Eşimin ailesi ve tesettur

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendi topuğuna sıkmak dedikleri bu olsa gerek.
Farklı düşünüp,farklı yaşam tarzınız olan insanla ve ailesiyle geçim etmek zorunda bırakmışsınız kendinizi.Kadın olan taraf siz olduğunuz ve baştan şartları kabul ederek bu evliliğe giriştiğiniz içinde,uyum sağlaması istenen,beklenen siz olacaksınız gibi görünüyor.
Şu aşamada detaylara takılıp,çatışmaya girmek huzurunuzu bozmaktan başka işe yaramaz.Detaylara girmeyin,ana maddelerde anlaşabilirseniz kafidir.Ne siz,ne de karşı taraf tam haklı veya haksız diyemem.Ortak paydalarınız ve çizgileriniz neyse onlara önem vererek,götürebilirsiniz bu gemiyi.Yoksa,bu saatten sonra ayrılsanızda muhattaplığınız çocuklardan dolayı birşekilde olacak zaten.

elin 5 para etmez adamı için kendinizi senelerce paralayıp, üstüne de alışık olmadığınız bir yaşam tarzını kabullenmeye çalışmışsınız.
alışmadık don durmuyor.
dini gereklilik olduğunu düşünüyorsanız erkek için degil, allah rızası için kapanırsınız.
yada böyle başımdan fırlatıp atasım geliyor triplerine girersiniz.
ben de diyorum ki,
hadi fırlatın atın madem.
siz özgür iradenizi geri alın o adamın nikahının altındayken.
olmuyor değil mi?
siz takıntınıza karşılık özgürlüğünüzü vermişsiniz.
şimdi özgürlüğünüzü almak için bakalım neyi kaybedeceksiniz.

Sadece çocuklarınız için üzüldüm. Ortada bu kadar sorun varken tek derdiniz tesettür mü? Her şeyi bile isteye kabullenmişsiniz ne dememizi bekliyorsunuz? Oturmayan kötü evliliklerde neden çocuk Allah verdi, kazara oldu bunların hepsi bahane. Burda görüyorum hep kazara olan bebekleri insanlar yıllarca uğraşıyor da çocuk sahibi olamıyorlar. Kendinizi takmışsınız yetmemiş çocuklarınızı da yakmışsınız. Ne yapmalısınız kocanızı bırakıp gitmelisiniz ama siz bunu yapacak olsanız buraya konu açmaya ihtiyaç bile duymadan çeker giderdiniz. Daha ilk haftadan dayak yediğiniz halde neden devam ettiniz evliliğinize? Nerden tutsak konu elde kalıyor her şey en baştan belliymiş zaten

33 yaşındasınız.
23 yaşında tanıştınız.
6 yıl ağlayarak çabaladınız.
Etti 29 yaş.
29 yaş olgun bir yaştır.
Bende 32yim.
26 - 27 yaşından itibaren kişiliğim artık oturmuştu.
Bilemedim.
Önceki mesajımda hormonlar demiştim.
Şimdi emin değilim.
Neden evlendiniz?

29 yaşında sırf aşk duygusuyla evlenen yoktur diye düşünüyorum..

