Düğünden bir gün önce ayrıldık içim yanıyor

İslam dinine inananlar için mehir kadının hakkıdır arkadaşlar, dinen bu konuda bir ölçüt belirlenmemiştir. Allahın kadına helal kıldığı bir hak. Ayrıca evlilik süresince yavaş yavaş verilebilir hemen verilmek zorunlu değil. Konu sahibi demekki eski nişanlısının bunu verebilecek maddiyat ve gönlü genişliğe sahip olduğunu düşündü ama belli ki hata etmiş. Ben 2 ay önce evlendim 100 gr istedim ama 300 de istesem olsun bir şekilde tamamlarım der gönlümü kırmazdı bence eşim, ya da bunun onu zorlayacağını güzel bir şekilde ifade ederdi. Önemli olan tavır yani. Gidip sizi anne babanıza şikayet etmesi çok komik. Hayırlısı olsun hakkınızda hiç üzmeyin canınızı, sizi gerçekten sevip mutlu edecek biri olsaydı bunlar böyle büyük meseleler haline gelmezdi zaten.

Ya 300 gram olayına ben pek takılmadım. Dini kaideleri çok bilen biri değilim ama mehir mevzusunu mesleki olarak biliyorum. Mehrini veren kaç adam var acaba da miktarı bu kadar mesele oldu. Sizin eski nişanlınız gibi erkeklerin durumu iyi bile olsa canını iste malını isteme onlardan. Siz asıl aynı evin içine girip aynı cüzdandan yediğiniz zaman böyle bir adamla yaşamanın ne kadar zor olduğunu görecektiniz. Herkes gibi hayırlısı olmuş diyorum. Duygularınızı da garip bulmadım, her zaman mükemmel adamlara aşık olunmaz. Belli ki şu an aşkınız çok daha ağır basıyor ama bittiğinde direkten dönmüşüm ohhh diyeceksiniz

Şimdi arkamdan arıyordur herkes benden altın istedi davetiye parası istedi çiçek parası istedi diye
e istemişsiniz.
yalan mı?
hepsini istemişsiniz.

böyle şeyler itme kakmayla olmaz
davetiye seçmedin onu yapmadın bunu yapmadın bari parasını ver denmez

erkek tarafı kadından daha bile istekli olmadıkça (çünkü maddi yük erkekte bu toplumda, yalan mı? evlenince ise kadın çok eziliyor genelde iş + ev+ çocuk derken. o yüzden bırakın da erkek koştursun biraz evlenirken yahu)
ite kaka evlenilmez, zorla istenmez.

sizi anladım, zaten bir masraf yapmamış, bari mehir versin demişsiniz o an ağzınızdan o çıkmış ama zaten o noktaya gelene kadar hiç bir masrafa girişmemesinden sizin çoktan yeter demeniz gerekmez miydi?

Yani şöyle söyleyim size meselenin benim para istemem olmadığını aktarmak için ben beğendiğim duvağı bile almadım gelinlik alırken fark çıkıyor 1500 lira diye,ben ona yük olmadım hiçbir zaman ne sevgiliyken ne nişanlıyken kendisi de bunu çok iyi bilir

Fazla bulacağını kestiremedim bu kadar büyük tepki verince de istemiyorum demiştim. Gerçekten parası da pulu da umurumda değildi, o da zaten aa mutlaka vermem gerek bu kıza bu parayı diyecek bir adam değildi o
Nasılsa evlilik arefesindeyiz vazgeçemez deyip yüklenmişsiniz sonra adam blöfü yemeyince de ağlıyorsunuz bence. Niye yapamayacağı şeyin altına girsin de mutlaka vermeliyim desin? Bir öyle bir böyle konuşuyorsunuz. Yaş 29 ama evlilik olgunluğu göremedim ben. Zaten ilişkiniz de ayrıl barış giden bir şeymiş.

e istemişsiniz.
yalan mı?
hepsini istemişsiniz.

böyle şeyler itme kakmayla olmaz
davetiye seçmedin onu yapmadın bunu yapmadın bari parasını ver denmez

erkek tarafı kadından daha bile istekli olmadıkça (çünkü maddi yük erkekte bu toplumda, yalan mı? evlenince ise kadın çok eziliyor genelde iş + ev+ çocuk derken. o yüzden bırakın da erkek koştursun biraz evlenirken yahu)
ite kaka evlenilmez, zorla istenmez.

sizi anladım, zaten bir masraf yapmamış, bari mehir versin demişsiniz o an ağzınızdan o çıkmış ama zaten o noktaya gelene kadar hiç bir masrafa girişmemesinden sizin çoktan yeter demeniz gerekmez miydi?
Evet istedim ama benim asıl istediğim 750 lira davetiye parası 1000 lira çiçek parası değildi.
Benimle çiçek almaya gelmesi, gelemediyse aaa bakayım çiçeğine diye bir sormasıydı.ben gelemem arkadaşınla git annenle git dememesiydi,her türlü masrafını ben mi karşılayacağım denmemesiydi
Davetiye seçerken bile meşguliyet iş kisvesi adı altında ilgisiz kalınmamasıydı vs vs vs
Sevgiydi ya kısaca
En azından çileden çıkarılmamaktı

