Eşimin ailesi ile çok farklıyız

Sadecebenbb

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Nisan 2022
274
225
Arkadaşlar ben artık nasıl davranacağımı ne yapacağımı bilemiyorum... Kendimden şüphe etmeye başladım. Eşimle çok iyi dosttuk sonra sevgili olduk evlendik... Evimizde çok mutluyuz, ailesi ile de çok iyi anlaşırım, kayınvalidem beni çok sever anlayışlı insanlar yani görünürde her şey yolunda evet ama benim duygusal dönemim ondan mıdır nedir bazı şeyler çok içime dert olmaya başladı. Bu aile bana kendimi tuhaf hissettiriyor ... Ben büyük şehirde büyüdüm ama köy yaşantısına da gelip gittikçe çok güzel uyum sağlıyorum ahıra, temizliğe her şeye koşuyorum 3 gün 4 gün gittiğimizde de elimden geleni yapıyorum ama iyi niyetim güler yüzlü olmam salak, saf biriymişim gibi algılanmama, dokunsalar ağlayacak biriymişim biraz aptal gibi algılanmama sebep oluyormuş bilmiyordum. Hele ki hiçbir işe el sürmeyen eltimle beni bir tutmaları... Hemen araya o da yapar diyerek katmaları, ya da benim seçtiğim hediyeyi gelinin aldı diyince direk ona teşekkür etmeleri ve kimsenin hayır öteki dememesi.. Komik bunlar hep ama bazı şeyler var ki.. Birde hayatımda hep çok normal görülen şeylerin eşimin ailesinde ayıp olduğunu ya da salaklık olduğunu öğrendim. Ne desem birileri ağzımdan laf almış ya da ben komik bir şey söylemişim gibi algılanıyor. Bazen anlamını bilmediğim şu an da da aklımda kalmayan bir kelime kullanıyorlar mesela anlamadığım da büyükanne tutuyor ahmak falan diyerek alay ediyor bana gülerek herkese anlatıyor yaşlıdır bir şey diyemem nprmalde en çok beni sever desin canı sağ olsun ama birde kadın erkek arasındaki öyle bir uçurum var ki... Yani düşünün kayınvalidem aradığında 'kızmış bebeğimiz' dedim oda bu söyleyişimi sanki ben üzülmüşüm, erkek istiyormuşum gibi yorumlayıp: 'kızım niye öyle diyorsun' falan dedi.. zaten zoruma gitti beni cinsiyet ayrımı yapabilecek biri gibi görmesi üzerine açıkladım 'hayır ben çok mutluyum yeterki sağlıklı olsun' dedim, bu sefer de kız çocuğu hem kardeşine bakar işini yapar demeye başladı asabım bozuldu. Sevgi ile bahsederken bile kadınları değersizleştiriyor.. Oysa erkekte olsa kızda olsa gereken şeyleri öğrenir ve yapar kimseye de hizmetçi olmaz. Yani bu gibi şeyler. Sinek küçük ama mide bulandırıyor. Hata olduğunu bilmediğim hatalar, ayıp olduğunu hiç ne bildiğim ne duyduğum ayıplar beynime dert oluyor artık. Aile içinde hep dedikodu yapan bir eltim var hele ki, düşman başına sürekli kuyumu kazıyor bir de aileyi kullanma sömürme çabası... aynı çaba bize de vardı ben gelince eşimi sömüremez oldular şimdi her fırsatta yüzüme gülüp arkamdan iş çeviriyor. şöyle ki kadının saçı yemeğe gelen ailemdeki herkesin tabağından çıktı, değiştirdiler yine çıktı ama sadece benim ailemin tabağından çıktı varın siz düşünün sonrada güler yüzüyle herkesi kandırıp suçu kayınvalideme yıktı kadın yemeğe bile yanaşmadığı yazma taktiği halde ailemle aralarını açtılar başka şekillerde eşiyle kumpas kurarak neler neler anlatsam buraları aşar. Hormonlardan mıdır nedir her şey kafamda dönüp duruyor bana batıyor ben mi abartıyorum akıl verin ne olur. Ben artık bu aile içindeyken nasıl oturacağımı kalkacağımı bilemez oldum ne desem hata yapmışım gibi geliyor. Eşimde kalbimi kırmaz ama hemen söyler şöyle yaptın diye bana daha bi dert olur. Ne doğru ne yanlış anlayamıyorum kendimi sürekli cahil salak durumuna düşmüş hissediyorum. Hele ki üniv den sonra çalışmamış olmam apayrı dokundurmalara sebep oluyor sanki ekmeğimizi veriyormuş gibi bazı kişiler tarafından.yani açıkça sertçe yüzümüze bir şeyler dense , ya da gülerek şaka gibi değilde ciddi söylense vereceğim cevabını ama böyle iken ben bir şey diyince de ayıp etmiş oluyorum. Artık eşimede söyleyemiyorum sanki ailesi ile uğraşıyormuşum gibi düşünüyor karşımda ki bazı insanlar çok sinsi çünkü iyi görünüyorlar, abisi ve yengesi başta olmak üzere. Kafam çok karışık şiştim.

