Eşimin ailesi ile çok farklıyız

Bence siz fazla abartoyorsunuz ve kafaya takiyosunuz hickimsenin cocugu gibi olamazsiniz bu boyle olsun diye her ise kosmaniz yanlis zaten bu sekilde yaranamazsiniz. Ben cocukluktan beri her sene koye giderim ahir isine elimi surmedim
Ne alaka? Senede birkac kez gorusuyorsaniz her lafa alinmayin cevap vermeyin herseyi kafaya takarsaniz olmaz sonucta onlar koyde yasayan insanlar sizin kadar ince dusunmelerini beklemyin aorunun yarisi onlarda ise yarisi sizde bana gore

Hamilelik bahane olsun işlere elini sürme,ne şimdi nede sonra... Madem onlar sana gülerek laf sokuyo biseyler diyor sende aynısını yap gülerek asla altında kalma,zaten karşılık vermedigin için devam ediyorlar.

Ayrıca anneanneye kadar en çok beni sever demişin yahu ahmakta demesin sevmesinde seni.
Eşini de uyar etkileniyorum gelip hemen bana söyleme kalbimi bilmiyo musun de,eminim sen onları şikayet etsen kalpleri temiz niyetleri iyi diyecektir.

Estağfurullah salaklık da değil.
Çoluk çocuk anne ile oturmak istiyorsa onlar yapacak anne işini bir zahmet.
Sahi bir de o var eşimde yapar mesela üzülğr annesine birde yıllardır gurbette olmanın verdiği hasretle koşturur... Zaten gittiğimiz gün başlarlar oğlum şu iş var bu iş var şu alınacak bu alınacak, saftirik ben eşim yeter artık desene kırma kadını 2 gün sonra gideceğiz diyordum. Son seferinde baktim ki kadın büyük oğlu hep yanında olduğu halde anne yapayım ben dediği halde sen yapma biz yaparız diyip eşime kitledi işleri, alışverişi her şeyi... O an sordum bende neden biz yapıyoruz
ya her şeyi diye cevap vermediler. Dağıldı gitti herkes aniden. O zamanda çok asabım bozulmuştu o son gidişimizdi zaten sonra bayramda falan gitmedik.

Hamilelik bahane olsun işlere elini sürme,ne şimdi nede sonra... Madem onlar sana gülerek laf sokuyo biseyler diyor sende aynısını yap gülerek asla altında kalma,zaten karşılık vermedigin için devam ediyorlar.

Ayrıca anneanneye kadar en çok beni sever demişin yahu ahmakta demesin sevmesinde beni.
Eşini de uyar etkileniyorum gelip hemen bana söyleme kalbimi bilmiyo musun de,eminim sen onları şikayet etsen kalpleri temiz niyetleri iyi diyecektir.
Bakın vallahi billahi aklıma gelmiyor... Hani bazen jeton bile sonradan düşüyor alışkın değilim ki bazı şeyleri zaten çok sonraları anlamaya başladım. Ve evet eşimde hemen şikayet edince onlar bilmiyorlar çyle demek istemediler falan diyor ben bu sefer geçimsiz miyim diye düşünüyorum suçlanıyorum kendi kendime.

Sanırım bende böyle yapacağım... Kayınvalideme çok üzülüyorum 1 saniye dinlenemez sabah 5 gece 11 hep ayakta kullanıyorlar kadını. İstedim ki yılda bir iki kez olsun yardım edeyim gittiğimde de oda çocuklarıyla otursun kalksın az dinlensin ama bu sefer kayınvalidem 'diğer kızım(diğer gelini) okuduğu için(sanki ben okumadım) bilmez ama(köyde büyüdüğü halde) bu kızım biliyor yapıyor' demeye başladı.
Benim kayinvalidrm de oyle. Bir dakika oturmaz. Kayinpeder de tam vicdansiz. Misafirlerini getirir millete yedirtir icirtir, hizmet ettirir. Kayinvalidem yapilacak is bitse , bos sacma is çıkarır kendine doenr durur evin içinde, bagda bahcede. Ben de aciyordum dogrusu. Bir keresinde benim evime geldiginde tum gün oraya buraya iş yapmaya calisip el atmasindan ben de arkasinda gezdim, bittim öldüm. Tam oturucaz derken aksam esim isten gelince kalk kizim kalk evde erkek varken oturulur mu dedi. Tamammm dedim, orda dur kaynana🤦‍♀️ o köleligine devam edebilir, ben onun evinde elimi hicbir seye surmuyorum.

