Eş Kişisi Telefon Meselesi(para konusu icerir)

Ben 500 araba alinir dedigimi hatirlamiyorum.. adam evi gecindirirken karisinin ailesine harcamasinin adil olmadigindan bahsediyorum.. 500 lira cok degil deyip duruyorsunuz.. size gore degildir ama konu sahibinin esine gore coktur diyoruz.. yoksa onceki mesajimda dedigim gibi evin giderleri bir kisin uzerine yikilmak yerine ortak karsilanip ortak birkim yapilip ve kalanla da isteyen istedigini yapabilir diye de belirttim.. o zaman o 500 bana da cok gelmez. Mesele 500 degil yani.. iki kisi calistigi halde masraflari birinin karsilayip digerinin keyfi davranmasi..
Konu sahibi adam akıllı bir bilgi vermediği için hep ihtimal olarak yorumlar yapıyoruz .
Bence kadının hesabındaki para ortak amaçla biriktiriliyor keza altınlar da aynı. Yani benimkini harcayalim seninkini biriktirelim gibi .
Ama adama artık o 500 de fazla gelmeye başlamış bu arada şunu belirteyim ben yeni mezun bir kiz çocuğu zannediyorum kardeşi .
36 yaşındaymış .
Bu biraz tembelliğe giriyor .
Nasıl adam şimdiye kadar bir araba alsaymis dediysem 36 yaşındaki kadin da bir baltaya sap olabilseymis keşke ..
Çünkü 500 lira almak gururuna dokunmaliydi şimdiye kadar.
Bütün bunlar konu sahibinde saklı açıklama yaparsa anlayacağız

Eşiniz haklı 500 tl aylık size küçük miktar gibi görünsede hesaplayinca yüklü miktar ediyor.

2 yıllık üniversite okumuş üstüne 4 yıllık daha okumuş 6 yıldır düzenli yardım yapıyorsunuz 6 yıl yaptığıniz yardımı toplayinca epey bir miktar ortaya çıkacaktır.

3 yıldır her ay sizde 500 liralık altın alıp koysanız eşiniz öyle yapıyormuş araba için yada ev için birikimimiz olurdu.
36 bin gibi bir para bide altın almıs olsa 2 katından fazla bile olurdu belkide 🤷🏼‍♀️

Konu sahibi adam akıllı bir bilgi vermediği için hep ihtimal olarak yorumlar yapıyoruz .
Bence kadının hesabındaki para ortak amaçla biriktiriliyor keza altınlar da aynı. Yani benimkini harcayalim seninkini biriktirelim gibi .
Ama adama artık o 500 de fazla gelmeye başlamış bu arada şunu belirteyim ben yeni mezun bir kiz çocuğu zannediyorum kardeşi .
36 yaşındaymış .
Bu biraz tembelliğe giriyor .
Nasıl adam şimdiye kadar bir araba alsaymis dediysem 36 yaşındaki kadin da bir baltaya sap olabilseymis keşke ..
Çünkü 500 lira almak gururuna dokunmaliydi şimdiye kadar.
Bütün bunlar konu sahibinde saklı açıklama yaparsa anlayacağız
Yahu adamin maasinin cogu evin giderlerine gidiyor nasil araba alsin.. o zaman ortak amaçla birikim dediginizi konu sahibi kendilerine araba alsın madem.. demek konu sahibi o parayi ortak biriktirmiyor.. ya da araba fikrine sıcak bakmiyor ki bu adam araba almak istedigi halde alamiyorum deyip otobusle gidiyor işe.. alamiyorumun altini cizmek isterim..

Anladım gecinemiyoruz deyince ben de üzülmüştüm megersem göl yapiyormussunuz sevindim :KK66:
Sayın üye illa açık açık mı yazayım pekii😀ailelerimizden kalan dükkanlarımız var biri boş biri pandemi de kazanamadı kira almıyoruz icra geldi evine çünkü. Sonuncusu yarı kira veriyor . Bastırsak aç kalacaklar belki aile faciası olacak. Dolayısıyla tek maaşa kaldık okutamıyorum çocuğumu kolejde. Gönlü bolluk budur. 36 yaşında kazık kadar kadına bakmak değil. Kiracılarımızın küçük çocukları var çünkü

