ev idaresi bilmiyoruz

hiç kimse yardım etmeden bir yuva kurmaya çalışıyorsunuz ve 2 düğün yapıyorsunuz, üstüne üstlük bir de kredi çekip altın alıyorsunuz.
sizin yerinizde olsam o yuva müşterekse ve eğer halan duruyorsa altınlar, onları satıp borçları kapatırdım. Ve eşime açık açık, bundan sonra doğacak çocuğumuzun geleceği için paramızın aile içinde kalması gerektiğini, yazın alınacak eşyalar için para biriktirmek istediğimi, bundan sonra planlı yaşamamız gerektiğini söylerdim. Rahatsızlık duyduğum harcamaları da açıkça söylerdim. Geliriniz iyi, sosyal olarak çok fazla para harcayabilecek bir yerde de değilsiniz anladığım kadarıyla, çocuk doğunca zaten fırsatınız olmayacak, o yüzden ben olsam şimdiden açıkça konuşurdum.

Doğuda şartlar kötüyken bu haldeyseyniz, batıda herşey ayağınızın altında olduğunda da pek toparlanamazsınız gibi geliyor. Sizin fuzuli masrafları belirleyip onlardan vazgeçmeniz lazım. Biraz sıkmanız lazım kendinizi. Bizde yeni kredi çektik, maaşlarımızdan bize sadece 1300 TL kalacak ve bunun 500'ü kafadan elekt. su, yakıt, aidat vs. ye gidiyor. Üstelik bebek bekliyoruz. Bu halde bile kendimizden iyice kısıp birikip yapma niyetindeyiz. Sizde hesabınızı bilin biraz. Hiç olmazsa ayda 200-300 lira atın bi kenara kendiniz için. Sıkıştınığız zaman o parayı kullanabilirsiniz. 4700 lira maaş giren bi evin markete falan borçlanması etik değil bence. Biraz harcamanıza dikkat edin. Paranız yoksa kredi kartına da yüklenmeyin kesinlikle. ona güvenip alırsınız, sonra ödeme günü geldiğinde tüh dersiniz. Burda erkek bu idareyi yapamaz siz yapmalısınız. Lükslerinizden vazgeçin gerekiyorsa, sıkışmak yerine

gıderınız cok fazla ..hep borc harc neden acılıyosunuzkı...araba neden alındı anlayamadım

büyükşehirde yaşıyoruz..evimizin aylık geliri (2 kişi çalıştığımız halde) 5.200 tl...
çocuğumuz henüz yok..
evimizle işimizin arası oldukça uzak...dolayısıyla aylık 300 tl gibi sadece yol masrafımız oluyor..bir o kadar da doğalgaz...elektrik su ve telefonlar...

1,5 senedir bunlarla birlikte aylık 2000 tl olmak üzere ev kredisi ödüyoruz...ev kredisi yanında 1,5 senede de eşimin öğrenim kredisini bitirdik...

bizim de evlendiğimizde borcumuz vardı..takılarımızdan kullandık hemen borclarımızı kapattık...aracımız vardı sattık yerine daha uygun bir araba aldık...

çok olmamakla birlikte kenarı para bile arttırmaya çalışıyoruz ama yine tabiki bazı aylarda olağandışı giderler olmuyor değil...

bence Türkiye koşullarında gayet iyi geliriniz var...

insanlar asgari ücretle kirada oturup , cocuk okutuyorlarsa (ki bu durumda yaşayan milyonlar var) bence şapkayı önümüze alıp düşünmek lazım...

Evlenmeden once ya da evliligin ilk zamanları maddi planlama yapmadınız mı?
Suna su kadar butce ayıralım sunu su zaman alalım vs gibi.
Cok gereksiz harcamalariniz olmuş açıkçası. Ayrica 1500 kayniniza vermek nedir? Hadi kardesidir 250 300 neyse neysede 1500 ne yahu bildigin maas yollamış.
Bi cocugunuz olacak hic mi gereksinimlerini masaya yatırıp konusmuyorsunuz.bunun dogumu var,saklatacaksaniz kordon kanı parası var,giyimi,bezi,bakımı....
Cok plansız gidiyorsunuz böyle devam ederse toparlanamazsiniz ki.
Ayrıca su kredi cekme kredi kartı kullanma isi bana cok uzak geliyor,faydasindan cok zararı var.ne bekarken ne evlenirken ne ev alırken ne araba alirken ne de simdi...hic kullanmadık. Icimiz oyle rahat ki.belki eski usül yaşıyoruz ama cok memnunuz.
Sizede tavsiye ederim. Altinlarinizla borclarinizi kapatin ve krediyi ya komple çıkarın hayatınızdan ya da limiti düşürün

Tum yorumlari okuyamadim ama butce hesabi yapmadiginiz belli, yazik etmissiniz, dogu gorevindeki ikramiyeleri akillica kullanip cok iyi birikim yapabilirdiniz ama her neyse is isten gecmis.