evet suçlu benim öncelikle belki sorunları kıyısından kösesinden canımın sıkıntısıyla devrik cümlelerle yazdım tesetturun tabıki sucu yok benım de aılem kapalı ama pantalon tunık giyer annemde öyle haremlik selamlık görmedim ben kapalı denınce benım ailemde kapalı uyuşuruz dedim ama içlerine girdiğimde herşey için çok geç di iş yerinden bir abimiz kayınvalideme bayramlaşmaya gelmişti aralara evde perdeler gerilmişti çok garip oldum oysa sarılıp konusurduk. diyorum ya ben bu kadar bılmoyordum başlarda geri de dönemedim belkide korktum ailemden zaten babamla aramız çok iyi değildi kızlarından bir benim yaptıklarım göze batardı baş parmagıma yuzuk taktım diye kendi babamdan da dayak yemişliğim vardı görüştüğüm biri olsa dayak yerdım alkol de kullanırdı ve ahtım vardı alkol kullanmayan bırıyle evlenecektım sanırım bunu seçerken de yanlış seçim yaptım doğrusunu ben bilemedim eşimden dayak yediğimde her şeye son vermeyı bıle düşündüm sonra bir şekilde duzekdı durum bu sefer kayınvalıde nin bu şekilde yobazlıkları eşimin arkamda durmaması yapılan haksızlıklar bu arada bileziklerim bile alındı bır akrabasına borç verdik Eşim bana sordu verelim mi diye hayır desem yıne uyumsuz olurum dıye verelım dedım gelecek en kısa zamanda dediler 3yıl olmak üzere hala yok gelmedi bilezikler ama herkese göre hep ben suçlu oluyorum haklı oldugum konularda bıle sesimi çıkarttıgım cevap verdıgım için suçlu duruma dusuyorum şimdi ise çocugum için kapancak tabı demesi beni iyice sinirlendirdi ipler koptu bende bu arada 12yıllık iş tecrubem var buyuk fırmalarda çalışan akrabalarım var muhendıs mudur ama yaklaşık 5aydır 80-90iş basvurusu yaptım meslegımle alakalı olan veya olmayan yapabılecegım bütün işlere basvurdum 2üniversite mezunuyum iş yerinde yönetici konumdaydım ama şimdi benim altımda calısan kişiler istediği yerlere gırerken ben gıremıyorum tanıdıklarım olmasına ragmen bu konuda şuan için maddi imkanım yok.aslında haklısınız 2cocuk yapmasaydın en basta bellıydı neden surdu bu kadar diye;cevreyi düşündüm hep benı basarısız bulan babamı dusundum 2cocuklaannemın evine sığamayacagımı yalnız yasasam nasıl bakacagımı dusundum tesetturden soğumam ise eşimin annesinden eşimden dolayı da sogudum tatıle erkek arkadaslarıyla gıtmek istiyor tesetturlu oldugum için tatil bize göre değil diyor ama kendi tatıle gıtmek istiyor Yazın denıze kışın kayağa gitmek istiyor bizimle yada benımle hiçbir planı yok diyorumki ben bu yaptıklarının hepsini yapabılırım bizimle plan yap ama her defasında kavga cıkıyor her hafta sonu kavga edıyoruz sureklı kahveye gıtmeyı dusunuyor bense evde ıkı çocukla bunalıyorum dışarıya çıkmak istiyorum durum boyle oluncada hırsımı tesetturden çıkarıyorum belkıde o yuzden hayatımın kısıtlanması her zaman erkeklerden kaçak yaşamak (yanlış anlaşılmasın küçük yegenlerın yanında bile örtü takmamı istiyor kayınvalıde bana saçma geliyor düşünce önemli bence saç teli değil) tabi bunu anlamam geç oldu zil çalınca bile açmıyorum bazen stres oluyorum yapabilirim dedim yapamadım bu zorbalıkta dedim ya herşeye son vermek istedim ama bugun kzıma da aynı haytı yasatacaklarını görünce Allahım inşallah uzun ömür verir hep çocuklarımın yanında olabılırm onlara zorla değil kendi istedikleri için yApacakları bir hayat yaşatabılmek için tum yorumlarınıZ fikirleriniz için tesekkur ederım

