Eşim çalışmamı istiyor

Emeklilik için zaten yaş bekleniyor ki 2 yıl sonra primin dolması çok büyük bir sorun değil bana göre. Ben de memurum mesela 23 yaşında ise başladım,primim 43 degil de 45 yaşında dolacak ücretsiz izinden dolayı ancak emekli olma yaşım 58. 45 yaşında daha çocuğum küçükken çalışmayı bırakamayacağıma göre ne önemi var ki ha 43 olmuş ha 45? Ücretsiz izin 3 yıl olsa 3 yıl alırdım çoğu uzman 3 yaşa kadar anneyle olmasını savunuyor bebeğin.
Ben 58 yasa kadar calisamam .belki kademeli emeklilik gelir ileriki yıllarda.
Bana kalsa Okul çağına kadar çocuk anne ile olmalı ama maddi olanaklar yeterli değil .ben size göre daha geç başladım işe.

Bebeğim 1 yaşına geldi. Bende ara sıra bakıcı konusunu açıyordum ama isteksizdim de yani 2 yaşına kadar bekleyim diyordum her zaman. Memurum ücretsiz izin hakkım var.
Durumumuz geçinecek ama hiç birikim yapamayacak kadar.
Geçen eşim bakıcı da bakmadın hiç dedi. Ben de bakıcı benim yerimi tutar mı dedim. Ne alaka ben onu mu diyorum yapan nasıl yapıyor bazı bakıcılar çok iyi de çıkıyor dedi. Kendi çıkıştı benim yerimi tutar mı lafıma saçmalama onu demedim tabiki sen annesisin diye çıkışıyor sonra da kapat konuyu dedi.
biz evlendiğimizde ben çalışmıyordum eşim de ister çalış ister çalışma benim için önemli değil diyordu, bebeğimiz olduğunda da aynı şekilde sana bırakıyorum diyordu ama çalışmamdan yanaydı. Şimdi de sinirlendim benim dediğim lafta ne var da kızıyor böyle
Sizin evlendiğiniz zamanın ekonomik şartları ile şimdinin arasında maalesef ki dağlar kadar fark var. Bu sebepten adama kızamıyorum da. Ama siz ücretsiz izin hakkınızı kullanın. O da haksız değil ama adamların her dediğini yapacağız anlamına gelmiyor. Çocuk yapmayı bilen adam 2 yıl idare edecek hale gelmeliydi bi zahmet.

Evden calisiyorsunuz diye de mi saygi duymuyor anlamadim. 😀

Bilmiyorum ben uzun yıl çalışmadim şuan calisiyorum hiç bir saygi farki yok. Calismiyorken de saygili sevgili oldu esim hep suanda da davranislari degismedi. Calismiyorken saygisiz olsaydi, calisiyorken yaninda olmazdim. 😄
Detay anlatmayacagim is hayatimla alakali ama ozetle kurumsal bir sirkete git gel yapmaktansa, kendi çocuğuma kendi bakmam ve biraz toparlaninca kendi/aile sirketimizin islerini evde takip etmem ona göre yeterince yorucu degil. Bu baska bie konu, dedigim yanlis anlasildigi İçin detaylandirdim.

Size mutluluklar diliyorum. Daim olsun. Masallah.

Zorda kalınmadıkça bebeğe 2 yaşına kadar anne bakmalı diye düşünüyorum. İnsan çocuğu olmadan bakıcı falan veririm diye düşünüyor ama çocuk olunca çok zor geliyor. Eşlere çocuk sahibi olmadan bu söylenmeli. 2 sene bizi geçindirmeye razıysan çocuk sahibi olalım denmeli. Bunu yapamayacak olan çocuk da istemesin. Sözüm sadece erkekler için kimse alınmasın lütfen. Şartlar değişir, olmadık şeyler çıkar, ya da özel sektörde o kadar uzun süre ayrı kalmak risklidir vs vs... Kimse can atmıyor bakıcıyla uğraşmaya.

Ben 58 yasa kadar calisamam .belki kademeli emeklilik gelir ileriki yıllarda.
Bana kalsa Okul çağına kadar çocuk anne ile olmalı ama maddi olanaklar yeterli değil .ben size göre daha geç başladım işe.
Keşke gelse ama benim çok umudum yok ne yazık ki. 58 benim de gözümde büyüyor ancak 43 de çok erken olurdu emeklilik için maddi olarak bize en ihtiyaç duyduğu dönem büyüyünce bana göre. 29 yaşında anne oldum 50ye kadar bana maddi olarak ihtiyacı olacak diye düşünüyorum kesinlikle.

