ev idaresi bilmiyoruz

rebeccca

Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2015
83
20
30
Iyi geceler hanimlar düşünmekten yatamadim yine ayin 15 i geliyor ve ben yine buhranlarda yim. Evleneli 1bucuk yil olucak 6 aylik gebeyim
En büyük sorunumuz para esimin maasi gayet iyi güney dogu dayiz 4700 tl aliyor ama gelin görün ki bn ne kiyafete para harcayabiliyorum ne kozmetige her ay bişeyler çıkıyor. Kira elektrik su dogal gaz derdi yok.Ama alisveris sikinti merkezde degiliz aylik alışveriş yapiyoruz taze sebze meyve içinde ilcede kaziklaniyoruz sigara kullanıyor eşim aylik 500 tl market ve sigaraya gidiyor. . basindan anlatmak istiyorum
Esimin meslegi olduğu için aile evlenirken hic destek cikmadi kredi cektik 25000 kadar 15000 altin aldik ( 10 bilezik ve set ) iki yerde düğün oldu yol masrafi vs anca yetti. Kredimiz 880 tl ydi taki paramizin yettigi kadar ina esya aldik yetmedigi yerde arkadaşindaln borc aldi. Ki yeni gelin gbi esya dizmedik lojman sartlari kotuydu burdan dönüşte inşallah bu yaz diziceZ. Neyse dugunden (2013 agustos )sonraki ilk iki ay toparlanamadik sonraki ay arkadasin borcunu verdik sonraki ay izne ciktik 1 aylik izin dönüşü maasimiz kesildi vs izinde kredo kartı limiti dolmuş öbür ay onu odedik 6 ayimiz bosa gtti. Evin bazeksiklikeri vardi alamadım doğru düzgün anca kıyafet alabildim mevsimine gore. Neyse tam toparlandı k bu kez esimin kardesi abi dedo yaza düğün yapicam bana biriktir o 1000 tl maas aliyor aile yanında baba calismiyor emekli maasi yok esimde tamam dedi hazirana kadar her ay onun için kenara para atti 1500 tl kadar.kaynim düğün yapti 2014 (haziran)ee dugun sonrası yine para kesildi yine kredi kartlari dolmuştu onlar odendi iki ay da ole gtti evlilikte 1 yıl bosa gtmis oldu dedim doğuda son 1 yilimiz tazminat aliyoruz kredi limitini arttiralim 18000 borcumuz kalmıştı 30000 cekti baska bankadan o borcu kapadi kalan paraya araba aldi aylik odeme miz oldu 3100 tl bi sonraki ilk ay ( 2014agustos )kayinvalide ler geldi masraf ikiye katlandı kayinbaba surekli sıkıldı merkeze inildi aylik 1000 tl masraf cikti onlar gttiginde ilcedeki markete de 1000 tl borcumuz vardi.siz düşünün onlar gtti kış zamani iznimiz geldi (2014 kasim) benm memleket e gttik 24 saat araba ile yolculuk yaptık benzin gaz yolda molada yemek derken bi kredi kartı daha doldu ordan esimin memleket e ugradik buraya dönüşte de 4 kisiydik yolda yine ayni bi kredi karti daha doldu limitler 750 tl. Annemler de bir ay kaldi allahtan fazla masraf olmadi. Aralik ta maasimiz yine kesildi biseyyapamadık .nakit kalmadi elimiz de markete yüklendik Ocak ta market borcu 600 tlydi onu Kapadik bi kredi karti nin asgarisini yatirdik aylik alisverisimizi yaptik elimizde hicbi sey kalmadi. Ve artk tazminat lar kesildi napicaz bilmiyorum 1000 tl kredi karti borcu var karakol kantinine 400 tl borc olmus doğum mayis ta
bu ay elimizde kalan parayla esim nap cani bilmiyor doğumu memlekette yapıcam Mart ta orada olucam yol parasi lazim bana harçlık gönder mesi lazim alışveriş yapilcak bebeğe doğumu devlette yapicam mecbur of of cok abarttigimi düşünmeyin diye bu kadar ayrintili yazdım ya esim para idaresini bilmiyor yada bizde bi.terslik var hicbir ay duze cikamiyoruz bu yaz kredimiz bitiyor ama batiya tayinimiz çıkıyor maaslar dusuk e esya alincak hep yeni yine borca girilcek en az 15000 tutar yani. Bebek de geliyor. Ben.burda evin idaresine pek.karisamiyorum bankamatik görmüyoruz bana harclik verilmiyor en.son kendime aldigim sey aralikta dogum gunumde 50 tl ye bi mont bi de 15 tl ye sal. Kozmetik deseniz parfumum btti demeye çekiniyor um.elde para kalsa bile gidiyor arkadas durmuyor bi sey çıkıyor illa esimde alisti ben karisamiyorum kafasına gore erteliyo bazi seyleri ama doguma kadar duzelmemiz gerektigini akil edemiyor bu ay kartlari kapatmasi lazim biraz zor gbi neyse obur ay bn memlekete gtcem tum kalan parayi bana vermesi lazimki yol parasıyla beraber bebege alışveriş yapayim nisan dada kalan parayla yanıma gelcek e dogum sonrası masrafı var dönüşü var ohooo biz nerde hatayapmışız a dostlar batıya merkeze gidince duzelirmi bazen kafayi yicek fbi oluyorum agzini acan diyorki memur esisin kocan ksc para alıyor ama ole degil iste inanin tek lüksümuz merkeze gidince yedigimiz içtiğinimiz esimde yapmaz alışveriş cok uzun oldu ama teselli ye cok ihtiyaç im var nerdeyse ay ay anlattım size bereketi hic olmazmi bi paranin ya.

