Eş Kişisi Telefon Meselesi(para konusu icerir)

Konu sahibi, ben calisiyorum, kazancim bana ait, aileme gonderirim dusuncesindeysen sikinti yasarsin. Esin de ayni dusunce de olursa sen ailene, o ailene verirse ne eviniz ne arabaniz olur. Eve giren 9.800 sana fazla geliyor ise hicbir sey aslinda, ben aylik 9.000 kredi karti oduyorum. Paranin degeri surekli dusuyor. Birazcik luks harcama yapsan asiri yukseliyor harcamalar. Sen bi ev kredisine gir gor bakalim o paradan ne kadar kalacak. Evinizi arabanizi alin siz, yoksa boyle ilerleyemezsiniz, oldugunuz yerde sayarsiniz.

kardesim 36 yasinda degil 27 yasinda
Kardeşiniz oldugu için size hep küçük geliyor olabilir ama 27 yaş ayaklarinin uzerinde -çoktandır durması gereken- durabileceği bir yaş.

İş imkani yok denmesi beni inanilmaz tırmalıyor. Köylük yerlerde bile liseli kızlar yaz tatilinde çocuk bakıyor. Okul masraflarımı karşılarım diye. Kardeşinizde köyde yaşıyorsa (imkan yok dediğiniz için boyle yorumluyorum) köyün eczanesi, kırtasiyesi, bimi a101'i yok mu? İş arayan buluyor. Kardesiniz hazıra alışmış kusura bakmayin. Eşinizin haksız oldugu tek bir konu yok.

Her ay 500 tl ektra masraflari olunca onlar haric
Valla inkar ettiniz ama ikinci üniversite, evlenmeden once aileye para gonderme konusunda anlaşma, bir de alintiladigim gibi yardim miktarı hem bu uyelikte ayni hem de alintiladigim uyelikte ayni. Bence bu uyelik de sizsiniz. Burada detaylari degistirdiniz.

36*500+12*250=21000 sadece kardeşlere düzenli ödenen para, bir de extralar vardır eminim. Az mı?
21 bin lirayı 4 yıl önce arabaya yatırsa 4 katı, altına dolara yatırsa 3 katı ederdi şuan.. hasta ablaya bişey demiyorum ama kız kardeş geri ödemeli burs alabilirdi yetmediği yerde illaki yardım edilirdi..

21 bin lirayı 4 yıl önce arabaya yatırsa 4 katı, altına dolara yatırsa 3 katı ederdi şuan.. hasta ablaya bişey demiyorum ama kız kardeş geri ödemeli burs alabilirdi yetmediği yerde illaki yardım edilirdi..
Zaten önceden yaptığı borçları da adam ödemiş, evlenirken bütün masrafları da eşi yapmış, üstüne kardeşlerine bakmış, kendi otobüslerde sürünen adam nerden baksan 3 yılda bı ev parası gömmüş bu kadınla ailesine bı de defol git demiş adamcağıza....offf daraldim yeminle, boşasa hakkı var yani

Esiniz hakli ben olsam kabul etmezdim.once 2 yil okutmussunuz yetmemis 4 yil daha okumus o yetmemis ablanizin saglik masraflari..bu kavga edilmezse kim bilir daha neler cikar.unutmayin siz artik bir ailesiniz ne ev ne araba var.esiniz iyi dayanmis

Konu sahibi olarak burdayim yorumlari okuyorum.
İlk sorunuza gelecek olursam kardesim 36 yasinda degil 27 yasinda nerden cikti.
2. Biz evlenirken konustuk, esim benim maasimla geciniriz seninkini biriktiririz demisti. Oyle anlastik
3. Benim hesabimda biriken ortak paramiz lazim oldugunda kullaniyoruz.
4. Maaslar esimin 4800 tl benim 5000 tl
5. Baslarda para biriktiremedik. Benim bazi borclarim vardi. Simdi biriken paraninda tamamini kullanmak istemedik kiyida paramiz dursun diye.
6. Ben krediye karsi degilim. Zaten kredi borcum vardi.
Bahsedilen uzun konu monu yaziyor onunla alakam yok. Bir iki benzerligimiz var o kadar.
İyi valla zamanı konuşmadık diye senelerce besleyin. Adam bir iki sene sanmıştır siz ölene kadar mı bakacaktınız? Böyle düşünenler de cidden evlenip kimsenin başını yakmasın.
Kardeşinize de şaşırdım 27 yaşında evli ablamdan harçlık almaya utanırım ben. Hiç mi utanmadı abla evlisin verme artık demedi.