Yani şöyle söyleyim size meselenin benim para istemem olmadığını aktarmak için ben beğendiğim duvağı bile almadım gelinlik alırken fark çıkıyor 1500 lira diye,ben ona yük olmadım hiçbir zaman ne sevgiliyken ne nişanlıyken kendisi de bunu çok iyi bilir
Bence kendinizi açıklamaya uğraşmayın, pek tabii evlilik kararı ortak alındığı gibi yükümlülüklerine de ortak katlanılacak. Kurulu eve çökeyim, bir çöp almayayım, altın takmayayım, hiçbir işe koşturmayayım, destek olmayayım, düğün günü eve paket teslim gelin. Pardon nerenin paşasıymış beyefendi? Burda istekleriniz için linçleyenler boğazına kadar bilezik dizmiştir. Kimse de bu muameleye samanlık seyran olur deyip kayıtsız kalmaz

Adam sorumsuz davranıp masraftan kaçınca ben sana mehirde yapacağımı bilirim diyip yapıştırmışsınız 300ü ama adam da yapacağını yapmış elinizde patlamış ne yazık ki. Yine de çok zor bir durum umarım kısa zamanda toparlanır güzel bir hayat kurarsınız.

Ya bana 300 gram değil de 50 gram verebilirim dese ne diyecektim ki? Tutturacak halim yoktu ille o kadar altın diye, ödemezsem nolur dedi. Hoca nikahı kıymaz heralde dedim. Yok bu düğün öncesi rest çekilecek adam değilmiş ben ona altın olmazsa evlenmem demişim gibi bir muamele.
Bilmem hoca nikah kıymaz herhalde demek aba altından sopa göstermek demek zaten??? Madem vermese de olurdu o zaman nişanlınız kabul etmezsem ne olur peki dediğinde "vermesen de olur" demeniz gerekiyordu. Ya da orta yol bulunur demeliydiniz.

Yahu ailesi sormadı diyelim . Biz beraber benim evimde yaşayacaktık, sormaz mı insan bir kez olsun ne alalım ne edelim diye,bir valizini alıp gelecekti sadece.adam sorumluluk sahibi değil ilgilenmiyor. Eve ustalar geldi ben onlarla cebelleşiyorum bi baktım balkonda salıncakta sallanıyor.ailemin gazına gelmiş olsam onlar bana kaç defa dediler ayrıl bunlar bir tuhaf diye, dinlemedim
Ee o zaman neyin derdini çekiyorsunuz keşke evlenip boşansaydım diye biz onu anlayamadık işte.

Ee o zaman neyin derdini çekiyorsunuz keşke evlenip boşansaydım diye biz onu anlayamadık işte.
Bu kadar sansasyonel bir şey yaşamaktansa( çünkü kına oldu) en azından evlenip bir iki sene sonra boşansam daha az insana malzeme olurdum gibi düşündüm. Boşanmak gayet normal de düğünden bir gün önce ayrılmak biraz tuhaf sanki