Bebeğim 1 yaşına geldi. Bende ara sıra bakıcı konusunu açıyordum ama isteksizdim de yani 2 yaşına kadar bekleyim diyordum her zaman. Memurum ücretsiz izin hakkım var.
Geçen eşim bakıcı da bakmadın hiç dedi. Ben de bakıcı benim yerimi tutar mı dedim. Ne alaka ben onu mu diyorum yapan nasıl yapıyor bazı bakıcılar çok iyi de çıkıyor dedi. Kendi çıkıştı benim yerimi tutar mı lafıma saçmalama onu demedim tabiki sen annesisin diye çıkışıyor sonra da kapat konuyu dedi.
biz evlendiğimizde ben çalışmıyordum eşim de ister çalış ister çalışma benim için önemli değil diyordu, bebeğimiz olduğunda da aynı şekilde sana bırakıyorum diyordu ama çalışmamdan yanaydı. Şimdi de sinirlendim benim dediğim lafta ne var da kızıyor böyle
Bebeğim 8 aylık işe başladım geçen hafta.
çok zor olacak diye düşünüyordum aksine çok iyi oldu. bebeğim babaannesiyle öğlen ikiye kadar o sürede zaten uyuyor .Ben geldiğimde daha dinç oluyorum şahsen ben işte dinleniyorum. Bebek bakmak daha zor arazi işinden. Geldiğimde de daha kaliteli vakit geçiriyoruz kızıma daha çok zaman ayırıyorum görüşemediğimiz zamanda telafi ediyorum ailecek mutluyuz şu an bu durumdan. iş bana da iyi geldi.

Hahah işi sevmiyorum dedim diye yan gelip yatmak mı evde bebekle tüm gün ayaktayım, bir sene sonra mecbur gidicem. Bu arada ben işe girince eşim benim parayı yedi araba aldık, altın aldık 😂

Ücretsiz izninizi sonuna kadar kullanmak istemekte haklısınız. Bebek bakıyorsunuz, birikim de eksik kalsın.

Ama son söylediğiniz olayı anlamadım ben. Eşiniz paranızı mi yedi? Arabayı beraber kullanmıyor musunuz, altın ortak birikim değil mi?

Zorda kalınmadıkça bebeğe 2 yaşına kadar anne bakmalı diye düşünüyorum. İnsan çocuğu olmadan bakıcı falan veririm diye düşünüyor ama çocuk olunca çok zor geliyor. Eşlere çocuk sahibi olmadan bu söylenmeli. 2 sene bizi geçindirmeye razıysan çocuk sahibi olalım denmeli. Bunu yapamayacak olan çocuk da istemesin. Sözüm sadece erkekler için kimse alınmasın lütfen. Şartlar değişir, olmadık şeyler çıkar, ya da özel sektörde o kadar uzun süre ayrı kalmak risklidir vs vs... Kimse can atmıyor bakıcıyla uğraşmaya.
peki eş ben 2 sene geçindiremem derse?
ya da geçindiririm sanmıştım ama enflasyon oldu %200 olmuyor deyince ne yapacak kadınlar?

not: benim çocuğum yok, evli de değilim

ama bakıyorum etrafa zaten evlenmek için can atan %90 kadınlar
çocuğu anneliği isteyen yine kadınlar, erkeklere kalsa zaten evlenmek isteyen de yok çocuk isteyen de (nadiren isteyen olabilir tabi)
bir de bu yukarıda dediğinizi diyecekler kadınlar erkeklere....yani bilemedim.

Tek maaşla gül gibi geçiniyoruz diyene de inanamıyorum.
Yüksek memur olur ya da iş adamı olur amenna.
Diğerleri gül gibi gecinemez.
Geçinmek zorunda herkes bir şekilde ama gül gibi değildir o.
Ya köyde kenttedir ya aile yardımı vardir.
Ben şimdi çocuğu kreşe yazdircam oradan gelecek liste şimdiden korkutmaya başladı😒
Bakıyorum birsuru eksik söylenecek şimdi diye düşünüyorum.
Hatta kendime almam gereken şeyler vardı onları erteleyecegim.

