evlilik mi, beraber yaşamak mı?

aslında böyle konular oldukça şaşırmıyor değilim boşuna demiyoruz kıyamet alametleri yaklaşıyor hatta oluyor diye bu bile onun belirtisi nasıl beraber yaşamak ne demektir yani dinimizde asla yeri yoktur helali olmayan biriyle nasıl beraber yaşarsınkiii tamam gez toz öylede tanıyabilirsin illa aynı evde yatıp kalkman mı gerek evlendikten sonra huylarının bi kısmını öğrenmek daha güzel bence yavaş yavaş yeni şeyler öğrenip onunla olgunlaşıyorsun

süpersin arkadaşım helalkaydirigubbakcemile5

aslında böyle konular oldukça şaşırmıyor değilim boşuna demiyoruz kıyamet alametleri yaklaşıyor hatta oluyor diye bu bile onun belirtisi nasıl beraber yaşamak ne demektir yani dinimizde asla yeri yoktur helali olmayan biriyle nasıl beraber yaşarsınkiii tamam gez toz öylede tanıyabilirsin illa aynı evde yatıp kalkman mı gerek evlendikten sonra huylarının bi kısmını öğrenmek daha güzel bence yavaş yavaş yeni şeyler öğrenip onunla olgunlaşıyorsun

bak buna katiliyorum dedigin gibi helali olmayan biriyle nikahsiz yasanmaz. bana görede ters. ama imam nikahi varsa yani helaliyse bence bunda bi sorun yok ve burda zaten bi kac kisi de bu fikirde.

evlenmeden de eger hoca nikahi varsa neden yatilip kalkinmasin? hem biriyle beraber yatip kalkmadan piskopatmi degilmi nasil davraniyor sana nerden biliceksin?kimsenin alninda yazmiyor ki, evlenip coluga cocuga karisip ayrilmaktansa bir kac ay yada bir kac sene beraber yasayip ayrilmayi tercih ederim. sonucta herkesin kendi karari biz toplum olarak önce baskalarinin kararlarina saygi duymmayi ve o insani oldugu gibi kabuletmeyi ögrenmeliyiz. eger bir insan öyle yapiyorse vardir bir bildigi

bende fikrimi şu şekilde dile getireyeyim..
beraber yaşamak dinimizce günah bende katılıyorum....tek iyi yanı evlenince olan mecburiyet gibi görülen kavramlar olmazdı sanırım.belki daha rahat,saygılı bir ilişki yaşanırdı sankiii,hee ben yaşarmıydım hayır.
yaşayanlarıda kınamıyorum kendi seçimleri..
flörte karşı değilim eşimle 6 yıl çıktıktan sonra evlendik..
ama evlilik çok farklı,çok güzel bir o kadarda zor ve özveri gerektiren bir müessese.
iyi düşünülerek karar verilmesi lazım..
.

Ben evlilik dışı çocukların sokağa atıldığını hiç duymamıştım. Kedi köpek mi bu sokağa atılsın. Bence biraz abartmışsınız, neyse...

Ben evlenmeden önce beraber yaşama fırsatım olsaydı bunu değerlendirirdim. Evlendikten sonra eşimi aslında ne kadar az tanıdığımı farkettim. Gerçi pişman olmadım ama evlendiğime pişman da olabilirdim. Mutsuz bir evliliğim de olabilirdi. Bu açıdan gerçekten şanslı hissediyorum. Zaten evlilik piyango bileti gibidir ne çıkacağı belli olmaz diye boşuna dememişler =)

Benim fikrimce devletin benim ilişkime onay vermesi çok ilahi çok elzem bişey değil. Fakat aile yapımız ve çevrem buna elvermeyeceği için aklımdan bile geçiremedim doğal olarak. Bu arada serbestlik adına bazı şeyleri laçkalaştırmayı da hoş bulmuyorum aslında. Ama her seçime saygı gösteririm, beni ilgilendirmez. Zaten haddim değildir kimseyi herhangi birşeyle itham etmek.

canim okudugum kitapta geciyordu.avrupada nikah diye bir sey yok artik.insanlar nikahsiz yasiyor.bunun sonucunda dunyaya gelen cocuklara sahip cikmiyorlar.cocuklar kilise kapilarina cop varillerine bazilari ise farelerin cirit attigi sefalet icindeki evlere atiliyor.bunun neresi abarti.sanki bizim ulkemizde yasanmiyormu boyle seyler.biraz arastirirsan gorursun bu gercekleri.maalesef degerlerimiz alt ust olmus durumda ne demek nikahsiz yasamak.boyle bir sey ne kulture sigar nede baska bir seye.ama yapanlarada bir sey demiyorum sonucta herkezin kendi hayati.kim ne yaparsa kendine yapar o yuzden saygi duyuyorum

