Eşimin Ailesi Psikolojimi Bozdu Adaletsizlik Ruhumu Emiyor

Arkadaşım yaşadıklarını okurken gerçekten çok üzüldüm. Ama sana üzülerek söylüyorum yapabileceğin hiçbir şey yok... Her şey eşinde bitiyor. O lafını dinletemiyorsa veya karışmıyorsa ötesi berisi boş. Bu insanlar daha da fena şeyler yapıyor zamanla. Eşin sana ben onlarla konuşuyorum kızıyorum diyor olabilir mesela ortalığı sakin tutmak için ama yapacağın hiçbir şey yok inan bana. Görmemek, duymamak ve konuşmamak lazım. Çoook benzer şeyleri ben yaşadım. Ben direk bu yüzden değil ama boşanıyorum. Bu insanlar tahta kurusu gibi alttan alttan yiyor ilişkiyi. Eşini seviyorsan fırsat verme.

Ben kendi halinde arkadaşlarıyla ailesiyle mutlu insandım ta ki bu insanları tanıyana kadar. 7 senelik ilişki sonrası evlendik. 4 görümce tek erkek çocuk ve en küçükleri benimki. Cimri bir aile. Maddi yardımları geçtim lafları sözleri bitmedi. Eşim hep yanımda oldu beni haklı buldu. Kötülüklerine kötülük etmedim. Yeni evliyken eşim yüzünden ki hala yeni evli sayılırım 4 ay oldu. 1 aylıkken 1 hafta aynı evde durduk memleketlerinde. Görümcem olacak insan psikolojimi bozdu. Psikoloğumun dediğine göre benim öz güvenli saygın mesleğe sahip olmam sonra kayınvalide kayınpedere de istemediğim bir şeyi açıkça söyleyip şakalaşmam onun yapamadığı şeyler olduğu için beni kıskanıp üzerime yürüdü. Eşimle kavga etti. Düğün öncesi yaptığı her şeyi tüm terbiyesizlikleri unutmuş gibi yapmıştım eşim için ama o olay sonrası artık kanım çekiliyor adını duyunca. Ben yine bu kadar kin dolu olmazdım ailesi haklı olduğumu bildikleri halde onunla aynı ortamda durmamak için gitmediğim yerden dolayı cezayı bana kestiler. Arayıp ağlattılar beni. Bu aile kına günü bizi ayıran aile. Şimdi tahammülüm hiç yok. Adaletsizlik duygusu tüm ruhumu emdi. İstiyorum ki herkes adaletli olsun. Yalandan hiçbir şey yok gibi yapıyor o olaydan sonra 1 kere götüştüm ama hastalık vs görüşeceğim belli...annesi babası ama beni arayıp ağlatmalarını unutamıyorum. Eşim gel görüş demiyor hele ablası ile. (Ablaları evli.) Ama onun görüşmesi beni çıdırtıyor. 1 kere bağırdın karını korudun sonra? şimdi de sözde benle iyiler ama eşim yanımda ben duyuyorum ne zaman o ablası gelse her seferinde bir bahane ile çağırıyorlar. Eşimi hafta sonu sabahtan arıyorlar hadi gel diye. Bu adamın karısııııı var karısııııııı. Sözde benimle sorunları yok. Yanımdan çağırmak ne demek kibarlıktan karını da al gel de demiyorlar. Eşim yanımda arada saygı duyun vs diyor ama istikrarı yok. Ailesine hele ki o ablasına aslaaa katlanamıyorum. İçimde acayip bir hırs var. Psikoloğa gidiyorum bu ben değilim. İçimi kemiriyor ona iyi davranılması... Bensiz gidiyor davet etseler de gitmiyorum ama eşimi yalnız göndermeli miyim yoksa gövde gösterisi yapmalı mıyım? İçim içimi yese de katlanıp bu benim demeli miyim? Eşim onunla şakalaşıp ediyorsa diye deliriyorum konuştuğu zaman moralim bozuluyor. o 1 haftayı burnumuzdan döktü eşimden tövbe etti bir daha gitmeye ama kendisi neden bu kötü insanla konuşuyor? Çok büyük kavgalar ettik beni haklı görmesi yetmiyor ailesinin yaptığından sonra iyice kin doluyum. Benle iyi gibi yapsalar yalandan karını da al gel demeleri gerekmez mi benim kinim boşa mı? hafta sonu sabahı eşimi çağırmaları normal mi? yeni evliyiz biz yeniii... (Eşimin ailesi dışında çok şükür sorunumuz yok ilk ay okeye gitti filan bocaladı (o da yeni öğrendiği için hevesti ) ama çok şükür evden işe işten eve gelen adam eski konuyu söyleyecek olanlar için açıklama)
Şahsen benim eşim kardeşimle kavga etse o sinir oluyor diye kanimdan canımdan olana küsmem. Herkesin sorunu kişiseldir. Bende görümcemle tartıştım eşim onların yanında beni savundu haddinizi bilin kendi hayatınızla ilgilenin dedi eve döndük bana sevmek zorunda değilsin ama küslük olmasın dedi haklı yani esinizde yanlış bişey yapmıyor. Ayrıca sizi cagirmamalari sizi neden sinir ediyor onların istedigide o zaten aksine siz sevinirseniz ne güzel beni cagirmiyorlar diye ozaman onlar düşünsün. Esinizde her cagirdiklarinda gitmesin Ogün birbirinize vakit ayırın bı izin gününde çağırıyorsalar. Bazen gider bazen gitmez. Olabildiğince yüzyüze gelmeyin inanın bu sizin için daha sağlıklı. Ne kadar sık gorusurseniz okadar kin dolarsin sen bilenmissin çünkü