Evinizin giderlerinide ortak mi karsilarsiniz. Yoksa esiniz kendi maasiyla karsilayip, siz kendi maasinizi istediginiz gibi mi harcarsiniz.. eger evinizin tum masrafini esinize yuklemiyorsaniz hakkiniz tabi ki ailenize yardim etmek.. tersinin adil olmadığını anlatmaya calışıyorum burda
Ben savruk bir insanim . Para gerçekten hayatımın hiçbir döneminde en büyük amacım olmadı , evlenmeden önce neysem şimdi de öyleyim. Eşim der para senin için ne demek 16 yıldır çözemedim .
Para benim için araç demek ,mutlu etmek için , harcamak için ama hiçbir zaman biriktirmek için değil .
O yüzden eşim yeğenine vermiş sokaktan yaşlı amca geçiyormus ona vermiş ,sokakta gördüğü köpeğe vermiş hiç bozulmam bunu samimi söylüyorum .
Eşimin anne babası boşanmış bir yeğeni var mesela ona yardım yaptığını biliyorum inanın kaç para veriyorsun diye sormadım .
Bizi gecindirecek paramız var mı ok ..
Başımızda kredisini odeyebildigimiz bir evimiz var mı şükür .
Ayağımızı yerden kesecek akrabalarımız da var tmm .
Gerisinin tamamı harcanabilir hiç sorun değil .ki zaten öyle oluyor .
Şimdi bunlar neden ev bark araba sahibi olamamış bilmiyorum. Para yok para yok diyorlar ama birikim yapiyorlarmis zaten girsin bir krediye para yedirmeyecekse en azından bir araba alsınlar .
O da yok

Yahu adamin maasinin cogu evin giderlerine gidiyor nasil araba alsin.. o zaman ortak amaçla birikim dediginizi konu sahibi kendilerine araba alsın madem.. demek konu sahibi o parayi ortak biriktirmiyor.. ya da araba fikrine sıcak bakmiyor..
Hayır sanırım bir önceki üye de bu üye .
Bunlar kredi cekmek istemiyorlar dini sebeplerden
Önceki konuda Eminevim bilmem ne demiş
O zaman gerçekten zor biseyler alabilmeleri .

Ben eşinizi haklı buldum. Sadece sinirlendiği için üslubu yanlış.

Bir de haklıymışsınız gibi evden kovmuşsunuz adamı, bana çok tuhaf geldi.

Durumumuz iyi demişsiniz ama arabaniz bile yokmuş. Siz böyle çekirdek ailenizi bilmez kendi ailenize olur olmaz para gonderirseniz araba falan alınmaz tabi.

Hastalik olur, ölüm olur, ani bir sey olur yardim edilir tabii ki.

Ama öğrenciyi 6 sene siz okutmuşsunuz, telefonu eskimiş diye telefon almak istiyorsunuz.

Valla ne diyeyim bilmiyorum. Calismak istemeyen de "bu şehirde is imkani yok" diyor benim görümcelerim gibi.

Ben savruk bir insanim . Para gerçekten hayatımın hiçbir döneminde en büyük amacım olmadı , evlenmeden önce neysem şimdi de öyleyim. Eşim der para senin için ne demek 16 yıldır çözemedim .
Para benim için araç demek ,mutlu etmek için , harcamak için ama hiçbir zaman biriktirmek için değil .
O yüzden eşim yeğenine vermiş sokaktan yaşlı amca geçiyormus ona vermiş ,sokakta gördüğü köpeğe vermiş hiç bozulmam bunu samimi söylüyorum .
Eşimin anne babası boşanmış bir yeğeni var mesela ona yardım yaptığını biliyorum inanın kaç para veriyorsun diye sormadım .
Bizi gecindirecek paramız var mı ok ..
Başımızda kredisini odeyebildigimiz bir evimiz var mı şükür .
Ayağımızı yerden kesecek akrabalarımız da var tmm .
Gerisinin tamamı harcanabilir hiç sorun değil .ki zaten öyle oluyor .
Şimdi bunlar neden ev bark araba sahibi olamamış bilmiyorum. Para yok para yok diyorlar ama birikim yapiyorlarmis zaten girsin bir krediye para yedirmeyecekse en azından bir araba alsınlar .
O da yok
Iste konu sahibi ve esinin araba ve evleri yok ve gecinemiyorlar ki esinin gözüne batiyor.. yoksa dediginiz gibi evi arabasi olsa otobus rezilligini cekmek zorunda kalmasa belki adam da ses etmeyecek o 500 tl ye..

O kadarini bilemicem.. dini konuya girmek istemiyorum ama bu kadar dindar insan eşe destek nedir nasil olur dinimiz de bunlari da bilmesi gerekmez mi.. aileye yardim edilirken eşin rizasi alinmali mi misal dinimiz de.. bunlari da bilmesi ve ona gore davranmasi lazim madem konu sahibinin..