Arada esimin kuzenlerini yada eltimin evini gorunce üzülüyorum esim de üzülüyor kiskanmiyorum ama bnm neyim eksik diyorum . Esimde biraz sabret onlar seni kıskansin diyor.Eşyalarınm kötü degil ama yeni gelin gibi de degil koltuk takimim yok iki cekyatim var yatak odasi takimim yok baza dolap var b.makinam yok yemek odam yok yinede sukur inşallah alcaz herseyi ama cok üzülüyorum bazen off cok uzun oldu ya ama cok sıkıldım artk düşünmek ten

Duzluge cikmak istiyorsan kendini asmayacaksin neden 2 dugun mesela destek cikan yoksa gibi .. borclar bir ton ve yetmiyor kardesinin dugununede para veriyor mesela.. oda yetmiyor kvn geliyor hesapsiz harcamalar yapiliyor
Para sıkintisi varken bilmem kac saatlik yola arabayla cikiliyor filan ne bekliyorsun ki bunun gibi harcamalar yapmaya devam edersen surekli borclu olursun zora dusersin hadi eşin hesabini bilmiyor sen mudahale edeceksin bak durumumuz bu bu diye ama sende hesabini yapmiyorsun demekki tam sıkışınca kafana dank ediyor bu boyle giderse zor varlik icinde yokluk cekersin hep
mudahale et ben mesala kardesinin dugunune kadar onca ay 1500 tl para kenari attirmazdim ... mumkunu yok bunun helede kendime 2 parca bise alamazken ve borc yigiliyken ...yerinde olsam asla kabul etmezdim nasil susabildin

Aslinda itiraf etmeliyim niye bu kadar cok.doldugumu eltim de gebe besik almislar 400 tl ye benm.dusundigim besik ise 80 tl dusunebiliyomusunuz ben mi cok salagimkiskanmiyor.um asla biz borçla dugun yaptik onlarin.dugunune para verdik sıkıştı k o kadar ama durum komik degilmi

Gurbette tek dayanafimiz izinler ve ailelerin gelisi ama resmem bizi uc ay etkiliyor

yani 4700 lirayı iki kişi calısınca bile alamazken siz o parayla kira dogalgaz elektrik su yok gecinemiyorsunuz..haybeye para harcamıssınız esiniz idareyi bilmiyor anlasılan zaten erkeklerin cogu bilmezya 1500 lira kardesi icin kenara atmak nedir yahu evlendiginin farkında degilmi

valla bzmde aynı borcumuz 25 bn krediden kalan 1.300 allaha şükür kıt kanaat geçiniyoruz bzde evlenrken kmse destek çıkmadı şimdi eşim 2 3 altın var satıp araba alcak morelim bozuluyo ama ne diyim adama kendi aldı kendi satıyo yeni gelinim ama hiç bişeyden tat almıyorum

Icim sisti okurken.seninle ayni durumdayiz.ah su kredi odemeleri....maasi cok iyi ama hep yuklenildi..gel gorki evliligimiz ilk yillari hesap yapmakla geciyor..
Sizinde hataniz borc vaeken borca girmeniz olmus...ne diyim.gitmez boyle.plan yapin artik.havaya para gidiyor.

