Eş ailesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşinizin ailesi ile ne kadar konuşacağına şu şartla karışmayın: 1. Konuşmalarıni size ve sizin kurmuş olduğunuz aileye karistirmiyorsa 2. Size hiçbir şekilde bu konuda karışmayıp ailesinin sitemlerine karşı durabiliyorsa. Bunlari yapabiliyorsa onun kok ailesi ile iliskisi sizi hic ama hic ilgilendirmez. Bu konuda sikintilariniz varsa aile terapisi deneyin.
Kayinvalidenizin manipulasyonuna gelmeyin. O istedigi kadar sitem etsin siz icinizden geldikce arayin gelmiyorsa aradiginda suan isim var sonra donecegim falan filan diye mesaj atın. Birkac sefer sonra umudu keser.
Bireysellesme konusunda haklisiniz ama haftada bir aramak da bence bireysellige aykiri degil yani insanlar agac kavugundan cikmadi, anasi babasini tabiki arayacak hal hatir soracak. Eskiler cok meraklilar bu her seyi sorma konusunda madem yetiskinsiniz siniri siz cizeceksiniz. Simdi cozumu uretirken ayni baskiyi kendi ananiz babaniz yapiyormus gibi dusunun nasil bir strateji gudecekseniz o sekilde strateji yapin. Mesela gereksiz ayrintiya mi giriyor konuyu degistirin. Uc bes kere yaparsaniz zaten o soruyu artik soramayacagi bir duvari ormus olursunuz. Karsinizdakinden degismesini beklemeyin bu tur durumlarda siz kendinizi guncelleyin. Tülay Kök'ün en son Youtube videosu bu konuyla ilgili mutlaka izleyin. Hayatimizla ilgili gereksiz soru soranlara nasil cevap verilmeli yaklasilmali.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim siz darlama gormemissiniz Arttiriyorum, her gün, günde 2 defa
Eskiden bizimki de öyleydi
yeni evliyiz demesi normal bir durum değil mi ben mi abartıyorum diye düşünüyorum ama hoş da gelmiyor onların rahat tavırları. Doğru söylüyorsunuz mazaret yerine net olmak ve bazen alttan mesaj vermek lazım. İğnelemek istemedikçe bıkkınlık yarattı bende sürekli bir ajitasyon yaratmaları daha cesur olmam lazım. Nişanlım yurtdışına sık gelemeyecekleri için geldiklerinde kalmaları taraftarı ama ben yeni evliyiz demesini istersem der. O daha yeni yeni sınır koymaya başladı onun ceremesini çekiyoruz aslında çünkü ailesi biz ne yapsak o alttan alır modunda kendi oğullarıyla kurduğu ilişkiyi bende de kurmak istemeleri sinirimi bozdu da öyle bazı adımlar attık

Uzgunum ama psikolog degilseniz yaptiginiz okumalarla bagimli teshisi koyamazsiniz kimseye. Yorumlarinizda cok teknik konusmadiginiz icin olmadiginizi dusunuyorum aman psikologsaniz da bizi de aydinlatirsaniz memnun olurum kendi adima. Evet bir olcuttur ama dediginiz gibi baska olcutler de var. Bence bu konuda esiniz ustunde baski kurmaniz ileride ters tepebilir cunku bunun hastaligi ve daha fazla yasliligi da soz konusu. Sizin de esinizin kimle ne kadar gorusecegine sizin vaktinizden calinmadikca bu denli karismaniz benzer bir kontrolculuge sahip oldugunuza isaret edebilir ama ben psikolog degilim o yuzden teknik yorum yapamayacagim. Siz kendinize ait alanda sinir cizin. Esinizin sinirlari sizinkini ihlal etmedigi surece bu konu sizi ilgilendirmez. Sizin vaktinizden calip size yansittigi seyler varsa o zaman gidip aile terapisi alin, kendi kendinize konusarak cozebilmeniz oldukca zor olur cunku bu sartlarda.