İşte sorun burada ben sevmiyorum hatta nefret ediyorum peki onlar neden? ben de kötü olayım da değsin mantıklı gelsin

Ben ben ben çünkü onca kötülüğe iyilik yaptım... Evet siz de yaşamışsınız Allah yardımcınız olsun anlayabiliyorum sizi ama herkes sizin gibi karşılamak zorunda değil... Eşim bedelliye giderken ay bir borç veremeyiz diyen 1 kuruş çıkarmayan aile ( zenginler oysa... öyle yaşamıyorlar...) tüm altınlarını bozan ben kyk borcunu ödeyen ben ama ablası dönüp dikkat et paran için evleniyor olmasın diyen bir aile... Nasıl kök aile diyeyim... Ayrılalım diye bak şunun da gözü x' tutmamış havalı duruyor diyip benden ayrılması için uğraşmaları... Bir tanesi benden helallik istedi hatalarını onlar biliyorken kök aile diyeyim gitsin onlar tatlı gözüksün...
Ya hanımefendi kendinizi övmekten bıkmadınız. Napayım ben de mi şova dökeyim eşim için yaptıkları mı? Bu mu yani? Benim eşimin ailesinin de 1 kuruş katkısı olmadı. Bir tabakları yoktur evimde. Olmak zorunda da değil. Çünkü evlenen biziz. Hiçbir aile de yardım etmek zorunda değil, kendi tercihleri. Bu kadar lafını yapacaksanız ödemeseydiniz yani. Burda bize bu kadar lafını yapıyorsunuz, eşinizin kim bilir ne kadar gözüne sokuyorsunuzdur. Çok itici. Yapılan şeyler bu kadar söylenmez. Söyelecekseniz de yapmasaydınız. Kimse silah dayamamıştır sonuçta. İşinize gelmiyorsa maddi sorun yaşamayacağınız bir eş seçseydiniz. Yapıp yapıp şikayetlenmek nedir ya.
Siz kendinizi de parçalasanız, eşinize milyonlar da dökseniz onların ailesi olduğu gerçeğini değiştiremezsiniz. Eşiniz istemediği sürece onları koparamazsınız. Ki gördüğümüz kadarıyla da eşinizin ailesini silmek gibi bir düşüncesi yok. Doğru da yapıyor. Ben sizi 3 mesajınızla çok iyi çözdüm. Birkaç ay sonra eşinizinde gözü açılınca siz de görürsünüz.