Allah sabır versin. Eşiniz tüm bu olanları görmüyor mu? Kendinizi onlara sevdirmek için uğraşıyormuşsunuz gibi göründü bana anlattıklarınızdan. Bence görüşmeyin, işleriyle ilgilenmeyin diğer sevgili gelinleri ile mutlu mesut yaşasınlar.

Cok muhatap olmayin, işlere elinizi surmeyin. Insaniyet falan demeyin valla, kimse insanliktan anlamiyor. Yardim edeyim diyip insanlik yapana hizmetci muamelesi yapyor, saygi duymuyorlar. Siz prenses gibi durursaniz prenses muamelesi goruyorsunuz. Malesef ki boyle. Hele de köylü kısmında kadının emeginin hic degeri yok malesef. Bire bir ayni seyleri yasiyoruz. Ozlerinde iyi ama içlerine girince korkunc insanlar olan bi eş ailesine sahibim ben de. Pek telefonda bile gorusmuyorum artik. Bi problemimiz olmadigi halde. Yilda birkac kez 3-4 gun gidiyoruz. Onda da hicbir seye el surmuyorum valla

Siz okumuş, şehirli bir kadınsınız.Köy hayatına güzel uyum sağlıyorum demişsiniz ama belki de sağlayamıyorsunuz? Zaten sağlamanız da gerekmiyor.Belki bunun için kendinizi fazla zorluyorsunuz o yüzden herşey gücünüze gidiyor.
Boşverin, kimse madalya takmayacak.Zaten kadına verilen değer konusunda ailede sorun varmış.Bunlar böyle domestik tipler, eşimin ailesi diyip he diyip geçin.Kendimi beğendireceğim/sevdireceğim diye de kendinizi paralamayın. Kendiniz olun, sizi olduğunuz gibi sevsinler.Sevmiyorlarsa da sevmesinler, saygı duysunlar yeter.Siz kendinize, eşinize, yoldaki bebeğinize odaklanın, mutlu olun :) Eşinizle mutluysanız kapınızı kapattığınızda diğerleri dışarıda kalır, boşverin.Bu aile/yemek/saç kumpasından bişey anlamadım o konuda yorum yapamayacağım.Saygılı ve mesafeli tutun diğerleriyle ilişkilerinizi.

İnanın o kadar doldum ki aniden aklıma gelenleri yazdım çıktım ama bunlar üst üste gele gele artık içimdeki bir ses 'sen bu muameleleri hak ediyor musun?' diye haykırıyor... Ben istedim ki çocukları gibi olayım kendi ailemle nasıl rahatsak iyiysek eşiminkiylede öyle olalım eşimde aile ortamında huzurlu olsun hani yılda bir kaç kez görüşüyoruz mutlu geçirelim o süreyi istedim... Ama artık çok zoruma gidiyor. Hani takmayayım, umursamayayım diyorum ama beni nasıl gördüklerini farkettikçe bu sefer yüzlerine bakmak içimden gelmiyor bazen, e iyide davranıyorlar bana bazen de diyorum acaba farkında mı değiller. Bilemiyorum sanırım kinleniyordum bunca zamandır ve şu an hormonların da etkisiyle patladım. Ama inanın öyle bıkkın ve kızgın hissediyorum ki.