Yanlış anladın iğneleme yok( bu karşı tarafı daha kaynana kafasına sokuyor) hesap vermeyeceksin. Bunu kendi iliskine göre yap ya açık konuş, ya lafı değiştir ya da benim en sevdiğim bu onların hayatını sorgula. Haftada bir mi ara dedi 3 haftada bir ara. Bir üye daha demiş duvar oluşsun. Dediğine katiliyorum ama eşinin iletişimine karışma. Eşine diyeceğin belli. Annen bu dedi vs değil. Hesap sorar, sürekli bizi gözetleme hallerinden rahatsız oluyorum. Ona göre tavrını belli edeceğim. Ailen tabi, başımın üstünde yerleri var ama ben de yetişkin bir kadınım. Bitti. Her olayda da o onu dedi bu bunu dedi yapma. Bizim gelin de soğuktur olsun, gamsizdir olsun. Çok uzattım lafı sizden iş cikmayacagini anlasınlar. Ne işin var diyor mesleki terimlerle söyle. Hastayım mi diyor şifa dile. Gelme oyuna. Esin gorussun sonra senden çıkar acısı.

Ne yazıkki eşimle yaptıkları konuşmalarda bizimle ilgili sorulardan oluştuyor genelde. Sürekli bizimle ilgili merak edecek bir şey buluyorlar ben de bizimle ilgili mümkün olduğunca konuşma başka konu aç diyorum eşim de aramak istemiyor artık malesef ailesine de hazırcevap değil sitemlerin pek karşısında durmuyor ama takmıyor da haftada bir aramak bireyselliğe aykırı değil ama bu bizim sınır çekmiş halimiz kayınvalidem birkaç kez bana kalsa ben seni her gün ararım falan dedi. sürekli bizi konuşmaları bizi sormaları bizimle ilgili planları vs olunca ben kendi adıma onlarla konuşmak istemiyorum. Keşke havadan sudan normal konuşabilen insanlar olsa da set çekmek zorunda kalmasak dediğiniz videoya bakacağım çok teşekkür ederim

Harikasınız mesleki terimlerle anlamayacağı şekilde söylemek vs düşünsem asla aklıma gelmeyecek şeyler.. hepsini deneyeceğim. Eşimle görüşme görüşmeme konusunda bir konu geçmedi eşim kendi isteğine göre arıyor. Sadece bize huzursuzluk vermeleri onu da sıktı

Suçluluk hissetme. Tutarsız davranma ki ajitasyon dozunu arttırmasin. Otur bilgisayar oyunu anlat mesela gibi gibi.
Burda suç sizde değil. Deseler ki evladım gelirsen, ararsan mutlu oluruz. Seni de merak ediyoruz. Ama siz iyi olun yeter ki deseler. Zaten insanlar arar.
Ama gelin aldık. Bizi eylesin, bizim oyuncagimiz olsun kavraminin sonu ha başında ha 10 yıl sonra mesafe ile bitiyor.

Aynı cümleleri geçen arkadaşıma kurdum ararsan mutlu oluruz vs deseler aramak içimden gelir diye aklın yolu bir çok teşekkürler fikirleriniz için

Yaptığınız şeylerden haberdar olmaları neden sizi bu kadar rahatsız ediyor?
Eşinizin anne babası onlar, 2 hafta bana çok uzun geldi. İnsan hayata getirdiği çocuğu merak eder, kaygılanir. İyi mi kötü mü bilmek ister niye ailesi ile ilişkilerine bu kadar karışıyorsunuz?
Sürekli görüşmek istemeyebilirsiniz ama anladığım kadarıyla kötü insanlarda değiller, 3 hafta yurt dışında olduğunuzu bilseler nolurdu mesela?
İlerleyen dönemlerde eşinizi bu denli uzak tutma çabanız size olumsuz dönebilir. Siz uzak kalmak isteyebilirsiniz ama eşinize baskı yapmayın.

Hergün veya haftada bir gün araşmaları değilde her şeyi araştırıp bilgi sahibi olmak istemeleri sinir bozucu olabilir, sizi anlıyorum. Onların bilmesi gerektiği kadarını siz zaten anlatıyorsunuzdur, fazlasını araştırıp sormaya ne gerek var yani..

Abimin sevgilisi olabilir misiniz acaba? Kendisi de psikolog ve bireyselciliğe takıntılıdır. Ayrıca yurtdışında görev yapar, şu an online çalışır. Çok benzediniz:)

Sizi %100 haksız buldum. Çünkü 21.yy size “birey” olmayı dayatıyor diye, eşinizin annesiyle arasını açamazsanız. Okulda öğrendiğiniz bilgiler bizim toplumumuza uygun değil, Avrupa ile sosyal toplumsal büyük farklılıklarımız var. Okulda size bunu idrak edecek staj yaptırmış olmaları lazım. Tamamen batı odaklı bir müfredat gördüğünüz için belki anlamanız zor.