Öncelikle sanıyorum ki edebiyat öğretmenisiniz. Ama anlatımınız çok kötü. Şu olmuş, bu olmuş diye özetleyebileceğim bir olay yok.

İkincisi kıskanılacak bir yanınız olduğunu düşünmüyorum. Görümcenin karakteri o demek ki.

Üçüncüsü de eşinizin boynuna tasma mı takmak istiyorsunuz? Ne yaşanmışsa yaşanmış, onun ailesi o insanlar. O affettikten sonra size karışmak düşmez. Ama sürekli sürekli sizi bırakıp onlara gidiyorsa, siz her haftasonunu yalnız geçiriyorsanız durum başka. Sevgisinden şüphe etmelisiniz.

Bir hastalık, problem mi var da eşiniz sürekli tek gidiyor annelerine?
Lale, benim kv ve görümcelerimde eşimi tek çağrırlar hep, mesela , abi gel yarın annemde toplanıyoruz, diğeri arar, kardeşim yarın bize x ablam geliyor, kv arar oğlum x kardeşin geldi, sende gel kahvaltıya diye,,, yani 7 yıldır hep böyle,
bende ilk başta çok ağladım. eşimle çok kavga ettim. baktım olmuyor. şimdi artık takmıyorum o gidiyor, ben evde tek başıma takılıyorum, film falan izliyorum. çocuklarla zaman geçiyor öyle.
Bunu neden yaparlar anlamıyorum.

anne babaya tamamım ama ablasına taviz verdikçe izin vermiş olmuyor mu? Ablasının kaçıncı ayıbı ablası eşimle konuşmayınca eşini de konuşturtmuyor. Benimki ablasının büyük ayıbı için 1 sene küsmüştü şimdiki çok daha büyük. Ve o yüzük takıldı ya eşimi yerlere göklere sığdıramıyorlar eşim 2 hesap sordu sonra yine muhabbet evet evliliğimizi kötü etkilediği için mesafeli ama o benim ablam diyip duruyor ben bozuldukça
Psikologunuz bu konuda da sizin kıskandığınızı söyledi mi?

Saygın bir meslek sahibi olmaktan çok kocasını yönetebilen, her dediğini yaptırabilen bir kadın olmak istediğinizi görüyorum.

Görümceyle tüm derdiniz bu olabilir mi?

sorun şöyle ki suçlu ben değilken onların yaptıkları terbiyesizlik gitmemek benim hakkım ama onlar neden çağırmıyor ki? Onların bunları yapma nedeni ne? Geçerli bir sebep sunulması lazım bana
İstemiyorlar sizi. Siz de küsmüşsünüz zaten. Yalvarsın mı insanlar? Küçük mü düşsünler karşınızda?