Merhaba 3 senelik beraberlik 3 aylık nişanlılık sonrası.kına gecemden beş gün sonra düğünden bir gün önce ayrıldık.hep sorunlar vardı güllük gülistanlık değildi her şey kendisi çok sorumsuz ve isteksizdi beni delirtip kavga etmeme sebep oluyordu sorumlusu ben oluyordum. Ailesi çok ilgisizdi nişandan sonra bir kez arayıp sormadılar ailemi benim evimde oturacaktık onu bile sormadılar bir kere bir eksiğiniz gediğiniz var mı diye. Benimle gelin çiçeği bile almaya gelmedi, annenle arkadaşınla git dedi ben gelemem dedi.tek başıma gittim sormadı bile aldın mı nasılmış bakayım diye.o kadar sorumsuzdu ki balayını bile bir türlü ayarlayamadı en son dayanamayıp ben almıştım. Bu şekilde çat pat gidiyorduk kına gecem oldu onda bile kendi ve ailesi öyle tuhaftı ki insanların bile dikkatini çekmiş.düğünden bir gün önce bana imam nikahında ne isticeksin diye sordu 300 gram altın demeyi düşünüyorum dedim yuh dedi saçmalama.bana karşı bu cimriliğini bırak artık dedim.ben kabul etmezsem ne olur dedi hoca nikahı kıymaz sanırım dedim. Ertesi gün bizim eve geldi aileme beni şikayet etmeye kızınız bana böyle diyor cimri diyor sorunlarımız var vs diye. Babam da ver şunun yüzüğünü gitsin dedi. O esnada hiçbir şey söylemedi takılarını verdi annem almadı öylece çekti gitti ve gidiş o gidiş.. 3 senelik ilişki bütün hazırlıklar bütün hayallerim oracıkta bitti.o gün bugündür çok kötüyüm o benim her şeyimdi çok seviyordum onu. Yaşadığım hayal kırıklığına mı yanayım, aşırı sansasyonel bir şey yaşadım ona mı üzüleyim, aşık olduğum adamın böyle yapmasına mı üzüleyim, bu saatten sonra kimseye güvenip sevemem ona mı üzüleyim,çocuk sahibi olmak çok istiyorduk o olmadı ona mı üzüleyim şaşırdım kaldım
Günlerdir yemek yiyemiyorum 6 kilo verdim aniden görenler şok geçiriyor.ailem yanımda her türlü destekler sağolsunlar ama ben iyi olamıyorum asla her sabah ağlayarak uyanıyorum
Yardımcı olur musunuz?
Babacığının ellerinden öpüyorum sende git öp ve arkanda durduğu için teşekkür et bence. Nice evlilikler var gidecek yeri arkasında duran annesi babası olmadığı için zorla devam eden. Şayet baban bunu yapmasaydi senin evliliğinde bundan farksız olmayacaktı. Anlattığına göre aranızda aşk bitmiş heyecan bitmiş sevgi saygı bitmiş her ilişki evliliğe gidecek diye bir şey yok. Şimdi üzülüyorsun anlıyorum seni ama çok yakında yeniden çiçek açacaksın. Seni çok sevseydi zaten mücadele ederdi hadi kendince kızdı etti diyelim ailesi mücadele ederdi gelirlerdi konusurlardi falan düğün arefesi olacak iş mi diye. Sen tüm bunları düşün otur şükret çiçeğim ve hızlıca toparla kendini seni mutlu görüp o pişman olsun.

Şuan evlenip ayrılsam o bile daha iyiydi diye düşünüyorum belki bir çocuğum tutunacak bir dalım olurdu
Siz biraz yaşım geciyor çocuğum olsun telaşına kapılıp evlenmek istemişsiniz gibi geliyor bana

4 ay önce 39 yaşımda doğurdum.Daha yaşınız genç telaşa kapılıp yanlış karar vermeyin.

300 gr altın çok fazla

Allah karşınıza sevip mutlu olacağınız, hayırlı bir eş çıkarsın inşallah

belki anin huznuyle anlamayacaksiniz ama bundan 1 sene sonra babanizi deyim yerindeyse basinizda tasiyacaksiniz.

Sürekli yaptığınız fedakarlıkları anlatıyorsunuz, yapmasaydınız. Bir de bu adam sizin için ne yaptı.?

Ayrılmaniz iyi olmuş da 300 Gr nedir. Bana sorduklarında ben bilmem demistim. Dayım da ortalama 70 gr uygun oluyor dedi 70 yazıldı. Ki altın o zaman iyiydi. Son sahne babanızın dediği vs kötü olmuş ama oncesinde anlattıklarınizdan dolayı uzun vadede hakkınızda iyi olmuş.

Bu kadar sansasyonel bir şey yaşamaktansa( çünkü kına oldu) en azından evlenip bir iki sene sonra boşansam daha az insana malzeme olurdum gibi düşündüm. Boşanmak gayet normal de düğünden bir gün önce ayrılmak biraz tuhaf sanki
Uzun vadede emin olun bu şekilde daha iyi. Anlık şok etkisi daha fazla ama insanların ne düşündüğünü umursuyorsaniz eğer bir gün bile evli kalana bosanmis gözü ile bakıyorlar. Benim arkadaşım bakire olarak boşandı. Ona rağmen görüştüğü erkeklerin bir kısmı bosandigini duyunca evlenmekten vazgeçti. Ailem istemez diye. Hani boşanmış olmayi genelde bakire olmamaktan dolayı istemez ya aileler ona rağmen. Çocuk kaçtı hemen. Başka bir arkadas da var herşey hazirdi düğüne yakın iptal oldu. Bir sürü sonra unutuluyor.
Yine çocukluğumdan bir abla vardı. Ev yerleştirmeye başka şehre bile gitti. Nişanlısı ile orda kaldı. Tam İstanbul'daki düğün olacak o gece mahalleden bir çocukla kaçtı. Valla sizin deyiminizle baya bir sansasyon olmuştu. Mahallelerin mahalle olduğu zamanlar bir de. Sonra yıllar sonra o mahalleye biz tekrar taşındık..biz de büyümüştük evlenmistik. Mahalle artık birbirinin kimsenin tanımadığı mahalle. O abla da annesinin evine taşınmış. Kaçtığı adamla evliydi hala. Hiç de bir şey olmuyor yani bir konuşuluyor iki konuşuluyor sonra unutuluyor.

X