• Üzgünüm
Reactions: 000
Merhaba arkadaslar
Uzun zamandır kendi kendimi yiyip bitiriyorum yanlış seçim yanlış evlilikmiydi gerçekten peki bundan sonra neler yapcağım içinden çıkamıyorum bir türlü 😔😔
Öncelikle eşimle 10yıl önce aynı iş yerinde tanıştık ve tanıstıgımız zamandan berı ona asık oldum ona da soyledım ama o beni evlenilecek biri olarak görmuyordu arkadas olarak görüyordu ailelerimiz uyusmaz ben kapalı bir aileden geliyorum ve görücü usulü evlenicem diyordu gözlerim öyle kör olmustuki onca kısmetim vardı bana çok iyi bakcak belkide beni çok çok mutlu edecek hem maddi hem manevi kişilerle tanıstırmak istiyorlardı bende tam terse acık bir aileden geliyprdum mini elbiseler dar pantalonlar uzun boyalı saclar vs bakımlıydımda eşimde beni seviyordu ama aileler uyusmaz diyordu hep beyse gel zaman git zaman aşk beni öyle kör ettiki sadece o olsun haytımda dıyordum kapanırım bende dedim bu arada eşimle bulustugumuzda hep kimsenin olmadıgı yerlere gıderdık belkıde onu tam tanıma sansı vermedı aıleler uyusmaz dıyordu sadece bende sevınce hersey olur dıyordum velhasıl 6yıl aglattıktan sonra benı evlendık hıc bısey yapmadık kendı evimiz olunca yaparız dedık bu arada dugun ustu kayınvalıdem dublex daıreye cıktı dayadı dösedi kendine benim evede eski perdelerini taktı ev sahıbının eski koltuklarını kullandım eşimde bende çalısıyorduk pra biriktirelim dedim masraf yapmadım ona nikah olduktan sonra hersey garıp gelmeye basladı ilk gun kv altınlrımızı aldı benı ayrı odada bekletip eşimle teyzesı paraları alıp borçlra ayırdılar sonradan beklerken öğrenıyorum ve kavgamız ilk orda basladı eşimle ilk hafta dayak bile yedim altınları annesınden almasını söyledıgımde balayımız zehır oldu yenı kpndıgım için alısma surecı vs de zor oldu benım için Sorunlar da olunca ne yaptım ben dedım kayınvalıdem haremlik selamlık agzını kapatıyo yanından erkek gecerken tanımadıgı küçük cocuk bıle olsa agzını kapatıyor alısık olmadıgımdan garıp gelıyor ama ses cıkartamıyordum tesetturu tam anlamıyla yapamıyordum ama alısmaya calısıyordum dız ustu tunik ve pantalon giyordum bu arada calısıyordumda özel bir şirkette erkeklerın oldugu biryerde ama nedense onların erkeklerın yanında oldugumda bu kıyafet olmusmu boynunu kapat örtunu duzgun bagla kolunu acma şimdi bu kıyafet oldumu diye beni uyarıyordu artık benı çok sıkmaya basladı dinde zorlama yoktur zaten alısma surecındeyım iyice beni kendinden de tesetturden de soguttu bunarada 3yılda2 bebegımız oldu diyeceksiniz ki neden yaptın anlaşamıyordun haklısınız bu soruyu bende soruyorum 1.istiyordum bende çünkü yaş 30u geçiyordu ve bır bebeğim olsun istiyordum 2.cocuk kaza oldu şuan haytımın üst üste ani değişimler olması psikolojimi iyice bozdu kayın valıdemın yanında ay cok sıcak dedıgımde bıle kapalılara gelmeyecektin diyor kıskırtıyor sureklı benı bende açılırım diyorum yok yaa diye bana ağız büküyor patlatasım gelıyor agzına iyice sinir olmaya basladım en son bugun bebeğimle oynuyordu tütü vardı kzımda 8 aylık balerın gıbı duruyordu oyy dedım baleye gonderırız kzımı dıye sevıyordum yanımda heh oldu gönderemezsın dedı neden dıye sordum çıplak giydıremezsın kapanacak dedı bende kızdım sesımı yukselttım bırakın bu yobazlıklarınızı artık dedım zorla kimseyı kapattıramassınız o benım kızım sen kendı cocuklarına mudahale edersın benım çocuklarıma değil dedım gevsek gevşek tavırları var kapanacak tabı diyordu çok sınır oldum eşimde bana kzıyor çocukları bıyere gönderemezsın iznim olmadan dıye allahım ne yapacagım bilemiyorum çocuklarımı alıp kaçasım var bır 2 yaşında erkek bırı de 8aylık kız ne yapmalıyım eşimle de anlaşamıyoruz annesıne benzıyor ama kendı arkadasları ile tatıle gıtmek ıstıyor her aksam kahvede 12bucukta gelır eve haftada 1gun gezecekmişiz yetınmeyı bılmıyormusum oysa ben bekarken her akşam iş çıkısı bıyerlere giderdim hsonları gezerdım hep modern bir hayatım vardı calısıp harcıyordum şimdi ise haytım hiç yok evlendiğimden berı kıyafet almıyorum 3gömleğim var değiştirip giyiyorum hayatımı kısıtlıyorum hep sizce ne yapmalıyım örtümü de çıkarıp atasım gelıyor ona sinirime iyice soğudum herşeyden
