Öğrenim kredisi

Eşim bu evi istemedi demek. Boşanmaya kalksan mesela eşin evin tamamını sana bırakır mi? Ailen borç yaptıysa sana aynı zamanda evde almış, o çok korktuğun esin şimdiye kadar ne yaptı seni aşağılamaktan başka? Önceki konularını okudum bu adam zırnık bir şey hak etmiyor , bu adam için aileni hiç karşına alma bi gün terkeden yine ailen bakar sana ya da ailenden kalan miras gecindirir seni
Bende aynı şekilde düşünüyorum. Eşi tarlayı satarım diye artistlik yapıyor bence:işsiz: asla satmaz ,kızın ailesi ev alsın diye yaptığı oyun zaten karakterini ortaya koyuyor.

Selam hanimlar. Canımı sıkan bir durum var. Bekarlığımda üniversite okurken (yurt dışında) babam ve anneminde önerisiyle öğrenim kredisine başvurmuştum. Babam Türkiye'de inşaat işine girdiği için ve bu sebepten dolayı Avrupa'da çalışmaya ara verdiği için benimde eve katkıda bulunmami beklediler bende aldığım öğrenim kredisinin yarışıni evin alışverişi için vs (€400 kadar) anneme veriyordum. Diğer yarisiylada kendi masraflarimi karşılıyordum (yol parası, kolej parası, sağlık sigortası telefon abonesi vs). Türkiye'de büyük bir yatırım yapacaklari için sana ilerde yardım edeceğiz dediler. Benim o zaman evlilik gibi durumlarim yoktu. Sonra evlenip Türkiye'ye yerleştim odeme zamanım geldi (üzerinden 12 yıl geçti bu arada). Kendileri pek acmadilar konuyu ben bir iki kez actim konuyu evlendikten sonra ilk yıl babam ödedi ben calismiyordum o zaman herhangi bir gelirim yoktu. Esiminde böyle bir borçtan haberi yok. Sonra 5 yıl durdurma hakkim oldugundan bahsettim sürekli borcumuz var dedikleri icin ve 5 yıl durdurdum. Daha sonrasında işe girdim babama yarı yarı ödemeyi teklif ettim tamam dedi. Ağırlık bendeydi tabi. Her ay 7500 TL kadar bir ödemem var. Eşimin bundan haberi olmadığı için çok zor durumda kalıyorum. Babam kendi başına hiç sormuyor ne yaptın falan diye hep ben açmak zorunda kalıyorum konuyu. Durumları çok çok iyi bu arada. Gönülsüz olduklarını hissettiğim için utana sıkıla hatırlatıyorum. Ama başta böyle konusmamislardi. Kendimi kandirilmis gibi hissediyorum. Toplamda €23.000 borcum var. Anneme bir kere konusunu açtığımda tersledi beni bu işin peşine niye bu kadar düşüyorsun artık orda yasamiyorsun nasılsa gibisinden. Bazen gururum ağır basıyor boşver isteme onlardan diyor ama öte yandan çocuklarımın rizkindan kesip vermek zoruma gidiyor. Bu arada akıllara yanlis birşey gelmesin annem ve babam asla muhtaç durumda oldukları için istemediler o parayı. Turkiyede yığınla milyonluk yatırımları vardı. Hala öyle aşırı zenginler ama sıra benim borcuma gelince ağırlığa veriyorlar kendilerini. Eve harcamış olmasaydim bile öğrenciydim onların himayesi altındaydim durumları çok iyiyken bana destek çıkacaklarına bir suru borç altına soktular beni. Siz olsaydınız ne yapardınız bu durumda?
Size bu yatırımdan hiç pay vermediler mi ?

Bana çok mantıklı gelmedi yıllar sonra şu borcu ödeyin demek. 5 yıl ertelemek yerine o sürede çocuk olmadan bitirebilirdiniz.
Ayrıca sanki kumar borcu mu bu neden eşinizde saklıyorsunuz? Eşinizle birlikte ödeyin bitsin gitsin.
(Zaten ödemeleri siz soylediklce yapıyorlarmış önceden de, o yüzden şuan ödemelerini beklemeyin)
Bu beklentinizide anlayamadım gerçekten. Benim borcum yoktu ama eşimin kredisini evlendikten sonra ödedik.

Bende aynı şekilde düşünüyorum. Eşi tarlayı satarım diye artistlik yapıyor bence:işsiz: asla satmaz ,kızın ailesi ev alsın diye yaptığı oyun zaten karakterini ortaya koyuyor.

zaten borcuna düşkün adam tarlayı almadan eşinin ailesinin ev için verdiği parayı öderdi, bunun haricinde adamın karakteri de rezil, konu sahibinin geçen yıl açtığı konu var adamı cirmalayasim geldi. Konu sahibinin yerinde olsam ailemin maddi durumu iyi diye şükrederdim

zaten borcuna düşkün adam tarlayı almadan eşinin ailesinin ev için verdiği parayı öderdi, bunun haricinde adamın karakteri de rezil, konu sahibinin geçen yıl açtığı konu var adamı cirmalayasim geldi. Konu sahibinin yerinde olsam ailemin maddi durumu iyi diye şükrederdim
Aynen

Üni bitirip hemen evlenen herkesin kredi borcu evlilik birliği içinde ödeniyor. Ailenin durumunu karıştırmadan eşine anlatabilirdin.

Çok özür dilerim ama bir aile neden böyle yapar ev vermediği halde neden bi verdik der. 3 tane çocuğum var bu davranışı anlamlandırmaya çalıştım ama beceremedim
Ben de. Soyledikleri kisi de hic oyle hava atilcak bir insan degil. Hava atasilari gelmis herhalde diye dusundum. Bu konuyu okuyana kadar da bu mevzuyu unutmuştum. Dusunun duygusal olarak daha neleri biriktirdiysem bunu birkac saat oncesine kadar hatirlamiyorsuk bile.

Ya her şeyi bir kenara koydum da böyle bir durumu anlatıp da dertleşemeyeceğim eşle evli kalamazdım sanırım, kalmadım da. Çok üzüldüm size en çok bu yüzden.

X