

X