evet suçlu benim öncelikle belki sorunları kıyısından kösesinden canımın sıkıntısıyla devrik cümlelerle yazdım tesetturun tabıki sucu yok benım de aılem kapalı ama pantalon tunık giyer annemde öyle haremlik selamlık görmedim ben kapalı denınce benım ailemde kapalı uyuşuruz dedim ama içlerine girdiğimde herşey için çok geç di iş yerinden bir abimiz kayınvalideme bayramlaşmaya gelmişti aralara evde perdeler gerilmişti çok garip oldum oysa sarılıp konusurduk. diyorum ya ben bu kadar bılmoyordum başlarda geri de dönemedim belkide korktum ailemden zaten babamla aramız çok iyi değildi kızlarından bir benim yaptıklarım göze batardı baş parmagıma yuzuk taktım diye kendi babamdan da dayak yemişliğim vardı görüştüğüm biri olsa dayak yerdım alkol de kullanırdı ve ahtım vardı alkol kullanmayan bırıyle evlenecektım sanırım bunu seçerken de yanlış seçim yaptım doğrusunu ben bilemedim eşimden dayak yediğimde her şeye son vermeyı bıle düşündüm sonra bir şekilde duzekdı durum bu sefer kayınvalıde nin bu şekilde yobazlıkları eşimin arkamda durmaması yapılan haksızlıklar bu arada bileziklerim bile alındı bır akrabasına borç verdik Eşim bana sordu verelim mi diye hayır desem yıne uyumsuz olurum dıye verelım dedım gelecek en kısa zamanda dediler 3yıl olmak üzere hala yok gelmedi bilezikler ama herkese göre hep ben suçlu oluyorum haklı oldugum konularda bıle sesimi çıkarttıgım cevap verdıgım için suçlu duruma dusuyorum şimdi ise çocugum için kapancak tabı demesi beni iyice sinirlendirdi ipler koptu bende bu arada 12yıllık iş tecrubem var buyuk fırmalarda çalışan akrabalarım var muhendıs mudur ama yaklaşık 5aydır 80-90iş basvurusu yaptım meslegımle alakalı olan veya olmayan yapabılecegım bütün işlere basvurdum 2üniversite mezunuyum iş yerinde yönetici konumdaydım ama şimdi benim altımda calısan kişiler istediği yerlere gırerken ben gıremıyorum tanıdıklarım olmasına ragmen bu konuda şuan için maddi imkanım yok.aslında haklısınız 2cocuk yapmasaydın en basta bellıydı neden surdu bu kadar diye;cevreyi düşündüm hep benı basarısız bulan babamı dusundum 2cocuklaannemın evine sığamayacagımı yalnız yasasam nasıl bakacagımı dusundum tesetturden soğumam ise eşimin annesinden eşimden dolayı da sogudum tatıle erkek arkadaslarıyla gıtmek istiyor tesetturlu oldugum için tatil bize göre değil diyor ama kendi tatıle gıtmek istiyor Yazın denıze kışın kayağa gitmek istiyor bizimle yada benımle hiçbir planı yok diyorumki ben bu yaptıklarının hepsini yapabılırım bizimle plan yap ama her defasında kavga cıkıyor her hafta sonu kavga edıyoruz sureklı kahveye gıtmeyı dusunuyor bense evde ıkı çocukla bunalıyorum dışarıya çıkmak istiyorum durum boyle oluncada hırsımı tesetturden çıkarıyorum belkıde o yuzden hayatımın kısıtlanması her zaman erkeklerden kaçak yaşamak (yanlış anlaşılmasın küçük yegenlerın yanında bile örtü takmamı istiyor kayınvalıde bana saçma geliyor düşünce önemli bence saç teli değil) tabi bunu anlamam geç oldu zil çalınca bile açmıyorum bazen stres oluyorum yapabilirim dedim yapamadım bu zorbalıkta dedim ya herşeye son vermek istedim ama bugun kzıma da aynı haytı yasatacaklarını görünce Allahım inşallah uzun ömür verir hep çocuklarımın yanında olabılırm onlara zorla değil kendi istedikleri için yApacakları bir hayat yaşatabılmek için tum yorumlarınıZ fikirleriniz için tesekkur ederım