Bebegim bu kadar kucukken ben de calismak istemezdim. Ama dediginize gore birikim yapabilecek bir durumunuz yok. Beklenmedik bir masrafiniz ciksa zorlanabilirsiniz, yani şimdi olmasa bile ileride işe gitme fikrine alışmaya çalışın derim ben.

Iyy eşini çalışmaya zorlayan erkek iticiliği 🤮🤮

peki eş ben 2 sene geçindiremem derse?
ya da geçindiririm sanmıştım ama enflasyon oldu %200 olmuyor deyince ne yapacak kadınlar?

not: benim çocuğum yok, evli de değilim

ama bakıyorum etrafa zaten evlenmek için can atan %90 kadınlar
çocuğu anneliği isteyen yine kadınlar, erkeklere kalsa zaten evlenmek isteyen de yok çocuk isteyen de (nadiren isteyen olabilir tabi)
bir de bu yukarıda dediğinizi diyecekler kadınlar erkeklere....yani bilemedim.
Belirtmiştin ama mesajımda, şartlar değişir, olmadık şeyler çıkar o başka. Ama burda konu sahibi borçları olmadığını fakat birikim yapamadıklarını söylüyor. İnanın çalışmamak kadın için daha zor. Evden çıkan, farklı şeylerle uğraşan kadın daha mutlu. Burda sadece çocuğun menfaatini gözetiyorum ben. Hiçbir zaman tam anlamıyla güven duymanızın imkansız olduğu bir insana çocuk emanet etmenin mental yükünden bahsetmiyorum bile. Uzmanlar da söylüyor bunu, 2 yaş önemli, mümkünse anneyle kalmalı bebek. O bir senede şu şartlarda yapacağı birikim atla deve olmayacak. Bakıcı ücretleri, sigortası ıvırı zıvırı hesaplayınca değmeyecek bir kazanım olurdu. Hele özel sektör, asgari ücret vs olunca hiç gerek yok. Çocuk iki tarafın isteğiyle olmalı, her durumda kadından giden çok daha fazla. Erkek istiyorsa 2 sene dayansın bir zahmet.

Belirtmiştin ama mesajımda, şartlar değişir, olmadık şeyler çıkar o başka. Ama burda konu sahibi borçları olmadığını fakat birikim yapamadıklarını söylüyor. İnanın çalışmamak kadın için daha zor. Evden çıkan, farklı şeylerle uğraşan kadın daha mutlu. Burda sadece çocuğun menfaatini gözetiyorum ben. Hiçbir zaman tam anlamıyla güven duymanızın imkansız olduğu bir insana çocuk emanet etmenin mental yükünden bahsetmiyorum bile. Uzmanlar da söylüyor bunu, 2 yaş önemli, mümkünse anneyle kalmalı bebek. O bir senede şu şartlarda yapacağı birikim atla deve olmayacak. Bakıcı ücretleri, sigortası ıvırı zıvırı hesaplayınca değmeyecek bir kazanım olurdu. Hele özel sektör, asgari ücret vs olunca hiç gerek yok. Çocuk iki tarafın isteğiyle olmalı, her durumda kadından giden çok daha fazla. Erkek istiyorsa 2 sene dayansın bir zahmet.
ben zaten bu toplumda (aslında muhtemelen dünyanın çoğu yerinde, ama bu coğrafyada biraz daha fazla) evliliğin kadına yük olduğunu düşünüyorum
elbetteki gebelik doğum emzirme gibi şeylerin yanında erkeğin maddi sorumluluğunun benim nazarımda bir anlamı yok kadının canından can kanından kan gidiyor.

tabi ki 2 sene otursun kadınlar çocuğuyla doya doya ilgilensin, en güzeli.

de
dediğim gibi evlenmek isteyenler kadınlar, çocuk isteyenler kadınlar
bir de kadın derse ki ben 2 sene çalışmam, ortalıkta evlilik yapacak erkek kalmaz, onu diyorum :KK70:

En başta ister çalış ister çalışma demişse yapıcak bi şey yok. Kimi kadın bu konuyu en başta açıyor ki ileride sıkıntı yaratmasın. Hem çocuk hem ev zor tabi bu noktada eşiniz de destek olur yükünüzü alırsa o ayrı. Ama pek rastlamadım iş yükünü alan erkekle.