Zaten önceden yaptığı borçları da adam ödemiş, evlenirken bütün masrafları da eşi yapmış, üstüne kardeşlerine bakmış, adam nerden baksan 3 yılda bı ev parası gömmüş bu kadınla ailesine bı de defol git demiş adamcağıza....offf daraldim yeminle, boşasa hakkı var yani
Yazik adam resmen ailesine calismis.bide vefasiz defol diyor.

Zaten önceden yaptığı borçları da adam ödemiş, evlenirken bütün masrafları da eşi yapmış, üstüne kardeşlerine bakmış, kendi otobüslerde sürünen adam nerden baksan 3 yılda bı ev parası gömmüş bu kadınla ailesine bı de defol git demiş adamcağıza....offf daraldim yeminle, boşasa hakkı var yani
Eminim dairede adama diyorlardır kaç yıldır evlisin çift maaşsın bi araba alsanıza yahu bak biz tek maaşız şunu yaptık bunu yaptık vs standart muhabbetler.. insanın zoruna gider.. bide burda bazı üyeler yazdı erkek gerekirse çift iş yapacak kadının maaşına bel bağlamayacak diye. Evlenirken borçla gelsin, ailesi bişey yapmasın, yıllarca kardeşlerine bakayım He bide üstüne kardeşine telefon alabilmek için çift iş yapayım uyumayayım yaşamayayım hatta memuriyetimi tehlikeye atayım. Başka? Eş mi sponsor mu belli değil.
valla konu sahibi istediğin kadar alttan al özür dile adam seni kolay kolay affedebilir mi bilmiyorum. Şu pandemide otobüse binmesine acımıyorsun, hatta hamilelikte virüs getirir bebeğe bişey olur mu diye düşünmüyorsun da kardeşimin telefonu diyorsun. Ben olsam senden çocuk yapmayı bi süre daha düşünürdüm..

Kizlar merhabalar araniza yeni katildim. Siteyi takip ederdim ama su zamana kadar uye olma geregi duymadim. Benim bir derdim var sizlerden akil almak istiyorum.
Sorunum esimle ilgili uc yil once esimle evlendik. Evlenirken esime evde bir kardesim var musaden olursa ona biraz para yardimi yapmak istiyorum demistim o da kabul etti. Ben bu kardesime her ay duzenli para yolluyordum kendisi 2 yillik bir okul okudu ve memleket cok.kocuk bir yer oldugu icin orda is bulamadi cok aradi ama kendine uygun bir is bulamadi. Daha sonra okudugum bolumden bisey olmayacak diye sinava girip ogretmen oldu bu yilda okulunu tamamladi sinava girdi. Bunlari anlatiyorum ki kardesimin durumunu bilin diye. Ben bu kardesime destek olurken ablamin bir saglik probemi ortaya cikti ve diger kardeslerimle birlikte babamda dahil ablamin saglik masrafini uslendik. Herkes belli biseyler odedi(ben dahil) gecenlerde memlekete gittim o para yardimi yaptigim kardesimin elindeki telefon adeta rahmetli olmus. Eve geldigimde hattimin uzerine telefon almak istedigimi esime soyledim. Kardesime almak icin. İste butun tartisma bundan cikti. Esim cok sinirlendi. Bu para isi ne zamandir gozume batiyordu dedi. İstemiyorum dedi. Kardesinin okulu bitti kpss ye de girdi. Gitsin gecici ne is buluyorsa yapsin dedi. Ben ev alacam araba alacam ise otobus dolmusla gitmekten biktim falan dedi. Ben cok uzuldum. Tartisma daha da alevlendi. O bana saydi ben ona saydim. İs hakarete gidecekti ki esim daha fazla konusmak istemiyorum diyip evden cikti gitti. Bende defol seni istemiyorum git dedim. Bi kac saat sonra da geri geldi. Ben zaten sonuclar aciklandiktan sonra para gondermeyi birakacaktim zaten. Durumumu iyi cok sukur paraya ihtiyacimiz yok ikimizde memuruz. Esimin evlenmeden once bu durumu bilip simdi boyle yapmasi cok sinirime dokundu verdigi sozu tutmadi. Sonra da soyledigim laflardan biraz utandim acikcasi. Gece boyu konusmadik. İlk kez boyle hararetli tarstisdik. Kizlar sizce cok mu abarttim acaba? Esim konusmuyor benimle.
Bence eşin haklı. Hiç bir şekilde onay vermese ne münasebet derdim ama eşin sustukça hep fazlasını vermeye calismissin sende. Ozaman evlenmeyip ailene destek olmak için çalışacaktın. Bende evli değilken babamın aldığı telefon eskimisti işe girdim iki ay oruç tuttum giyime falan hiç harcamadan iki aylık maasimla telefon almıştım sonuçta çalışabileceği illa bir yer vardır. Eşinin gönlü almayı dene bence sende haklısın de en azindan