Merhaba arkadaslar
Uzun zamandır kendi kendimi yiyip bitiriyorum yanlış seçim yanlış evlilikmiydi gerçekten peki bundan sonra neler yapcağım içinden çıkamıyorum bir türlü 😔😔
Öncelikle eşimle 10yıl önce aynı iş yerinde tanıştık ve tanıstıgımız zamandan berı ona asık oldum ona da soyledım ama o beni evlenilecek biri olarak görmuyordu arkadas olarak görüyordu ailelerimiz uyusmaz ben kapalı bir aileden geliyorum ve görücü usulü evlenicem diyordu gözlerim öyle kör olmustuki onca kısmetim vardı bana çok iyi bakcak belkide beni çok çok mutlu edecek hem maddi hem manevi kişilerle tanıstırmak istiyorlardı bende tam terse acık bir aileden geliyprdum mini elbiseler dar pantalonlar uzun boyalı saclar vs bakımlıydımda eşimde beni seviyordu ama aileler uyusmaz diyordu hep beyse gel zaman git zaman aşk beni öyle kör ettiki sadece o olsun haytımda dıyordum kapanırım bende dedim bu arada eşimle bulustugumuzda hep kimsenin olmadıgı yerlere gıderdık belkıde onu tam tanıma sansı vermedı aıleler uyusmaz dıyordu sadece bende sevınce hersey olur dıyordum velhasıl 6yıl aglattıktan sonra benı evlendık hıc bısey yapmadık kendı evimiz olunca yaparız dedık bu arada dugun ustu kayınvalıdem dublex daıreye cıktı dayadı dösedi kendine benim evede eski perdelerini taktı ev sahıbının eski koltuklarını kullandım eşimde bende çalısıyorduk pra biriktirelim dedim masraf yapmadım ona nikah olduktan sonra hersey garıp gelmeye basladı ilk gun kv altınlrımızı aldı benı ayrı odada bekletip eşimle teyzesı paraları alıp borçlra ayırdılar sonradan beklerken öğrenıyorum ve kavgamız ilk orda basladı eşimle ilk hafta dayak bile yedim altınları annesınden almasını söyledıgımde balayımız zehır oldu yenı kpndıgım için alısma surecı vs de zor oldu benım için Sorunlar da olunca ne yaptım ben dedım kayınvalıdem haremlik selamlık agzını kapatıyo yanından erkek gecerken tanımadıgı küçük cocuk bıle olsa agzını kapatıyor alısık olmadıgımdan garıp gelıyor ama ses cıkartamıyordum tesetturu tam anlamıyla yapamıyordum ama alısmaya calısıyordum dız ustu tunik ve pantalon giyordum bu arada calısıyordumda özel bir şirkette erkeklerın oldugu biryerde ama nedense onların erkeklerın yanında oldugumda bu kıyafet olmusmu boynunu kapat örtunu duzgun bagla kolunu acma şimdi bu kıyafet oldumu diye beni uyarıyordu artık benı çok