Kaynima para biriktirmeksek kv lere para vercektik ayni hesap hemde daha fazla zaman. Evet aslında hep fedakarlık yapan ben oldum hesaba karışamıyorum cunki zaten icindeyim her ay oturup hesap yapiyor danisiyor en makulo.yine onun yaptigi inşallah bati da duzelicek diyorum ama bugunlerde bunaldim cok

1500 lira her ay kardeşi için kenara atmak nedir ya? o zaman önce kardeşini evlendirip sonra kendisi evlenseydi.
Siz nasıl izin verdiniz böyle şeye. Borcu olmaz falan neyse ki o bile çok fazla. Abisi nasıl kendi ayakları üzerinde durup evlenmişse oda öyle evlenseymiş. Birde 2 düğüne ne gerek vardı size destek çıkan yokken kredi ile iki düğün birden.
erkekler idare konusunda beceriksiz sizde hiç sesinizi çıkarmamamışsınız.

Gurbette tek dayanafimiz izinler ve ailelerin gelisi ama resmem bizi uc ay etkiliyor

Tamam hadi aileyi anladimda destek gormuyorken fazla borca girmissiniz 2 dugun yapmak gibi onca borc var halada alinacak esyalarda var onuda gectim esin ne is yapiyor bilmiyorum ama benim esimde o kadar maas aliyor ve cok rahat yetiyor bizde evleneli 6 ay olcak biara baya bi issiz kaldi ozaman sıkıstik sadece ve hic borcumuz yok suanda 1500 lira kardesine kenara atcagina kendinize atsaniz faydasi olurdu cok pasif kalmissin o akıl edemiyorsa sen etmeliydin düsun soyle resmen car cur saçıyorsunuz paraları boyle zor durumda kalırsın hep soyliyim

Allahyardımıcimiz olsun hepimizin bizim cok sukur altinlar hepsi duruyor bu yaz temmuz da kredi bitiyor elimizde arabA da olcak. Gttigimiz yerde de esya borçları bir senelik taksitle bitecek inşallah ama gelin görün düşünmek ten kafayi yicem

senmi benmi valla bzm 2.5 senemz var borcun btmesine bitse de kurtulsam diye bakıyorum

Memleket ler farkli olunca mecbur iki dugun oldu bizim orda kina onlarda düğün. şahsi harcama degilki carcur olsun. Bi de sedigim gbi mutfak.alisverisinde harclik alamiyorum aylik olunca da istediği m tasarrufu yapamıyorum

Malesef ailesi konusunda ses cikaramiyorum fazla iki dugun olmasa yine kredi çekilecek ti

Anlattgim gbi insallah bu yaz duzelcek ama sıkıldım artk cok gerçekten evlililigin ilk yillari borclu geciyir hep

Memleket ler farkli olunca mecbur iki dugun oldu bizim orda kina onlarda düğün. şahsi harcama degilki carcur olsun. Bi de sedigim gbi mutfak.alisverisinde harclik alamiyorum aylik olunca da istediği m tasarrufu yapamıyorum

Bizimde memleketler farkli :) ama destek gormuyorsan kiz tarafinda kina erkek tarafinda dugun olurdu sirf herkes gorsun diye bi Allahin kulu destek olmuyorken bu borca girmek mantikli degil sonra boyle odemesi kalir neyse artik olan olmuş ama cidden siz paradan kısmayı bilmiyorsunuz doguda olup ogretmen maasiyla yasayanlar var onlar ölsün madem .. siz başta hata yapmissiniz sonrasindada devam ettirmissiniz biyerden duzene sokmassan zincirleme gider bu boyle .. ona buna para verme biriktirme kendine yap harcamalari minimuma i dir gerekirse sık disini ziyaretlere az gidin onlar gelsin gelincede geldiler diye parayi savurmayin cani sikilan gezcek olan kendi parasiyla gezsin durum belli yoksa zor toparlarsin kimsenin dediginede bakmazdim

Bende buna yanıyor um kiyafete para harcamiyoruz ama ailesi konusunda cok bahtsizim kbaba calismiyor emekli maaşı da yok esimde bu kadar maas alınca bize yukleniliyo

Malesef ailesi konusunda ses cikaramiyorum fazla iki dugun olmasa yine kredi çekilecek ti

Kredi çekilecekti ama bir açığınızı kapatırdınız o para ile. Buralarda düğün salonları 5 bin lira falan o yüzden sizin memleketinizi bilmiyorum gerçi. Bence sesinizi çıkarmanız lazım. karakolda yemek vermiyorlar mı eşinize bir ayda mı 400 lira borç yapmış sigarayı marketten alıyor diyorsunuz. bence sizin yönlendirmeniz lazım. batıda hayat şartları daha zor faturalar kol kadar geliyor.

Agh ah birde bana sorun borc bitiyor az kaldı ama artik bn kalmadı m nyseki burdankurtuluyorruz bnde çalışıcam inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…