Eş ailesine araba hediyesi :')

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz eşinize kıyamayıp daha sevgililik döneminde onun kredisini ödemişsiniz ama o size aynı derecede hassas değil. Öyle olsa hâla babasına yetemediğini düşünmez ve buna üzülmezdi. Diğer arabayı babasının üzerine yapması da aileye olan gereksiz bağının sonucu.
Ben sizin yerinizde olsam o süreçte evlenmezdım de.
Evlilik sürecinde mantığın devrede olması gerektiğini düşünüyorum.
Bundan sonrası için eşinizi gözlemleyin bakalım ne yapacak. Kendinize yazık etmeyin. O size kıyamasın şimdi nasıl işe gidip geleceksiniz diye.

Fark etmez. Ötv indirimli araba bir başkası tarafından kullanılmamalıdır. Eşiniz ve siz de o “bir başkası” grubuna girdiğiniz için durum budur. Paranız varken tüm galeriler sizin,başka araba mı yoktu? Eşinizin aklı ermediyse siz engel olmalıydınız.
Ne yazık ki o zaman benim de aklım ermedi.

Annesinin ameliyatı için verdik. Kp nin borcu zaten bizim kapatabileceğimizden çok fazlaydı ya ben tam anlatamamışım ya da siz okuduğunuzu anlayamamışsınız.

Annesi için de sağlık olduğu sürece bugün olsun bugün de veririm. Bundan gocunmuyorum.
Aradan zaman geçti biz ilişkiyi ailelere söyleyeceğimiz dönem eşimin babası eşimin aldığı arabayı sattı yedi, bir kaç arsa sattı ve bankalara 400-500 bin borçlandı hacizlik oldu. Nasıl yaptı bu borçları bilmiyoruz fikrimiz dahi yok. Kp ye işkence etmediğimiz sürece de anlatmayacak. Eşim çok sinirlendi ancak elimizde avucumuzda olan birlikte düğün için biriktirdiğimiz üç beş kuruşu kv ye verdik, o dönem bir de annesinin de ameliyat olması gerekiyor. Eşim araba kredisi ödüyor o zamanlar ve annesinin ameliyatıyla birleşince altından kalkamadı. Bu dönemde ben arabanın kredisini ödemeye başladım. Yaklaşık 5-6 ay ben ödedim o arada biz nişanlandık aileme hep aracın eşime ait olduğunu söyledik. Çünkü ortada alınan benim bile borcunu ödediğim ve borcu bile bitmeden satılıp nereye gittiği bilinmeyen bir araba var.

Tamam bu dönem işte araba borcu ödedim diyorsun evlenmeden ödemeseydin işte

Aradan zaman geçti biz ilişkiyi ailelere söyleyeceğimiz dönem eşimin babası eşimin aldığı arabayı sattı yedi, bir kaç arsa sattı ve bankalara 400-500 bin borçlandı hacizlik oldu. Nasıl yaptı bu borçları bilmiyoruz fikrimiz dahi yok. Kp ye işkence etmediğimiz sürece de anlatmayacak. Eşim çok sinirlendi ancak elimizde avucumuzda olan birlikte düğün için biriktirdiğimiz üç beş kuruşu kv ye verdik, o dönem bir de annesinin de ameliyat olması gerekiyor. Eşim araba kredisi ödüyor o zamanlar ve annesinin ameliyatıyla birleşince altından kalkamadı. Bu dönemde ben arabanın kredisini ödemeye başladım. Yaklaşık 5-6 ay ben ödedim o arada biz nişanlandık aileme hep aracın eşime ait olduğunu söyledik. Çünkü ortada alınan benim bile borcunu ödediğim ve borcu bile bitmeden satılıp nereye gittiği bilinmeyen bir araba var.

Tamam bu dönem işte araba borcu ödedim diyorsun evlenmeden ödemeseydin işte
O zaman şöyle güzel bir özet geçeyim :) Düğün için biriktirdiğimizi ameliyat için verdik hatta yetmeyen noktalarda (belki yaşamışsınızdır yaşamdıysanız da allah düşürmesin, hastanelerde sürekli bir şeyler lazım olur. Bezinden yemeğine kıyafetine testlerine tahlillerine kadar) eşim ay ay devam etti ödemelere o ara çok sıkıştı.

Araba kredisini ise kendimiz için alıyoruz diyerek ödedik-ödedim. Yanlış hatırlamıyorsam 24 ay olacak şekilde çekildi kredi arada ki 5-6 ayını ben ödedim devamını eşim ödedi.

İşte sebepler ve sonuçlar diyorum ben bunlara. Yani yeri geldi ben salaklık yaptım yeri geldi eşim yaptı. Evlenmeden önce neye güvenerek ödedim bilmiyorum. Evlenmesek ayrılsak ne olacaktı onu da bilmiyorum. Herhalde ben verdiklerimle kalacaktım ama şu anda da durum aynısı bir fark yok.