Bizim gelirimiz gayet iyi olmasina ragmen (allah herkese daha iyisini versin) bilgisayarda excel programinda yaptigimiz butce cizelgemiz var ve ASLA disina cikmiyoruz.
Planli hareket ettigimiz icin borcumuz yok, yeterince birikmis paramiz olmasina ragmen her ay belirledigimiz bir miktar bu kumbara hesabina gidiyor.
Aslinda yapmaniz gereken 30 dakika bile surmeyen bir matematik hesabi.

Bizim uygulamamizdan ornek vereyim (belki bir faydasi olur)

Her ay icin ayri hane olan butce cizelgesi hazirlayin (ocak-subat-mart vs 12 aylik cizelgenin sonuna yil toplami diye bir hane ekleyin),

Sabit giderleri (ki sizde cogu yok) her ayin altina madde madde listeleyin ve aylik ortalama karsiligini ay hanesine yazin
(her biri tek madde olacak sekilde: kira, elektrik, su, aydat, dogalgaz, internet, telefon, varsa araba kaskosu, araba yakiti, sigortalar, devam eden borclar gibi).

Her ay ev ici harcamalara ne kadar harcayacaginiza karar verip "ev harcamasi" adi altinda ekleyin (bu harcamaya evdeki yasami idame ettirebilmek icin zorunlu masraflari ekleyin ornegin; gida harcamasi, icme suyu, sampuan, deterjanlar gibi - bebek olunca bez, mama vs ekleyin).

Yillik tatil icin butce siniriniz olsun farzedelim yillik tatiliniz 3000 TL ye mal oluyorsa bunu aylara bolup "yillik tatil parasi" hanesi ekleyin. Her ay bu para biriksin.

Bir miktar parayi yakinlara alinmasi gereken hediyeler icin ekleyin (dogumgunleri, dugunlerde insanlara takacaginiz altin-nakit para, yeni eve tasinan arkadaslara alinacak hediyeler gibi).

"Kumbara hanesi" yapip her ay belirlediginiz kadar parayi ASLA dokunmamak uzere kumbara hesabina yatirin (gelecek icin).

"Acil durum" hanesi yapip bir miktar parayi bunun icin kenara ayirin (acil bir doktor masrafi, yakin cenazesi-dugun vs acil seyahat gerektirecek durumlar, hesapta yokken bozulan beyaz esyayi yenilemek, beklenmeyen misafirlerin masrafi gibi).

Sosyal faaliyetler ve kiyafet alisverisi icin ayri hane ekleyin (sinema, disarida yemek, ayakkabi gibi).

Tum maddeler bitince alt alta aylik ne kadar tutuyor ve yil sonunda ne kadara mal oluyor hesabini yazin.

"Kalan para" hanesi ekleyip harcama maddelerinden sonra maastan kalani ekleyin.

Kalan parayi "nasilsa tum masraflari dikkate almistik, harcayalim gitsin" demeyin (ki fazla birsey kalacagini sanmiyorum) kumbara hesabina ekleyebilirsiniz. Biz once tum hesaplari yaptik ve kalan neyse onu kumbara olarak degerlendirdik.

Kusura bakmayin uzun oldu...
Boyle bir hesaplama 1 saatinizi bile almaz ama cok rahat edersiniz. Kafaniza estikce "hadi disarida yiyip icelim, hadi sinemaya gidelim" demezsiniz "bu ay disarida yemek icin ne kadar butcemiz var?" dersiniz. Umarim faydasi dokunur. Esim evlenmeden once de hep boyle yapmis cok sukur herseyimiz var, yilda iki kez uzun yurtdisi tatili yapiyoruz AMA plana uyuyoruz aksi halde bu standartlarda yasayamazdik.

18 aylık evliyim daha önümde 4 senenmiz (fırın için) var ki kredi borcum bitsin.. Eşimin fırını var yazlık yerde oturuyoruz yazın 8-10 bin gelir varken kışın bu 3,5 5bini bulmuyor bazen. Çalışmadığım zamanlar para sıkıntısı yüzünden birbirimize giriyorduk. Ben çalışmaya başlayınca rahatladık. Akmıyor maaşım bende 1.800 alıyorum ama en azından damlatıyorum.

heytt be limoncu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…