Bence kendinizi cok fazla öne atmissiniz. Bende sehirde büyüdüm, ustelik okul falan derken cogu yemegi evlendikten sonra ogrendim hala daha pasta borek isini cozemedim. Bu yaz eşimin köyündeydik, hadi bahceye malzeme toplamaya git dediler ay ben yapamam dedim cekildim. Yemek yapmadim ama bulasiklari makineye dizdim. Temizlige elimden geldigince yardim ettim. Ahır olsa hayatta yapmazdim. Neden herseye kosturuyorsunuz? Bebeginizin bahanesiyle el attiginiz her isten yavas yavas cekilin

Bu tip ailelerde kiz cocuguna verilen degeri degistiremezsiniz. Duymamaya calisin. Eltinizlede araniza mesafe koyun.

Yok gittikçe kayınvalideme yardım ederdim zaten yılda bir kaç kez görüşüyoruz yüz yüze yoksa karnımda bebeğim varken asla hiçbir şey yapmam o yanlış anlaşılma olmasın. Dalga geçme konusuda şöyle lafo söyleyen normal bir şey gibi hatta genelde şaka yapar gibi söylüyor karşışık verince herkes niye öyle yaptın ayıp ettin diyor çünkü herkesin zihniyet aynı. Ben artık kendimden şüphe etmeye başladım. Böyle olmasını istememiştim gerçekten aptal gibi göründüğümü bilmiyordum ..

Sanırım bende böyle yapacağım... Kayınvalideme çok üzülüyorum 1 saniye dinlenemez sabah 5 gece 11 hep ayakta kullanıyorlar kadını. İstedim ki yılda bir iki kez olsun yardım edeyim gittiğimde de oda çocuklarıyla otursun kalksın az dinlensin ama bu sefer kayınvalidem 'diğer kızım(diğer gelini) okuduğu için(sanki ben okumadım) bilmez ama(köyde büyüdüğü halde) bu kızım biliyor yapıyor' demeye başladı.

Benim eski eş ailesi de öyleydi. Hayatımda köy görmemiş ben her işlerine yetişiyodum.yardım ediyodum. Gorümcelere falan hizmet ediyodum. Ama karşılık=0 arkamdan bayagı kuyumu kazdılar. Gidip gelmelerini azalt onlar için yuvanın mutlulugunu bozma eşinde iyiymiş bak. Gidince de iş yapma boyle bi zorunluluğun yok inan yapmayan daha kıymetli

Zaten yılda bir kaç kez görüşüyorduk şimdi hamilelikti bebekti hiç gidemeyiz.. Onlarda gelmezler biliyorum daha adım atmadılar şehrimize hep işleri bahaneleri var artık bende yavaş yavaş bana saygı göstereceksiniz mesajını vereceğim... Benim aile ortamım da herkes kendi düşünürdü böyle değildi ayıbı yasağı böyle bilmezdim... Afalladım annemde çok sinirleniyor diye bir şey diyemedim artık buraya yazdım patlama noktasına gelince artık haklı tavrımı takınmak istiyorum.

Estağfurullah!
Aptallık değil de gereksiz yani.
Yardım etme amacını anlamadım. Yılda birkaç kez ise siz yokken ne yapıyorlar?
Kıymetiniz bilinmiyorsa neden bu davranışlara son vermediniz?

Doğru yani ben sevilmek için de yapmadım aslında öyle dediğime bakmayın istedim ki kadına yazık berabrr yapalım bitsin oda az rahat etsin... Ama sonradan hiç yapmayan için öyle konuşunca ki insan azda olsa takdir görmek istiyor, takdir görmeyince, mecbur muamelesi görmeye başlayınca ne oluyoruz ya dedim bu sefer düşünmeye başladım .. kendimi doldurmaya belkide ama haklı olarak.

Estağfurullah!
Aptallık değil de gereksiz yani.
Yardım etme amacını anlamadım. Yılda birkaç kez ise siz yokken ne yapıyorlar?
Kıymetiniz bilinmiyorsa neden bu davranışlara son vermediniz?
İşte aramızda 10 saatlik yol var salaklık bende ki kadın hiç oturmuıyor hiç olmazsa biz varken iş bitsin çoluğuyla çocuğuyla otursun diyordum. Ama yanlış yapıyormuşum annem duysa haklı olarak sinir krizi geçirir kadıncağız.

Estağfurullah salaklık da değil.
Çoluk çocuk anne ile oturmak istiyorsa onlar yapacak anne işini bir zahmet.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…