Bulunduğumuz noktada giden bizden gitti şu an için belki yapılabilecek bir şeyler vardır diye açtım konuyu ama yok sanırım :)

Bu durumda ne yapacaksınız artık.
Giden gitti.
Eşiniz akillandi mi bari

Siz daha bu aileyle çok uğraşırsınız.Bence ödediğiniz miktarı geri isteyin.Ve gerçekten görüşmeyin.Hak etmiyorlar.

Ötv siz alınan babaannenindi para lazım oldukça eşim verdi. Diğer babasının satıp yediğinin borcunu ödedik. Kredi eşimin adınaydı. Arabayı alıp babasının üstüne yapmak gibi bir hata yaptı şimdi her gün kafasını taşlara vuruyor.
Bizim araba konusuyla aşırı benzer.Siz ödenirken galiba evliydiniz.Biz eşimle sevgiliydik.5 sene kredi çekti.Ailesi bilezik verdi.Bizdede sorunlar çıktı.Şimdi ben 2 yıldır pek görüşmüyorum.Zorunlu durumlarda gidiyorum.Anne baba bile demiyorum.Öyle mesafeliyiz.Sizli hitap ediyorum(iyiyim siz nasılsınız).Normalde cana yakın ve şenşakrak biriyim.Onların yanında daha durgunum.Sonuç araba kaynimda.1 TL ödemeden araç sahibi oldu adam.
Yapabileceğin tek şey kavga çıkarıp görüşmemek.Galiba ödediğiniz kredileri dava açıp geri alabiliyorsunuz.Ama eşin ister mi bilmiyorum.Benimki halinden memnun.

Bankaların hacizlerin bir lira koparamadığı adamdan biz hiçbir şey alamayız umudu kestim :)
Görüşme diyorum.Görüştukce aklına gelecek sinirlerin zıplayacak.Ben gerekmedikçe görüşmüyorum.Ve kafam aşırı rahat.Tabi kv başka şeylerde yaptı.Yeni evliyken buldumcuk gibi davrandı.Onlara en büyük ceza bu bence.Herkes ister,oğlum gelinim gelsin gitsin.İleride bunu daha iyi anlayacaklar.

Üzgünüm ama sizi bu girdaba sürükleyen eşiniz.
Anlattığınız her şey evlenmeden önce olmuş,aile içi para konularını çözmeden evlenmeyelim diyeceğiniz yerde bir de taksit ödemişsiniz.
Eşiniz de buna dur dememiş, hiç iyi niyetli değil.
Siz zaten karışmayın kayınaileye bir şey demeyin,sanane ne karışıyorsun derler daha çok üzülürsünüz(evlilik öncesi çünkü)
Eşinize de fazla güvenmeyin, fırsatını bulsa yine yapacak çünkü.

ben yine de madem ki ev, eşinize ait babayı evden çıkarmanız taraftarıyım. kendi maaşıyla ne hali varsa görsün. annesinin aylık ihtiyaçlarını karşılasanız dahi şu anda olduğu kadar zarar etmezsiniz.
Bu nasıl bir şey adamı evden mi kovsun annesi ile beraber biraz aklı selim yorumlar yapalım..Baba arabayi çalmış olsa dahi bu yapılmaz

O zaman şöyle güzel bir özet geçeyim :) Düğün için biriktirdiğimizi ameliyat için verdik hatta yetmeyen noktalarda (belki yaşamışsınızdır yaşamdıysanız da allah düşürmesin, hastanelerde sürekli bir şeyler lazım olur. Bezinden yemeğine kıyafetine testlerine tahlillerine kadar) eşim ay ay devam etti ödemelere o ara çok sıkıştı.

Araba kredisini ise kendimiz için alıyoruz diyerek ödedik-ödedim. Yanlış hatırlamıyorsam 24 ay olacak şekilde çekildi kredi arada ki 5-6 ayını ben ödedim devamını eşim ödedi.

İşte sebepler ve sonuçlar diyorum ben bunlara. Yani yeri geldi ben salaklık yaptım yeri geldi eşim yaptı. Evlenmeden önce neye güvenerek ödedim bilmiyorum. Evlenmesek ayrılsak ne olacaktı onu da bilmiyorum. Herhalde ben verdiklerimle kalacaktım ama şu anda da durum aynısı bir fark yok.

Bulunduğumuz noktada giden bizden gitti şu an için belki yapılabilecek bir şeyler vardır diye açtım konuyu ama yok sanırım :)
Var daha fazla para kaptırmamaya bakın. Sağlık hariç. Ama zengin değilsiniz. Atıyorum devlette tedavi olabilecekken özele de gitmesin kimse...