Ben kendi halinde arkadaşlarıyla ailesiyle mutlu insandım ta ki bu insanları tanıyana kadar. 7 senelik ilişki sonrası evlendik. 4 görümce tek erkek çocuk ve en küçükleri benimki. Cimri bir aile. Maddi yardımları geçtim lafları sözleri bitmedi. Eşim hep yanımda oldu beni haklı buldu. Kötülüklerine kötülük etmedim. Yeni evliyken eşim yüzünden ki hala yeni evli sayılırım 4 ay oldu. 1 aylıkken 1 hafta aynı evde durduk memleketlerinde. Görümcem olacak insan psikolojimi bozdu. Psikoloğumun dediğine göre benim öz güvenli saygın mesleğe sahip olmam sonra kayınvalide kayınpedere de istemediğim bir şeyi açıkça söyleyip şakalaşmam onun yapamadığı şeyler olduğu için beni kıskanıp üzerime yürüdü. Eşimle kavga etti. Düğün öncesi yaptığı her şeyi tüm terbiyesizlikleri unutmuş gibi yapmıştım eşim için ama o olay sonrası artık kanım çekiliyor adını duyunca. Ben yine bu kadar kin dolu olmazdım ailesi haklı olduğumu bildikleri halde onunla aynı ortamda durmamak için gitmediğim yerden dolayı cezayı bana kestiler. Arayıp ağlattılar beni. Bu aile kına günü bizi ayıran aile. Şimdi tahammülüm hiç yok. Adaletsizlik duygusu tüm ruhumu emdi. İstiyorum ki herkes adaletli olsun. Yalandan hiçbir şey yok gibi yapıyor o olaydan sonra 1 kere götüştüm ama hastalık vs görüşeceğim belli...annesi babası ama beni arayıp ağlatmalarını unutamıyorum. Eşim gel görüş demiyor hele ablası ile. (Ablaları evli.) Ama onun görüşmesi beni çıdırtıyor. 1 kere bağırdın karını korudun sonra? şimdi de sözde benle iyiler ama eşim yanımda ben duyuyorum ne zaman o ablası gelse her seferinde bir bahane ile çağırıyorlar. Eşimi hafta sonu sabahtan arıyorlar hadi gel diye. Bu adamın karısııııı var karısııııııı. Sözde benimle sorunları yok. Yanımdan çağırmak ne demek kibarlıktan karını da al gel de demiyorlar. Eşim yanımda arada saygı duyun vs diyor ama istikrarı yok. Ailesine hele ki o ablasına aslaaa katlanamıyorum. İçimde acayip bir hırs var. Psikoloğa gidiyorum bu ben değilim. İçimi kemiriyor ona iyi davranılması... Bensiz gidiyor davet etseler de gitmiyorum ama eşimi yalnız göndermeli miyim yoksa gövde gösterisi yapmalı mıyım? İçim içimi yese de katlanıp bu benim demeli miyim? Eşim onunla şakalaşıp ediyorsa diye deliriyorum konuştuğu zaman moralim bozuluyor. o 1 haftayı burnumuzdan döktü eşimden tövbe etti bir daha gitmeye ama kendisi neden bu kötü insanla konuşuyor? Çok büyük kavgalar ettik beni haklı görmesi yetmiyor ailesinin yaptığından sonra iyice kin doluyum. Benle iyi gibi yapsalar yalandan karını da al gel demeleri gerekmez mi benim kinim boşa mı? hafta sonu sabahı eşimi çağırmaları normal mi? yeni evliyiz biz yeniii... (Eşimin ailesi dışında çok şükür sorunumuz yok ilk ay okeye gitti filan bocaladı (o da yeni öğrendiği için hevesti ) ama çok şükür evden işe işten eve gelen adam eski konuyu söyleyecek olanlar için açıklama)
Boyle yapmaya devam edersiniz eşinizin tahammül seviyesi de azalır. Mutlu gördüğünüz evlilik yerle bir olur. Yaptıkları hoş değil ama fazla mi kafanıza takıyorsunuz acaba. Insanlar ne dertler yasiyor. Evliliğe alışma suresi de var. Bunu da hesaba katın.

konudan biraz bağımsız gibi görünecek ama size tek tavsiyem(kendim uygulamadım ama) sular durulmadan sakın çocuk düşünmeyin, işler iyice sarpa sarabilir. siz gitmeyince 'bize torunumuzu göstermiyor'a dönüşebilir mevzu, yaşanmışı var da bende o yüzden söylüyorum naçizane..

ablasının eşine attığı mesajları şöyle diyeyim size psikolog bile ilgiyi kendi üzerinde tutmak için ıvırdan zıvırdan mesajlar atmış size açtığı bir soğuk savaş var sen izin vermesen de bak benimle ilgili diye. Uzman bile böyle diyor... Evet eşyam değil ama karşımdaki normal bir insan değil...
Psikologunuz esnaf mı?

Sizi melek onları şeytan göstermek için elinden geleni yapıyor.

Olması gereken affetmek üzerine çalışmak olmalı.

E tabii affetmek üzerine çalışsa 2 3 seansta biter.