Benim kayinvalidrm de oyle. Bir dakika oturmaz. Kayinpeder de tam vicdansiz. Misafirlerini getirir millete yedirtir icirtir, hizmet ettirir. Kayinvalidem yapilacak is bitse , bos sacma is çıkarır kendine doenr durur evin içinde, bagda bahcede. Ben de aciyordum dogrusu. Bir keresinde benim evime geldiginde tum gün oraya buraya iş yapmaya calisip el atmasindan ben de arkasinda gezdim, bittim öldüm. Tam oturucaz derken aksam esim isten gelince kalk kizim kalk evde erkek varken oturulur mu dedi. Tamammm dedim, orda dur kaynana🤦‍♀️ o köleligine devam edebilir, ben onun evinde elimi hicbir seye surmuyorum.
Kayınvalidem bana öyle demez ama onun dışında gerçekten de aynısı benim kayımpederim de hiç acımaz vicdansız

Bazen anlamını bilmediğim şu an da da aklımda kalmayan bir kelime kullanıyorlar mesela anlamadığım da büyükanne tutuyor ahmak falan diyerek alay ediyor bana gülerek herkese anlatıyor yaşlıdır bir şey diyemem nprmalde en çok beni sever desin canı sağ olsun
Kusura bakmayın ama biri bana ahmak diyecek tepkim yaşlıdır canı saolsun olmaz.
Gerçekten bu kadar iyi niyetli misiniz?
Ayrıca üstünüze vazife olmayan işleri yapınca kimse size madalya takmıyor o halde yapmayın.
Üniversite okumuş genç bir hanımsınız bu zamana kadar pekcok kişiye kendinizi ifade etmişsinizdir.
Pekala size ahmak diyen babanneye de usulüne uygun bir cevap verebilirsiniz

Konuda anlayamadigim çok nokta var da niye ahır temizliyorsunuz orasını hiç anlayamadım. Gidince yediğinizi içtiğinizi toplamak ayrı birşey bu apayrı birşey . Siz altlarında paspas olursanız tabi ki saygı duymazlar insanların huyu bolye

Bu soruyu ben soracaktım. Birisi sormuştur dedim.🤗 cevabı çok merak ediyorum

Benim eşimin de ailesi köyde ben ahırın önünden geçerken korkuyorum.

Kusura bakmayın ama biri bana ahmak diyecek tepkim yaşlıdır canı saolsun olmaz.
Gerçekten bu kadar iyi niyetli misiniz?
Ayrıca üstünüze vazife olmayan işleri yapınca kimse size madalya takmıyor o halde yapmayın.
Üniversite okumuş genç bir hanımsınız bu zamana kadar pekcok kişiye kendinizi ifade etmişsinizdir.
Pekala size ahmak diyen babanneye de usulüne uygun bir cevap verebilirsiniz
Ne bileyim öyle büyüdüm gördüm ben. Kadın 90lı yaşlarında herkese sövüp sayan biri kafası yerinde değil arada geliyorlar diye düşündüm benim anneannem de eşime çok laf saydı eşim ailemden kimseyi kırmadı... Ama benim ailemde aklı başında olanlar bu kadar haddini aşmadı hiçbir zaman ben izin vermedim en başta. Gerçekten bocaladım, nereye düştüm gibi oldu. . uzun süre zatem anlamadım farkında değildim zamanla birikr birike sorguladım bıkkınlık geldi. Ben böyle görmedim büyümedim annem beni gittiğin yerde nazik ol, uyum sağla insanlar koştururken yardımcı ol diyerek büyüttü... Hoş kastettiği şey kesinlikle bu değildi bence bilse çok kızar bu olanlara ya. . gerçekten de çok saçmaladım hemde çok.