Son düzenleme:
evlilik öncesi beraberliğe karsıyım
evlenmeden her sey tüketilmiş olacak
o evlenme heyecanı kalmayacak
tabiki bu herkesin yaşam değerlerine göre değişir
kimseyi kınamamak lazım yerimseniben

tamam yalnızca imam nikahıyla yaşamak dinimizce sakıncalı olmayabilir ama resmi nikahıda insanlar boşuna yaratmamışlar lütfen.olmadı ayrıldınız kim size haklarınızı verecek yada kimden istemeye hakkınız olacak.resmi nikahınız yoksa dımdızlak ortada kalırsınız.bir kere bu nasıl bir mantıktır neden bir erkek nikah istemezki zaten.yazık diyorum başka bir şey diyemiyorum.kimseyi yargılamaya hakkıımız yok burda ama açık olan gerçekler var.madem bu kadar önemsiz bir imza o mu aşkınızı bitiren! heleki normalde olmasada olur ama çocuk olcaksa olmalı diyenler tamamen yanlış bence madem resmi nikah sizin için hiç bir şey bunu sırf çocuk için yapmak isteyen siz misiniz?bu kadar rahat davranabilenlerin ben dini nikahı da pek umursayacağınız sanmıyorum ya neyse.Allah şaşırtmasın ne diyimm...

evlenmeden önce bir süre aynı evde yaşadık eşimle

bazen keşke evlenmeyip öyle yaşasaydık diyorum

ama düşününce bakıyorum aslında bariz de fark yok arada nihayetinde aynı evde yaşamak çok zor hele benim gibi yalnız kalma ihtiyacı çok olan karakterler için.

sadece özledikçe görüşmek isterdim,sadece gerektikçe muhabbet etmek isterdim, sadece sıkılınca gezmek isterdim eşimle.

ama artık çok geç ve alıştım da diyebilirim evlilik kurumunaa.

ha beraber yaşamak mı evlilik mi dersem evliliğe nispeten beraber yaşamayı tercih ederdim

ama ikisi de çok zor.

Son düzenleme:
her ikisi de önemli. ayırım yapamam. beraber yaşamak mı evlilik mi dersek. keşke insanlar önce bir çatı altında yaşayıp,birbirlerini tanıyabilseler.. böylece evliliğe hazır olup olmadıklarını anlayabilirlerdi ...ve evliliğe hazır hissettiklerini anlayıp evlenirlerdi......ama maalesef toplumuzun değer yargıları bunu kaldırmıyor.....

keşke kaldırsaydı, çevre baskısı olmasaydı, beraber yaşamaya normalmiş gibi davranan insanlar olsaydı etrafımda,
evlenmeden eşimle bi süre beraber yaşamak isterdim..
istersen 10 sene çık gez ama aynı çatı altında olmadan kimin ne olduğu anlaşılmıyo...
bunu yazarken bile çekiniyorum şuan kimbilir hakkımda ne düşünürler diyefisfisfis

Herşeye rağmen evlilikten yanayım..Kadın daha önemli çünkü çekip çeviren,yapan eden hep o...en iyi erkek bile biraz yardımcı oyuncu kalıyor çoğunlukla...

keşke kaldırsaydı, çevre baskısı olmasaydı, beraber yaşamaya normalmiş gibi davranan insanlar olsaydı etrafımda,
evlenmeden eşimle bi süre beraber yaşamak isterdim..
istersen 10 sene çık gez ama aynı çatı altında olmadan kimin ne olduğu anlaşılmıyo...
bunu yazarken bile çekiniyorum şuan kimbilir hakkımda ne düşünürler diyefisfisfis

canım aslında bazı yazdıklarında çok çok haklısında....
eğerki birlikte yaşayıp tanısaydık eşlerimizi zora gelince ayrılıp hoop başkasına,sonra aynı sorun ondada olucaktı,ve böyle böylede bir sürü erkek değiştirip günaha giricektik..dinimizce yasak sa mutlaka birşeyi var yani...
hem kendimizden bir sürü ödün verip,değerlerimizi yitiricektik.
olan bizlere olucaktı yani erkeklere bir şey olmazdı...
ben memnunum halimden.....
ama yinede büyük konuşmuyorum...

elbette evlilik evlilik dışı yaşamaya şiddetle karşıyım çok yalnış buluyorum ayrıca böyle yaşayan gözönünde bulunan ünlü kişileride kınıyorum gençliğe kötü örnek oluyorlar

Toplum umurumda değil. Benim derdim ailem olurdu, çünkü kabul etmezlerdi.
Eğer ailem bunu kabul etseydi kesinlikle evlenmeyi düşünmezdim. Bebek yapmaya karar verdiğimde evlenirdim muhtemelen...