Dedikodu yapar gibi konuşmak, size hak verilmesi hoşunuza gidiyor.

Seans sayısı artıyor.

Son düzenleme:
Lale, benim kv ve görümcelerimde eşimi tek çağrırlar hep, mesela , abi gel yarın annemde toplanıyoruz, diğeri arar, kardeşim yarın bize x ablam geliyor, kv arar oğlum x kardeşin geldi, sende gel kahvaltıya diye,,, yani 7 yıldır hep böyle,
bende ilk başta çok ağladım. eşimle çok kavga ettim. baktım olmuyor. şimdi artık takmıyorum o gidiyor, ben evde tek başıma takılıyorum, film falan izliyorum. çocuklarla zaman geçiyor öyle.
Bunu neden yaparlar anlamıyorum.
Aranızda bir problem yoksa sizi neden çağırmıyorlar. Eşiniz niye sizi alıp gitmiyor.

Psikologunuz esnaf mı?

Seans sayısı artıyor.

Psikolog diye gittiği kişinin gercek diploma sahibi bir uzman olmadığına adım gibi eminim ama kanitlayamam

Aranızda bir problem yoksa sizi neden çağırmıyorlar. Eşiniz niye sizi alıp gitmiyor.
yani problem çok aslında, benimde, eşiminde 2 . evliliği, oğullarına boşanmış birini düşünmüyorlarmış, hep beni kaubullenememe halleri falan , işte bir sürü saçmalık, kaç yılım geçti bu insanlarla, bu saçmalıklarla, baktım olmuyor, boşverdim artık. şimdi tek başına gidip geliyor, sözde mutlu değil bu halden ama, gayet mutlu mesut gidiyor, giderken.

Psikolog diye gittiği kişinin gercek diploma sahibi bir uzman olmadığına adım gibi eminim ama kanitlayamam
Aynı fikirdeyim.

Etiğe uygun bulmuyorum danışanı hoş tutmak adına dedikodu yapar gibi konuşmayı.

Ben de psikologa gittim. Benim travmamın sebebi ailemdi, konu eşimin ailesine de geldi. Affetme terapisi uyguladi bana psikologum. Affetmek boynuna sarılmak değil. Durup durup kötü şeyleri hatırlayarak tükenmemek aslında.

Kimle sorunum varsa dahil ettik. Görümcemi de dahil ettim. Benimki de bilirdi "ee kız anlat bakalım, bu kadin seni kıskanıyor yeminlen bak" demeyi.

Demedi, beni iyileştirdi. Canım psikologum, ömrüne bereket.🥰

Psikologunuz esnaf mı?

Seans sayısı artıyor.
Üstelik gerçek hiçbir psikolog terapide 3.kisileri konuşmaz. Hele atılan mesajlar farklı ilişkiler ohoo. Psikologdan ziyade arkadaş sohbeti lafı sanki

yani problem çok aslında, benimde, eşiminde 2 . evliliği, oğullarına boşanmış birini düşünmüyorlarmış, hep beni kaubullenememe halleri falan , işte bir sürü saçmalık, kaç yılım geçti bu insanlarla, bu saçmalıklarla, baktım olmuyor, boşverdim artık. şimdi tek başına gidip geliyor, sözde mutlu değil bu halden ama, gayet mutlu mesut gidiyor, giderken.
Çok şaşırdım eşime söyledim. Sorun kocasında dedi. O bile bütün forumla aynı fikirde. Bekar kızlar da boşanmış oğullarına hastaydı zaten.

Üstelik gerçek hiçbir psikolog terapide 3.kisileri konuşmaz. Hele atılan mesajlar farklı ilişkiler ohoo. Psikologdan ziyade arkadaş sohbeti lafı sanki
3. Kişileri konuşur aslında. Travma sebebi 3. Kişilerdir hep. Ama dedikoduya varan sohbetler edilmez. Seni kıskanmış, falan demez, mesajları okumaz. Gönlünü hoş tutayım ayağı alışsın demiş.

X