sıkmaya basladı dinde zorlama yoktur zaten alısma surecındeyım iyice beni kendinden de tesetturden de soguttu bunarada 3yılda2 bebegımız oldu diyeceksiniz ki neden yaptın anlaşamıyordun haklısınız bu soruyu bende soruyorum 1.istiyordum bende çünkü yaş 30u geçiyordu ve bır bebeğim olsun istiyordum 2.cocuk kaza oldu şuan haytımın üst üste ani değişimler olması psikolojimi iyice bozdu kayın valıdemın yanında ay cok sıcak dedıgımde bıle kapalılara gelmeyecektin diyor kıskırtıyor sureklı benı bende açılırım diyorum yok yaa diye bana ağız büküyor patlatasım gelıyor agzına iyice sinir olmaya basladım en son bugun bebeğimle oynuyordu tütü vardı kzımda 8 aylık balerın gıbı duruyordu oyy dedım baleye gonderırız kzımı dıye sevıyordum yanımda heh oldu gönderemezsın dedı neden dıye sordum çıplak giydıremezsın kapanacak dedı bende kızdım sesımı yukselttım bırakın bu yobazlıklarınızı artık dedım zorla kimseyı kapattıramassınız o benım kızım sen kendı cocuklarına mudahale edersın benım çocuklarıma değil dedım gevsek gevşek tavırları var kapanacak tabı diyordu çok sınır oldum eşimde bana kzıyor çocukları bıyere gönderemezsın iznim olmadan dıye allahım ne yapacagım bilemiyorum çocuklarımı alıp kaçasım var bır 2 yaşında erkek bırı de 8aylık kız ne yapmalıyım eşimle de anlaşamıyoruz annesıne benzıyor ama kendı arkadasları ile tatıle gıtmek ıstıyor her aksam kahvede 12bucukta gelır eve haftada 1gun gezecekmişiz yetınmeyı bılmıyormusum oysa ben bekarken her akşam iş çıkısı bıyerlere giderdim hsonları gezerdım hep modern bir hayatım vardı calısıp harcıyordum şimdi ise haytım hiç yok evlendiğimden berı kıyafet almıyorum 3gömleğim var değiştirip giyiyorum hayatımı kısıtlıyorum hep sizce ne yapmalıyım örtümü de çıkarıp atasım gelıyor ona sinirime iyice soğudum herşeyden
Hayatının içine sıçmışsın Allah yardımcın olsun ama bu aileyle kişiliğini kaybetmeden yürümen imkansiza yakın. Tavrını koy kendin ol dicem ama bunu yapmaya kalktığında dayak bile yemissin belli ki feci yobaz insanlara denk gelmissin sonu yok gibi. Ya onlara uyacaksın kendini bi kenara birakacaksin ya kendin olup o hayattan kurtulacaksin ama cocuklar ortak onlari hiçbir zaman kendi istediğin gibo yetistiremeyeceksin. Çünkü esin de ailesine benziyor allah yarfimcin olsun. Psikolojik destek al terapi ve hayatına bi yön ver