ben zaten bu toplumda (aslında muhtemelen dünyanın çoğu yerinde, ama bu coğrafyada biraz daha fazla) evliliğin kadına yük olduğunu düşünüyorum
elbetteki gebelik doğum emzirme gibi şeylerin yanında erkeğin maddi sorumluluğunun benim nazarımda bir anlamı yok kadının canından can kanından kan gidiyor.

de
bir de kadın derse ki ben 2 sene çalışmam, ortalıkta evlilik yapacak erkek kalmaz, onu diyorum :KK70:
Çok değişik hayatlar var ya. Kayınaile deli gibi çocuk istiyor gelinden. Gelin de, eş de. Doğurunca da kayınvalide ben bakıcam sen işe döneceksin diyor. Maddi anlamda sorunları yok. Kadın çalışmalıymış. Evde oturmasını onaylamıyormuş kayınvalide.
Başka biri borç içinde, adam ve ailesi yine daha istekli. Kadın çalışıyor. Bebek için bırakması isteniyor. Adam iyiyiz, yapalım deyince yapıyorlar. Sonra hacizler, bilmem neler. Herkes bi tuhaf. Kimisi bereketiyle gelir kafasında, kimisi de kadın her şeyi yapar, yapmalı kafasında.

Yakında buradaki bazı kadınlar "Doğurduktan sonra hemen işe gittim, sen niye gitmedin, sen koca parası yiyorsun heheua " diyecek diye korkuyorum.

Yahu arkadaşlar, bir kadın bebeğine kendi bakmak isteyebilir. Bunun hiç bir anormalliği yok ki.
Benimde saygın, nispeten kolay gözüken bir mesleğim var ama şuan bebeğimleyim ve mutluyum. Yani her insan bebeğe karşı sabırsız veya bebekle eve tıkılmış kalmış değil ki.
Çok saçma yorumlar gelmiş, neymiş emeklilik iki sene ertelenecekmiş falan. Ay Allah'ım , zaten onun hesabını yapan çocuk doğurmaz. Çocuk büyütmenin insan yaşamına etkisi bin çeşit çünkü..

Dün acil bir durumdan ötürü , bebeğimi anneme bırakıp, bir yere gitmek zorunda kaldım. Döndüğümde , onları pencerede gördüm. Beni görünce hem ağlamaya hem gülmeye başladı. Böyle değişik tepkiler veriyor falan. Tarifsiz bir duygu..
Bence bu kadar küçük bebekler, imkanlar zor değilse anne tarafından bakılmalı. Hatta bunu diyebilecek mesleki yeterliliğim de var diye düşünüyorum..

Ben şahsen , çocuğum doğduktan birkaç ay sonra maddi manevi bakamayacağımı düşünsem asla çocuk yapmazdım ama herkesin kendi tercihi tabi.
(Plansız , ani gelişen şeyleri ayrı tutuyorum tabi. Ölüm, boşanma, maddi yetersizlik vb gibi şeyler farklı )

de
Haklı olabilirsiniz, etrafımda çocuk istekleri hep erkekten geldi, kadınlar öyle diyor en azından. o yüzden maddi olarak hazır olmak önemli.Hepsinin ötesinde anormal şartlarda yaşıyoruz artık. Her türlü evlilik de çocuk da çok zor. Evlilik isteği malesef kalmıyor, çocuğa gelene kadar bile erkeğin ve kadının belini büküyor malesef.

Yani 1 sene 2 sene tamam ama sonrası için bişeylere sahip olmak istiyorsanız bu el birliğiyle oluyor tek maaşla mümkün değil, ben yurt dışında yaşıyorum burda 3 ila 6 aylıkken bırakıp giden anneler var mecburiyetten yasalar gereği böyle bazı ülkelerde sadece bebeğin 3. Veya 6 aylığa gelene kadar annelik hakkını kullanabiliyorsun. Benim yaşadığım yerde ise sadece 2 sene uzatabilşyorsun annelik hakkını. Sonra yine izinli olduğun işe devam..

Ama siz ben sevmem çalışmayı bahane uyduruyorum şimdilik diyorsanız sıkıntılı durum. Kadın olsun erkek olsun farketmez bir insanın tek başına o sorumluluğu yüklediğimiz zaman o insan yıpranır eşşek gibi tek çalışmanı. Ne olduğunu çok iyi biliyorum ..

X