Eğer o üyeyse o konuda konu sahibi yine istemiyordu kredi vs eşi istiyordu hatta tartışmışlardı. Adam boşasa yeridir. Hem ota boka yok şu yok bu de ama kendıne birikim yap eve katkın olmasın kendı maaşını sadece ailene akıt bu böyle olmaz. İki taraf birikim yapsa eve katkı yapsa kalan para ile istediklerini yaparlar ama burada öyle bir şey yok adam maaşı eve yetiriyor hanımefendının umrunda değil istediğini yapıyor. Hemde kazık kadar insanlar için bu nasıl bir zihniyet çözemedim madem öyle hiç evlenmeseydi hazır öylede maaşını bağlardı herhalde yeme içme vs bedavaya getirmek istedi

Eğer o üyeyse o konuda konu sahibi yine istemiyordu kredi vs eşi istiyordu hatta tartışmışlardı. Adam boşasa yeridir. Hem ota boka yok şu yok bu de ama kendıne birikim yap eve katkın olmasın kendı maaşını sadece ailene akıt bu böyle olmaz. İki taraf birikim yapsa eve katkı yapsa kalan para ile istediklerini yaparlar ama burada öyle bir şey yok adam maaşı eve yetiriyor hanımefendının umrunda değil istediğini yapıyor. Hemde kazık kadar insanlar için bu nasıl bir zihniyet çözemedim madem öyle hiç evlenmeseydi hazır öylede maaşını bağlardı herhalde yeme içme vs bedavaya getirmek istedi
E orası öyle tabii ki .
Konu sahibi eğer bu uyeyse adama evlenmeden önce kardeşime yardım yapacağım dediği kadar ben krediye karşıyım da demiş midir ?
Bu zamanda kredisiz aileden de katkı olmazsa ne alınabilir ?
Ayrıca sadece kocanın neden evi gecindirip kendinin minibüslerde neden telef olduğunu da çözemedim .
Yani kadın benim hesabımda birikecek , eve de iğne almam deyip adam da kabul mu etti :))
Nerden baksan tuhaf bir konu.
Ve sanırım konu sahibi anlatmayacagi için de biz böyle kalicaz .

Benimde sorunum bunu bana soyleme uslubuyla ilgili birden parladi ben oyle soyleyince. Aslinda butun olay esimin bir arkadasi var cocujluk arkadasi bu adam bekar ve tek maasli. Yillardir calisiyor. Gecen gun yanimda konusurken bu adam sifir araba almis. Esim o gunden bu yana dusunceli. Bende dusundukce yeni yeni birlestiriyorum birseyleri evet ben o kardesime para gonderdim ama bunu bastan kabul etmisti zaten. Suresiyle ilgili bisey konusmadik. Hem kabul edip sonrada nasilnboyle davranir aklim almiyor. Cocugumuz henuz yok ve ciddi ciddi dusunuyoruz.
Kardesime her ay 500 tl yolluyorum alacagim telefon 2300 tl idi. Saglik sorunu olan ablam evli ama esinin isi kotu ve gecinmekte zorlaniyorlardi. Onada her ay 250 tl odedik adam basi. 12 ay.
Esim ailesine para yollamiyor onlarin durumu iyi. Zaten iyi olmasada ben yollayacagini sanmiyorum. Maasdan ne kadar artirirsa biriktiriyor altin aliyor. Eve esim bakiyor butun maasiyla benim maasida benim birikim hesabimda biriktiriyoruz.
Adamı gömeyim derken övüyorsunuz😂
0 araba almak istemesi suc mu yani?
Adam ne bilsin bi ömür kayıncoya bakacagınu🤦🏻‍♀️

Bu arada konu sahibiiiiii huuuuuu ?
6 dk önce konuya girip niye yorum yapmıyorsun biz burda debeleniyoruz ????
Ben veririm 500 lira dedim de beni bile pişman ettin valla :işsiz:
Bu kardeş 36 yaşında mi ?
Adam neden tek başına ev giderlerini karşılıyor.
Senin hesabına biriken ne olacak ?
Maaşlar kaç para ?
Bu adam neden toplu taşımalarda sürünüyor ?
Sen krediye karşı mısın ?
Adam hak vermeye başladım , tuhaf mısın nesin yani ???