Görüşme diyorum.Görüştukce aklına gelecek sinirlerin zıplayacak.Ben gerekmedikçe görüşmüyorum.Ve kafam aşırı rahat.Tabi kv başka şeylerde yaptı.Yeni evliyken buldumcuk gibi davrandı.Onlara en büyük ceza bu bence.Herkes ister,oğlum gelinim gelsin gitsin.İleride bunu daha iyi anlayacaklar.
Bu kafayı takmamış halinse 😂😂

Merhaba, izin ile ikinci bir hesap açtım bu konuyu konuşup gitmeyi planlıyorum :) Şimdi bizim şöyle bir durumumuz var, eşimle 3 yıldır evliyiz ailelerden farklı şehirdeyiz. 3 yıl sevgililik 1 yıl nişan 3 yıl da evlilik olmak üzere 7 yıldır birlikteyiz.

Sevgililiğimizin ilk yılında eşimin ailesi, babaanne sayesinde ötv siz bir araç aldılar. Her sıkıştıklarında eşim ödemeleri yaptı sigortaydı şuydu buydu farazi harcamaları hep eşim ödedi o dönem. Aradan biraz zaman geçince eşim bedel olarak diğer araca ödenenle eş değer paraya bir kaç yıl daha yaşlı bir araç alacak oldu. Anne babası bu babaanne sayesinde alınan aracı eşime sen bunu kullan biz arabayı kullanmayı beceremiyoruz sürekli vurup duruyoruz o düşük model olanı bize al biz kullanalım dedi. O şekilde anlaşıldı ve bir yıl o şekilde devam etti. Tabi eşim daha yaşlı diyerek ailesine verdiği aracı babasının üstüne yaptı(tamamen salaklık).

Geldiğimiz noktada ise babaanne sürekli arabamı getirin diyip duruyor. Benim anne babama kadar aramış ve o araba benim getirsinler demiş. Cinnet geçirmenin de bir mantığı yok ve gurur bu ya arabayı yolladık. Bir daha ölsem binmem zaten ancak gururuma dokunan nokta evli olmasak bile birlikte aldık diyebileceğimiz aracın elimizden bir andan yok olması. Bizlik hiçbir şey yoktu. araba iki yaş daha yaşlıymış olsun diyorduk yani bizim için pek anlamı yok önemli olan ayağımızı yerden kesmesiydi. Diğerini siz kullanın diyen eşimin ailesiydi ancak şu an ben kandırılmış gibi hissediyorum. Eşimin babası işe yaramaz bir adam ne yalan söyleyim :') Babaannenin arabasını da onlar almamışlar zaten biz babasına maddi olarak yardım ediyoruz sanıyorduk meğer ödemeyi yapan babaanneymiş ve babaaanne şu an kendi evladına bir lira bırakmamak için her şeyi satıp ya da bağış yapıp duruyor ki hiçbir şey kalmadı zaten. Kadın kendi oğlundan nefret ediyor sürekli paraları arsaları orda burda yiyip ne yaptığı bile belli olmadığı için.

O dönem çok borçlandıkları için düğünü nişanı ailelerden desteksiz yaptık bir kuruşlarını görmedim ve o yüzden de onlara hiç eyvallahım olmadı. Şu noktada ise arabasız kalıp arabaya verecek bütçemizin olmadığı bir dönemdeyiz. Ben işe arkadaştan 10-15 günlüğüne ödünç aldığım araçla gidip geliyorum önümüzdeki hafta vermem gerekecek. Ne yapıcaz bilmiyorum resmen eşimin ailesine bir araba verdik ve geri başladığımız noktaya sıfırlandık. Eşimin ailesi ile ben kesinlikle bu konuları konuşmadım konuşmayı da düşünmüyorum. Ben para ya da araba muhabbeti yapmam onlarla eşim muhatap olur ancak o da ne derse desin satılıp gitti bir kere. Ona da kıyamıyorum bir yandan ailesi sürekli bir baskı yapıyor yeri geldikçe para para diyip duruyor bir yandan bizim planlarımız var ve ben bir erkek olarak ne eşime ne anne babama yetebiliyorum moduna girdi.

Ucu çok açık kaldı konunun biliyorum çünkü ne yapmam ya da düşünmem gerektiğini bilmiyorum, bir öneriniz varsa dinlerim :')

Böyle birinden çocuk yapmam.

Kusura bakmayın ana baba atsan atilmaz satsan satılmaz kagasinda değilim her insanın sorumlulukları var .Yani kısacası okududuklarimdan anladığım özet size tavsiyem eşinizle ortak para biriktirmeyin mal yaparken dikkat edin.Kendi ailesi kendi iliskileri benim hayatda çok özür dilerim aptal yerine konmak işime gelmez.Ben vicdani duygusal durumlar yada birtakım bağlar dolayısı ile kendimi üzmem uzdurmem.Onun ailesi onun sorunu umarım sizin bir kuruşunuz yoktur o arabalarda .Bundan sonrasida mantıklı olun en azından siz ve kendinizi düşünün eşiniz yine duygusal bağlarla başka durumlara çekilirse bilemedim şahsen eşimin para yönetimi hayal kırıklığı yarattırdi bende ve kendi paramı kuruşuna kadar korurdum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X