Sadece çocuklarınız için üzüldüm. Ortada bu kadar sorun varken tek derdiniz tesettür mü? Her şeyi bile isteye kabullenmişsiniz ne dememizi bekliyorsunuz? Oturmayan kötü evliliklerde neden çocuk Allah verdi, kazara oldu bunların hepsi bahane. Burda görüyorum hep kazara olan bebekleri insanlar yıllarca uğraşıyor da çocuk sahibi olamıyorlar. Kendinizi takmışsınız yetmemiş çocuklarınızı da yakmışsınız. Ne yapmalısınız kocanızı bırakıp gitmelisiniz ama siz bunu yapacak olsanız buraya konu açmaya ihtiyaç bile duymadan çeker giderdiniz. Daha ilk haftadan dayak yediğiniz halde neden devam ettiniz evliliğinize? Nerden tutsak konu elde kalıyor her şey en baştan belliymiş zaten
evet suçlu benim öncelikle belki sorunları kıyısından kösesinden canımın sıkıntısıyla devrik cümlelerle yazdım tesetturun tabıki sucu yok benım de aılem kapalı ama pantalon tunık giyer annemde öyle haremlik selamlık görmedim ben kapalı denınce benım ailemde kapalı uyuşuruz dedim ama içlerine girdiğimde herşey için çok geç di iş yerinden bir abimiz kayınvalideme bayramlaşmaya gelmişti aralara evde perdeler gerilmişti çok garip oldum oysa sarılıp konusurduk. diyorum ya ben bu kadar bılmoyordum başlarda geri de dönemedim belkide korktum ailemden zaten babamla aramız çok iyi değildi kızlarından bir benim yaptıklarım göze batardı baş parmagıma yuzuk taktım diye kendi babamdan da dayak yemişliğim vardı görüştüğüm biri olsa dayak yerdım alkol de kullanırdı ve ahtım vardı alkol kullanmayan bırıyle evlenecektım sanırım bunu seçerken de yanlış seçim yaptım doğrusunu ben bilemedim eşimden dayak yediğimde her şeye son vermeyı bıle düşündüm sonra bir şekilde duzekdı durum bu sefer kayınvalıde nin bu şekilde yobazlıkları eşimin arkamda durmaması yapılan haksızlıklar bu arada bileziklerim bile alındı bır akrabasına borç verdik Eşim bana sordu verelim mi diye hayır desem yıne uyumsuz olurum dıye verelım dedım gelecek en kısa zamanda dediler 3yıl olmak üzere hala yok gelmedi bilezikler ama herkese göre hep ben suçlu oluyorum haklı oldugum konularda bıle sesimi çıkarttıgım cevap verdıgım için suçlu duruma dusuyorum şimdi ise çocugum için kapancak tabı demesi beni iyice sinirlendirdi ipler koptu bende bu arada 12yıllık iş tecrubem var buyuk fırmalarda çalışan akrabalarım var muhendıs mudur ama yaklaşık 5aydır 80-90iş basvurusu yaptım meslegımle alakalı olan veya olmayan yapabılecegım bütün işlere basvurdum 2üniversite mezunuyum iş yerinde yönetici konumdaydım ama şimdi benim altımda calısan kişiler istediği yerlere gırerken ben gıremıyorum tanıdıklarım olmasına ragmen bu konuda şuan için maddi imkanım yok.aslında haklısınız 2cocuk yapmasaydın en basta bellıydı neden surdu bu kadar diye;cevreyi düşündüm hep benı basarısız bulan babamı dusundum 2cocuklaannemın evine sığamayacagımı yalnız yasasam nasıl bakacagımı dusundum tesetturden soğumam ise eşimin annesinden eşimden dolayı da sogudum tatıle erkek arkadaslarıyla gıtmek istiyor tesetturlu oldugum için tatil bize göre değil diyor ama kendi tatıle gıtmek istiyor Yazın denıze kışın kayağa gitmek istiyor bizimle yada benımle hiçbir planı yok diyorumki ben bu yaptıklarının hepsini yapabılırım bizimle plan yap ama her defasında kavga cıkıyor her hafta sonu kavga edıyoruz sureklı kahveye gıtmeyı dusunuyor bense evde ıkı çocukla bunalıyorum dışarıya çıkmak istiyorum durum boyle oluncada hırsımı tesetturden çıkarıyorum belkıde o yuzden hayatımın kısıtlanması her zaman erkeklerden kaçak yaşamak (yanlış anlaşılmasın küçük yegenlerın yanında bile örtü takmamı istiyor kayınvalıde bana saçma geliyor düşünce önemli bence saç teli değil) tabi bunu anlamam geç oldu zil çalınca bile açmıyorum bazen stres oluyorum yapabilirim dedim yapamadım bu zorbalıkta dedim ya herşeye son vermek istedim ama bugun kzıma da aynı haytı yasatacaklarını görünce Allahım inşallah uzun ömür verir hep çocuklarımın yanında olabılırm onlara zorla değil kendi istedikleri için yApacakları bir hayat yaşatabılmek için tum yorumlarınıZ fikirleriniz için tesekkur ederım kusura bakmayın ayrı ayrı mesaj yazamadım ama oğlumuda kızımıda çok sevıyorum ben bu evlılıkte cocuklarımı zıyan edecek perısan bir hayt ysatacak anne degılım meslegım var yaprım olmasa bile yine gocunmadan temiZliğe bile gıder bakarım saglıgım oldugu surece en guzelını yapmaya calısırım şuan oldugu gibi tesekkur ederim belkide yalnız hissettiğim için bi cesaret adım atabilmek içindi