Evlilik bağlayıcı bir müessese olmamalı zaten. Yani evli olmadığımızda isteyen istediği anda gider diye düşünmek yanlış. Karakterle ilgili. Eğer evlenecek kadar güveniyorsanız, birlikte yaşayacak kadar da güvenirsiniz. İmza ile mi garantiye alıyoruz kendimizi? Bizi bırakıp gitmeyeceğinin taahhüdü mü yani ? Kesinlikle değil.. Ayrıca biz evlenmeden önce birbimize karıcım, kocacım derdik. Bir nikah memurunun onayına gerek yoktu.

Ailem kaldırabilseydi böyle birşeyi gerçekten birlikte yaşamayı tercih ederdim. Toplumun kriterleri, toplumun ahlak anlayışı, toplumun değer yargısı oldum olası bende savaşma güdüsü yaratıyor. Onun dayatmalarından, ahlakçılığından bıktım... O sebepten toplumu umursamıyorum.... Ayrıca seçimim doğru olmasaydı beni ne imza engellerdi ne de başka birşey.. Yani imza aslında pek bir işe yaramıyor...süprizzzzz

Son düzenleme:
bende evlenmeden beraber yasamaya karsıyım.bi kere hem dınımıze hemde kültürümüze ters.ailem ve cevrem hıc hoş karsılamaz.acıkcası bende aıleme laf getırmezdım.iyiki kocamla ewlenmısım.:dilcikar::dilcikar::dilcikar:

esler birbirni mümkün oldugunca tanisin ama beraber yasamaya hayir...
sonunda bedeli her sekliyle kadin ödemek zorunda kalmasin...

şimdi köylünün biri evlenmeden sadece dini nikahla beraber yaşasaydı şayet herkes o kadın için üzülürdü cahiller derdi.. ama uni.ögrencileri beraber yaşayınca nikahsız bu biraz modern gibi görünüyor..ne yazık!! çok kişi tanıdım uzun süre beraber yaşayıp sonradan evlenen veya evlenmeyen.. bunların sonu genelde ayrılık oldu.. bence nikah erkegin kadına verdigi degerdir.. buda benim fikrim

ben okuduklarıma çok üzülüyorum.ne demek beraber yaşamak.beraber yaşamayı tercih eden arkadaşlarım ne gazete okuyor nede televizyon izliyorlar galiba.imam nikahıyla birlikte oluyorlar daha sonra ellerinde çocukla kapının önüne koyuluyorlar.çalışan arkadsaşlar param var nasıl olsa diye düşünselerde ailelerini hiç mi düşünmüyorlar acaba.evli olmayan insanların toplumda hiçbir yeri yok.
sonra evlilik aşkı öldürüyor demişsiniz aynı evi paylaşınca aşk ölmüyor mu?evlilikten korkuyorsunuz ama aynı evi paylaşmaktan hiç korkmuyorsunuz.lütfen arkadaşlar evliliğe sıcak bakın.beraber yaşamaktansa evliliği düşününki sonunda üzülen siz olmayın.geleneklerimize ve göreneklerimize sahip çıkalım.

herkesin fikri ayridir saygi duyarim.ve herkesinde saygi duyabilmesini isterdim.yani beraber yasamak isteyen birakin beraber yasasin,evlenmek isteyen evlensin(sözüm topluma yanlis anlasilmasin)
kendi fikrime gelince toplumun öngördügü sekilde yasadim yani evlendim.ama esimle aramizda bazi haksizliklar oldugunu düsünüyorum.o hayatta her istedigini doya doya ve istedigi gibi yapmis bi insan.bende esimle evlenmeden önce berber yasamak isterdim.cünkü evlilikle beraber sorumluluklarda hayli artiyor.yasin kac olursa olsun evli kadin sifatina bürünüyorsun ve ayrildiginda da dul kadin.......

X