Bir insan annesini her gün de arayabilir, her gün yaptığını haber de verebilir. Bu onu bağımlı yapmaz. Bağımlılık kavramını tekrar çalışmalısınız.
Umarım bu düşünceleriniz sadece gençlik heyecanıdır. Çok üzücü.

Evlendiysek büyün bağları kopartalim diyorsun yani benim annem hergun alamayınca sorun yapıyo 2 Haftada Bir arasam ölür kahrından
Birşeycikler olmaz.nazını çekmezseniz kimsede naz falan kalmaz.2 haftada bir gayet ideal bir süre.sanki çok özlediğinizden konuşuyorsunuz, can sıkıntısından.

Haklısın valla çok hadsizce.

Dediğin doğru ama bir erkekten bahsediyoruz.yani bağımlı olma ihtimali çok yüksek.ülkemizdeki en büyük boşanma nedeni de anneci erkek vakaları.kadın nasıl iyi niyetli düşünsün.

Bu kadar açık sözlü olunan bir dünya görmedim valla ben .gerçi cinnet dönemine geçince her şey normal söylemekten bile çıkıp, bağıra çağıra söylrmeye geçiyor ama yine de o cinnet seviyesini bekliyor herkes

Yani şu platformda daha neler okuyacak bu gözler diye merak etmiyorum artık.

Yani eşinizin haftada 1 bile konuşması siz çok gelir olmuş . Yahu ben kendi annem ve kayınvalidem ile her gün telefonda konuşuyorum. Yoğun bir iş hayatım olmasına rağmen. İnsanları günde 3 - 4 dakika aramakla bir yerinizden bir şeyler eksilmez. Bazı yorumlarda denk geldik , bireysellik diye. Ama bu kadar bireysellik de fazla yani. Evladım olsa ve bana anne eşim rahatsız oluyor beni aramandan lütfen 2 haftada 1 ara beni dese yemin ediyorum o evladı da eşini de siler atarım.
40 yaşındayım , şehir dışına ya da tatile bir yerlere gittiğimizde annem ya da kayınvalidem merak eder tabi ki. Benim kardeşim dün şehir dışından geldi ben bile merak edip yazdım. Yol bu Allah korusun bin türlü hal var. Yani evlendik hadi kök ailelerimizi bırakıp bireysel bireysel takılalım durumu yok.
Bir çiçek bile yetiştirirken ne özenle bakıyor insan , konuşuyor , seviyor , suyunu veriyor , toprağına vitamin veriyor , bakım yapıyor. 30 yılı aşkın anne baba bir çocuğuna emek veriyor. Kadın ya da erkek evlendi diye kök ailesini terkedemez.
İnsan insana her zaman muhtaçtır ve insanlar sosyal varlıklardır. Anne ya da babanın haftada 1 bile araması size histerik gibi geliyorsa lütfen evlenmeyin.

Aa çok sevindim psikolog çıkmana, kendini düzeltmen için tanıdık psikoloğu daha rahat bulursun, daha az masraflı olur. Çapanın gururu ayşen durumu sadece tıp fakültesinde yok sanırsam.

Bir insanın akrabasıyla iki haftada bir görüşmesi sana fazla geliyorsa, nasıl bir izole hayat yaşıyorsun insanlardan? Arkadaşın, ailen yok mu?

En sonunda konuşmak istemediğini yazmışsın. Psikologsun ama sağlıklı ve doğru iletişim kuramıyorsun. Üstelik eşinin ve ailesinin hayatına müdahale ediyorsun. Eşine gidip "ben ailenle bu kadar çok görüşmek istemiyorum, sohbetlerine beni katmadan devam et" deyio geçebilirdin. Bunu diyecek olgunluğa sahip bile değilsin.

Histerik yazmış birde. Bence bir aynaya karşı konuşarak kendi kendine terapi yap, iki haftada bir aile konuşmaları niye sana batıyor onu düşün.

Pek birşey anlayamadım. Bizim kp her halttan haberim olsun ister. Söylermiyiz asla. Küssün dursun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…