Farz olan biseyi Allah icin degilde kul icin yaparsan sonuc bu olur. Ne denir bilemedim aç kurtul sende onca sorununh ortadan kaldiracaksa

Başta seni masum buldum aşk gözünü kör etmiş falan feşmekan ama iki çocuk dedin fikrim değişti.

Ya bu konular hep mi böyle olmalı önce eşten ailesinden şikayet, sonra iki çocuk.

Bilmiyorum artık ya ne desem bilemedim, üçüncüyü yapın.

Bir de böyle bir ailenin yanında baleye göndeririz seni kızım demek çok toyca bir tuhaf değil mi. Resmen hadi kavga edelim tartışalım demişsin.

Cocuk olmadan bosanamiyor bazi kadinlar. Şu saatten sonra tekrar kimi bulacagim, evlenecegim de ne zaman cocuk yapacagim diye dusunuyorlar muhtemelen ben baska bir mantik oturtamiyorum bu duruma, bencillikten baska bisey degil.

Benim bir tanidigim var 10 yil evli kalmislar ve 10 yilin sonunda cocuk daha 1 yaşina girmeden evleri ayirdilar sonra da bosanma sureci basladi.

Merhaba arkadaslar
Empati yapamadim sizinle. Kendi elinizle bile isteye bir cendereye girmissiniz, ancak kendi iradenizle cikabilirsiniz. Insallah bu gucu kendinizde bulursunuz,

Merhaba arkadaslar
Kendilerince dindar onlar.
Takıların senin mihirindir. Sana sormadan aldıkları için baştan kul hakkı. Kendi tesettürleri çok düzgün olabilir önemli olan o testtürün içerisinde taşıdıkları iman. Kayınvalide huzurunu da bozuyor bu da günah. Eşinin sana karşı davranışların baştan aşağıya günah. Ailesini ihmal etmesi kajveye gitmesi çoluğunun çocuğunun rızkını yedirmesi de günah. Eeee kim daha temiz? Aynen böyle vur yüzlerine belki utanırlar.
Allah hidayet versin gösteriş müslümanlarına

Yazık etmişsiniz, aileniz ne diyor bu duruma, yarın öbür gün 2. Eşi almak isterse ne yapacaksınız, çünkü Arap kültürü ve dinde bu normaldir, çağdaş anayasada tek eşlilik vardır, kızlarınıza çok üzüldüm, bu hayvan oğlu hayvan kocanızı doğaya salın.

tüm bunları yaşarken ve yazarken unuttuğunuz şey, eşinizin size değer vermediği.
hatta sevmiyor diyeceğim ama çok üzüleceksiniz gibi geliyor.
siz bu adamı iteleye iteleye evlenmişsiniz.
adamın sizinle birlikte olma, güzel vakit geçirme, size güzel bir hayat sunabilme, sevdiği şeyleri paylaşabilmek gibi dertleri yok ki.
sizin için parmağını kımıldatmasa da siz yanındasınız.
aşk, sevgi güzeldir ama kendini paspas etmeden.
siz kendiniz olmaktan vazgeçerek her şeyden vazgeçmişsiniz.
o zamandan belliymiş böyle olacağı...

Konunu okuduğumda.. hayır dedim kendime,, sanki B.Mahmoudi’nin Kızım Olmadan Asla’yı tekrar okuyormuşum gibi hissettim. İnan ki satırların beni paralize etti. Lütfen bu hayatı öncelikle kendine reva görme ki hem kızın hem oğlun için hayat algısı minicik yaşlarında böyle biçimlenmesin. Tesettür kişisel inanç gereği bir tercihtir veya asla değildir. Kızın da bu kararını erişkin olduğunda veya isterse çok sonraki yaşlarında kendi kararı ile verir veya vermez. Oğluna gelince, bu hayatın içine doğan bir çocuk kadın figürünü de, kadına verilen değeri (muhakkak tesettür olgusu ve artı dayak .. fiziksel veya sözsel şiddet, psikolojik baskı.. mesela kayınvalidenin ve eşinin en basitinden bir bale eğitimine alaycı ve olamaz yaklaşımını demek istiyorum) de etrafında gördükleri, yaşadıkları ile ilişkilendirir ve normalleştirir. Bizler çocuklarımızı kendi yaşadığımız hayatları yaşamak alternatifinden doğal olarak diğerlerine de açık olarak yetiştirmez isek bu çocuklar nasıl birer vizyon sahibi bireyler olarak hayata atılacaklar? Sen zaten neyin ne olduğunun fazlasıyla ayırdındasın. Kararını verip, planlamanı yapıp kendin ve çocukların için olması gereken dünyayı da pekala yaratabilirsin. Yolun kolay değil, çok güç ama sen bunu başarabilirsin, öyle hissediyorum..

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X