Uzun uzun yazmışsınız ama 1 tane somut örnek vermemişsiniz ne oluyor ne diyorsunuz da saftirik muamelesi yapıyorlar?
Mesela bir gün köprklerinin hasta olduğunu farkettim. Bu hayvana düzgün yemek hazırlayalım hep bağlı biraz gezsin yazık tuvaletini yapamıyor gibi tavsiyelerde bulundum o öyle alışık gezmeye alışmasın boğuşur dediler kısacık zincirle bağlı geçiyor ömrü ben gidip geldikçe seviyordum sonra güzelce açıklamak istedim onlarında duyguları var şu hayvanın bakışına bak gariban, çocuk bu da ama dili yok bir tek gibi şeyler söyledim, komik bir şey söylemişim gibi güldüler, hani küçük çocuğa tepki verilir ya ah vah kızım cicim gibi ağzını yaya yaya, öyle bir üslüpla sen üzülme yavrum onlar öyle alışık falan demeye devam ettiler. Ama ben hissettim aptal gördükleri bir çocukla konuşur gibi konuştular benimle. Ben orada çıkıp sen benle nasıl konuşuyorsun desem ne dedim ki diyecek. Bu tarz şeyler.

Arkadaşlar ben artık nasıl davranacağımı ne yapacağımı bilemiyorum... Kendimden şüphe etmeye başladım. Eşimle çok iyi dosttuk sonra sevgili olduk evlendik... Evimizde çok mutluyuz, ailesi ile de çok iyi anlaşırım, kayınvalidem beni çok sever anlayışlı insanlar yani görünürde her şey yolunda evet ama benim duygusal dönemim ondan mıdır nedir bazı şeyler çok içime dert olmaya başladı. Bu aile bana kendimi tuhaf hissettiriyor ... Ben büyük şehirde büyüdüm ama köy yaşantısına da gelip gittikçe çok güzel uyum sağlıyorum ahıra, temizliğe her şeye koşuyorum 3 gün 4 gün gittiğimizde de elimden geleni yapıyorum ama iyi niyetim güler yüzlü olmam salak, saf biriymişim gibi algılanmama, dokunsalar ağlayacak biriymişim biraz aptal gibi algılanmama sebep oluyormuş bilmiyordum. Hele ki hiçbir işe el sürmeyen eltimle beni bir tutmaları... Hemen araya o da yapar diyerek katmaları, ya da benim seçtiğim hediyeyi gelinin aldı diyince direk ona teşekkür etmeleri ve kimsenin hayır öteki dememesi.. Komik bunlar hep ama bazı şeyler var ki.. Birde hayatımda hep çok normal görülen şeylerin eşimin ailesinde ayıp olduğunu ya da salaklık olduğunu öğrendim. Ne desem birileri ağzımdan laf almış ya da ben komik bir şey söylemişim gibi algılanıyor. Bazen anlamını bilmediğim şu an da da aklımda kalmayan bir kelime kullanıyorlar mesela anlamadığım da büyükanne tutuyor ahmak falan diyerek alay ediyor bana gülerek herkese anlatıyor yaşlıdır bir şey diyemem nprmalde en çok beni sever desin canı sağ olsun ama birde kadın erkek arasındaki öyle bir uçurum var ki... Yani düşünün kayınvalidem aradığında 'kızmış bebeğimiz' dedim oda bu söyleyişimi sanki ben üzülmüşüm, erkek istiyormuşum gibi yorumlayıp: 'kızım niye öyle diyorsun' falan dedi.. zaten zoruma gitti beni cinsiyet ayrımı yapabilecek biri gibi görmesi üzerine açıkladım 'hayır ben çok mutluyum yeterki sağlıklı olsun' dedim, bu sefer de kız çocuğu hem kardeşine bakar işini yapar demeye başladı asabım bozuldu. Sevgi ile bahsederken bile kadınları değersizleştiriyor.. Oysa erkekte olsa kızda olsa gereken şeyleri öğrenir ve yapar