Demekki maddi durumunuz çok iyi değil ki eşiniz işe otobüsle gidiyor adam haklı kardeşin koca adam olmuş bırakta kendi çalışsın kendi alsın telefonunu. Bide evlenmeden önce biliodu demişsin kaç yıl olmuş adam sesini çıkarmamış sende sesini çıkartmıyor diye daha fazlasını istemişsin. Bi zahmet kardeşin geçici veya kalıcı bi işe girip kendi parasını kazansın nereye kadar yardım edeceksin ona. Bu olayı eşin kendi kardeşine yapsaydı kıyameti kopartmıştın eminim.

Benimde sorunum bunu bana soyleme uslubuyla ilgili birden parladi ben oyle soyleyince. Aslinda butun olay esimin bir arkadasi var cocujluk arkadasi bu adam bekar ve tek maasli. Yillardir calisiyor. Gecen gun yanimda konusurken bu adam sifir araba almis. Esim o gunden bu yana dusunceli. Bende dusundukce yeni yeni birlestiriyorum birseyleri evet ben o kardesime para gonderdim ama bunu bastan kabul etmisti zaten. Suresiyle ilgili bisey konusmadik. Hem kabul edip sonrada nasilnboyle davranir aklim almiyor. Cocugumuz henuz yok ve ciddi ciddi dusunuyoruz.
Kardesime her ay 500 tl yolluyorum alacagim telefon 2300 tl idi. Saglik sorunu olan ablam evli ama esinin isi kotu ve gecinmekte zorlaniyorlardi. Onada her ay 250 tl odedik adam basi. 12 ay.
Esim ailesine para yollamiyor onlarin durumu iyi. Zaten iyi olmasada ben yollayacagini sanmiyorum. Maasdan ne kadar artirirsa biriktiriyor altin aliyor. Eve esim bakiyor butun maasiyla benim maasida benim birikim hesabimda biriktiriyoruz.

Adamı ne sömürmüşsünüz be
Böyle düzgün adamlar da böylelerine denk gelir

Allah bilir evlenirken de elini taşın altına koyup da eve 1 iğne bile almamışlardır kız ailesi olarak

Bir de adam başı 250 ne demek ?
Ablanızın evinde kaç kişi yaşıyorsa her biri için 250’şer mi ödediniz ?

Adamı ne sömürmüşsünüz be
Böyle düzgün adamlar da böylelerine denk gelir

Allah bilir evlenirken de elini taşın altına koyup da eve 1 iğne bile almamışlardır kız ailesi olarak

Bir de adam başı 250 ne demek ?
Ablanızın evinde kaç kişi yaşıyorsa her biri için 250’şer mi ödediniz ?
Yok okuyanlara 500 + hediye, diğerlerine 250 +hediye

Durumumuz iyi demişsiniz ama ev ve araba yok sanırım. Kardeşinizin telefon vb ihtiyaçlarındansa bunlar daha öncelikli, eşiniz bu konuda haklı. Ben de çok yardım yaptım ve hala yapıyorum yeğenlerime ve sonuç şu ki Allah arttırsın kardeşimin evi arabası var, bizse kayınpederimin kiracısını çıkardığı evde yaşıyoruz, şirket aracı kullanıyoruz, onlar da elimizden gitse dımdızlak kalacağız. Üstelik babamla bir sorun yaşasalar bana karşı da soğuyuveriyorlar hemen, onlar için maddi manevi yaptıklarımın hesabı yok 13 senedir. Ben artık daha çok kendi yuvama bakmaya karar verdim, siz de öyle yapın derim.
Peki kardeşinizin durumu iyi ilken neden yaptınız bu kadar

eşiniz iki yıllık okul boyunca yapacağınızı düşünüp idare edebiliriz demiş olabilir ama o bitmiş 4 yıl başlamış falan araya abiniz girmiş evet kardeşler birbirine yardım etmeli ama okuyan kardeşiniz de yaz tatillerinde falan çalışıp birikim yapsaydı eşinizin gözüne bu kadar batmazdı yani eşiniz kısmen haklı
Zaten 3 yıllık evliler araya nasıl 4 yıllık okul girsin..kardeşi okuyormuş öğretmeliği evlendiklerinde

Ya kadın çalışıyor. Kadın çalışması kendi tercihi parasını harcaması da kendi tasarrufudur ben burda böyle öğrendim.( burda öğrenmesem neyse) yani istediğini yapar.

X