E orası öyle tabii ki .
Konu sahibi eğer bu uyeyse adama evlenmeden önce kardeşime yardım yapacağım dediği kadar ben krediye karşıyım da demiş midir ?
Bu zamanda kredisiz aileden de katkı olmazsa ne alınabilir ?
Ayrıca sadece kocanın neden evi gecindirip kendinin minibüslerde neden telef olduğunu da çözemedim .
Yani kadın benim hesabımda birikecek , eve de iğne almam deyip adam da kabul mu etti :))
Nerden baksan tuhaf bir konu.
Ve sanırım konu sahibi anlatmayacagi için de biz böyle kalicaz .
Maaşından düzenli kardeşine para akışı yapıp harçlığını alıp hesabına atıyormuş. Adamda maaşı eve yatırıp kalırsa gram yaparmış ama pek kalmazmış arada yapabiliyormuş. Adam bence zor yetıyor sonuçta çift maaş olmadan geçinmek imkansız adam belkide üç kuruş olsun artırmak için otobuslerde sürünüyor zaten adam ben otobuslerde sürünüyorum vs dediğine göre bunu demek istiyor. Araba alamaları normal kadının hiçbir katkısı yok kı bu devirde ev araba almak hiç mi hiç kolay değil. Hanımefendi o kadar birikim yapıyor ama bence kendine yoksa eşi arabamız yok dedığınde araba almak için birikim yapıyorum derdı zira kadınlar buraya en önemli şeyleri yazar emek ki öyle bir düşüncesi yok birikimi kendine yapıyor. Çünkü burada olurda araba vs alırsam eşiyle yarı yarıya olur dıye almayan kaç üye vardı. Kadın resmen birikimi rahat yapmak için evlenmiş güzel taktik afhjj bu arada kardeşe değil her ay kelle başı diğer ablasına 250 bı sene boyunca vermiş yuh ya

Kizlar merhabalar araniza yeni katildim. Siteyi takip ederdim ama su zamana kadar uye olma geregi duymadim. Benim bir derdim var sizlerden akil almak istiyorum.
Sorunum esimle ilgili uc yil once esimle evlendik. Evlenirken esime evde bir kardesim var musaden olursa ona biraz para yardimi yapmak istiyorum demistim o da kabul etti. Ben bu kardesime her ay duzenli para yolluyordum kendisi 2 yillik bir okul okudu ve memleket cok.kocuk bir yer oldugu icin orda is bulamadi cok aradi ama kendine uygun bir is bulamadi. Daha sonra okudugum bolumden bisey olmayacak diye sinava girip ogretmen oldu bu yilda okulunu tamamladi sinava girdi. Bunlari anlatiyorum ki kardesimin durumunu bilin diye. Ben bu kardesime destek olurken ablamin bir saglik probemi ortaya cikti ve diger kardeslerimle birlikte babamda dahil ablamin saglik masrafini uslendik. Herkes belli biseyler odedi(ben dahil) gecenlerde memlekete gittim o para yardimi yaptigim kardesimin elindeki telefon adeta rahmetli olmus. Eve geldigimde hattimin uzerine telefon almak istedigimi esime soyledim. Kardesime almak icin. İste butun tartisma bundan cikti. Esim cok sinirlendi. Bu para isi ne zamandir gozume batiyordu dedi. İstemiyorum dedi. Kardesinin okulu bitti kpss ye de girdi. Gitsin gecici ne is buluyorsa yapsin dedi. Ben ev alacam araba alacam ise otobus dolmusla gitmekten biktim falan dedi. Ben cok uzuldum. Tartisma daha da alevlendi. O bana saydi ben ona saydim. İs hakarete gidecekti ki esim daha fazla konusmak istemiyorum diyip evden cikti gitti. Bende defol seni istemiyorum git dedim. Bi kac saat sonra da geri geldi. Ben zaten sonuclar aciklandiktan sonra para gondermeyi birakacaktim zaten. Durumumu iyi cok sukur paraya ihtiyacimiz yok ikimizde memuruz. Esimin evlenmeden once bu durumu bilip simdi boyle yapmasi cok sinirime dokundu verdigi sozu tutmadi. Sonra da soyledigim laflardan biraz utandim acikcasi. Gece boyu konusmadik. İlk kez boyle hararetli tarstisdik. Kizlar sizce cok mu abarttim acaba? Esim konusmuyor benimle.
Bence de eşiniz haklı. Benim de kız kardeşim var evliyim cebine harçlık falan koyarım. Kendisi lise 3 geçti okul açılana kadar telefonunu alabilmek için izin kullanmadan çalışıyor Ne kadar küçük bir yer olursa olsun illa bir sey bulabilirdi

X