kimseye de hizmetçi olmaz. Yani bu gibi şeyler. Sinek küçük ama mide bulandırıyor. Hata olduğunu bilmediğim hatalar, ayıp olduğunu hiç ne bildiğim ne duyduğum ayıplar beynime dert oluyor artık. Aile içinde hep dedikodu yapan bir eltim var hele ki, düşman başına sürekli kuyumu kazıyor bir de aileyi kullanma sömürme çabası... aynı çaba bize de vardı ben gelince eşimi sömüremez oldular şimdi her fırsatta yüzüme gülüp arkamdan iş çeviriyor. şöyle ki kadının saçı yemeğe gelen ailemdeki herkesin tabağından çıktı, değiştirdiler yine çıktı ama sadece benim ailemin tabağından çıktı varın siz düşünün sonrada güler yüzüyle herkesi kandırıp suçu kayınvalideme yıktı kadın yemeğe bile yanaşmadığı yazma taktiği halde ailemle aralarını açtılar başka şekillerde eşiyle kumpas kurarak neler neler anlatsam buraları aşar. Hormonlardan mıdır nedir her şey kafamda dönüp duruyor bana batıyor ben mi abartıyorum akıl verin ne olur. Ben artık bu aile içindeyken nasıl oturacağımı kalkacağımı bilemez oldum ne desem hata yapmışım gibi geliyor. Eşimde kalbimi kırmaz ama hemen söyler şöyle yaptın diye bana daha bi dert olur. Ne doğru ne yanlış anlayamıyorum kendimi sürekli cahil salak durumuna düşmüş hissediyorum. Hele ki üniv den sonra çalışmamış olmam apayrı dokundurmalara sebep oluyor sanki ekmeğimizi veriyormuş gibi bazı kişiler tarafından.yani açıkça sertçe yüzümüze bir şeyler dense , ya da gülerek şaka gibi değilde ciddi söylense vereceğim cevabını ama böyle iken ben bir şey diyince de ayıp etmiş oluyorum. Artık eşimede söyleyemiyorum sanki ailesi ile uğraşıyormuşum gibi düşünüyor karşımda ki bazı insanlar çok sinsi çünkü iyi görünüyorlar, abisi ve yengesi başta olmak üzere. Kafam çok karışık şiştim.
Çok muhabbet tez ayrılık getirir canım benim görüşmeyi de konuşmayı da azaltın derim bir arada oturuyorsanız da çok fazla konuşmana gerek yok benim kayınvalidem de aynıdır ne desem bir kulp bulur onun için ben de ne yapıyorum artık çok fazla aramıyorum gitmiyorum ne kadar seyrek o kadar tatlıdır aklında bulunsun

Annelik içgüdüsü gözlerimi açtı sanırım artık resmen ne görüşmek ne konuşmak istiyorum. Sadece geçmişte olanlar asabımı bozuyor burada anlatamadığım birçok şey var hadsizlik kaynaklı, aklımdan çıkmayan artık kinlendim sanırım.

En basitinden hediye mevzusunda " kimse gercegi soylemedi, diger geline tsk ettiler " gibi bir cumle kurmussunuz ya, e siz soyleyin? Agziniz diliniz yokmus gibi davranmaniza sebep olan nedir?

Ayrica gozunuzu seveyim paragraf kullanin, rahat okuyalim.
Bu paragraf kullanmadan, noktalama isaretlerine dikkat etmeden yazanlar gercekten gozumde hicbir seyden anlamayan insanlar olarak şekilleniyor.

komik bir şey söylemişim gibi güldüler, hani küçük çocuğa tepki verilir ya ah vah kızım cicim gibi ağzını yaya yaya, öyle bir üslüpla sen üzülme yavrum onlar öyle alışık falan demeye devam ettiler
Bu tepkiyi anlayabildim. Kimseyi ezme vb amaçla söylemiyorum ama benim de denk geldiğim bazi cahil insanların böyle söylem ve tavırları olmuştu.

X